Хачілаєв Надиршах Мугадович

Надирша́х (ім'я при народженні Нади́р) Мугадович Хачіла́єв ((лакськ. Хачилавхъал Надиршах Мугадлул арс; 10 червня 1959(1959-06-10)[1], Кума (Лакський район), Лакський район, Дагестанська АРСР, РРФСР, СРСР 12 серпня 2003(2003-08-12), Махачкала, Дагестан, Росія)) — російський політичний діяч. Депутат Державної думи Федеральних зборів Російської Федерації II скликання, голова Дагестанського відділення Фонду світу та Союзу мусульман Росії, який Міністерство юстиції Росії визнало екстремістською організацією.[2] У 1990-х і 2000-х роках вважався лідером лакського народу[3][4][5]. Звинувачувався в організації масових заворушень, що було доведено у суді.[2] Загинув 2003 року в Махачкалі внаслідок замаху.

Хачілаєв Надиршах Мугадович
лакськ. Хачилавхъал Надиршах Мугадлул арс
російський дагестанський політик, громадський діяч та бізнесмен
Народився 10 червня 1959(1959-06-10)[1]
Кума, Лакський район, Дагестанська АРСР, РРФСР, СРСР
Помер 12 серпня 2003(2003-08-12) (44 роки)
Махачкала, Дагестан, Росія
Країна  СРСР
 Росія
Діяльність політик, депутат Державної Думи РФ
Alma mater Літературний інститут імені Горького
Знання мов російська
Членство 2nd State Duma of the Russian Federationd
Посада депутат Державної Думи РФ
Конфесія іслам
Батько Мугад
Мати Фатіма
Брати, сестри Q4496760? і Q4496758?
Діти сини: Муртуз, Сурхай, Ансар, Амір, Надмршах
донька: Аміна

Біографія

Народився 10 липня 1959 року у селищі Кума. [6] Потім жив у Хасавюрті. За національністю лакець.[6] Батько пастух, мати домогосподарка. Брати — Магомед, Адам і Джабраїл. Дві сестри.

У 1977 році, після закінчення середньої школи, працював чабаном.[6]

Військову службу в Радянській Армії проходив у спортивній роті на території Білоруської РСР та Української РСР.[6]

У 1980 році переїхав до Ленінграда, де виступав за міську збірну з карате. Мав чорний пояс з карате.

У 1983 році протягом одного року навчався на денному відділенні перекладацького факультету Літературного інституту (курс Ігоря Волгіна та Євгена Долматовського), а потім перевівся на заочне відділення, яке закінчив у 1987 році. [6] Крім того навчався в Краснодарському державному інституті фізичної культури та в Державному двічі орденоносному інституті фізичної культури імені П. Ф. Лесгафта.[6]

У Москві працював у охоронній фірмі «Гермес», яка надавала колекторські послуги. Володів кількома фірмами, зокрема, магазином «Москвич» у Махачкалі та банком «Магріб».

19 лютого 1996 року за підтримки Абдул-Вахеда Ніязова очолив Союз мусульман Росії, змінивши муфтія Мукаддаса Бібарсова.[7] Пізніше ця організація була визнана Міністерством юстиції Росії екстремістською.[2]

У травні 1996 року спецслужби Азербайджану передали владі Дагестану список громадян республіки Дагестан, в'їзд яких на територію Азербайджану небажаний. У списку з 96 осіб опинилися деякі представники лезгінського національного руху «Садвал» («Єдність»), а також голова руху «Союз мусульман Росії» (СМР) Надір Хачалаєв та активісти БМР[8].

1996 року супроводжував секретаря Ради Безпеки Росії Олександра Лебедя під час його миротворчої поїздки до лідерів чеченських сепаратистів до Чечні.

8 грудня 1996 року балотуючись по Махачкалінському територіальному округу № 11 здобув перемогу під час виборів депутатів Державної думи РФ.[6] Був депутатом Державної думи другого скликання.[6] У 21 березня 1997 був прийнятий до фракції «Наш дім — Росія».

Брав участь у визволенні заручників, захоплених чеченськими сепаратистами наприкінці 1990-х років. За даними газети «Комерсант» звільнив понад 50 заручників [9]. Один із них — 73 річний москвич Віталій Козьменко, який провів у чеченському полоні понад рік[9]. У лютому 1999 року оглядач газети «Известия» Олег Блоцький писав:[10] «Мало хто знає про те, що за два останні роки Хачілаєв звільнив з чеченського полону десятки російських солдатів. Він не збирав преси і не красувався на тлі полонених перед телекамерами. Він просто вивозив хлопців до Махачкали, купував їм квитки та відправляв додому».

