Туризм в Ізраїлі
Туризм в Ізраїлі одна з важливих складових бюджету країни[1]. Туристична галузь економіки обслуговує як громадян Ізраїлю, так і іноземних гостей. Велика кількість археологічних і архітектурних пам'яток, пляжні зони на Середземну і Червоному двох морях, лікувальні курорти Солоного озера («мертвого моря») і теплий клімат роблять туристичні поїздки до Ізраїлю привабливими. У 2008 році країну відвідали три мільйони осіб[2]. За перше півріччя 2012 року в Ізраїль приїхало понад 1.7 млн осіб[3].
![](../I/Izrail_Mapa_Uk.PNG.webp)
Релігійний туризм
Сотні тисяч паломників з усього світу щорічно відвідують Ізраїль. Основними цілями паломництва є такі місця Назарет, Вифлеєм. Стіна плачу, Храм Гробу Господнього, золотий Купол Скелі. Приваблюють паломників трьох авраамічних релігій пам'яткі історії у Єрусалимі. Крім цього, ізраїльське місто Хайфа є духовним центром релігії Бахаї, там розташована усипальниця засновника релігії Сеїда Мухаммада Алі Ширазі.
![](../I/Israel_Nazareth_Old_City_Altstadt_Verk%C3%BCndigungsbasilika_Church_of_Annunciation_(34714423420).jpg.webp)
Оздоровчий туризм
Мертве море — природна лікарня, що допомагає при багатьох захворюваннях, особливо шкірних і ревматичних. Поєднання мінералів з теплою, сонячною погодою, грязьові ванни і чисте повітря, насичене киснем, сприяють лікуванню багатьох хвороб, включаючи шкірні хвороби. Курорти «мертвого моря» не мають світових аналогів у зв'язку з винятковістю цієї водойми.
![](../I/Dead_Sea_beach_00.JPG.webp)
Прохолодне повітря Арада допомагає хворим астмою та іншими захворюваннями дихальних шляхів.
Гарячі джерела Гамат-Ґадер, полегшують болі в суглобах, вони були відомі ще римлянам, які збудували тут лазні. Басейни з термомінеральною водою в Хамей Гааш є одним з головних бальнеологічних курортів Ізраїлю.
Ейлат
Коралові рифи і теплий тропічний клімат Ейлата приваблюють туристів з усього світу, в тому числі і з України[4]. У цьому курорті скупчення п'ятизіркових готелів, також є і кемпінги в деяких. В Ейлаті є ферма дельфінів і морский музей з підводною обсерваторією. Побудований парк-атракціон «Кінгс-Сіті», в основу атракціонів парку лягли історії зі Старого Завіту.
![](../I/North_Beach_Eilat.jpg.webp)
В місті розташований музей ейлатського каменю — рідкісного напівдорогоцінного каміння синьо-зеленого кольору з прожилками (суміші хризоколи, малахіту і лазуриту), тут знаходиться фабрика-магазин ейлатського каменю, де його переробляють і продають.
Щорічно в останній тиждень серпня проходить чотириденний фестиваль «Джаз на Червоному морі» (англ. The Red Sea Jazz Festival). Фестиваль був заснований у 1987 році за підтримки муніципалітету Ейлата і сприяння міністерств культури і туризму, морського порту і союзу готелів Ейлата. У кожен з днів фестивалю в Ейлатському порту проходить по 9—10 концертів з нічними джем-сейшнами, у найблищому готелі проводяться майстер-класи з приїжджими музикантами.
З 2009 року в Ейлаті проводиться «Знавокіада» — міжнародні турніри зі спортивної версії гри «Що? Де? Коли?»; у 2010 році в рамках фестивалю проходив чемпіонат світу з ЩДК (ЧГК).
Сільський туризм
Сільський туризм в Ізраїлі набуває все більший розмах. Можливість відключитися від міської метушні чи провести романтичну ніч в сільських будиночках, які звуться в Ізраїлі «циммерами», це привертає не тільки ізраїльтян, але й закордонних гостей. Чисте повітря і свіжі продукти роблять сільський туризм альтернативою звичайним формам у туристичній галузі.
