Тюльпанне дерево американське

Тюльпанне дерево американське[1] (Liriodendron tulipifera) — вид рослин роду тюльпанне дерево (Liriodendron), рослина філогенетично наближена магнолій.

Тюльпанне дерево американське
Квітуче тюльпанне дерево американське в Олеському замку
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Магноліїди (Magnoliids)
Порядок: Магнолієцвіті (Magnoliales)
Родина: Магнолієві (Magnoliaceae)
Рід: Тюльпанне дерево (Liriodendron)
Вид:
L. tulipifera
Біноміальна назва
Liriodendron tulipifera
L., 1753

Назва

Родова назва означає «дерево-ліра». Так його назвали за оригінальну форму листків, притаманну тільки йому. А тюльпанним його називають за пахучі квіти жовтогарячого кольору, які зовні нагадують тюльпани. Деревина тюльпанного дерева продається під назвою «жовтої тополі», хоча до роду Populus вона не має відношення.

Будова

Листяне дерево, що скидає листя на зиму. Квіти великі, до 6 см у діаметрі, поодинокі, зеленувато-жовтуваті. Восени на місці квіток дозрівають видовжені плоди коричневого кольору. У сприятливих умовах тюльпанне дерево американське доживає до 500 років.

Поширення та середовище існування

Тюльпанне дерево веде свій родовід із Північної Америки, де воно поширене від Індіани й Пенсільванії до Флориди й Арканзасу.

Ростуть ліріодендрони поодиноко та невеликими групами. Найбільші екземпляри можна зустріти лише в басейні річки Охіе. Висота таких дерев досягає 60 м, а діаметр стовбура — 3 м.

Найкращий час для огляду ліріодендрона — у червні, коли він увесь вкривається квітами.

В Україні

У Журавному Львівської області росте 300-літнє тюльпанне дерево. Також є у селі Варяж Львівської області та на території колишнього саду Палацу Потоцьких в місті Червонограді. Цвіте, зокрема, в Ужгороді.[2]

У прикарпатському Єзуполі, на території колишнього палацу Дідушицьких (тепер територія Обласного дитячого психоневрологічного санаторію), росте тюльпанне дерево, привезене з далеких країв і посаджене Войцехом Дідушицьким-батьком (ХІХ ст.)[3].

На Львівщині, поблизу містечка Самбір в селі Ралівка на території колишнього Обозного заводу, росте тюльпанне дерево, привезене колись разом із іншими рідкісними рослинами паном Баранським на початку 20 століття.

Понад 120 років його вирощують у ботанічних садах Києва. У Ботанічному саду ім. М.Гришка розквітає на початку червня[4]. Квітне і в Ботанічному саду ім. О.Фоміна. Зустрічається воно також і в деяких інших старих парках та дендраріях, зокрема, дендропарку НЛТУ, парку Олеському замку, Стрийському парку.

тюльпанне дерево у Ворзелі (посаджене в 1914) — одне з найбільших в Україні. Його висота становить близько 30 м, а діаметр стовбура — понад 1 м.

Практичне використання

Широко використовується у декоративному озеленені.

Тюльпанне дерево швидко росте і дає не дуже тверду, але легку й міцну деревину, що придатна для виготовлення меблів.[5]

Галерея

Примітки

  1. Liriodendron tulipifera // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Ужгородське «дерево-ліра» квітне тюльпанами. Архів оригіналу за 3 квітня 2015. Процитовано 3 березня 2015.
  3. Місто імені Христа / С. Ружицька // Порадник. — Львів, 2015. — № 7(101). — с. 32-33.
  4. Національний Ботанічний сад ім. М. М. Гришка :: Календарь цветения
  5. Ліс. — К.Махаон-Україна, 2008. — 304 с., іл. — С. 153

Джерела

  • Бродович Т. М., Бродович М. М. Атлас дерев та кущів заходу України.— Львів: Вища школа, 1973.
  • Бродович Т. М. Деревья и кустарники запада УССР: атлас / Т. М. Бродович, М. М. Бродович.— Львов: Вища школа, 1979.— 251 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.