Уряд Олексія Гончарука

Уряд Олексія Гончарука («Уряд технократів»[1]) — 20-й Кабінет міністрів України, що було сформовано 29 серпня 2019 року після вступу до повноважень депутатів Верховної Ради України IX скликання, обраної на позачергових виборах 21 липня.

Уряд Олексія Гончарука
 Україна
20-й Кабінет міністрів Україна
Дата формування 29 серпня 2019
Дата розпуску 4 березня 2020
Люди та організації
Президент України Зеленський Володимир Олександрович
Прем'єр-міністр України Гончарук Олексій Валерійович
Список голів уряду Список прем'єр-міністрів України
Партія(ї) Слуга народу
Історія
Вибори Парламентські вибори в Україні 2019
Попередній Уряд Володимира Гройсмана
Наступний Уряд Дениса Шмигаля

Прем'єр-міністром було призначено Олексія Гончарука 290 голосами народних депутатів.[2] Персональний склад Кабінету міністрів було затверджено у той же день 281 голосом «за». «Проти» проголосувала фракція партії «Європейська Солідарність» у повному складі.[3] Верховна Рада відправила уряд у відставку 4 березня 2020 року[4]. Уряд діяв впродовж 6 місяців і 4 днів, ставши таким чином найменш тривалим урядом в історії України.

Історія

Призначення Гончарука Прем’єр-міністром України було схвалено Верховною Радою 29 серпня 2019 року. Гончарук на момент призначення був заступником голови Офісу Президента України. За його кандидатуру проголосували 290 нардепів, а представники більшості інших фракцій (« Опозиційна платформа — За життя» , « Європейська солідарність» , «Батьківщина», «Голос») її не підтримали.

Фракція Так Нi Утримався Не голосував Всього
Слуга народу 247 0 0 4 251
Опозиційна платформа — За життя 0 0 0 42 42
Європейська солідарність 0 26 0 1 27
Батьківщина 0 0 12 11 23
За майбутнє 22 0 0 0 22
Голос 0 0 13 4 17
Внефракцiйнi 21 1 10 4 36
Усі фракції 290 27 35 66 418

З трибуни новообраний прем’єр заявив, що в найближчі роки кожна третя гривня піде на погашення боргів. Прем'єр-міністр вважає, що основним показником привабливості бізнесу має стати доступ до дешевших ресурсів. Гончарук пообіцяв взяти під контроль кредитну ставку та імідж України.  Він вважає, що кредит під ставкою 12-13 річних є реальністю. На момент призначення Гончарука 10 мільйонів українців жили за межею бідності, а корупція продовжувала процвітати.

Критика

  • Опозиційна платформа — За життя - заявила, що головним завданням прем’єр-міністра має бути не імідж України чи її економічний розвиток, а припинення війни на Донбасі .
  • Європейська солідарність поставила під сумнів прозорість відбору кандидата на посаду прем'єр-міністра.
  • Лідер Батьківщини, Юлія Тимошенко розповіла журналістам 29 серпня 2019 , що незважаючи на те, що її партія не підтримує призначення Гончарук, її партія підтримає уряд (робота поза більшістю) і не буде сидіти на лавках опозиції. Менш ніж через три місяці партія перейшла в опозицію через незгоду з планом уряду скасувати давній мораторій на продаж сільськогосподарських земель.
  • Голос не підтримав призначення Гончарука прем’єр-міністром, оскільки не був поінформований про склад решти уряду.

Збереження Авакова в новому уряді

Одним із найгостріших питань, що були частиною тривалих дискусій і переговорів, було збереження міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який обіймав посаду з часів Революції гідності . Новообраний прем'єр-міністр Гончарук зазначив, що рішення залишити міністра було одним із найскладніших, але для міністра внутрішніх справ «намалював певні червоні лінії», які він не може переступити.

Плівки Гончарука

15 та 16 січня 2020 року на YouTube з'явилися два аудіозаписи, де Олексій Гончарук на нараді з керівництвом Мінфіну та Національного банку обговорює економічні пізнання Зеленського та називає себе «профаном в економіці». Розкручуванням сюжету займалися анонімний Telegram-канал «Темний лицар», видання Страна.ua та близькі до підприємця Ігоря Коломойського депутати «Слуги Народу» Максим Бужанський та Олександр Дубинський. Сам прем'єр-міністр назвав публікацію записів медіа-атакою, спрямованої проти уряду, що йшов вірним шляхом.

