Вепси

Ве́пси (вепс. vepsläižed; до 1917 р. офіційно чудь) фіно-угорський народ на північному сході Європи.

Вепси
vepsläižed
Кількість 8 240
Ареал Карелія, Ленінградська та Вологодська обл.
Близькі до: північна, східна, південна
Мова вепська мова
Релігія православні

Вепсанма — земля вепсів. Її територія розташована у межах Республіки Карелія, Ленінградської та Вологодської області. Компактні райони проживання вепсів зберігалися до XIX століття у сучасній Тверській області та південному Сибіру.

Визначення

Самоназви вепсь, бепся, людинікад, вепслайне. Росіяни, поряд з назвою весь уживали етнонім «чудь», давньоруську назву всіх прибалтійсько-фінських народів. Назва «північна чудь», імовірно стосувалася вепсів. Розмовляють вепською мовою, у містах — російською мовою. Чисельність за даними перепису 1989 року — 12 500 осіб (в 2002 році — 8 240 в Росії та додатково 281 особа в Україні за даними перепису 2001 року). Свою країну називають Вепсанма[джерело?].

Мова і територія

Сторінка з вепського букваря (1930-ті роки)

Вепси мешкають на території Російської Федерації трьома окремими групами між озерами Ладозьким, Онезьким і Білим.

Вепська мова має три діалекти: північний (близький до людіковської мови карелів), середній і південний. Антропологічно вепси відносяться до монголоїдної раси.

Між їх південною і середньою групами підтримуються спорадичні зв'язки, але північних вепсів відокремлюють від інших річка Свір. Найближчі мовні родичі вепсів карели, іжора.

Пращурами вепсів вважаються середньовічні фіномовні племена весь, значні групи якої відіграли важливу роль в етногенезі південних субетносів карел в південних районах Карельської республіки, а також брали участь у формуванні північних росіян і західних комі.

Чисельність вепсів за даними переписів
Рік переписуКількість вепсіввизнали рідною
вепську мову, %
189725 284
192632 773
193932 000
195918 40046
19708 281
19798 09438,4
198912 501
20028 240
20105 936

Дані переписів були завжди занижені. Справа в тому, що в деякі роки під час перепису населення у реєстрах навіть не було національності «вепс», і представники цього народу вимушені були записувати себе росіянами. Так, за оцінкою фінських дослідників, кількість вепсів у 1934 році становила щонайменше 50 000 осіб.

Народні риси

Вепський етнографічний музей

Вепси традиційно є хліборобами. Підсобні промисли рибальства, полювання і збирання грибів і ягід. Різьба по каменю і дереву.

Традиційне житло і матеріальна культура вепсів близькі до північноросійських, але хати відрізняються Т-подібним плануванням. Крите двоповерхове подвір'я. Стіл займає фінське положення (біля стіни фасаду, а не в передньому куті). Жіночий традиційний одяг має спідничний (спідниця і кофта) і сарафанний комплекси. Традиційна їжа кислий хліб, пироги-рибники, рибні страви; напої пиво, хлібний квас.

До 1920-х років зберігалися архаїчні соціальні інститути сільська громада і велика родина. Сімейні обряди в цілому подібні до північноросійських. Два типи похорону — з голосіннями і з «веселінням небіжчика».

У 1000 — 1200 роках поширилося православ'я, однак довго зберігалися поганські вірування.

Вепси мають оригінальні перекази про древню чудь. Не збереглися поеми, але записані декілька пісень. Відомий танець з ложками.

Історія

Розселення вепсів в ранньому середньовіччі.

Назви Vas, Vasina у Хроніці готського історика Йордана (VI ст. по РХ), імовірно, стосуються вепсів. Руський літопис згадує весь серед тих народів, що покликали варягів княжити в Новгороді. Найвірогідніше, назва «північна чудь» стосувалася вепсів. Б'ярмія у скандинавських сагах, на думку окремих вчених — пращури вепсів. Дорожній щоденник арабського мандрівника Ібн Фадлана (X ст.) згадує вепсів під назвою «вісові». У гамбурзькій історії церкви релігійного історика Адама Бременського, написаній у Х ст., і «Gesta Danorum» («Діяння данів») Саксона Граматика ХІІ ст. згадують народ vepse («вепсе»).

На південно-східному березі Ладозького озера, в усті річок Волхов і Свір, була виявлена безліч поховань епохи, що передувала заселенню цієї місцевості слов'янами, тобто датованої 9501100 рр. Були знайдені в могильних курганах скандинавські прикраси і зброя. Вепси підтримували зв'язки із вікінгами, слов'янами, комі-зирянами і меря.

Землі давньої Весі досягали східного берега озера Ладога.

Частина вепсів, що жили між Ладозьким і Онезьким озерами асимілювалася з карелами, і, таким чином, виникли олонецький і людиківський діалекти карельської мови (людиківський деякі лінгвісти вважають самостійною мовою).

У середині ХІІ ст. вепси платили данину волзьким булгарам. Місто Білоозеро на Білому озері стало данником Ростово-Суздальского князівства, а пізніше, у 1238 році було створено Білозерське князівство. У XIV ст. князівство стало частиною Московського великого князівства. У середні сторіччя тут двічі лютували епідемії чуми.

На початку XVI ст. один мандрівник свідчив, що в околицях міста Білозерська мешканці розмовляють вепською. Цар Петро I заснував металургійні і збройні заводи біля Онезького озера (Петрозаводськ).

У 1920—1930-ті роки в рамках політики коренізації в місцях компактного проживання вепсів були створені вепські національні райони (Вінницький у Ленінградській області й Шелтозерській у Карельській АРСР), а також вепські сільські ради і колгоспи. На початку 1930-х років почалося впровадження викладання вепської мови і низки навчальних предметів цією мовою в початковій школі, з'явилися підручники вепської на основі латинської графіки. У 19321937 рр. видано 20—30 книг вепською мовою.

У 1937 році етнічна територія вепсів на Вепсівській височині була поділена між Ленінградською і Вологодською областями, тоді ж Вінницький національний район був перетворений у звичайний, а в 1957 році скасований Шелтозерський район у Карелії. Також вчинялися спроби масового переселення вепсів, наприклад, у 1959 році шимозерські вепси Вологодської області були переселені до Підпорожського і Вінницького районів Ленінградської області.

Цікаві факти

За версією керівника Центру фінно-угорських народів Естонії Яака Прозеса, Президент Російської Федерації Володимир Путін за походженням вепс: «Очевидно, він (Путін) походить з народності вепсів». «Відкриття фіно-угорського сліду в геномі росіян не є новиною. Питання, швидше, в тому, чи захочемо ми це визнати. Багатьох естонців це змусить схопитися за серце, не кажучи вже про росіян, яким ймовірна спорідненість з чуддю (у слов'ян — загальна назва фінських племен. — „РР“) може здатися вкрай образливою», — пише Прозес на естонському порталі Delfi[1].

Національне відродження вепсів останніх часів

  • 1988 — вепська конференція у Петрозаводську
  • 1989 — створено Спілку вепської культури й відроджено національний вепський район над Онезьким озером. Почалося викладання мови в школі.

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.