Тель-Авів—Яфо
Тель-Авів-Яфо — це курортне місто і центр відпочинку світового масштабу. Це місто є не тільки культурним осередком, але й центром молоді всього світу. Тель-Авів розташований на березі Середземного моря, з відмінними пляжами і бурхливим нічним життям, десятки тисяч молодих туристів відвідують його щорічно.
![](../I/Israel-2013-Jaffa_02.jpg.webp)
«Місто, яке ніколи не спить» — цей девіз вже став синонімом Тель-Авіва. Символом цього девізу стало святкування «Білих ночей», яке проходить в останній четвер червня. Це свято стало новою традицією. В цю ніч ресторани та культурні установи відкриті допізна, у багатьох місцях діють знижки, на пляжах проходять вечірки, на вулицях — вистави. На головній площі в 2012 р. відбулася одна з найбільших тихих дискотек в навушниках, родзинкою якої став чотириметрова дзеркальна диско-куля[5].
Статистика
Скасування візового режиму між Україною та Ізраїлем[6] призвела до бурхливого зростання туристичного потоку в країну. Проте, на рівень відвідуваності країни впливає становище в сфері безпеки. Друга ліванська війна та економічна криза у світі спричинили деяке уповільнення у туристичній галузі.
![](../I/16-03-30-Ben_Gurion_International_Airport-RalfR-DSCF7545.jpg.webp)
Візовий режим з Україною було скасовано 9 лютого 2011 року, в Ізраїлі сподіваються на подвійне зростання кількості українських туристів[7]. Додатковим позитивним чинником для туризму зі Східної Європи є наявність в Ізраїлі великої європейської громади, у зв'язку з тим українському туристу, який не володіє місцевими мовами, досить легко зорієнтуватися в країні. В інтернеті існують сайти слов'янськими мовами, тематикою яких є туризм в Ізраїлі, які включають в себе корисні поради та цікаві туристичні маршрути.
За даними Центрального бюро статистики Ізраїлю, останнє десятиліття характеризується коливаннями в сфері в'їзного туризму, у зв'язку із змінами у сфері безпеки в Ізраїлі та економічної ситуації в усьому світі. Незважаючи на значне зростання туризму за перші дев'ять місяців 2000 року порівняно з 1999 роком, тенденція стала зворотною наприкінці вересня 2000 року у зв'язку з початком Другої інтифади. Далі пішов трирічний період зниження, який досяг найнижчої точки у 2002 році. Показники в'їзного туризму стали поліпшуватися у 2003 році — тенденція, яка тривала аж до початку Другої ліванської війни 2006 року. У 2007 та 2008 роках в'їзний потік знову збільшується, досягаючи пікових значень у 2008 році. Світова економічна криза, яка розпочалася в останньому кварталі 2008 року і тривала у 2009 році, а також операція Литий свинець, яка відбулася у січні 2009 року, справили негативний вплив на розвиток в'їзного туризму в Ізраїль 2009 року.
Загальна кількість туристів, що відвідали Ізраїль у 2010 році склала 3,275,692 осіб і зросла порівняно з 2009 роком на 22 % (2,671,340 осіб у 2009 році) .
Основна маса туристів приїхала в Ізраїль з Європи — понад 63 % в'їзного потоку, на другому місці — Америка (Північна і Південна) — більше 25 % в'їзного потоку, в тому числі 18,93 % туристів із США.
Середні витрати туристів в Ізраїлі (включаючи платежі, зроблені за кордоном) становили у 2010 році 1'083$. Середні витрати туристів з Америки в Ізраїль склали 1392$, в порівнянні з 935$ туристів з Європи, 893$ туристів з Азії, та 1'044$ туристів з Африки. Близько 37 % витрат складають витрати на готелі та інші види розміщення, 15 % — витрати на придбання подарунків, 17 % — на транспорт, 17 % — харчування і напої, 14 % — інші витрати.
