Українська асоціація юдаїки
Українська асоціація юдаїки — неприбуткова академічна і професійна громадська організація, що об'єднує українських науковців і студентів, які працюють у галузі єврейських студій. УАЮ створено 2015 року.
Ukrainian Association for Jewish Studies | |
---|---|
Українська асоціація юдаїки | |
Тип | організація |
Засновано | 2015 |
Правовий статус | Неприбуткова наукова громадська організація |
Сфера | народознавство і юдаїкаd |
Штаб-квартира | Київ |
Розташування | Київ, Україна |
Центральний орган | Президія |
Президент | Віталій Черноіваненко |
Віце-президент | Сергій Гірік |
Вчена секретарка | Тетяна Батанова |
Вебсайт | uajs.org.ua |
Опис
Метою діяльності УАЮ є координація зусиль українських і закордонних науковців у дослідженні історії, мов, релігії, літератури, мистецтва та інших аспектів життя євреїв в Україні і світі, а також перекладачів наукової і художньої літератури з єврейських мов. УАЮ має два ступені членства — повне і студентське. Статутом організації передбачено можливість членства іноземних дослідників[1].
Керівництво
Президент УАЮ — кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу фонду юдаїки Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського Віталій Черноіваненко, віце-президент — історик та філолог, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво», старший викладач маґістерської програми з юдаїки Національного університету «Києво-Могилянська академія» Сергій Гірік (обрано 2019). Вчена секретарка УАЮ — випускниця Національного університету «Києво-Могилянська академія», в. о. керівника відділу фонду юдаїки Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського Тетяна Батанова (обрано в лютому 2021 р.).
У 2015–2019 віце-президентом УАЮ був доктор філологічних наук, провідний науковий співробітник і завідувач відділу Класичного Сходу Інституту сходознавства ім. Агатангела Кримського НАН України Олексій Хамрай, а вченим секретарем — Сергій Гірік.
На Загальних зборах УАЮ 15 грудня 2019 року на посаду віце-президента обрано Сергія Гіріка. Олексія Хамрая обрано до академічної ради УАЮ.
На розширеному засіданні президії УАЮ 3 лютого 2020 року на посаду вченої секретарки асоціації обрано випускницю магістерської програми з юдаїки й аспірантку кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія» Надію Уфімцеву.
З лютого 2021 року обов’язки вченої секретарки асоціації виконує Тетяна Батанова.
Діяльність
Практична діяльність УАЮ зосереджується на організації наукових конференцій, круглих столів, семінарів, публічних лекцій і міні-курсів із єврейської тематики[2], а також просуванні вивчення та дослідження мови й літератури їдиш і заохоченні перекладів з їдишу на українську мову[3].
УАЮ видає науковий щорічник «Judaica Ukrainica», заснований 2012 року[4], а також публікує серію книг «Бібліотека журналу „Judaica Ukrainica“».
З 2015 до 2020 Українська асоціація юдаїки співадмініструвала маґістерську програму з юдаїки в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» (діє з 2012)[5][6].
Організація співпрацює з низкою українських і зарубіжних наукових і освітніх установ та громадських організацій, зокрема, з Національним університетом «Києво-Могилянська академія», Українським католицьким університетом, Інститутом юдаїстики Яґеллонського університету у Кракові, Єврейським університетом у Єрусалимі, Монреальським університетом, Єврейською теологічною семінарією у Нью-Йорку, Меморіальним музеєм Голокосту у США, Ініціативою «Українсько-єврейська зустріч», Фондом «Надав», Міжнародним їдиш-центром Всесвітнього єврейського конгресу, Європейською асоціацією юдаїки, Всесвітнім союзом юдаїки, Українським центром вивчення історії Голокосту, Українською бібліотечною асоціацією та ін.[7] За участі або сприяння УАЮ періодично відбуваються гостьові заходи за участю установ-партнерів у різних навчальних і наукових установах України.
У 2015-2016 навчальному році УАЮ спільно з Інститутом дослідження світового антисемітизму й політики (ISGAP) (Канада–США) організувала в НаУКМА серію публічних лекцій «Сучасний антисемітизм в Україні і світі», у рамках якого виступили відомі українські й зарубіжні науковці, громадські діячі й журналісти: Ярослав Грицак, Йосиф Зісельс, Вахтанг Кіпіані, Тарас Возняк, Віталій Портніков та ін.[8]
У 2017 році УАЮ в партнерстві з Українсько-єврейською зустріччю та Українським науковим інститутом Гарвардського університету підготувала серію інтерв’ю «Спогади єврейських науковців про Омеляна Пріцака та українсько-єврейську співпрацю». Під час роботи над проектом президент УАЮ Віталій Черноіваненко записав шість розмов зі знаними дослідниками єврейського походження, які знали Омеляна Пріцака і працювали з ним: Вольфом Московичем, Мордехаєм Альтшулером, Шимоном Редліхом, Їсраелем Барталем, Пітером Ґолденом, Норманом Ґолбом і Рут Ґолб. Проект реалізовано з нагоди сторіччя з дня народження Омеляна Пріцака, що відзначалося 2019 року[9][10].