Хачілаєв неодноразово звинувачував найвище керівництво Республіки Дагестан у корупції та розкраданні грошей, що надходили з федерального бюджету, вимагаючи створення парламентської комісії для розслідування.

20 травня 1998 року в центрі Махачкали кортеж братів Хачілаєвих, які поверталися з Чечні, де вони вели переговори про звільнення заручників, зупинили для перевірки документів працівники міліції, які спробували роззброїти охорону Хачілаєвих, що призвело до перестрілки, в ході якої загинув один із міліціонерів. Після чого Хачілаєв, разом із частиною своїх прихильників, забарикадувався у себе вдома. 21 травня 1998 року на мітингу зібраному прихильниками Хачілаєвих на центральній площі Махачкали біля будівлі Державної ради знову сталася перестрілка зі співробітниками міліції, після чого мітинг переріс у масові заворушення і вилився в силове захоплення будівлі Уряду Республіки Дагестан, який брат Хачілаєва та його прихильники утримували поки що проводилися переговори. У ході зіткнень загинули працівники міліції, а четверо міліціонерів були захоплені прихильниками Хачілаєвих.[5] [6][11].

У захопленні Державної ради в Махачкалі в травні 1998 року прокуратура звинуватила Надіршаха та його брата Магомеда, а після 11 вересня 1998 року, погодившись з її доводами, Державна дума позбавила Хачілаєва депутатської недоторканності[12]. Після цього Хачілаєв був оголошений у федеральний розшук, а його брат заарештований.[13]

Переховувався у Чечні та у ваххабітському анклаві у селі Карамахи. У липні 1999 року Надіршах перебував у селі Гіляни Ножай-Юртівського району Чечні. Він запросив у сусіднє село Зандак депутатів Держдуми РФ Дмитра Рогозіна, Тельмана Гдляна та двох російських генералів, включаючи заступника начальника ГУБОЗ МВС Росії, щоб у присутності великої групи журналістів з Москви передати їм двох російських православних священиків, раніше захоплених братами Ахмадовими чеченськими бандитами з Урус-Мартана. Урочиста церемонія зірвалася: коли гості чекали на приїзд автомобіля зі звільненими заручниками, раптово до села під'їхали кілька військових вантажівок, з яких висипали озброєні автоматичною зброєю та гранатометами люди. Це були бойовики дагестанського ваххабіта Багаутдіна Магомедова, які взяли в щільне кільце столичних гостей і залягли на поле по периметру. Банда Магомедова прославилася викраденням людей, яких вони крали в Дагестані, а потім утримували до отримання викупу на території сусідньої Чечні. За однією з версій, Магомедов був незадоволений активністю Надіршаха на території, яку вважав своєю. Іншою, у зриві передачі заручників безпосередньо була зацікавлена влада Дагестану, яким було невигідне зростання популярності Хачілаєвих. Надіршаху та його брату Магомеду довелося витратити кілька годин, щоб переконати Багаутдіна забратися разом з його бойовиками додому. Весь цей час озброєні сподвижники братів Хачілаєвих та бойовики Магомедова тримали один одного на прицілі. [14]

У жовтні 1999 року Надіршах Хачілаєв був заарештований.[13] Цьому передувала силова спеціальна операція, яку провели спецслужби. Проте, адвокати Хачілаєва заявляли, що він був затриманий у Москві, куди прибув на запрошення ФСБ Росії для проведення переговорів про його посередництво у звільненні генерала МВС Росії Геннадія Шпігуна, якого викрали в березні 1999 року і тримали в полоні у чеченців.[9]

У червні 2000 року був разом зі своїм братом визнаний винним в організації захоплення заручників та незаконному зберіганні зброї та засуджений Верховним Судом Дагестану до 1,5 років позбавлення волі, а Магомед — до 3 років позбавлення волі та 41 тисячі рублів штрафу. Проте обох було звільнено у залі суду у зв'язку з амністією Державної думи з нагоди 55-річчя Перемоги[13][11].

