Бернард Ліппе-Бестерфельдський

Бернхард Леопольд Фрідріх Еберхард Юліус Курт Карл Готтфрід Петер цур Ліппе-Бістерфельд (нім. Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter Prinz zur Lippe-Biesterfeld; 29 червня 1911, Єна, Німеччина 1 грудня 2004, Утрехт, Нідерланди) — племінник Леопольда IV, останнього князя Ліппе, чоловік королеви Нідерландів Юліани. З 1916 року принц Ліппе-Бістерфельдський, з 1948 року принц Бернард Нідерландський. Перший президент Всесвітнього фонду дикої природи.

Бернард
нім. Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter Prinz zur Lippe-Biesterfeld
принц Ліппе-Бістерфельд,
принц Нідерландський
 
Народження: 29 червня 1911(1911-06-29)
Єна (місто), Німеччина
Смерть: 1 грудня 2004(2004-12-01) (93 роки)
Утрехт, Нідерланди
Поховання: Нова церква
Країна: Німецька імперія, Веймарська республіка і Нідерланди
Релігія: Church of Lipped і Нідерландська реформатська церкваd
Освіта: Arndt-Gymnasium Dahlemd (1929), Лозанський університет і Університет Фрідріха-Вільгельма
Партія: Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини
Рід: Ліппе-Бістерфельд
Батько: принц Бернхард цур Ліппе
Мати: баронеса Армгард фон Зіршторпфф-Крамм
Шлюб: Юліана, королева Нідерландів
Діти: Беатрікс,
Ірен,
Маргріт,
Христина
Автограф:
Нагороди:
Командор військового ордена Віллема
Лицар Великого хреста ордена Нідерландського лева
Кавалер Великого хреста ордена Оранських-Нассау
Зірка Франції та Німеччини
Медаль оборони (Велика Британія)
Великий Хрест ордена Почесного легіону
Орден Академічних пальм
Орден Георга I
Великий хрест ордена Леопольда II
Воєнний хрест (Бельгія)
Лева і Сонця 1 ступеня
Велика зірка почесного знака «За заслуги перед Австрійською Республікою»
Кавалер Великого Хреста ордена Білого лева
Орден Слона
Великий Хрест ордена Білої Троянди із зіркою
Великий хрест ордена За заслуги перед Італійською Республікою
Великий хрест ордена «Сонце Перу»
Virtuti Militari (Великий Хрест (з зіркою)
Орден Королівського дому Чакрі
Велика стрічка ордена Незалежності
Легіон Заслуг (Офіцер) (США)

 Медіафайли у Вікісховищі

До шлюбу

Морганатичний нащадок князівського дому Ліппе. У 1929 році поступив до Вищої школи торгівлі у Лозанні. У 1930 році вивчав право в Мюнхені, а з 1931 по 1935 рік — вивчав право в Берлінському університеті. У 1933—1937 роках був членом НСДАП, СС і Націонал-соціалістичного механізованого корпусу. У 1935 році Бернард здав докторський іспит по праву і поступив працювати в представництво німецького хімічного концерну «І. Г. Фарбеніндустрі» в Парижі.

Життя в шлюбі

У Парижі Бернард познайомився з голландським дипломатом, який на початку 1936 року під час Зимових Олімпійських ігор у Німеччині організував його зустріч з нідерландської принцесою Юліаною. У тому ж році Бернард і Юліана були заручені, і Бернард отримав нідерландське підданство. Бернард і Юліана одружилися 7 січня 1937 року в Гаазі. Одружившись на спадкоємиці престолу Бернард не кинув ризикувати життям. Будучи пристрасним авіатором, авто-і мотогонщиком він у 1938-му році був на межі смерті, зламавши в авіаінциденту шийний відділ хребта.

Після нападу гітлерівської Німеччини на Нідерланди 10 травня 1940 принц особисто обстрілював з кулемета, встановленого на даху палацу, німецькі десантні літаки. Принцеса Юліана з дітьми негайно виїхала до Канади, а принц Бернард залишився в Лондоні як особистий ад'ютант тещі — королеви Вільгельміни. У Лондоні його благонадійність перевіряв особисто Ян Флемінг, який додав своєму Бонду багато рис Бернарда, і навіть давший його спадковий титул — «граф Ліппе», як «фальшиве прізвище» одному із супротивників Бонда.

З 1944 року принц Бернард був головнокомандуючим нідерландських збройних сил і брав активну участь у боротьбі союзників з військами Рейху.

