Mammillaria hernandezii

Етимологія

Видова назва дана на честь Еулаліо Ернандеза (ісп. Eulalio Hernandez), племінника і компаньйона мексиканського збирача кактусів Феліпе Отеро (ісп. Felipe Otero).[2] Вони знайшли цей кактус у 1978 році.

Морфологічний опис

Рослини зазвичай одиночні.

Орган Опис
Коріннядеякою мірою товсте, соковите.
Стеблопридавлено-кулясте до кулястого, в діаметрі 2,5-4,5 см.
Епідерміссоковито-зелений.
Мамілипірамідальні, без молочного соку.
Ареоли
Аксилиз коротким білим пухом.
Центральні колючкинемає.
Радіальні колючки17-25, розходяться променями, дещо вигнуті назад, не чергуються, білі, до 20 мм завдовжки.
Квітивишнево-червоні до блідо-фіолетових, до 20 мм завдовжки.
Бутони
Зовнішні пелюстки
Внутрішні пелюстки
Тичинки
Маточка
Плоди
Насіннявелике, чорне.

Систематика

Девід Річард Хант при першому описі оцінив цей таксон як «ймовірно, карликова або недоразвита форма» Mammillaria napina. Однак багато фахівців не погодилося з цим висновком і розцінювало Mammillaria hernandezii як окремий вид. Згодом і сам Хант змінив свою точку зору стосовно цієї рослини.

Ареал

Mammillaria hernandezii є ендемічною рослиною Мексики. Ареал зростання розташований у штаті Оахака, в невеликому районі в горах Сьєрра-Мікстека на висоті ца 2300 м над рівнем моря. Зростає на п'яти відокремленх ділянках.

Екологія

Виростає на відкритих просторах в дубово-соснових лісах. Цвіте в період з жовтня по грудень. Рослина лише трохи виділяється над землею, так що її можна не помітити.

Утримання в культурі

Mammillaria hernandezii була першим видом, успішно розмноженим методом мікроклонування, що сприяло збереженню рослин в дикій природі. Потребує проникної ґрунтової суміші і обмеженого поливу. Рослини непогано ростуть на своєму корінні, і в природі досягають величини до 30 мм заввишки і до 35 мм в діаметрі. Щеплені рослини мають набагато більшу висоту, рясно утворюють бічні пагони. У культурі легко розмножується насінням. Посів Mammillaria hernandezii непогано вдається влітку, в теплиці з кактусами, при великих перепадах між денною та нічною температурами. Однорічні рослини діаметром 10 мм можуть цвісти.

Охоронні заходи

Mammillaria hernandezii входить до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи видів під загрозою зникнення (EN).

Цей вид має обмежений ареал (менше 5000 км²), субпопуляції сильно фрагментовані, наявне триваюче зниження якості середовища проживання і чисельності дорослих особин через вплив випасу кіз.

Дослідження, проведені в двох місцях зростання Mammillaria hernandezii виявили 43 репродуктивні особини. Загальна кількість дорослих рослин оцінюється від 250 до 500.

У Мексиці ця рослина занесена до національного переліку видів, що перебувають під загрозою зникнення, де вона включена до категорії «підлягають особливій охороні». Зростає в межах біосферного заповідника Теуакан-Куйкатлан (ісп. Tehuacan-Cuicatlán). Повідомлялося, що повне обмеження на декілька років доступу кіз на місця зростання цього виду, поки що не допомогло збільшенню кількості Mammillaria hernandezii.

Охороняється Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES).[3]

Див. також

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Urs Eggli, Leonard E. Newton: Etymological Dictionary of Succulent Plant Names (укр. Етимологічний словник назв сукулентних рослин). Springer, Berlin/Heidelberg 2010, ISBN 978-3-642-05597-3, P. 107 (англ.)
  3. Mammillaria hernandezii на сайті CITES (англ.)

Література

  • Cactus and Succulent Journal 55 (1): 22. 1983. (Cact. Succ. J. (Los Angeles)) (англ.)
  • Hunt, D. R. 1999. CITES Cactaceae Checklist (ed. 2) 1–315. Royal Botanic Gardens Kew, Richmond. (англ.)
  • Hernández Macías, H. M. & C. Gómez-Hinostrosa. 2015. Mapping the cacti of Mexico. Part II Mammillaria. Succ. Pl. Res. 9: 1–189. (англ.)
  • CONABIO. 2009 . Catálogo taxonómico de especies de México. 1. In Capital Nat. México. CONABIO, Mexico City. (ісп.)
  • Mammillaria. The Cactus File Handbook 6 by John Pilbeam. 376 pages, hardback, ISBN 0-9528302-8-0, p. 134 (англ.)
  • Edward F. Anderson. «The Cactus Family». 776 р. ISBN 0881924989, p. 422 (англ.)
  • Hunt, D., Taylor, N. & Graham, C. The New Cactus Lexicon — Milborne Port: DH Books, 2006. (англ.)
  • Ulises Guzmán, Salvador Arias, Patricia Dávila. Catálogo de Cactáceas Mexicanas. — Mexiko-Stadt : Universidad Nacional Autónoma de México, 2003. — 315 с. — ISBN 970-9000-20-9. (ісп.)
  • Meza-Nivón, V. 2011. Segundo informe referente a la realización de la asesoría número INE/ADA-026/2011 denominada «cactáceas mexicanas: usos y amenazas». Instituto Nacional de Ecología. (ісп.)
  • Ян Ван дер Неер. Все о кактусах. — Санкт-Петербург: ООО «СЗКЭО» Кристалл", 2004 — 208 с., ил. — ISBN 5-306-00348-6 стор. 106 (рос.)
  • Буренков А. А. Кактусы в гостях и дома. — Феникс, 2007 г., — 472 с. — ISBN 978-966-651-431-1, стор. 286 (рос.)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.