ЯРМІЗ

«ЯРМІЗ» — центр реадаптації та реабілітації ветеранів та ветеранок АТО/ООС, членів їх сімей, волонтерів. Займається різноманітною спортивною, культурною, освітньою та розважальною діяльністю[1][2][3].

БО «БФ «Центр реадаптації та реабілітації «ЯРМІЗ» (The YARMIZ Center)
Абревіатура ЯРМІЗ/YARMIZ
Тип Благодійний фонд
Засновано 27.11.2019
Розташування

 Україна Київ, провулок Музейний, 6 (третій поверх). контакти: +38 073 891 1450

e-mail: info@yarmiz.org.ua
директор Євгенія Губська
Вебсайт yarmiz.org.ua/en/a www.facebook.com/yarmizkyiv/

Назва

Слово «ярміз» (також «ярміс»), означає «вихід» (можливість, спосіб вийти зі складного, загрозливого становища), давати лад, порятунок. Це слово згадується в «Енеїді» Івана Котляревського:

На те Юнона повернула

і в голові так коверзнула,
щоб зараз учинить ярміз.

Історія

Центр «ЯРМІЗ» заснований 27 листопада 2019 року за ініціативи ветеранів та волонтерів, які й на сьогодні становлять кістяк організації, виконують організаційну, тренерську роботу, надають психологічні та бізнес-консультації. До складу основної команди входять ветерани АТО/ООС та члени родин учасників бойових дій. В спортивному напрямку Центру задіяні ветерани та волонтери; у психологічному напрямку військові психологи, які працюють з цільовою аудиторією з 2014 року.

Діяльність

Презентація психологічної програми для ветеранських сімей. 29 жовтня 2021 року

Сфера діяльності Центру «ЯРМІЗ» — спортивна реабілітація, психологічна, соціальна допомога учасникам бойових дій в Україні з-поміж учасників АТО/ООС, військовослужбовців Збройних сил України, а також членів їх родин та родин, котрі зазнали втрат, на шляху до реінтеграції та повернення до цивільного життя. Входить до коаліції Ветеранських просторів[2].

Програмну діяльність Центру «ЯРМІЗ» складають: 

  • Програма спортивної реабілітації
  • Програма психологічної допомоги
  • Програма розвитку стосунків
  • Програма Сила права і громади
  • Освітній Креатив-хаб
  • Центр кар'єри, нетворкінг
  • Школа креативних професій, коворкінг та майстерня
  • Центр Діалог культур
  • ЯРМІЗ Продакшн-студія

Проєкти

У 2021 році стартував проєкт психологічної підтримки для пар «Міцні зв'язки — сильні пари». Це перший в Україні пілотний проєкт для сімей учасників бойових дій з психологічною підтримкою в подоланні травматичних наслідків збройного конфлікту на Сході України та допомозі у поверненні до мирного життя. Проєкт передбачає комплексний родинний підхід та відновлення гармонійних стосунків. Робота над адаптацією першоджерела програми «Strong Bonds, Strong Couples (SBSC)» (USA) авторства Сью Джонсон[4] та Кетрін Рім[5][6] проводилася протягом двох років. У жовтні 2021 року в Центрі «ЯРМІЗ» було проведено перший практичний курс з родинами.

Проєкт з навчання сімейному підприємництву «Сім'я лідер — цінності для передачі поколінням» за підтримки Посольства Великої Британії в Україні[7] об'єднав 25 сімей ветеранів/ветеранок та ВПО з різних куточків держави. Це 188 годин теорії і практики з кращими експертами. Навчання триватиме 4 місяці у форматі онлайн. Метою проєкту є цілісний розвиток ветеранських родин та ВПО задля ефективної реалізації всіх у суспільстві, сприяння їх соціальній, психологічній та економічній інтеграції шляхом подолання сімейних бар'єрів і побудови монолітної сімейної команди і сімейного бізнесу.