Доходи від туризму Ізраїлю у 2010 році склали $ 3,7 млрд і зросли порівняно з 2009 роком на 35 % ($ 2,7 млрд). У 2009 році дохід від туризму склав близько 10 % від обсягу експорту послуг, в 2010 цей показник виріс до 13 %. Хоча доходи від туризму значно нижче, ніж доходи алмазної галузі, додана вартість (доходи мінус витрати) в індустрії туризму істотно вищі, ніж у алмазної промисловості (70 % проти 10 %).
2012 рік
Як повідомляє міністерство туризму Ізраїлю, в 2012 році Ізраїль відвідали 3,5 мільйона осіб, що на 4 % більше, ніж у 2011 році. Туристи (не включаючи прибулих з одноденними візитами) склали 2,9 мільйона, що на 2 % більше, ніж роком раніше.
Найбільша кількість туристів прибуло з США — близько 610 000 (18 % від усього туризму в країні), це на 4 % менше, ніж у 2011. На другому місці Росія — 590 000 туристів, що на 20 % більше, ніж у 2011-м.
58 % в'їзного туризму було представлено християнським туризмом (близько половини приїжджих — католики), 23 % — юдеї, останні % представлені іншими конфесіями.
Єрусалим є самим відвідуваним туристами містом в Ізраїлі (77 % всіх туристів відвідують це місто). Тель-Авів-Яфо займає друге місце. Його відвідують 56 % всіх туристів. На третьому місці — район Озера Лота («мертвого моря» — 51 %. Тверія займає четверте місце — 44 % туристів, далі йде Назарет — 35 %.
Серед найбільш відвідуваних визначних пам'яток — Стіна плачу (65 %), Єврейський квартал в Єрусалимі (64 %), Храм Гробу Господнього (58 %), Скорботний шлях (58 %) і Оливкова (Єлеонська) гора (56 %)[8].
2013 рік
Країну відвідали 3,5 мільйона туристів. З США — 623'000 (18 % від загального числа), Росії — 603'000, Франції — 315'000, з Німеччини — 254'000. Більшість приїжджих в Ізраїль — християни (53 %) і євреї — 28 %. Єрусалим відвідали 75 % прибулих туристів.
У 2013 році доходи від туризму становили 40 мільярдів шекелів (11,5 млрд. $). У галузі зайнято 195 тисяч осіб — 6 % від числа зайнятих в ізраїльській економіці[9].
Галерея
- Усипальниця Баба в Хайфі
- Підводний акваріум в Ейлаті
- Стіна плачу
- Храм Гробу Господнього
- Храм Гробу Господнього (вхід)
- Старе місто в Єрусалимі (близько Шхемских воріт)
- Олександрівське подвір'я в Єрусалимі
- Бейт Шеан. Розкопки стародавнього Скифополя (панорама)
Примітки
- Министерство туризма Израиля продолжает ставить рекорды
- ВЪЕЗДНОЙ ТУРИЗМ в ИЗРАИЛЬ — ИТОГИ 2008 г.
- РЕКОРДНОЕ КОЛИЧЕСТВО ИНОСТРАННЫХ ТУРИСТОВ ЗА ПЕРВОЕ ПОЛУГОДИЕ 2012 ГОДА
- предпочитают рыбалку в Израиле
- Каждый год мэрия проводит грандиозные празднования величия крупнейшего мегаполиса Израиля
- Россия и Израиль подписали договор об отмене визового режима
- Корреспондент выяснил, сколько заработает Израиль на отмене виз для украинцев. Корреспондент.net. 11 февраля 2011. Архів оригіналу за 21 серпня 2011. Процитовано 12 лютого 2011.
- США и Россия лидируют по числу туристов в еврейское государство
- Израиль: доходы от туризма — 40 миллиардов. Процитовано 10 січня 2014.