5 травня 1945 Бернард, як головнокомандувач нідерландськими військами, разом з союзниками прийняв в голландському місті Вагенінген капітуляцію німецьких військ, що знаходилися на території Нідерландів. Цього дня він демонстративно відмовився говорити з переможеними рідною мовою німецькою, і прийняв капітуляцію, говорячи тільки нідерландською. У серпні того ж року нідерландська королівська сім'я повернулася до Нідерландів.

У 1948 році Юліана стала Королевою Нідерландів, а Бернард отримав титул принца. У 1954 році принц Бернард став головою Більдербергського групи — дискусійного форуму політиків, ділових людей і відомих громадських діячів з Європи, США і Канади. У 1961 році взяв участь у створенні Фонду дикої природи, який піклується про збереження довкілля. Принц очолив цю організацію та до самого останнього часу брав активну участь в її роботі.

У 1976 році принц Бернард виявився замішаним у скандалі з хабарами компанії «Локхід». Уряд прийшов до висновку, що дії принца завдали шкоди нідерландській державі. Бернард був змушений відмовитися від своїх військових функцій, носіння військового мундира і від великої кількості інших постів.

У 1980-х роках організував на гроші Всесвітнього фонду дикої природи — передані їм туди раніше і повернуті йому, — «полювання на браконьєрів» в Південній Африці, сплативши близько пів мільйона тодішніх доларів професійним найманцям — колишнім бійцям спецпідрозділів — через лондонську компанію Девіда Стірлінга — засновника САС.

У 1998 році принц припинив активну участь в діяльності більшості організацій, в яких він перебував. Але він продовжував вносити активний внесок у діяльність організацій ветеранів опору і Другої світової війни і в охорону природи. Завдяки зусиллям принца в Голландії була увічнена пам'ять польських парашутистів, що брали участь в операції «Маркет Гарден» — і особисто генерала Станіслава Сосабовського. Він також вніс великий внесок в діяльність WWF по збереженню рідкісних птахів в Росії на голландські пожертвування.

Незадовго до смерті принц особисто вніс заставу за двох співробітників найбільшої в Голландії мережі супермаркетів, які утримувалися під вартою за побиття магазинного злодюжки.

У березні 2004 року 92-річний Бернард овдовів — колишня королева Юліана померла; він був присутній на похоронах дружини в Новій церкві в Делфті. Восени 2004 року принц Бернард став страждати сильною задишкою і від скупчення вологи в грудній клітці та був поміщений в лікарню. Після вжитих лікарями заходів він відчув себе краще і зміг повернутися додому до палацу Сустдейк. У середині листопада Служба державної інформації випустила комюніке, в якому повідомлялося про те, що принц Бернард хворий невиліковною формою раку легенів і кишечника.

1 грудня принц Бернард помер. У телевізійному зверненні у зв'язку з кончиною принца Бернарда прем'єр-міністр Нідерландів Ян Петер Балкененде особливо відзначив його внесок в звільнення Нідерландів під час другої світової війни та участь в переговорах про капітуляцію німецьких військ у Нідерландах у травні 1945 року. «Завдяки його авторитету, в ці складні місяці був відвернений хаос і зайве насильство», — сказав прем'єр. Балкененде також відзначив значний внесок принца в охорону природи, його любов до життя і готовність допомагати людям.

Діти

  • Офіційні від королеви Нідерландів Юліани:
    • Королева Беатрікс (нар. 31 січня 1938, Баарн, Нідерланди)
    • Принцеса Ірен (нар. 1939, Баарн, Нідерланди)
    • Принцеса Маргріт (нар. 1943, Оттава, Канада)
    • Принцеса Крістіна (1947—2019)
  • Побічні від двох позашлюбних зв'язків:
    • Алісія, дочка німецької жінки-пілота, живе в Каліфорнії
    • Алексія, дочка багатої спадкоємиці готелю в Ніцці Елен Гринда, живе в Парижі

Нагороди

Нідерланди

  • Орден Віллема, командорський хрест
  • Орден Нідерландського лева, великий хрест
  • Орден дому Оранських-Нассау, великий хрест
  • Орден Золотого Ковчега, командорський хрест і великий магістр
  • Орден Святого Йоанна (Нідерланди), командор
  • Хрест Льотчика
  • Коронаційна медаль королеви Юліани

Велика Британія

Франція

Греція

  • Орден Георга I, великий хрест
  • Воєнний хрест (Греція)

Люксембург

  • Орден Золотого лева Нассау
  • Воєнний хрест (Люксембург)

Бельгія

Династія Пахлаві (Іран)

Інші країни/династії

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.