Басков Микола Вікторович
Микола Вікторович Ба́сков (прізвище при народженні — Баско́в; рос. Николай Викторович Басков; нар. 15 жовтня 1976, Балашиха, Московська область, Російська РФСР) — російський співак (тенор), заслужений артист Росії (2001)[1]. У 2004 році отримав також звання Народний артист України (2004)[2]; попри антиукраїнські заяви та зокрема підтримку російського вторгнення в Україну 2022 року станом на 25 лютого 2022 не позбавлений цього звання[3].
Микола Басков | |
---|---|
рос. Николай Викторович Басков | |
| |
Основна інформація | |
Дата народження | 15 жовтня 1976 (45 років) |
Місце народження | Балашиха, Московська область, РРФСР |
Роки активності | 1989 — тепер. час |
Громадянство | Росія |
Професія | оперний співак, шоумен |
Освіта | Російська академія музики імені Гнесіних і Московська державна консерваторія імені П. І. Чайковського |
Співацький голос | тенор |
Жанри | опера |
Нагороди | |
www.baskov.ru | |
Цитати у Вікіцитатах Файли у Вікісховищі |
Також відомий як телеведучий, шоумен і гравець «Що? Де? Коли?» у команді Михайла Барщевського.
Біографія
Народився в Росії, але деякий час жив за кордоном.
Коли майбутньому співакові виповнилося два роки, його батько Віктор Володимирович закінчив Військову академію імені Фрунзе і з сім'єю переїхав в НДР, де повинен був проходити службу. Басков-старший п'ять років служив у Дрездені, Кенігсбрюці. Він почав командиром взводу і доріс до заступника командира дивізії. Пізніше закінчив Військову академію Генерального штабу ЗС Росії. Мама Баскова – Олена Миколаївна за фахом викладач математики, українка.[4] А в Німеччині працювала диктором на телебаченні. Микола Басков з п'яти років почав займатися музикою, хлопчик займався вивченням нотної грамоти вдома з матір'ю. В школу Коля почав ходити в Німеччині, але вже після першого класу продовжив навчання в Кизилі, одночасно з цим вступивши в музичний заклад.
Як згадує співак, його дебют на сцені був вкрай невдалий. Коли хлопчик навчався у другому класі, Миколу Баскова попросили виступити з віршем зі сцени. Але майбутній артист злякався великої аудиторії, розплакався і втік.
З другого по сьомий класи Микола Басков навчався в Новосибірську. У той період і стартувала його кар'єра на сцені. Юний Басков виступав у Музичному театрі юного актора. Хлопчик разом зі своєю групою гастролював по Швейцарії, Сполучених Штатів, Ізраїлю та Франції. Саме в той час до Миколи прийшло розуміння, що його подальше життя буде тісно пов'язана з творчою сферою. У 1996 році Басков був зарахований до академії музики імені Гнесіних. Вокалу його навчала заслужена артистка Росії Ліліана Шехова. Паралельно з навчанням в «Гнесинці» студент отримував майстер-класи від Хосе Каррераса. У той же період Басков став лауреатом престижного конкурсу в Іспанії «Grande Voce», тричі був номінований на премію «Овація» як «Золотий голос Росії». У 1997 році артист став лауреатом дебютного Всеросійського конкурсу юних виконавців романсу під назвою «Романсіада». А потім талановитий співак отримав Першу премію Всеукраїнського конкурсу молодих оперних артистів. Тоді ж Микола був запрошений на виконання партії Ленського в постановці «Євгеній Онєгін» Чайковського у Великому театрі.
