Українське мінералогічне товариство

Українське мінералогічне товариство — добровільна науково-громадська організація, основним завданням якої є сприяння розвиткові й популяризації досягнень мінералогії.

Українське мінералогічне товариство
(УМТ)
Дата заснування 1954
Тип науково-громадська організація
Голова президент - Квасниця Віктор Миколайович
Адреса 03680, м. Київ, Палладіна просп., 34

Історія

В 50-річній історії Українського мінералогічного товариства (УМТ) значущими є три дати — поворотні віхи: 31 березня 1954 року, 6 травня 1970 року і 10-12 вересня 1991 року. Перша дата — це заснування Київського відділення Всесоюзного мінералогічного товариства (KB BMT), а згодом Українського відділення Всесоюзного мінералогічного товариства (УВ ВМТ), друга дата — це усвідомлення своєї гідності і перетворення з відділення Всесоюзного мінералогічного товариства в Українське мінералогічне товариство (УМТ), третя дата — це перехід товариства в самостійне існування і вихід на міжнародну арену.

31 березня 1954 р. на організаційному засіданні, яке відбулося в стінах геологічного факультету Київського університету ім. Тараса Шевченка, було оголошено про заснування KB BMT. Було обрано раду KB BMT. В 1954 році до складу KB BMT входило 64 члени.

В 1958 році на прохання членів ВМТ, які працювали на території України, Київське відділення ВМТ було переіменовано в Українське відділення ВМТ. Згодом УВ ВМТ заснувало свої філіали у великих містах України: Харків, Дніпропетровськ, Донецьк та інші.

В 1960-х роках УВ ВМТ приступило до створення свого журналу і вже у 1962 році вийшов у світ перший випуск «Записок Украинского отделения Всесоюзного минералогического общества» обсягом 12 друк. арк. У 1963 р. УВ ВМТ разом з Інститутом геологічних наук АН УРСР видає збірник робіт під назвою «Теоретические и генетические вопросы минералогии» обсягом 14 друк. арк. В 1965 р. УВ ВМТ видає новий збірник «Морфология, свойства и генезис минералов».

В кінці 60-х на початку 70-х років минулого століття УВ ВМТ було найбільшим у структурі ВМТ. Своєю діяльністю воно охоплювало всю територію України з осередками у містах Львові, Дніпропетровську, Харкові, Кривому Розі, Донецьку, Одесі, Сімферополі і об'єднувало найкращі наукові сили в галузі мінералогії і суміжних наук. У ці роки Є. К. Лазаренко проводить активну роботу по створенню на базі УВ ВМТ Українського мінералогічного товариства.

Перший з'їзд — засновник УМТ відбувся 6 травня 1970 р. в м. Києві. Делегати з'їзду були представниками Київського, Львівського, Дніпропетровського, Харківського, Донецького і Криворізького філіалів. З'їзд одноголосно затвердив перетворення УВ ВМТ в УМТ при Відділенні наук про Землю і Космос АН УРСР. Президентом УМТ було обрано Є. К. Лазаренка.

В 19701975 роки УМТ зросло до 14 відділень (Київське, Харківське, Кримське, Дніпропетровське, Львівське, Криворізьке, Донецьке, Закарпатське, Волинське, Івано-Франківське, Комунарсько-Кадіївське, Одеське, Роменське, Артемівське) і 408 членів. У цей час УМТ провело ряд симпозіумів, продовжило видавничу діяльність.

В 19751980 роки УМТ продовжувало видавати щорічник «Минералогия осадочных образований», опублікувало збірник «Вопросы региональной и генетической минералогии» (4 випуски), збірник «Региональная и генетическая минералогия» (3 випуски). У 1979 р. засновано «Минералогический журнал».

В травні 1985 р. у Кривому Розі відбувся 4-й з'їзд УМТ. Президентом УМТ було обрано Ю. П. Мельника, першим віце-президентом В. І. Павлишина, віце-президентами — А. А. Вальтера і О. І. Матковського, вченим секретарем В. В. Радчука.

На п'ятому з'їзді УМТ 10-12 вересня 1991 року був прийнятий новий його статут, згідно з яким УМТ стало незалежною і добровільною науково-громадською творчою організацією громадян України, які ведуть теоретичну або практичну роботу в галузі мінералогії. Президентом УМТ було обрано В. І. Павлишина, віце-президентами О. І. Матковського і А. А. Вальтера, вченим секретарем — В. М. Крочука.

1990-і роки були несприятливими для активної діяльності товариства, воно було позбавлено фінансової підтримки з боку Академії наук України і мало покладатися тільки на свої сили та спонсорів. Попри це УМТ проведено низку корисних для розвитку української мінералогії заходів: входження УМТ до складу Європейського мінералогічного союзу (1993 р.) та Міжнародної мінералогічної асоціації (1994 p.), започатковані «Лазаренківські читання» (м. Львів1999 p., м. Одеса 2000 p.), ініційовані програми та публікації, скеровані на створення наукових засад розвитку мінерально-сировинної бази України, ліквідацію брудного довкілля.

6-й з'їзд УМТ відбувся 2-4 жовтня 2001 р. в Києві, після тривалої перерви. Обрано Президію УМТ на 20012006 роки у складі: В. М. Квасниця — президент УМТ, А. А. Вальтер — перший віце-президент, О. І. Матковський — другий віце-президент, О. М. Пономаренко — віце-президент, Т. Я. Кутузова — вчений секретар, В. М. Хоменко — вчений секретар по міжнародних зв'язках, члени Президії — Д. К. Возняк, В. І. Павлишин, В. Ф. Грінченко, О. В. Зінченко. Засновано журнал «Записки Українського мінералогічного товариства».

У 2002 році засновано премію УМТ для молодих учених і студентів імені академіка Є. К. Лазаренка. Члени УМТ беруть активну участь у створенні «Мінералогічної енциклопедії України».

Завдяки діяльності УМТ Україна має сучасну мінералогію більшості регіонів України і досконалу мінералогію її багатьох геологічних об'єктів, важливі теоретичні напрацювання. У 1960-1980 роки в Україні потужно працювали чотири мінералогічні школи (кристалохімії і фізики мінералів, регіонально-мінералогічна, термобарогеохімічна, мінералого-технологічна).

Почесні президенти УМТ

Почесні члени УМТ[1]

Примітки

  1. Сайт Українського мінералогічного товариства. Архів оригіналу за 23 вересня 2016. Процитовано 29 травня 2016.

Джерела

Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.