Будинок Малоросійського поштамту

Будинок Малоросійського поштамту — будинок в стилі класицизму, пам'ятка історії, мистецтва та архітектури у Полтаві, що знаходиться у південно-західному секторі Круглої площі між вулицями Лідова і В'ячеслава Чорновола. Пам'ятка архітектури першої половини XIX століття — внесений до реєстру пам'яток архітектури національного значення.

Будинок Малоросійського поштамту

49°35′19″ пн. ш. 34°32′56″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування Полтава
Архітектор Є. Соколова
Дата початку спорудження 1804
Дата закінчення спорудження 1809, 1963 (відбудований)
Дата зруйнування 1941
Стиль класицизм
Адреса м. Полтава, вул. Соборності, 35

Будинок Малоросійського поштамту
Будинок Малоросійського поштамту (Україна)

 Будинок Малоросійського поштамту у Вікісховищі

Історія Малоросійського поштамту тісно пов'язана з історією розвитку всієї поштової системи Російської імперії. В кінці XVIII століття в розпорядженні Головного поштових справ управління було створено чотири поштамти: Петербурзький, Московський, Малоросійський і Прикордонний. Малоросійський поштамт був створений відповідно до Височайшого указу про реорганізацію Київської обер-почтмейстерської контори в поштамт з передачею йому усіх губернських контор і поштових станцій на території України. Після указу від 27 лютого 1802 року, відповідно до якого Малоросійська губернія розділялася на Полтавську і Чернігівську, було прийняте рішення про перенос частини центральних установ Малоросійської губернії в Полтаві. Будинок Малоросійського поштамту спочатку планувалося побудувати в Чернігові, але завдяки клопотанню генерал-губернатора князя Олексія Куракіна був одержаний дозвіл будувати поштамт також у Полтаві.

Проект поштамту був розроблений академіком Петербурзької академії мистецтв Є. Т. Соколовим. Це була одна з перших споруд ансамблю Круглої площі — її будівництво завершилося у 1809 році. Первісно будинок складався з головного мурованого двоповерхового корпусу з шестиколонним портиком і двох одноповерхових флігелів, витриманих у стильових класицистичних формах.

Для початку XIX століття поштамт був досить складним підприємством зв'язку, яке здійснювало прийом не тільки листівок, а й пакетів і посилок. Діяли канцелярія поштамту, рахункова експедиція, експедиція прийому грошей і посилок, іноземна, секретна експедиції тощо. Але губернський поштамт пропрацював у Полтаві недовго — у 1822 році він був переведений до Чернігова.

З 13 грудня 1822 року в будинку розташовувалася Перша полтавська чоловіча гімназія, потім повітове училище і притулок для дітей збіднілих дворян («Призріваємий наказом будинок виховання бідних дворян»). 6 грудня 1841 року Будинок виховання бідних дворян був скасований, а його вихованці переведені у шляхетний пансіон при гімназії, який знаходився у флігелі до свого закриття 5 червня 1865 року. Повітове училище розміщалося спочатку в центральному корпусі. а згодом було також переміщене у флігель, в якому діяло аж до 1899 року, коли флігель знесли.

Перша чоловіча гімназія проіснувала в цьому будинку до 1861 року, коли для неї збудували новий будинок. З 1866 року в будинку діє Маріїнське жіноче училище 1-го розряду, яке 1870-го перетворене на 7-класну жіночу гімназію. Після 1877 року будинок перебудовано: розібраний портик і бічні флігелі, натомість добудовано бічні крила, фасад декоровано у стилі неоренесансу.

Гімназія була закрита після встановлення радянської влади у 1919 році. У радянський час тут містилася 2-а жіноча школа.

У 1943 році будинок згорів. Відбудований у 19601963 роках у формах, близьких до первісних, за проектом архітектора Л. С. Вайнгорта. З 1963 року в будинку знаходився міський комітет партії (комуністичної) та міськком ЛКСМУ.

Після здобуття Україною незалежності будинок переданий під міську школу мистецтв. З 2005 року це «Мала академія мистецтв імені Р. О. Кириченко». На фасаді будинку встановлено меморіальну дошку на честь знаменитої полтавської співачки Раїси Опанасівни Кириченко. У 2009 році з нагоди 200-річчя з дня народження Миколи Гоголя на будинку також встановлено пам'ятну дошку з написом «На цьому місці на початку XIX століття знаходилося Полтавське повітове училище, у якому протягом 1818—1819 років навчався всесвітньо відомий майстер художнього слова великий письменник та прославлений мислитель Микола Васильович Гоголь».

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.