Скарбничка премій Миколи Баскова починає поповнюватися дуже швидко. У 1999 році артист стає володарем Другої премії на конкурсі «Grandе Voce» в Іспанії. А роком пізніше Микола вже знімається у відеокліпах. Участь у ролику на пісню «Пам'яті Карузо» сприяло швидкому підкоренню російського музичного Олімпу. Відео тоді було на перших місцях у вітчизняних чартах на радіо і телебаченні. Число шанувальників співака стало рости приголомшливими темпами. Платівки з піснями співака продавалася багатомільйонними тиражами. У результаті Микола Басков стає першим і єдиним на даний момент співаком на території Російської Федерації, який може співати як в стилі «поп», так і в більш складному жанрі з відсиланням до класики — «crossover». Кожна нова пісня Баскова стає хітом, який злітає на вершини вітчизняних хіт-парадів. Кліпи музиканта транслюються практично на всіх найпрестижніших музичних каналах. Артист неодноразово отримував Національні музичні премії «Овація», «Золотий Грамофон», «МУЗ-ТВ», «Стиль», а також «Співак року».
На зорі 2000-х Басков працював солістом оперної трупи в Великому театрі. В цей же час Микола закінчив навчання в «Гнесинці» спеціальності оперного та камерного співу. Вступив до аспірантури, але вже у столичну консерваторію імені Чайковського. Через три роки співак закінчує її з відзнакою. У 2003 році Микола Басков покинув рідну трупу і став працювати в театрах Нижнього Новгорода і Йошкар-Оли
Ще рік міленіуму в житті Баскова сталася зустріч, яка круто змінила його подальше життя. Співак познайомився з легендарною особистістю в області опери, найбільшим сопрано століття Монсеррат Кабальє. Пара спільно провела кілька виступів, після чого Кабальє порадила артистові зайнятися удосконаленням вокалу. Басков став єдиним учнем великої співачки, який одночасно був її колегою по сцені. Кабальє і Басков разом співали на відомих європейських сценах. Зарубіжна преса часто підкреслювала ексклюзивний тембр голосу російського артиста, його відмінну техніку, найширший діапазон, артистизм і вкрай важливе в шоу-бізнесі почуття стилю.
Багато років Микола як учень пані Кабальє провів у Барселоні. Він брав участь у багатьох міських уявлень. В іспанській столиці співав навіть з дочкою своєї знаменитої наставниці Марті Кабальє. В цей період Микола Басков виконував твори світової класики, давав безліч естрадних концертів, де співав мюзикли, арії, неаполітанські твори.
Невдалий досвід
Ну а перший досвід виходу на сцену, каже Микола, взагалі не вдався. «Я був у другому класі, — згадує артист, — і мені доручили вивчити і розповісти вірш на шкільному ранку. Я досі пам'ятаю ці рядки: „Годинникар, примруживши око, лагодить годинники для нас“. Але розповісти я так і не зміг. Як тільки відкрили завісу, я злякався, розревівся й втік за куліси».
А от далі, по сьомий клас Микола Басков навчався в місті Новосибірську. Одночасно почав свою сценічну кар'єру. Він виступав на сцені Музичного театру юного актора, яким керував А.С. Федоров. Разом з трупою він побував на гастролях в Ізраїлі, Швейцарії, США, Франції. Але вже тоді музикант зрозумів, що пов'яже своє життя з мистецтвом. У 1996 році Микола вступив в академію музики імені Гнесіних. Його вчила вокалу заслужена артистка Росії Л. Шехова. Так само він брав участь у майстер-класі Хосе Каррераса. Тоді ж артист став лауреатом престижного іспанського конкурсу «Grand voce» і тричі отримав премію «Овація» як «Золотий голос Росії».
У 1997 році Микола став лауреатом першого Всеросійського конкурсу молодих виконавців романсу «Романсіада». А через рік він вже лауреат Першої премії Всеросійського конкурсу початківців оперних співаків. В цей час його запросили виконати партію Ленського в опері «Євгеній Онєгін» Петра Чайковського на сцені Великого театру.
