Хентайґана
Хентайґана (яп. 変体仮名 — «незвичайна кана») — в японській писемності альтернативна силабічна абетка кана, яка відрізняється від стадартних хіраґани і катакана скорописними формами знаків. Хентайґана виникла у результаті стандартизації скороченого написання знаків манйоґани, в якій для вираження одного складу використовувалися різні ієрогліфи. До реформи 1900 року, коли за кожною морою японської мови був закріплений один знак хіраґани, хентайґана використовувалась нарівні з хіраґаною, при цьому вибір при написанні між двома абетками був вільний. Хентайґана не включена до таблиці Юнікоду.
У сучасній писемності хентайґана вважається застарілою, однак у деяких областях вона застосовується по-сьогодні. Наприклад, багато ресторанів, де подають японську гречану локшину соба, використовують хентайґану для запису «кісоба» на своїх вивісках. Хентайґана використовується у деяких офіційних рукописних документах і посвідченнях, які видаються школами бойових мистецтв, релігійними семінарами й школами етикету. Також хентайґана застосовується для відтворення класичних японських текстів, або для надання тексту старовинного вигляду. Використання хентайґани схоже із сучасним використанням готичного письма в німецькій, або старослов'янської в'язі в українській мовах. Втім, більшість японців сьогодні не можуть читати хентайґану, розуміючи лише деякі знаки, що часто зустрічаються на рекламних вивісках ресторанів або здогадуючись про зміст написаного за контекстом.
Зауваження: слово «хентай» (変体 — незвичайний) не варто плутати з омонімом «хентай» (変態 — збочений). Останнім у японській мові позначаються маніяки, або різновид еротичних аніме і манґа.
Знаки
Деякі знаки хентайґани:
- 以(い)і
- 江(え)е
- 於(お)о
- 可(か)ка
- 記(き)кі
- 古(こ)ко
- 志(し)сі
- 春(す)су
- 多(た)та
- 奈(な)на
- 能(の)но
- 者(は)ха
- 由(ゆ)ю
- 連(れ)ре
- 路(ろ)ро
- 王(わ)ва
Посилання
- Таблиця каліграфії хентайґани з книги О'Нілла «A Reader of Handwritten Japanese» (у форматі PDF).
- Таблиця каткани, хіраґани і хентайґани.
- Таблиця кани з книги Енгельберта Каемфера (1693 г., англійською).
- Хентайґана на вивісках (японською) Архівовано 5 грудня 2012 у Archive.is.
- Таблиця знаків хентайґани.
- Шрифти Mojikyo з підтримкою хентайґани і макрос для вводу хентайґани у редакторі MS Word (японською, англійською)