Shigella dysenteriae

Shigella dysenteriae — невелика за розміром грам-негативна паличкоподібні бактерія. Є збудником шигельозу.

?
Shigella dysenteriae

Shigella dysenteriae в зразку калу
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Тип: Proteobacteria
Клас: Gamma Proteobacteria
Ряд: Enterobacteriales
Родина: Enterobacteriaceae
Рід: Shigella
Вид: Shigella dysenteriae
Shigella dysenteriae
(Shiga, 1897) Castellani et Chalmers, 1919
Посилання
Вікісховище: Shigella dysenteriae
Віківиди: Shigella dysenteriae
EOL: 972637
ITIS: 966038
NCBI: 198252

Раніше в СРСР її називали на честь російського прозектора А. У. Григорьєва (18601916), що висловив у 1891 році припущення про роль нерухомих паличкоподібних бактерій, які він виділив з вмісту кишечника і мезентеріальних лімфатичних вузлів, у розвитку шигельозу (тоді називали дизентерією)[1], і японського лікаря і мікробіолога Кіоші Шига (18711951), який у 1897 році вперше виділив збудника, через що цю бактерію також називали бактерією Григорьєва-Шига або паличкою Григорьєва-Шига. На сьогодні в світі збудника називають Shigella dysenteriae var. 01.

Біологічні властивості

Морфологія

Маленька (2-3 × 0,5-0,7 мікронів) нерухома паличка, утворює капсули. За методом Грама забарвлюється негативно.

Культуральні властивості

S. dysenteriae хемоорганогетеротроф, факультативний анаероб. Росте на простих поживних середовищах (наприклад МПА, МПБ), володіє слабкішою здібністю до зброджування вуглеводів, ніж інші представники родини Enterobacteriaceae. Зброджує глюкозу з утворенням кислоти, лактозу і галактозу, не зброджує (у S. dysenteriae немає пермеаз для транспорту галактози і лактози, але тест з ОНПГ позитивний — скритний сброджувач галактози[2][3]), уреазний тест негативний, не декарбоксилює лізин.

Патологія

S. dysenteriae патогенна виключно для людей (спричинює антропоноз), є одним із збудників шигельозу. Механізм передачі фекально-оральний. Після попадання до товстої кишки проникає всередину епітеліоцитів[4], проникає в макрофаги і спричинює їхній апоптоз[5]. Продукує ендо- і екзотоксини. Здатна розмножуватися внутрішньоклітинно в макрофагах. Капсула є важливим фактором адгезії і захисту від імунної системи організму.

Детальніші відомості з цієї теми ви можете знайти в статті Шигельоз.

Див. також

Примітки

  1. А. В. Григорьев. К вопросу о микроорганизмах при дизентерии. Военно-медицинский журнал, 1891, июль, стр. 73-102. (рос.)
  2. (англ.)
  3. (англ.)
  4. (англ.)
  5. (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.