Хентайґана

Хентайґана (яп. 変体仮名 — «незвичайна кана») — в японській писемності альтернативна силабічна абетка кана, яка відрізняється від стадартних хіраґани і катакана скорописними формами знаків. Хентайґана виникла у результаті стандартизації скороченого написання знаків манйоґани, в якій для вираження одного складу використовувалися різні ієрогліфи. До реформи 1900 року, коли за кожною морою японської мови був закріплений один знак хіраґани, хентайґана використовувалась нарівні з хіраґаною, при цьому вибір при написанні між двома абетками був вільний. Хентайґана не включена до таблиці Юнікоду.

У сучасній писемності хентайґана вважається застарілою, однак у деяких областях вона застосовується по-сьогодні. Наприклад, багато ресторанів, де подають японську гречану локшину соба, використовують хентайґану для запису «кісоба» на своїх вивісках. Хентайґана використовується у деяких офіційних рукописних документах і посвідченнях, які видаються школами бойових мистецтв, релігійними семінарами й школами етикету. Також хентайґана застосовується для відтворення класичних японських текстів, або для надання тексту старовинного вигляду. Використання хентайґани схоже із сучасним використанням готичного письма в німецькій, або старослов'янської в'язі в українській мовах. Втім, більшість японців сьогодні не можуть читати хентайґану, розуміючи лише деякі знаки, що часто зустрічаються на рекламних вивісках ресторанів або здогадуючись про зміст написаного за контекстом.

Зауваження: слово «хентай» (変体 — незвичайний) не варто плутати з омонімом «хентай» (変態 — збочений). Останнім у японській мові позначаються маніяки, або різновид еротичних аніме і манґа.

Знаки

Деякі знаки хентайґани:

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.