Стрімкий стрибок
Премії починають сипатися в скарбничку Миколи Баскова як з рогу достатку. В 1999 році артист став лауреатом Другої премії на іспанському конкурсі Grande Voce. А через рік співак вже починає знімати відеокліпи. Пішов ролик на пісню «Пам'яті Карузо». І саме він допоміг швидко підкорити музичний олімп Росії. Відео зайняло перші місця у російських хіт-парадах на радіо і телебаченні. Тут кар'єра Миколи почала виходити за рамки академічних залів, кількість його шанувальників почало стрімко зростати. Диски з його піснями розходилися мільйонними тиражами. У підсумку він став першим і поки єдиним співаком в Росії, який співає і в стилі Crossover і в стилі Pop. Кожна композиція стає хітом і штурмує рядки хіт-парадів, кліпи ж котуються на престижних музичних каналах. Артист багато разів отримував Національні премії «Овація», «МУЗ-ТВ», «Золотий Грамофон», «Стиль» і «Співак року».
Шоу-бізнес
Через деякий час співак вирішив переключитися на більш сучасну музику і розширив свій репертуар в естрадному та поп-форматі. Композиція у виконанні Баскова «Шарманка» стала в буквальному сенсі народним хітом. У 2009 році Микола Басков був удостоєний звання Народного артиста Російської Федерації указом глави держави Дмитра Медведєва. Незабаром після цього співак отримав і звання Народного артиста Молдови.
Микола Басков записав кілька дуже вдалих дуетів з такими визнаними величинами вітчизняної естради, як Таїсія Повалій, Валерія і Софія Ротару. Крім того, Басков заспівав разом зі співачкою Наталі і Софі Кальчевой. Артист регулярно гастролює містами Росії та ближньому зарубіжжю.
Крім музичної кар'єри артист активно просувається на телебаченні. Влітку 2003 року Басков починає вести телевізійне реаліті-шоу «Дім-1» на каналі ТНТ. Трохи пізніше його змінює Світлана Хоркіна. Протягом музичної кар'єри Микола Басков видав дванадцять пластинок. Крім того, займався акторською діяльністю і знявся більш ніж в десяти кінострічках. Здебільшого це були мюзикли, в списку яких «Снігова королева», «Попелюшка», «Золотий ключик», «Морозко», «Червона шапочка», «Обручка» та інші.
З 2011 до 2016 року був професором кафедри вокалу Московського державного гуманітарного університету імені М. А. Шолохова. З 2016 — Інституту мистецтв Московського педагогічного державного університету.
Серед найбільш відомих оперних партій з репертуару Баскова — Ленський з опери П. І. Чайковського «Євгеній Онєгін».
Поряд з виконанням класичних творів, Басков багато виступав на естраді з виконанням оперних арій, неаполітанських пісень, мюзиклів, сучасної поп- і естрадної музики.
Басков є провідним декількох телевізійних проєктів, в тому числі «Суботній вечір» на каналі «Росія» і ін.
У 2016 році оголосив про відкриття власного музичного продюсерського центру.
Особисте життя
У 2001 році співак одружився з дочкою власного продюсера, за сумісництвом відомого підприємця Бориса Шпігеля. Через п'ять років, 24 квітня 2006 року, Микола Басков і Світлана Шпігель стали батьками, сина назвали Броніславом. Однак спільне життя зазнало невдачі: через сім місяців почався процес розлучення, що закінчився через пів року.
Через пару місяців артист оголосив про свої заручини зі знаменитої російської красунею Оксаною Федоровою. Роман відбувався публічно, проте, про весілля довгий час навіть не йшлося. У підсумку, в березні 2011 року Оксана і Микола зізналися прилюдно, що розлучаються. І в березні 2011 року пара оголосила про розставання в офіційних джерелах. У той же рік співак заводить роман з балериною і світською левицею Анастасією Волочковою, який триває до 2013 року. Басков починає зустрічатися із продюсером і співачкою Софі Кальчевой, роман з якою триває досі.
