Юнаківка

Юнакі́вка село в Україні, в Сумському районі Сумської області. Населення становить 1741 осіб. Орган місцевого самоврядування Юнаківська сільська рада.

село Юнаківка
Країна  Україна
Область Сумська область
Район/міськрада Сумський район
Рада Юнаківська сільська рада
Код КАТОТТГ UA59080310010046655
Облікова картка Юнаківка 
Основні дані
Засноване 1685 р.
Населення 1741
Поштовий індекс 42317
Телефонний код +380 542
Географічні дані
Географічні координати 51°07′12″ пн. ш. 35°02′21″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
166 м
Водойми річка Локня
Відстань до
обласного центру
41,7 км
Відстань до
районного центру
41,7 км
Місцева влада
Адреса ради 42317, Сумська обл., Сумський р-н, с. Юнаківка, вул. Новоселівка, 3
Сільський голова Скляров Григорій Миколайович
Карта
Юнаківка
Юнаківка
Мапа

Географія

Село знаходиться біля витоків річки Локня, нижче за течією примикає село Локня. Навколо села проходить декілька магістральних газопроводів. Село знаходиться на відстані в 6 км від кордону з Росією.

На кордоні з Російською Федерацією розташований міжнародний автомобільний пункт пропуску «Юнаківка». Важливість цього населеного пункту полягає в тому, що через село проходить траса національного значення Н07 сполученням КиївСуми—Юнаківка—Курськ. На даній ділянці сполучення відбувається між Курськом та Сумами.

Назва

Село засноване у 1685 р. вихідцями з Волині. Серед власників села — сотник Юнок С., з прізвища якого й утворилась назва. З 1710 р. село належало Г. Голіцину.

На початку 20 століття за царату село мало три церкви, лавки, базари, відбувалось 4 ярмарки на рік, мало ткацьку фабрику, пошту та телеграф. Кількість мешканців сягала 7,5 тисяч.

Церква Різдва Богородиці

Найкращим храмом села була церква Різдва Богородиці, закінчена побудовою у 1806 році. Ймовірно, коштом Голіцина. Монолітна, цегляна, зі зрізаними кутами. Фасади прикрашені колонними портиками з фронтонами, «утопленими» у стіни. Навколо центрального куполу — чотири бані з круглими вікнами освітлення. Склепіння бань — цегляні, увінчані ліхтариками з луковками (всі останні втрачені разом з дахами). Покинута, стан напіваварійний (на 2011 р.)

Поряд — цегляна дзвіниця, збережені три яруси, дзвони і завершення — не збережені, колони портика — похилені і напівзруйновані.

Церква Різдва Богородиці належить до найкращих зразків доби раннього класицизму в Сумській області, а за поземним планом і архітектурними формами — до найкращих зразків в Україні.

Відомі люди

У селі народилися:

У селі в 19 ст. бував Т. Шевченко, актор Щєпкін Г. С.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.