Айтварас

Айтварас (лит. Aitvaras), а також Атварас, Дамавікас, Гаусінеліс, Коклікас, Пукіс, Жалтвікшас та інші — в литовській міфології летючий дух у вигляді вогняного змія, дракона, а іноді чорної ворони, чаплі, чорного або вогняного півня, рідше кішки[1].

Походження імені

За однією з версій слово Айтварас походить від aiti — бродяга, верткий, шибеник і varas — дуже швидкий рух. За іншою версією, ім'я пов'язане зі словом aitauti — тихий, спокійний, але ця версія менш поширена. Етимологія може бути пов'язана і з іранським pativāra, як і пол. poczwara — злий дух, кошмар.

Поряд з іншими литовськими богами Айтвараса згадує вже в XVI столітті Мартінас Мажвідас. У латиській міфології Айтварасу відповідає Пуке, а в слов'янській міфології він близький до «Вогненного Змія»[1].

Легенди та повір'я

Легенди про Айтвараса дуже суперечливі. Так, наприклад, вважається, що Айтварас приносить людям багатство, а також молоко, мед та інші речі. Його улюблене заняття — заплітати коням гриву, насилати людям кошмари.

З іншого боку, Айтварас вважається покровителем сільського господарства, оскільки пов'язаний з ґрунтом та посилає дощі.

Архаїчні міфи зображують Айтвараса вогненним змієм, який має дар затримання води, що викликає посухи. За легендами, після бою з Перкунасом змій втрачає воду — багато озер та боліт з'явилися після повернення пораненим змієм випитої води.

Айтвараса може відняти у жодібного гроші та цінності, а щедру людину, навпаки, обдарувати незчисленними багатствами. Наприклад, біднякам, які віддають йому останній шматок хліба, він все домашнє начиння перетворює в золото. І навпаки, у тих, хто набиває лише свої кишені, гроші перетворюються в гній.

Отримати Айтвараса можна двома способами: або продавши дияволу душу, або вивести самому. За повір'ями, для цього потрібно 7 років тримати в будинку чорного півня, поки він не знесе перетягнуте посередині яйце. Яйце півень повинен висидіти сам, і тоді з нього вилупитися вогненний дракон Айтварас. Він приносить господареві багатство та дари, крадучи їх у сусідів та харчується лише яєчнею. Вважається, що господиня в домі, де живе Айтварас, буде постійно хворіти[2].

Позбутися Айтвараса можна лише з великими труднощами: вважається, що його вбивство викликає пожежу.

Згадки в мистецтві

  • В оригінальній литовської версії фільму «Ніхто не хотів помирати» «Айтварас» — псевдонім командира лісових братів «святого» Юозапаса.
  • У серії книг І. Волинської та К. Кащеєва про Ірку Хортицю фігурує Айтварас — Дракон вод, тисячоголовий дракон, царевич Полоз, молодший син Табіті Змієногої, який стає улюбленим головної героїні.

Див. також

  • Вогняний змій

Примітки

  1. Энциклопедия мифологии
  2. Мифологическая энциклопедия. Архів оригіналу за 15 березня 2010. Процитовано 12 грудня 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.