Проєкт «Роль ветеранської спільноти у розбудові демократичного суспільства» здійснюється Центром «ЯРМІЗ» за підтримки Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні у партнерстві з Київським інститутом проблем управління імені Горшеніна. За методологією соціологічного дослідження було проведено шість фокус-груп у Києві, Запоріжжі, Кропивницькому, Чернігові та Львові. Також відбулося 1000 особистих інтерв'ю в усіх областях України, з урахуванням регіонального розподілу осіб, які мають відповідний статус, типу населеного пункту, а також гендерної квоти. У 2022 році плануються проєкти розвитку громадянської освіти, національно-патріотичного виховання, упровадження принципів гендерної рівності та утвердження нульової толерантності до насилля; захист прав людини та демократії.

Проєкт «Заснування Ветеранського мовного центру „Діалог“ як місця презентації культур». Для втілення ідеї першим етапом була проведена краудфандингова кампанія на платформі Спільнокошт. Додаткову суму надали донори Представництво Європейського Союзу в Україні та Міжнародний Фонд «Відродження». Освітня програма задовольняє потреби 3-х з 6-ти основних компетенцій, які за рекомендаціями Європарламенту та Ради ЄС мають міститися в програмах освіти дорослих, а саме: спілкування рідною мовою, спілкування іноземною мовою, самовираження у сфері культури.

В рамках проєкту започатковано Ветеранський етнофестиваль «Квітка ЯРМІЗ»[8]. Його мета — привернути увагу до мовного і культурного різноманіття Європи, яке варто підтримувати, розвиваючи мовні навички впродовж життя, а також суспільна демонстрація важливості ролі ветеранської спільноти на шляху євроінтеграції України, демонстрація ролі ветеранів та ветеранок як захисників та захисниць європейських цінностей та амбасадорів національної ідентичності України.

Фінансування

Фонд фінансується за рахунок благодійної допомоги від фізичних осіб та інших донорських організацій, також від краудфандингу [9][10][11][12]

Примітки

  1. Мінветеранів запрошує учасників АТО/ООС до Центру реабілітації та реадаптації «ЯРМІЗ»=https://mva.gov.ua/ua/minveteraniv-zaproshuye-uchasnikiv-atooos-do-centru-reabilitaciyi-ta-readaptaciyi-yarmiz.
  2. «Коаліція ветеранських просторів: вимога сьогодення»=https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/3349088-koalicia-veteranskih-prostoriv-vimoga-sucasnosti.html.
  3. «Корисні поради. Невидимий батальйон» =https://invisiblebattalion.org/tips/.
  4. Dr. Sue Johnson.
  5. Psychology Today.
  6. Strong Bonds, Strong Couples (English).
  7. За підтримки Великої Британії 25 ветеранів АТО/ООС пройдуть курс із підприємницької діяльності.
  8. Ветеранський етнофестиваль «Квітка ЯРМІЗ» і виставка «САМотНість»: куди піти у Києві у вихідні. society.fakty.ua (укр.). Процитовано 11 лютого 2022.
  9. Центр реадаптації ветеранів АТО/ООС «ЯРМІЗ» започатковує мовний центр «Діалог» із вивчення мов і культур за інноваційною методикою караоке-чант. Співаємо – вчимося – єднаємось!= https://biggggidea.com/project/zasnuvannya-veteranskogo-movnogo-tsentru-dialog/.
  10. Змістовний звіт по проєкту «Заснування ветеранського мовного центру «Діалог»=https://biggggidea.com/project/zasnuvannya-veteranskogo-movnogo-tsentru-dialog/blog/4849/.
  11. Показ українських народних строїв на Першому Ветеранському етнофестивалі «Квітка ЯРМІЗ»= https://biggggidea.com/project/zasnuvannya-veteranskogo-movnogo-tsentru-dialog/blog/4794/.
  12. Виставка ветеранських бізнесів у Центрі «ЯРМІЗ»=https://biggggidea.com/project/zasnuvannya-veteranskogo-movnogo-tsentru-dialog/blog/4796/.

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.