Чернь червонодзьоба

Чернь червонодзьоба[2] (Netta rufina) — середнього розміру ниркова качка родини качкових. Один із 3-х видів роду червонодзьоба чернь, єдиний вид цього роду в фауні України. В Україні гніздовий, перелітний, зимуючий вид.

?
Чернь червонодзьоба

Самець
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Gruiformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Рід: Червонодзьоба чернь (Netta)
Вид: Чернь червонодзьоба
Netta rufina
(Pallas, 1773)

Ареал поширення червонодзьобої черні      Гніздування      Осіле проживання      Зимування
Посилання
Вікісховище: Netta rufina
Віківиди: Netta rufina
EOL: 45513548
ITIS: 175234
МСОП: 22680348
NCBI: 30387
Fossilworks: 369007

Опис

Самка

Розміром з крижня. Статевий диморфізм виражений добре. Самець у шлюбному вбранні досить красивий. Голова і верхня частина шиї каштаново-руді; пера лоба, тім'я і потилиці настовбурчені, що зорово збільшує розмір голови; нижня частина шиї, поперек, воло, груди, центр черева, надхвістя і підхвістя чорні; спина, плечі і верхні покривні пера крил світло-бурі; передній край крил і боки тулуба білі; першорядні пера крил білуваті, з бурою верхівкою, другорядні — білі, з бурувато-сірою верхівкою; хвіст темно-сірий; дзьоб, ноги і райдужна оболонка ока яскраво-червоні. У позашлюбному вбранні самець подібний до дорослої самки, але дзьоб залишається червоним. Доросла самка бура; вуздечко, горло, щоки і верхня частина шиї сіруваті; дзьоб бурий, з червонуватою смугою на кінці; райдужна оболонка ока червонувато-коричнева. Молодий птах подібний до дорослої самки, але райдужна оболонка ока жовтувато-коричнева. Довжина тіла: 530—570 мм. Маса тіла самця: 1—1,55 кг, самки: 0,88—1,32 кг.

З води злітає важко, відштовхуючись ногами. Політ швидкий.

Звуки —— у самця навесні своєрідний неголосний свист, у самки − голосне тріскуче «кіорр-кіорр-кіорр».

Ареал виду та його поширення в Україні

Гніздовий ареал простягається від Піренейського півострова до Центральної Азії.

В Україні рідкісний гніздовий птах степової смуги приморських районів Азово-Чорноморського регіону. Найстабільніші гніздові осередки знаходяться в нижній течії Дунаю, на Сиваші, озерах Нижнього Дністра. Залітний в інших регіонах[3].

Чисельність і причини її зміни

Чисельність в Європі становить 27—59 тис. пар.[4] У більшості місць свого ареалу червонодзьоба чернь є досить звичайним видом, а місцями − численним. Українська гніздова популяція коливається в межах 150—550 пар і на сьогодні має тенденцію до зниження. Основна причина − трансформація гніздових біотопів: забудова берегів, створення гідротехнічних споруд у річкових дельтах, прокладання дамб та транспортних комунікацій, осушення водно-болотних угідь.

Особливості біології

Пара
Яйця черні червонодзьобої - Тулузький музей

На більшій частині ареалу перелітний птах. Навесні зазвичай прилітає у середині квітня − першій половині травня. Гніздиться в біотопах, зарослих очеретом і рогозом: на затоках, озерах, каналах, старицях і риборозплідних ставках. Великих озер уникає, так само, як і солоних водойм. В кладці 6–14 яєць. Самка насиджує кладку 26–28 днів, пташенята виводкового типу, молоді піднімаються на крило на 45–55 день. Характер линяння у червонодзьобої черні подібний до такого у інших качок. Спочатку линяють самці, які збираються у зграї та тримаються відкритих плесів на озерах. Пізніше линяють самки при виводках. Характерні міграції самців до місць линяння, що розташовані на значній відстані від гніздових територій. За характером живлення фітофаг, споживає водяні рослини (Chara, Ceratophyllus, Zostera).

Охорона

Включено до Червоної книги України (1994, 2009) (статус − рідкісний), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІІ) конвенцій, угоди AEWA. В Україні охороняється в Дунайському та Чорноморському біосферному заповідниках і Кримському природному заповіднику. Рекомендоване збереження природної структури гніздових біотопів, запобігання їх осушенню, регулювання рекреаційного навантаження, мисливства та рибальства в місцях гніздування виду.

Див. також

Примітки

  1. BirdLife International (2016). Netta rufina: інформація на сайті МСОП(версія 2020.3) (англ.) 10 березня 2021
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. На Тернопільщині помітили рідкісaного птаха. ternopil.name (укр.). Процитовано 28 квітня 2021.
  4. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).

Посилання

  • Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України. — Київ, 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.
  • Сеник М. А., Гнатина О. С., Горбань І. М. Чернь червонодзоба // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. — К. : Глобалконсалтинг, 2009. — С. 411. — ISBN 978-966-7059-0-7.

Посилання

Література

  • Лисенко В. І. Чапля жовта // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. — К. : Глобалконсалтинг, 2009. — С. 402. — ISBN 978-966-7059-0-7.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.