1 карбованець «Ігри XXII Олімпіади в Москві (Олімпійський факел)»

Ігри XXII Олімпіади в Москві (Олімпійський факел) (рос. Игры XXII Олимпиады в Москве (Олимпийский факел)) ювілейна монета СРСР вартістю 1 карбованець, випущена 1 січня 1980 року. Монета присвячена XXII Літнім Олімпійським іграм в Москві, які відбулися з 19 липня по 3 серпня 1980 року — це були перші в історії Олімпійські ігри на території Східної Європи, а також перші Олімпійські ігри, проведені в соціалістичній країні. Частина змагань Олімпіади-1980 проводилася в інших містах Радянського Союзу, а саме: вітрильні регати стартували в Талліні; попередні ігри і чвертьфінали футбольного турніру відбулися в Києві, Ленінграді та Мінську; змагання з кульової стрільби пройшли на стрільбищі «Динамо» в підмосковних Митищах. Ігри відомі тим, що понад 50 країн бойкотували Олімпіаду в зв'язку з введенням в 1979 році радянських військ в Афганістан. Деякі спортсмени з країн, що бойкотували Ігри, все ж приїхали в Москву і виступали під олімпійським прапором. Цей бойкот став однією з основних причин відповідного бойкоту Радянським Союзом та низкою його союзників наступних літніх Олімпійських ігор в Лос-Анджелесі в 1984 році.

Ігри XXII Олімпіади в Москві (Олімпійський факел)
 СРСР
Номінал 1 карбованець
Маса 12.8 г
Діаметр 31 мм мм
Товщина 2.3 мм
Гурт гладкий з написом
Метал мідно-нікелевий сплав
Роки карбування 1980
Аверс
Опис герб СРСР
Гравер С. М. Іванов
Реверс
Опис зображення олімпійського факелу
Гравер Н. А. Носов

Історія

У 1977 році було розпочато випуск серії монет присвячених XXII Літнім Олімпійським іграм в Москві, які відбулися з 19 липня по 3 серпня 1980 року. В рамках серії було випущено: 6 монет номіналом в 1 карбованець з мідно-нікелевого сплава; 14 монет номіналом у 5 карбованців і 14 монет номіналом у 10 карбованців з срібла; 6 монет номіналом у 100 карбованців з золота 5 монет номіналом у 150 карбованців з платини. На монетах зображувалася символіка Олімпіади-80, види спорту, спортивні споруди і пам'ятки архітектури міст у яких відбувалися олімпійські ігри. Монети карбувалися на Ленінградському монетному дворі і Московському монетному дворі.

Оформлення реверсу

На монеті зображено факел XXII Олімпіади у Москві. Олімпійський факел — один із символів Олімпійських ігор. Цей вогонь запалюють в місті проведення Ігор під час їх відкриття, і він горить безперервно до їх закінчення. Відродження заснованої на давньогрецьких ритуалах традиції відбулося при проведенні Олімпійських ігор 1928 року в Амстердамі на Олімпійському стадіоні, за проект якого голландський архітектор Ян Вілс був нагороджений золотою медаллю на конкурсі мистецтв. Вогонь горів і на стадіоні Ігор у Лос-Анджелесі в 1932 році. Під час Олімпійських ігор 1936 року в Берліні вперше була проведена естафета Олімпійського вогню. Понад 3000 бігунів брали участь у доставці факела з Олімпії в Берлін. На зимових Олімпійських іграх вогонь запалювався і в 1936, і в 1948 році, але естафета вперше була проведена в 1952 році перед зимовими Олімпійськими іграми в Осло, причому брала початок не в Олімпії, а в Моргедале. Зазвичай запалення вогню довіряють відомій людині, частіше за все, спортсмену, хоча бувають і винятки. Вважається великою честю бути обраним для проведення цієї церемонії.

Опис та характеристики монети

Номінал
крб.
Метал Маса
грам
Діаметр
мм.
Гурт Тираж
штук
1
мідно-нікелевий сплав
12.8
31
гладкий із заглибленим написом
5 000 000
509 500 (пруф)

Аверс

На аверсі монети зображено герб СРСР, під ним пряма риса, нижче якої в два рядки розташовано напис «1 РУБЛЬ».

Реверс

На реверсі монети зображення руки, що стискає Олімпійський факел, на тлі спортивної арени і силуетів кремлівських веж, московських висоток, Кремлівського палацу з'їздів, Останкінської телевежі і колишньої будівлі Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ).

Гурт

Гурт гладкий з вдавленим написом-позначенням номіналу: «ОДИН РУБЛЬ», дублюється два рази і розділений двома крапками.

Автори

Вартість монети

Ціну монети — 1 карбованець встановив Держбанк СРСР у період реалізації монети через його філії. Сучасна вартість монети звичайного випуску серед колекціонерів України (станом на 2014 рік) становить приблизно 45 гривень, монети випущені з якістю пруф понад 120 гривень.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.