Хорол (річка)

Загальні дані

Довжина 308 км (в межах Полтавщини — 241 км). Площа водозбірного басейну 3 870 км². Похил річки 0,3 м/км. Долина трапецієподібна, часто асиметрична, з підвищеними правими і пологими лівими схилами; завширшки 10—12 км. Заплава завширшки від 0,2—0,5 км до 1,5—2 км, заболочена, поросла чагарниками і лучною рослинністю. Річище на всій протяжності звивисте, завширшки 10—60 м і більше (на плесах). Живлення дощове і снігове (весняний стік становить близько 85 % річного). Середня багаторічна витрата води Хоролу (м. Миргород) становить 3,8 м³/с. Мінералізація води змінюється протягом року: весняна повінь — 843 мг/дм³; літньо-осіння межень — 966 мг/дм³; зимова межень — 1053 мг/дм³. Замерзає Хорол наприкінці листопада — на початку грудня, скресає в березні.

Вода відповідає помірно забрудненим бета-мезосапробним водоймам, з третім класом якості води.

Географія протікання

Хорол бере початок з джерел на північ від села Червона Слобода. Тече Придніпровською низовиною по території Недригайлівського, Липоводолинського районів Сумської області, Гадяцького, Миргородського, Хорольського, Семенівського і Глобинського районів Полтавської області. Тече переважно на південь, між містами Миргородом і Хоролом — на південний захід, далі — на південний схід. Впадає до Псла на північній околиці села Попівки.

Основні притоки

Населені пункти

Над річкою розташовані: смт Липова Долина, міста Хорол, а також відомий український курорт Миргород.

Використання

Використовується задля водопостачання та зрошування, поширеним є також рибальство. На річці споруджено декілька шлюзів-регуляторів, є водосховища.

Хорол в історії та культурі

У долині річки виявлено поселення бронзової доби, а також ранньослов'янські поселення та могильник черняхівської культури. В 1185 р. на берегах річки відбулася битва між руським та половецьким військами Краєвиди Хоролу здавна притягували митців. Ось як про річку написав відомий український поет ХХ ст. Павло Тичина:

Дим, димок від машин,
Мов дівочі літа.
Не той тепер Миргород,
Хорол-річка не та...

Див. також

Галерея

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.