Васко Абаджієв

Ва́ско Абаджі́єв (болг. Васко Абаджиев, * 14 січня 1926, Софія — † 14 грудня 1978, Гамбург) — болгарський музикант, скрипаль-віртуоз.

Васко Абаджієв
Зображення
Основна інформація
Повне ім'я Васко Абаджиев
Дата народження 14 січня 1926(1926-01-14)[1]
Місце народження Софія, Болгарія[1]
Дата смерті 14 грудня 1978(1978-12-14)[1] (52 роки)
Місце смерті Гамбург, ФРН[1]
Роки активності 1932 19
Громадянство  Болгарія
Національність болгарин
Професія скрипаль
Освіта Софійська консерваторія, Брюссельська музична академія
Інструменти скрипка

Біографія

Васко Абаджієв народився в сім'ї професора Софійської консерваторії, викладача гри на скрипці Николи Абаджієва[2] і піаністки Лали Піперової.

У червні 1932-го 6-річний Васко дебютує як скрипаль на міжнародному конкурсі у Відні. Дев'ятилітнім закінчує Софійську консерваторію і стає наймолодшим дипломантом за всю історію вищої освіти в Болгарії. У 1936 році разом із батьками Васко переїжджає до Брюсселя, щоб вступити в Брюссельську музичну академію. Наступного року він здобуває спеціальний приз на Міжнародному конкурсі імені Ежена Ізаї у Льєжі та золоту медаль від короля Бельгії Леопольда III. Король приймає юного скрипаля у себе в палаці[2].

У свої тринадцять років Васко з відзнакою закінчує Брюссельську музичну академію й вирушає в турне Бельгією, Німеччиною, Францією, Італією, Данією та Швецією.

На початку Другої світової війни родина Абаджієвих осіла в Німеччині, й Васко почав навчатися в Берлінській вищій школі музики імені Айслера. Хотів поліпшити своє вміння грати на фортепіано й удосконалитися в композиції. Водночас давав сольні концерти, грав також із ансамблями камерної музики. Незважаючи на воєнний час, 19401947 роки були дуже плідні. Триває ціла низка концертів у найвідоміших філармоніях із симфонічними оркестрами під диригуванням, зокрема, Вільгельма Фуртвенґлера, Віллема Менґельберґа, Карла Бема, Гайнца Бонґарца та Германа Абендрота.

Нелегкі воєнні й повоєнні часи позначилися на дуже вразливому Абаджієву. Коли у 1947 році помер батько — Никола Абаджієв, син перебрався до Будапешта, щоб перепочити, заспокоїтися й вилікуватися від важкої жовтяниці.

На початку 50-х років Васко Абаджієв повернувся в Болгарію й від 1952 до 1956 року дав десятки концертів на батьківщині. 1953 року його нагородили Димитровською премією першого ступеня[2].

На час Угорської революції 1956 року Абаджієв був в Угорщині. У поїзді Будапешт Прага пасажири, помилково вважаючи, що Васко з матір'ю росіяни, розбили йому голову[3]. Травмувавшись, Васко Абаджієв лікувався в Угорщині, а згодом у Західному Берліні. Разом із матір'ю він залишився в Німеччині. Жити було важко, концерти траплялися зрідка, й за них мало платили.

1965 року померла мати, й життя Абаджієва поламалося. Потерпаючи від самотності й безпорадності, він важко хворів. Потрапивши в автомобільну катастрофу, він знову травмував голову. Щоб якось прожити, довелося працювати кур'єром у видавництві й грати в моряцьких другосортних ресторанчиках кварталу Санкт-Паулі, що в Гамбурґу.

14 грудня 1978 року в Гамбурзі знайшли задубіле тіло дуже схудлого й виснаженого Васко Абаджієва. Притуливши до себе скрипку, він умер у трамваї другого класу. Цей вагон стояв на бічній колії. Як повідомила міська преса, причина смерті серцевий напад[3].

Ушанування пам'яті

Багато записів музики у виконанні Абаджієва становлять золотий фонд Болгарського радіо. Особливо відзначають його інтерпретації Баха та Паганіні.

У 2009 році опубліковано біографічний роман «Шакона пасион» (болг.), присвячений Васко Абаджієву. Автор твору — болгарський письменник Маргарит Абаджієв.

З 2011 року в Софії проводять міжнародний скрипальський конкурс імені Васко Абаджієва. Першим переможцем став німецький музикант Штефан Тарара.

Примітки

  1. Catalog of the German National Library
  2. 80 г. от рождението на Васко Абаджиев (Николов) (14.01.1926 – 14.12.1974). Министерство на културата на Република България. 2006. Архів оригіналу за 22.08.2013. Процитовано 18 януари 2011.
  3. Спогади про Васко Абаджієва. Професор Еміл Янев, «Новинар», січень 2009 року. Блог Маргарита Абаджієва

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.