Політичні погляди та діяльність
Під час Помаранчевої революції Басков брав участь в агітації за Віктора Януковича як кандидата на президентських виборах 2004-го року. Комітет виборців України закликав тоді порушити проти російського співака кримінальну справу за політичну агітацію, оскільки за законодавством участь не громадян України у передвиборчій агітації заборонена. Окрім того, організація вбачала в діях Баскова й інші порушення кримінального законодавства України. КВУ зазначає, що у своєму виступі 12 листопада 2004 року на концерті на підтримку Януковича в Черкасах, Басков вигукував:[5]
«Уряд і президент Росії не дозволять поставити Україну на коліна перед Америкою.» Оригінальний текст (рос.)«Правительство и президент России не позволят поставить Украину на колени перед Америкой.»
У своїх поглядах у 2014 році підтримав окупаційну політику Путіна щодо окупації Криму.[4] У 2015 році було запропоновано позбавити звання народного артиста України[6][7].
«Золотий грамофон»
Год | Песня |
---|---|
2005 | Відпусти мен (з Таїсєй Повалій) |
2006 | Ти далеко (з Таїсєй Повалій) |
2007 | Тобі одній |
2008 | Входжу в кохання |
2010 | Праве кохання |
2011 | Поряд з тобою |
2012 | Мандрівник |
2013 | НУ хто тобі сказав |
2014 | Миколай |
2015 | НУ хто тобі сказав(Ювілейний) |
2016 | Обійму тебе |
2017 | Чекати тебе |
«Пісня року»
Рік | Пісня |
---|---|
2002 | Силы небесные, Шарманка |
2004 | Ах, эта ночь
Отпусти меня (с Таисией Повалий) |
2005 | Моя любимая |
2006 | Ты далеко (с Таисией Повалий) |
2009 | Права Любовь (с Оксаной Федоровой) |
2010 | Все цветы |
2011 | Сохранив Любовь (с Валерией) |
2012 | Я найду, свою любовь (с Софией Ротару) |
2013 | Ну кто сказал тебе
Николай (с Натали) |
2014 | Вишнёвая Любовь |
2015 | Любовь — не слова
Ты моё счастье (с Софи) |
2016 | Я подарю тебе любовь
Обниму тебя |
2017 | Ждать Тебя (с Алиной Август) |
Думка
- Монтсеррат Кабальє: "І потім ми співали разом в Кремлі. Він співав дуже красиво … І потім, вже в Кельні, у нього був приголомшливий успіх, у Парижі, в Римі, тут у Барселоні, в Мадриді … Попмузика йому не шкодить анітрохи. Нехай співає скільки завгодно … Микола для мене як музичний син. Він — моя гордість. У світі дуже мало хороших співаків, не тільки в попмузиці, а й в опері. Поганих значно більше. Ви зараз були на фестивалі в Сорії. Ви бачили, як він співав «Тугу»? І все бачили. А це люди, які приїжджають спеціально на фестиваль класичної музики зі всієї Іспанії та з-за кордону, вони дуже добре розуміють, що вони чують. І точно так само було в Кельні, і в Парижі, і всюди, де він виступав ". Леонід Костюк: "У нього дуже гаряче серце і чиста душа. Він світлий і чистий, у нього струни всередині дуже тонкі, тому звучання голосу незвичайне. Воно не просто красиве, воно йде від серця і від душі ".
Примітки
- Почётное звание присвоено указом президента России № 1106 от 6 сентября 2001 года. Архів оригіналу за 29 жовтня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
- Микола Басков Біографія
- Війна Росії з Україною — Микола Басков схвалив вторгнення та потрапив під хвилю засудження - Телеграф
- Полуукраинец Басков заявил, что поддерживает Путина. depo.ua (рос.). 16 жовтня 2014.
- Баскова не пустять в Україну, бо він називав революціонерів рижими? Українська правда. 21.03.2005
- Басков збентежений рішенням позбавити його звання "Народний артист України". ukr.segodnya.ua. 4.09.2015.
- Офіційний портал Верховної Ради України. w1.c1.rada.gov.ua. Процитовано 13 грудня 2019.