17 січня подав президентові України заяву про відставку, хоча за процедурою мав направити його до Верховної Ради. Пост Гончарука про відставку з'явилася о 09:21, о 09:26 вийшов коментар голови фракції «Слуга Народу» Давида Арахамії про командність прем'єра та необхідність його збереження. Офіс президента о 09:35 повідомив про отримання заяви Зеленським. Увечері цього ж дня президент зустрівся з Гончаруком і відмовився приймати його відставку, також доручивши правоохоронним органам за два тижні знайти осіб, які записали зустріч. Через те, що сталося, були жорсткі правила охорони голови Верховної Ради Дмитра Разумкова: при вході в його кабінет відвідувачі тепер повинні були здавати мобільні телефони

5 лютого СБУ провело обшуки у студії програми «Деньги» на телеканалі 1+1, керованій Олександром Дубинським, а також на квартирах колишніх та нинішніх співробітників ЗМІ: Дубинського, Євгена Куксіна, Дениса Данько та Олександра Низовцева[40]. Наступного дня Володимир Зеленський заявив, що запис розмови прем'єр-міністра завантажили в інтернет з пристрою в офісі телеканалу та програми «Грошi». У червні 2020 року Зеленський заявляв про те, що досі не знає, хто стоїть за організацією прослуховування.

Композиція

Новий уряд було скорочено до 17 міністрів з попередніх 25. Новий кабінет був скорочений до 15 міністрів з попередніх 19

У відповідності з Конституцією України , то Президент України подає кандидатури до парламенту на пост міністра закордонних справ і міністра оборони .

Як повідомляє " Українська правда" , президент Володимир Зеленський продовжив співбесіди з кандидатами на посаду міністра охорони здоров'я в день призначення Кабміну.  На 31 серпня 2019 року, Слуга лідер Люди фракції Давида Arakhamia заявив на ZIK каналі , що , швидше за все, тоді нинішній міністр охорони здоров'я, Зоряна Skaletska , буде замінений Михайло Радуцький (який , згідно Arakhamia необхідної «близько трьох місяців , щоб підготувати " для посади (у серпні 2019 року).

«Слуга народу» призначила міністрами в уряді Гончарука п’ятьох своїх членів за партійним виборчим списком (які не є членами партії).

4 лютого 2020 року міністра регіонального розвитку Альону Бабак за власним бажанням змінив Денис Шмигаль.

Склад

Голова Кабінету міністрів та його заступники

Посада Фото Очільник Квота Повноваження
Прем'єр-міністр України Гончарук Олексій Валерійович з 29 серпня 2019
Віцепрем'єр-міністр України
з питань європейської і євроатлантичної інтеграції
Кулеба Дмитро Іванович з 29 серпня 2019
Віцепрем'єр-міністр України Федоров Михайло Альбертович з 29 серпня 2019
Віцепрем'єр-міністр України Шмигаль Денис Анатолійович з 4 лютого 2020[5]

Міністри

На відміну від попереднього уряду, в уряді Гончарука об'єднано міністерства економіки та аграрної політики, міністерства енергетики та екології, міністерства у справах ветеранів та тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, міністерства культури, інформаційної політики та молоді та спорту.

Міністерство регіонального розвитку було реорганізовано в Міністерство розвитку громад і територій.

Наново було створено міністерство цифрової трансформації.[6]

Посада Фото Очільник Квота Повноваження
Міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Коляда Оксана Василівна з 29 серпня 2019
Міністр внутрішніх справ Аваков Арсен Борисович з 29 серпня 2019
Міністр енергетики та захисту довкілля Оржель Олексій Анатолійович з 29 серпня 2019
Міністр закордонних справ Пристайко Вадим Володимирович Президента з 29 серпня 2019[7]
Міністр інфраструктури Криклій Владислав Артурович з 29 серпня 2019
Міністр культури, молоді та спорту Бородянський Володимир Володимирович з 29 серпня 2019
Міністр оборони Загороднюк Андрій Павлович Президента з 29 серпня 2019[8]
Міністр освіти і науки Новосад Ганна Ігорівна з 29 серпня 2019
Міністр охорони здоров'я Скалецька Зоряна Степанівна з 29 серпня 2019
Міністр розвитку громад і територій Бабак Альона Валеріївна 29 серпня 2019 — 4 лютого 2020[9]
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Милованов Тимофій Сергійович з 29 серпня 2019
Міністр соціальної політики Соколовська Юлія Сергіївна з 29 серпня 2019
Міністр фінансів Маркарова Оксана Сергіївна з 29 серпня 2019
Міністр цифрової трансформації Федоров Михайло Альбертович з 29 серпня 2019
Міністр юстиції Малюська Денис Леонтійович з 29 серпня 2019
Міністр Кабінету Міністрів Дубілет Дмитро Олександрович з 29 серпня 2019
Міністр розвитку громад і територій Шмигаль Денис Анатолійович з 4 лютого 2020

