12 стільців (фільм, 1976)

«12 стільців» (рос. «12 стульев») — російський радянський 4-серійний художній телевізійний фільм 1976 року, знятий Марком Захаровим за однойменним романом 1928 року Іллі Ільфа та Євгена Петрова. Офіційно це друга екранізація роману в Радянському Союзі (перша Леоніда Гайдая) та шоста у світі.

12 стільців
рос. 12 стульев
Вид телефільм
Жанр комедія
Режисер Марк Захаров
Сценарист Захаров Марк Анатолійович
На основі Дванадцять стільців
У головних
ролях
Андрій Миронов,
Анатолій Папанов
Оператор Георгій Рерберг
Композитор Геннадій Гладков
Кінокомпанія ТО «Екран»
Дистриб'ютор Екран
Тривалість 288 хв.
Мова російська
Країна  СРСР
Рік 1976
IMDb ID 0075468

Сюжет

Спокійне життя діловода РАЦСу Іпполіта Матвійовича Вороб'янінова порушує не стільки раптова смерть тещі Клавдії Іванівни, скільки її признання в тому, що в сидіння одного зі стільців їхньої колишньої гостьової гарнітури роботи майстра Гамбса вона зашила свої діаманти.

Іпполіт Матвійович вирішує розшукати скарб. Як на зло, цим же зайнятий священик панотець Федір, що дізнався про цю таємницю від Клавдії Іванівни на сповіді. І невідомо, як би все закінчилось, коли б не зустрівся Іпполіту Матвійовичу молодий пройдисвіт Остап Бендер, що згодився за певний відсоток від вартості діамантів допомогти колишньому голові дворянства у пошуках.

Час і місце дії

  • квітень — грудень 1927 року; Старгород, Москва, Васюки, П'ятигорськ, Владикавказ, Тифліс, Ялта.

У ролях

Цікаві факти

  • Фільм повністю знятий у павільйоні, хоча в романі багато епізодів відбувається на відкритому просторі. Умовність його манери підкреслюється і тим, що Остап протягом усього фільму ні разу не знімає шарф і фуражку — навіть у ліжку з мадам Грицацуєвою.
  • В обох радянських фільмах «12 стільців» зіграли дев'ять акторів:
    1) Савелій Крамаров: в цьому фільмі він зіграв слюсаря Полєсова, а у фільмі 1971 року — одноокого шахіста.
    2) Георгій Михайлович Віцин: Безенчук — монтер Мечніков.
    3) Едуард Олександрович Бредун: родич Альхена — Паша Емільович.
    4) Юрій Миколайович Медведєв: голова тиражної комисії — театрал.
    5) Павло Віннік: офіціант в обох фільмах.
    6) Григорій Шпігель: редактор газети — Альхен.
    7) Анатолій Калабулін: шахіст — аукціонник Василь.
    8) Анатолій Обухов: Кирило Якович — шахіст.
    9) В'ячеслав Войнаровський: Олег Якович — Нікеша
  • Леонід Гайдай негативно відгукувався про цей фільм, називаючи його «кримінальним злочином»[1] і протиставляючи йому свій фільм, знятий п'ятьма роками раніше.
  • В планах режисера фільму Марка Захарова спочатку не було пісні «Біліє мій парус такий одинокий». Її запропонував автор текстів пісень Юлій Кім. І вона несподівано стала наріжною темою фільму[2].
  • Автором текстів пісень, Юлієм Кімом для фільму було написано п'ять пісень Остапа. Фінальна повинна була звучати перед появою останнього стільця (епізод, коли Іпполіт Матвійович розправлявся за допомогою бритви зі своїм концесіонером). За кадром звучало би сумне танго. Але цей текст не затвердив режисер Марк Захаров[2].
  • За опитуваннями читачів газети «Аргументи і факти» краще усіх роль Остапа Бендера зіграв Андрій Миронов.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.