Урсула-Франциска Радзивілл

Урсула-Франциска з князів Вишневецьких Радзивілл (13 лютого 1705, м. Вишнівець, нині смт, Україна 23 травня 1753) — представниця русько-литовського магнатського та князівського роду, польськомовна поетеса.

Урсула-Франциска Радзивілл
пол. Franciszka Urszula Radziwiłłowa
Ім'я при народженні Урсула-Франціска Вишневецька
Народилася 13 лютого 1705(1705-02-13)
Вишневець
Померла 23 травня 1753(1753-05-23) (48 років)
Пуцевичі
Громадянство Річ Посполита
Національність українка
Діяльність поетеса, письменниця
Знання мов польська
Титул княгиня
Конфесія католицтво
Рід Вишневецькі
Батько Януш Антоній Вишневецький
Мати Теофілія Лещинська
У шлюбі з Михайло Казимир Радзивілл (Рибонька)
Діти 2 сини та 2 доньки

Життєпис

Народилася 13 лютого 1705 року у м. Вишнівці (нині, нині смт Збаразького району Тернопільської області, Україна). Походила з відомого роду князів Вишневецьких. Донька краківського воєводи Януша Антонія Вишневецького та його дружини Теофілії Лещинської. Була родичкою представників багатьох магнатських родів України та Польщі. Її бабуся Ганна Дольська з Ходоровських та батько були у гарних стосунках із гетьманом України Іваном Мазепою, вони запросили останнього (незважаючи на різне віросповідання) стати хрещеним батьком Урсули-Франциски, що відбулося у маєтку Біла Криниця під Дубно.

Отримала чудову домашню освіту. Замолоду стала складати вірші та оповідки. У 1725 році вийшла заміж за Михайла Казиміра Радзивілла «Рибоньку», переїздить до замку Несвіж. Тут вона займалася вихованням дітей, складанням п'єс та лібрето. Водночас займається громадською та просвітницькою діяльність. Стає панною Ордену зіркового хреста, однієї з почесніших нагород Священної Римської імперії. Листувалася з відомим суспільними діячами Речі Посполитої та Німеччини. Заснувала у 1740 році у Несвіжі придворний театр, а у 1746 році особисто очолила його. Померла 23 травня 1753 року у маєтку Пуцевичі.

Творчість

Відома як перша жінка драматург Речі Посполитої. складала свої твори польською мовою. У її доробку 16 п'єс та 17 лібрето, що були зведені у збірки та видані після смерті Урсули-Франціски у 1754 році. Згодом про них забули. Лише у 2003 році відбулося друге видання. Багато з них є творчою обробкою п'єс Мольєра. П'єси є поєднанням барокових форм й класицизму зі значною кількістю фантазії, гротеску, дотепних та любовних сцен. Про це свідчать їхні назви, зокрема «Любов — зацікавлений суддя», «Любов — досконалий майстер», «Дотепна любов».

Окрім віршованих творів Урсула-Францішка є автором «Застереження моїй доньці» й «Про обов'язки християнського жовніра».

Родина

Чоловік Михайло Казимир «Рибонька» Радзивілл (1702—1762). Діти:

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.