У 2019 році за сприяння Голландського єврейського гуманітарного фонду Українська асоціація юдаїки організувала науково-популярний лекторій «Євреї України: від Давньої Русі до Незалежності». Заходи в рамках проекту відбувалися в єврейському центрі «Халом» (Київ). 18 лекцій на різні теми, пов’язані з історією і традиціями східноєвропейських юдейських громад, єврейську культуру, літературу та сучасні переклади з мови їдиш прочитали провідні дослідники, викладачі магістерської і сертифікатної програм із юдаїки НаУКМА та фахівці з інших академічних установ України[11][12][13][14][15][16][17][18][19].
На початку 2019 року за підтримки Фонду «Надав» асоціація започаткувала Премію УАЮ імені Жанни Ковби й Мартена Феллера за найкращу книжку з юдаїки, а восени того ж року провела першу церемонію вручення премії.[20]
У 2020–2021 році у межах їдиш-проекту УАЮ за підтримки Центру орієнталістики імені Омеляна Пріцака НаУКМА та Єврейської теологічної семінарії (Нью-Йорк) асоціація організує академічні мовні курси та розмовний клуб із їдишу[21].
Наукові конференції
У жовтні 2017 УАЮ і магістерська програма з юдаїки в НаУКМА за підтримки Європейської асоціації юдаїки провели наукову конференцію «Євреї України: Революція й післяреволюційна модернізація», присвячену долі українських євреїв 1917–1920-х років. Серед її учасників — дослідники з України, Ізраїлю, США, Великої Британії, Австрії, Німеччини, Угорщини[22][23][24][25][26][27]. За матеріалами конференції видавництво «Лаурус» у 2018 році видало збірку статей «Євреї України: революція й післяреволюційна модернізація». До книжки увійшли розширені варіанти текстів виступів на конференції: 15 статей, присвячених політичній і соціальній історії євреїв України та єврейському мистецтву України в 1917–1920-х роках[28][29].
У жовтні 2018 асоціація організувала наукову конференцію «Сучасний Ізраїль: від держави на шляху до держави перед викликами» з нагоди 70-річчя Держави Ізраїль. У ній узяли участь дослідники з України, Великої Британії, Ізраїлю, Канади, Німеччини, Польщі, США і Швеції. Під час заходу обговорювалися наукові проблеми, пов'язані з історією сіонізму й Держави Ізраїль, відносинами Ізраїлю з іншими країнами, суспільством і культурним життям єврейської держави. Конференцію підтримали Фонд «Надав», Європейська асоціація ізраїлезнавства та Київська громада традиційного юдаїзму «Масорет»[30][31][32].
У травні 2019 року УАЮ узяла участь в організації наукової конференції до сторіччя від дня народження академіка Омеляна Пріцака. Організатором заходу став Центр орієнталістики імені Омеляна Пріцака НаУКМА за підтримки Міністерства освіти і науки України, Міжнародного благодійного фонду відродження Києво-Могилянської академії (ендавмент Фонду Михайла та Дарії Ковальських), Києво-Могилянської Фундації Америки та УАЮ[33][34][35].
Наприкінці вересня 2019 року в Одесі відбулася міжнародна конференція «"Де будуть євреї — там Ерец-Ісраель": Українсько-єврейські літературні контакти». Захід було організовано за підтримки Фонду «Надав», Вааду України та Міжнародного центру їдишу Всесвітнього єврейського конгресу. Конференція зібрала дослідників і перекладачів із України, Німеччини, США, Канади, Ізраїлю, Польщі й Чехії. Загалом доповіді про різні аспекти дослідження єврейсько-українських літературних контактів виголосили 13 науковців. Ключовими доповідачами заходу стали професорка Каліфорнійського університету в Сан-Дієґо Амелія Ґлейзер[36] та професор-емерит Манітобського університету Мирослав Шкандрій[37]. У перший день конференції відбувся круглий стіл пам'яті дослідниці їдишу Наталії Риндюк, присвячений проблемам перекладу літературних творів їдишем на слов'янські мови[38][39][40].
Примітки
- http://uajs.org.ua/uk/node/3
- http://uajs.org.ua/uk/node/5
- http://uajs.org.ua/uk/node/671
- http://judaicaukrainica.ukma.edu.ua/content/volumes
- http://uajs.org.ua/uk/node/7
- Що таке юдаїка, або Як «відкриті університети» поєднують історію, мови та релігію?. Громадське радіо. 21 січня 2018.