Приватизація

Уряд Гончарука проголосив продовження «великої приватизації».[10] Зокрема планується приватизувати[11]:

  1. Одеський припортовий завод;
  2. «Центренерго»;
  3. Об'єднана гірничо-хімічна компанія;
  4. «Президент-готель»;
  5. Фармкомпанія «Індар»;
  6. «Тернопільобленерго»;
  7. «Запоріжжяобленерго»;
  8. «Харьківобленерго»;
  9. «Хмельницькобленерго»;
  10. «Миколаївобленерго»;
  11. Завод «Електротяжмаш»;
  12. «Азовмаш»;
  13. «Сумхімпром»;
  14. «Оріана»;
  15. «Украгролізинг».

Вiдставка

На початку 2020 року вітчизняні ЗМІ повідомляли, що президент Володимир Зеленський втратив довіру до прем’єр-міністра Олексія Гончарука через повільну швидкість, з якою його уряд проводить реформи. Українські ЗМІ очікували, що ця недовіра завершиться голосуванням у Верховній Раді 4 березня, на якому Зеленський запропонує кардинальні зміни до уряду, включаючи призначення нового прем’єр-міністра.

3 березня 2020 року Гончарук подав у відставку, і відповідно до українського законодавства відставка прем’єр-міністра означає автоматичну відставку всього уряду. Виступаючи перед голосуванням про звільнення Гончарука, президент Зеленський подякував йому за роботу, звинувачуючи уряд у неефективності економічної політики, падіння промислового виробництва та митних надходжень, а також у поганій комунікації з місцевою владою та громадськістю, а також не підготуватися до подальших реформ. Наступного дня уряд Гончарука був замінений урядом Шмигаля.

Сам Гончарук пов'язував свою відставку із систематичною боротьбою з корупцією його уряду та перекриття корупційних схем окремих груп впливу. Паралельно в ЗМІ з'явилася інформація, що однією з головних причин його відставки стало рішення щодо заміни керівництва компанії «Центренерго» та трьох обленерго. Діяльність «Центренерго» та її менеджменту пов'язують із олігархом Ігорем Коломойським.

Див. також

Примітки

  1. Новий Кабмін: уряд технократів з «рюкзаком Авакова». Архів оригіналу за 6 жовтня 2019. Процитовано 6 жовтня 2019.
  2. Офіційний портал Верховної Ради України. w1.c1.rada.gov.ua. Архів оригіналу за 23 січня 2020. Процитовано 25 січня 2020.
  3. Офіційний портал Верховної Ради України Архівовано 5 березня 2021 у Wayback Machine., w1.c1.rada.gov.ua (Перевірено 25 січня 2020)
  4. Проект Постанови про відставку Прем'єр-міністра України Гончарука О.В. Архівовано 5 березня 2020 у Wayback Machine., w1.c1.rada.gov.ua (Перевірено 6 березня 2020)
  5. Постанова Верховної Ради України від 4 лютого 2020 року № 487-IX «Про призначення Шмигаля Д.А. Віце-прем'єр-міністром України - Міністром розвитку громад та територій України»
  6. Новий Кабмін: список майбутнього уряду Гончарука Архівовано 27 листопада 2021 у Wayback Machine. на сайті НВ
  7. Постанова Верховної Ради України від 29 серпня 2019 року № 9-IX «Про призначення Пристайка В.В. на посаду Міністра закордонних справ України»
  8. Постанова Верховної Ради України від 29 серпня 2019 року № 8-IX «Про призначення Загороднюка А.П. на посаду Міністра оборони України»
  9. Постанова Верховної Ради України від 4 лютого 2020 року № 486-IX «Про звільнення Бабак А.В. з посади Міністра розвитку громад та територій України»
  10. ПРИВАТИЗАЦІЯ. РАДА ДОЗВОЛИЛА ПЕРЕДАВАТИ У ПРИВАТНІ РУКИ СОТНІ ДЕРЖАВНИХ ОБ'ЄКТІВ[недоступне посилання з листопада 2021]
  11. Зеленский поручил начать запуск «масштабной приватизации» до 1 октября. Архів оригіналу за 15 лютого 2020. Процитовано 15 грудня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.