Ішемічна хвороба серця
Ішемі́чна хворо́ба се́рця (ІХС) — захворювання, яке виникає внаслідок абсолютного або відносного порушення кровопостачання міокарда через ураження коронарних артерій серця.
В основі ішемічної хвороби серця лежить порушення кровотоку в коронарних судинах, що призводить до недостатнього кровопостачання серцевого м'яза. Переважно ішемічну хворобу серця зумовлює атеросклероз. Внаслідок утворення атеросклеротичної бляшки просвіт судини звужується. Слід зазначити, що атеросклероз може розвинутися не тільки в коронарних, але й в будь-яких інших судинах людського організму.
Ішемічна хвороба серця | |
---|---|
![]() | |
Спеціальність | кардіологія і pediatric cardiac surgeryd |
Причини | артеріосклероз |
Препарати | gemfibrozild[1], симвастатин[1], Ептифібатид[1], Colestyramined[1], Аторвастатин[1], флувастатин[1], Colesevelamd[1], ловастатин[1], dextrothyroxined[1], fenofibrated[1], tirofiband[1], sulfinpyrazoned[1], probucold[1], Церивастатин[1], Правастатин[1], Colestipold[1], clofibrated[1], isosorbided[1], Evolocumabd[2], Периндоприл[3] і chromonard[4] |
Класифікація та зовнішні ресурси | |
МКХ-10 | I20-I25 |
OMIM | 300464, 607339, 608316, 608318, 608320, 610947, 611139, 612030 і 614293 |
MeSH | D003324 |
![]() |
Клінічна класифікація ІХС
- Раптова коронарна смерть
- Раптова клінічна коронарна смерть з успішною реанімацією
- Раптова коронарна смерть (летальний випадок)
- Стенокардія
- Стабільна стенокардія напруги (із зазначенням функціональних класів)
- Стабільна стенокардія напруги при ангіографічно інтактних судинах (коронарний синдром Х)
- Вазоспастична стенокардія (ангіоспатична, спонтанна, варіантна, Принцметала[уточнити])
- Нестабільна стенокардія
- Стенокардія, яка виникла вперше
- Прогресуюча[уточнити] стенокардія
- Рання післяінфарктна стенокардія (від 3 до 28 діб)
- Гострий інфаркт міокарда
- Гострий інфаркт міокарда з наявністю патологічного зубця Q (трансмуральний, великовогнищевий)
- Гострий інфаркт міокарда без патологічного зубця Q (дрібновогнищевий)
- Гострий субендокардіальний інфаркт міокарда
- Гострий інфаркт міокарда (невизначений)
- Рецидивуючий[уточнити] інфаркт міокарда (від 3 до 28 діб)
- Повторний інфаркт міокарда (після 28 діб)
- Гостра коронарна недостатність
- Кардіосклероз
- Вогнищевий кардіосклероз
- Післяінфарктний кардіосклероз
- Аневризма серця хронічна
- Вогнищевий кардіосклероз без вказівки на перенесений інфаркт міокарда
- Дифузний кардіосклероз
- Безбольова форма ІХС
Препарати, які застосовують при лікуванні
Антиагреганти
Антиагреганти перешкоджають агрегації тромбоцитів і еритроцитів, зменшують їх здатність до склеювання і прилипання до ендотелію судин. Антиагреганти полегшують деформування еритроцитів при проходженні через капіляри, покращують плинність крові.
- Ацетилсаліцилова кислота (Аспірин, Тромбопол, Ацекардол) — приймають 1 раз на добу в дозі 75-150 мг, при підозрі на розвиток інфаркту міокарда разова доза може досягати 500 мг.
- Клопідогрель — приймається 1 раз на добу по 1 таблетці 75 мг. Обов'язковий прийом протягом 9 місяців після виконання ендоваскулярних втручань і аортокоронарного шунтування.
Адреноблокатори
За рахунок дії на β-адренорецептори адреноблокатори знижують частоту серцевих скорочень і, як наслідок, споживання міокардом кисню. Незалежні рандомізовані дослідження підтверджують збільшення тривалості життя при прийомі β-адреноблокаторів і зниження частоти серцево-судинних захворювань, у тому числі і повторних.