- http://uajs.org.ua/uk/node/6
- https://isgap.org/seminar-series/national-university-ukraine/
- https://uajs.org.ua/uk/home/proekt-spogadi-evreiskih-naukovciv-pro-omelana-pricaka-ta-ukrainsko-evreisku-spivpracu
- https://www.youtube.com/channel/UCc7uatQjSQ5kH5d6_QCESKQ)
- https://uajs.org.ua/uk/home/naukovo-popularnii-lektorii-evrei-ukraini-vid-davnoi-rusi-do-nezaleznosti-2019
- http://www.vaadua.org/news/u-kiievi-proyde-naukovo-populyarniy-lektoriy-ievreyi-ukrayini-vid-davnoyi-rusi-do-nezalezhnosti
- http://vaadua.org/news/15-grudnya-vidbudetsya-lekciya-diskusiya-yak-i-navishcho-vivchati-ievreysku-spadshchinu
- https://jewishnews.com.ua/community/assocziacziya-iudaiki-priglashaet-na-lekcziyu-evrei-ukrainyi
- https://jewishnews.com.ua/community/v-kieve-sostoitsya-lekcziya-o-evreyax-drevnej-rusi
- http://jewseurasia.org/page6/news62673.html
- https://djc.com.ua/news/view/new/?id=22619
- https://www.nas.gov.ua/UA/Messages/Pages/View.aspx?MessageID=4965
- http://hadashot.kiev.ua/content/ot-drevney-rusi-do-nezavisimosti-v-kieve-rasskazali-ob-istorii-evreev-ukrainy
- https://www.istpravda.com.ua/short/2019/06/7/155782/
- https://uajs.org.ua/uk/news/uau-zaprosue-na-akademicni-movni-onlain-kursi-i-rozmovnii-klub-iz-idisu
- http://vaadua.org/news/uayu-i-naukma-proveli-mizhnarodnu-konferenciyu-ievreyi-ukrayini-revolyuciya-y
- http://uajs.org.ua/uk/node/131
- https://www.eurojewishstudies.org/cgp/cgpejs/#cgpejs_2017_2018_2
- Vitaly Chernoivanenko On Jewish Studies In Ukraine. An Interview by Vladislav Davidzon. The Odessa Review. Issue 11 (October-November 2017), p. 31.
- "A Dubious Anniversary. Should the Jewish community celebrate a century since the Russian Revolution?" by Julie Masis. The Jerusalem Post. 20 жовтня 2017.
- "100 years on, international conferences debate Jewish role in Russian Revolution" by Julie Masis. The Times of Israel. 28 жовтня 2017.
- https://judaicaukrainica.ukma.edu.ua/content/bibliotheca-ju
- https://krytyka.com/ua/reviews/ievrei-ukrainy-revolyutsiya-y-pislyarevolyutsiyna-modernizatsiya-polityka-kultura-suspilstvo
- Юрий Корогодский. "Первая в Украине научная конференция об Израиле прошла в Киеве". Хадашот: Газета Ассоциации еврейских организаций и общин Украины. Ноябрь 2018.
- Сергій Гірік. "Як організовувати конференції з єврейських студій? Погляд ізсередини". Історична правда. 16 листопада 2018.
- http://goldameir.institute/ru/2018/03/ukrainskaya-assotsiatsiya-iudaiki-gotovit-konferentsiyu-k-70-j-godovshhine-izrailya/
- https://uajs.org.ua/index.php/uk/events/u-naukma-vidbulasa-uvileina-konferencia-do-storicca-omelana-pricaka
- https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/geroyichna-doba-ukrayinskoyi-nauky-na-zahodi
- https://www.youtube.com/watch?v=JZ0VsNCnUb0
- Amelia Glaser "Yiddish in the Age of Internationalism". YouTube. Ukrainian Association for Jewish Studies (UAJS). 11 червня 2020. Процитовано 8 червня 2021.
- Myroslav Shkandrij "Jews in Ukrainian Literature: Contexts and Approaches". YouTube. Ukrainian Association for Jewish Studies (UAJS). 11 червня 2020. Процитовано 8 червня 2021.
- https://uajs.org.ua/uk/node/624
- http://archive.hadashot.kiev.ua/content/v-odesse-proshla-konferenciya-posvyashchennaya-ukrainsko-evreyskim-literaturnym-kontaktam
- https://hromadske.radio/podcasts/zustrichi/ukrayinsko-yevreyski-literaturni-kontakty-suchasni-pereklady-z-yidyshu-ta-robota-novyh-doslidnykiv-pidsumky-konferenciyi-v-odesi