Paracanthurus

Paracanthurus hepatus (англ. blue surgeonfish, синя риба-хірург) Індо-Тихоокеанський вид родини Acanthuridae. Популярна риба в морських акваріумах, є єдиним представником роду Paracanthurus.[1][2]

?
Paracanthurus hepatus

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Ряд: Окунеподібні (Perciformes)
Родина: Acanthuridae
Рід: Paracanthurus
Bleeker, 1863
Вид: P. hepatus
Paracanthurus hepatus
(Linnaeus, 1766)
Посилання
Вікісховище: Paracanthurus hepatus
ITIS: 172320
МСОП: 177972
NCBI: 75030

Опис

Вид має королівське синє забарвлення тіла, жовтий хвіст і чорну пляму на вигляд нагадуючи «палітру». Нижня частина тіла жовта в представників західно-центральної частини Індійського океану.[3] Росте до 30 см.[1] Тіло плоске, округлої форми, з гострим носом і малими лусками. Риби мають дев'ять голок і 26-28 променів на спинному плавці, три голки і 24-26 променів на анальному плавці. Вид також може стати напів-прозорим, відчувши загрозу.

Поширення

Ареал виду широкий, але зустрічається не часто. Його можна знайти в Індо-Тихоокеанській області. Вид був спостережений у ФІліппінах, Індонезії, Японії, великому бар'єрному рифі Австралії, Новій Каледонії, Самоа, Флориді, східній Африці і Шрі Ланці.[4][1] Один з найпоширеніших морських акваріумних риб. Живуть парами, або в малих групах з 8-14 осіб.

Вид класифікований міжнародним союзом охорони природи як з найменшим ризиком зникнення.[1]

Живлення

Молодняк їсть здебільшого планктон. Дорослі особи всеїдні, їдять планктон а також водорості. Вид важливий для здоров'я коралів, так як поїдає водорості, які інакше можуть обрости їх.[5]

Життєвий цикл

Розмноження відбувається в пообідніх і вечірніх годинах. Це відзначається зміною кольору з темно-синього до блакитного. Самці агресивно залицяються до самиць косяку, продовжуючи разом стрімко спливати до поверхні води, де випускають яйця і сім'я. Яйця пелагічні, малі, приблизно 0,8 мм у діаметрі, кожне утримує краплю олії для плавучості. З запліднених яєць через добу вилуплюються прозорі личинки з срібним черевцем і зачатковими хвостовими голками. Досягають сексуальної зрілості за 9-12 місяців.

Важливість для людей

Риби виду не представляють великої важливості для комерційної риболовлі, але можуть використовуватись як живець. М'ясо має сильний запах, і не сильно цінується. У людей може викликати захворювання сігутеру при вживанні в їжу. Але вид ловлять для продажу в акваріуми. Тримання риби в руці може призвести до порізу хвостовою голкою. Ці голки, розташовані по обох боках хвостового плавця, вистромлюються з тіла коли риба збуджується. Швидкі рухи хвоста можуть призвести до глибоких ран, з ризиком інфекції. Голки використовуються тільки як захист від агресорів.

Акваріум

Paracanthurus hepatus в акваріумі зоопарку Мюнстера

Поширена акваріумна риба, хоча є однією з більш вимогливих до догляду. Наприклад потребує постійне живлення спіруліною, а також росте до доволі великого як для акваріума розміру в 30 см. На додачу вразлива до паразитних інфекцій і захворювання бічної лінії.[6]

У популярній культурі

В анімаційному фільмі 2003 року «У пошуках Немо», і його продовженні «У пошуках Дорі», головний персонаж Дорі є синьою рибою-хірургом, так само як і її батьки які з'являються в сіквелі.[7]

Посилання

Примітки

  1. Froese R., Pauly D. (eds.) (2007). Paracanthurus hepatus на FishBase. Версія за March 2007 року.(англ.)
  2. Paracanthurus hepatus. Інтегрована система таксономічної інформації (ITIS). Процитовано 21 березня 2007. (англ.)(англ.)
  3. Debelius, Helmut (1993). Indian Ocean Tropical Fish Guide: Maledives [i.e. Maldives], Sri Lanka, Mauritius, Madagascar, East Africa, Seychelles, Arabian Sea, Red Sea. Aquaprint. ISBN 3-927991-01-5.(англ.)
  4. How Will 'Finding Dory' Affect Wildlife?. National Geographic Official Facebook Featured Video. Процитовано 20 червня 2016.(англ.)
  5. Jane L Lee (18 липня 2014). Do You Know Where Your Aquarium Fish Come From?. National Geographic. Процитовано 15 лютого 2015.(англ.)
  6. Fenner, Robert. Paracanthus FAQ. Процитовано 25 травня 2013.(англ.)
  7. Weisberger, Mindy (17 червня 2016). Finding Dory's Underwater Clan in the Real World. LiveScience. Процитовано 17 червня 2016.(англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.