Хорив
Хорив — ім'я одного з легендарних братів, котрі заснували Київ.
Хорив | |
Попередник: | Щек |
---|---|
Наступник: | Бравлин |
Смерть: |
VI ст. Київ |
Рід: | Києвичі |
Етимологія
Якщо походження імені Щек надійно зв'язується з горою Щекавиця, то гора під назвою Хоревиця точно не локалізована і ні літописної, ні пізнішої традиції щодо неї не існує.
Припускають, що під такою назвою відома Лиса гора, де знаходився величезний язичницький могильник. Є також версія, що Хоревицею може бути київська гора Юрковиця, або навіть місто Вишгород.
«Щек, Хорив і Либідь — легендарні особи, що могли й не існувати, тому що про них нічого, крім імен, більше невідомо», — писав Костомаров у «Переказах про родоначальників».
Історик Забєлін, аналізуючи праці Корнелія Тацита і Помпе Мели, в яких згадується країна Аксіака, що між Дніпром та Дністром, гадав, що народ аксіаків і є фундатором городища над київським Подолом. Знайшов дослідник пояснення й імені третього брата-фундатора, Хорива. Воно теж пов'язується з назвою місцевості. Це ім'я, стверджував Забєлін, нагадує ім'я батька булгарських племен Куврата (Хорвата), а водночас і країну Хорове, про яку свідчив ще Костянтин Багрянородний (Х століття)[джерело?].
Мовознавець Чапленко у своїй монографії, виданій 1970 року в Мюнхені, пише:
«Імена Щек і Хорив етимологічно на адигейському ґрунті можна розуміти як «пагорби», «горби», «гори». Ці горби і гори чимось різнилися... «Щек» виводився з назви гори «Щековиця», а ця остання назва могла означати «Лиса гора»... «Хоревиця» збереглася у слов’янській кальці «Чорна гора»... «Либідь» — це теперішнє адигейське слово «либод», що означає «більмо»...»
Варто зауважити, що Кий, його брати і сестра Либідь були язичниками[1][2]. І, можливо, у дохристиянських традиціях лежить ключ до розшифровки стародавніх топонімів. Існує версія, відповідно до якої Хорив був праслов'янським божеством сонця. Ім'я Хорив співзвучне імені язичницького бога Сонця Хорса[джерело?].
Гора Хорива
Топографічне розташування літописних гір в Києві не відповідає їх послідовному переліку в літописній розповіді і це викликає суперечливі погляди дослідників. Одні з них вважали, що Хорив жив на Замковій горі (народна пам'ять зберегла назву вулиці — Хорива, яку зараз також помилково називають Хоревая, що починається від підніжжя гори), інші ж заперечували це, оскільки Щекавиця лежить північніше Замкової гори, і навіть вважали, що місцем перебування Хорива був Вишгород. Відповідно до одного з тлумачень літописної розповіді про заснування Києва висловлювалась думка, що горою Хорива була так звана «Лиса гора» над Подолом. Деякі дослідники вважали, що саме Замкова гора була місцем початкового перебування Кия і лише згодом було споруджено «градок» на сусідній Старокиївській горі.
Посилання
- Імена перших князів Київської Русі (етимологія)
- Кий, Щек, Хорив, сестра их Лыбедь - Кто основал Киев?
- Кий, Щек, Хорив та їхня сестра Либідь
- Князь Хорив Архівовано 6 січня 2019 у Wayback Machine.
- Замкова гора у Києві – місце легенд і неймовірної Сили
- Фотоальбом: Засновникам Києва[недоступне посилання з травня 2019]
- Хоревиця гора