У січні 2002 року в Махачкалі був затриманий міліцією, а місцева прокуратура звинуватила у підриві вантажного автомобіля з військовослужбовцями 102-ї бригади Внутрішніх Військ, що стався 18 січня, через яке загинуло семеро людей.[13] Під час обшуку, проведеного в будинку Хачілаєва, оперативниками було зроблено вилучення виявлених там зброї та боєприпасів, а також касет з відеозаписами, на яких було знято знущання над військовослужбовцями російської армії.[13] При цьому офіційний представник Управління ФСБ за Дагестаном Мурад Гаджимурадов в інтерв'ю газеті «Известия» висловив здивування діями працівників міліції, які затримали Хачілаєва, заявивши, що ті не повідомили ФСБ, яка веде кримінальну справу за фактом вибуху, і не розуміє, яке відношення до цього вибуху має Хачілаєв[15]. 25 січня, перебуваючи в слідчому ізоляторі, Хачілаєв оголосив безстрокове голодування, виступивши з вимогою, щоб його звільнили з-під варти і провели неупереджене розслідування. [13] 11 березня 2002 року Радянський районний суд Махачкали повністю виправдав Хачілаєва.[13] [3].

У березні 2003 року висунув свою кандидатуру на виборах депутатів Народних Зборів Республіки Дагестан, але програв.[13]

Літературна творчість

У 1985 році написав повість «Хроніка виживання», яка у скороченому перекладі Ігоря Волгіна була під назвою «Спустився з гір» опублікована в грудневому номері журналу «Жовтень» за 1995 рік. У передмові Волгін назвав його «дагестанським Хемінгуеєм».

Після смерті Надиршаха Хачілаєва, в некролозі, опублікованому в «Літературній газеті» письменник та історик Ігор Волгін написав: [16]

(...) “Від уважного читача, – писав у передмові до “Спустившогося з гір”, – не сховаються потаємні сенси цього тексту, “наївність” якого лише підкреслює трагізм втіленого у ньому життя”.

Це була скупа, аскетична та дуже жорстока проза. У ній було багато правди та не менше крові. Вже йшла перша чеченська (вона ж громадянська) війна, і російського читача не могла не вразити внутрішнє сполучення зображуваних Хачілаєвим вже порівняно давніх подій з теперішнім ходом речей. Північний Кавказ поставав під його пером не як область романтичних потягів, але як зона біди, як готовий будь-якої хвилини вибухнути котел. Це був світ, родоплемінним і нерідко кримінальним законам, чия ментальність ніяк не вписувалася в "усереднений" радянський пейзаж.

Проте сам Хачілаєв у 2001 році у своєму інтерв'ю зауважив:[2]

У журналі «Жовтень» 1995 року під моїм прізвище було надруковано повість «Спустившийся з гір». Але я її не писав. Це зробив письменник Ігор Волгін на підставі моїх щоденникових записів, надавши їм сюжету, якого в мене не було.

У тому ж році Хачілаєв заявляв про намір написати книгу «Наш шлях газзавату», в якій, за його словами, збирався розповісти читачам про те, як слід боротися із розкладанням моральних цінностей.

Вбивство

11 серпня 2003 року Надиршах Хачілаєв був убитий.[13] Це сталося біля його власного будинку в Махачкалі, коли виходив зі свого автомобіля Toyota Land Cruiser. Шквальний вогонь був відкритий з автомобіля «ВАЗ 21099», що проїжджав повз.

Через добу на вулиці Пархоменка в Махачкалі, де розташований особняк давнього опонента Хачілаєва мера Махачкали Саїда Амірова, було знайдено автомобіль, з якого вівся вогонь, а в ньому зброя автомат Калашникова і пістолет-кулемет «Кедр».

Серед версій убивства: повернення Хачілаєва у велику політику, а також кровна помста — у травні 1998 року біля будинку Хачілаєва в перестрілці загинули п'ятеро ОМОНівців. Варто зазначити, що двох рідних братів Надіршаха також було вбито. У 1993 році загинув рідний брат Надіршаха Адам. Від куль у 2000 році загинув і Магомед Хачілаєв.

Відгуки

Командувач російськими військами 1995—2002 під час бойових дій у Чечні та Дагестані, генерал-полковник Геннадій Трошев писав про нього у своїх спогадах «Моя війна. Чеченський щоденник окопного генерала» як про ваххабітського лідера Дагестану, одного з командирів сепаратистів у Кадарській зоні.[17]

Примітки

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.