β-адреноблокатори протипоказані при супутній легеневій патології, бронхіальній астмі, ХОЗЛ. Найбільш популярні β-адреноблокатори з доведеними властивостями поліпшення прогнозу при ішемічній хворобі серця:
Препарати для зниження рівня холестерину крові
Холестеринзнижувальні препарати застосовують з метою зниження швидкості розвитку наявних атеросклеротичних бляшок і профілактики виникнення нових. Доведено позитивний вплив на тривалість життя [джерело не вказане 2168 днів], Також ці препарати зменшують частоту і тяжкість серцево-судинних захворювань. Цільовий рівень холестерину у хворих з ІХС має бути нижче, ніж в осіб без ІХС, і дорівнює 4,5 ммоль/л. Цільовий рівень ЛПНЩ у хворих на ІХС — 2,5 ммоль/л.
Статини
Статини — це група ліків, що знижують рівень загального холестерину і холестерину в крові. Механізм дії пов'язаний з блокуванням дії ферменту ГМГ-КоА-редуктази, який бере участь в одному з етапів формування нового холестерину в печінці. Статини переважно знижують ЛПНЩ і не здійснюють значущого впливу на ЛПДНЩ і ЛПВЩ.
Фібрати
Фібрати належать до класу препаратів, що підвищують антиатерогену фракцію ліпопротеїдів — ЛПВЩ, при зниженні якої зростає смертність від ІХС. Застосовуються для лікування дисліпідемії IIa, IIb, III, IV, V. Відрізняються від статинів тим, що, в основному, знижують тригліцериди і можуть підвищувати фракцію ЛПВЩ.
Нітрати
Призначають при больовому синдромі.
- Нітрогліцерин
- Ізосорбіду мононітрат.
- Ізосорбіду динітрат.
Захворювання та тютюнопаління
Для хворих на ішемічну хворобу серця куріння є протипоказаним та надзвичайно шкідливим[5]. Одною з причин є те, що при курінні звужуються артерії і погіршується кровотік. До серця поступає менше кисню і поживних речовин, утруднюється видалення продуктів метаболізму. Іншою причиною є те, що оксид вуглецю з сигаретного диму проникаючи в кров, зв'язується з гемоглобіном, замінюючи кисень. Третя причина — нікотин та інші речовини тютюнового диму знижують скорочення міокарда, зменшуючи кровотік і постачання кисню та інших поживних речовин всіх органів, в тому числі міокарда. В результаті переносимість фізичного навантаження знижується — приступи стенокардії виникають при менш інтенсивному і тривалому фізичному навантаженні. Причому для таких хворих шкідливим є навіть пасивне куріння[5]
Актуальність захворювання в Україні
Ішемічна хвороба серця в Україні займає провідні позиції в структурі причин смертності від захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (2005 р.) серед країн Європейського Союзу, країн СНД, та інших європейських країн — Україна посідає одне з перших місць серед смертності населення від ІХС. Так, наприклад, за показником Раптової серцевої смертності від ІХС у віці від 0 до 64 років на 100 000 населення — Україна посідає перше місце серед цих країн (143,78 / 100 000 населення). Див. порівняльну діаграму.
У діаграмі використані дані Всесвітньої організації охорони здоров'я — (European mortality database (MDB) World Health Organization Regional Office for Europe Updated: June 2007)
Див. також
Примітки
- NDF-RT
- Drug Indications Extracted from FAERS — doi:10.5281/ZENODO.1435999
- Inxight: Drugs Database
- Inxight: Drugs Database
- Стентон Гланц Медико-биологическая статистика — М., Практика, 1998. — С. 360—364
Література
- Ішемічна хвороба серця. Клінічна фармакологія та фармакотерапія / Плєшанов Є. В., Регеда М. С., Кіхтяк О. П. — Львів, 2014. — 280 с.
- Ішемічна хвороба серця: посіб. для студ. мед. ун-тів, інтернів / Більченко О. В. ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х. : ХДМУ: Торнадо, 2006. — 150 с. : іл. — Текст: англ. — ISBN 966-635-673-2
Посилання
- Як проявляється інфаркт міокарда? Інформація від Українського кардіологічного порталу
- Ішемічна хвороба серця
- Ішемічна хвороба серця Статті
- ішемічної хвороби серця Народні методи лікування — альтернативна медицина