Тятя

Тя́тя (рос. Тятя, яп. 爺爺岳). Айнською Чача-Нупурі«батько-гора», яп. 爺爺岳 тятя даке) — діючий вулкан на острові Кунашир у Великій Курильській гряді.

Тятя
рос. Тятя, яп. 爺爺岳
Вулкан Тятя (1990 рік)
Вулкан Тятя (1990 рік)
44°21′14″ пн. ш. 146°15′03″ сх. д.
Тип Стратовулкан типу сомма
Країна Японія/ Росія[1]
Місце знаходження Курильські острови, Кунашир
Гори Велика Курильська гряда
Висота 1819 метрів
Висота відносна 1819 м
Вік 4000 років
Останнє виверження 1981 рік
Ідентифікатори і зовнішні посилання
GeoNames 2120369
peakbagger.com 17655
Global Volcanism Program 290030
Тятя

 Тятя у Вікісховищі

Стратовулкан типу сомма-везувій («вулкан у вулкані»). Висота 1819 м — найвища точка Кунашира. У 1977-ту й наступними роками стався обвал південно-східної частини краю вершинного кратера і більша частина матеріалу впала всередину північно-східного кратера. Внаслідок цього загальна висота вулкана зменшилася на величину приблизно 30-50 метрів і становить тепер імовірно менш як 1800 метрів над рівнем моря. Розташований на північному сході острова. Складений базальтовими і андезитовими лавами.

Сомма висотою 1485 м має правильний зрізаний конус діаметром 15-18 км біля основи і до 2,5 км біля кільцевого гребеня. Над дном привершинної кальдери на 337 м підноситься центральний конус.

Знімок з МКС.

Біля підніжжя й на схилах — хвойно-широколистяні ліси з бамбучником, вище — зарослі кам'яної берези і сосни сланкої.

Історичні виверження відбувались у 1812 і 1973 роках. Нині фіксується слабка фумарольна активність у центральному кратері. Часто спостерігається задимлена вершина й трапляються викиди отруйних газів з бічного кратера. Це одна з причин малонаселеності північного сходу Кунаширу, де лежить Тятя.

У лісах біля підніжжя часто можна зустріти ведмедя. Шлях до вулкана складний, однак більшість туристів дістається до вулкана з Південно-Курильська.

Вулкан розташований на території Курильського заповідника.

Активність

Вік вулканічної споруди не визначений. Тятя — один з найбільш активних вулканів Курильських островів, таких як: Вулкан Менделєєва, Вулкан Саричева і Ебеко. На схилах розташовано кілька експлозивних кратерів. Один з них Відважний. Велике виверження вулкана Тятя сталося в 1973 році, стікаючі потоки лави зумовили пожежу в Курильському заповіднику. Це виверження можна визначити з виверженнями Толбачика (1975), Авачі (1991) і Піка Саричева (1944).

Цікаві факти

  • Мовою айнів, корінних жителів острова, вулкан називався Чача-Напурі «батько-гора»; японці назвали його Тятя-Даке, що привело до російської назви Тятя — «батько», і це вдало збіглося зі змістом первісної айнської назви.
  • Тятя — один із символів Кунаширу; місцеве населення вважає його найкрасивішим вулканом, і його зображення, що повсюдно зустрічаються в цих краях, є неофіційним символом Курильських островів.

Дивись також

Проблема Північних територій.

Посилання

  1. Згідно позиції Японії вулкан є виключно японським та входить до складу округу Немуро префектури Хоккайдо. Адже вона вважає Південні Курили своїми. Росія вважає вулкан своїм, що знаходиться в Южно-Курильському районі Сахалінської області, бо всі Курильські острови вважає своїми.
  2. Знаходиться на території, непідконтрольній Японії (див. Проблема Північних територій).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.