Герзейська культура

Герзейська культура (Накада II) енеолітична культура додинастичного періоду єгипетської історії 4-го тисячоліття до н. е. (3500 3200 роки до н. е.)[1]. Назву отримала від могильника Герзе в Нижньому Єгипті. Представлена поселеннями і могильниками. Частина дослідників вважає цю культуру продовженням і розвитком більш ранньої амратської культури.

Герзейська культура
Розташування Єгипет
Доба Енеоліт
Час існування бл. 3500 року до н. е.
бл. 3200 року до н. е.[1]
Типова пам’ятка Аль-Гірза
Попередня культура Амратська культура
Наступна культура Накада III
Мапа розповсюдження культури
 Герзейська культура у Вікісховищі
Частина серії статей на тему:
Історія Стародавнього Єгипту[2]
Великий Сфінкс і піраміди Гізи
Категорія • Портал

Становлення і розвиток

На пізньому етапі Герзейської культури поряд з кам'яними знаряддями праці відмічено активне використання тесел, кінжалів, серпів тощо В господарстві, попри землеробство (вже широко застосовувалась іригація, наприкінці 4-го тисячоліття до н. е. винайдений примітивний плуг) стало інтенсивно розвиватися скотарство, на основі якого відбулась майнова диференціація всередині окремих племен, носіїв Герзейської культури. Великого розвитку набули ремесла. Поряд з вже традиційною на той час червоною «глянцевою» керамікою з'являється кераміка з жовтим (іноді кремовим) ангобом і червоним розписом, який зображає людей, тварин, човни, цілі побутові сцени. Серед статуеток з глини і каменю зустрінуті зображення жінок і чоловіків із зв'язаними руками. Дехто з археологів вважає ці статуетки військовополоненими, а відтак припускає активні військові конфлікти.

В період Герзейської культури Верхній і Нижній Єгипет були двома великими ворогуючими державами. В пам'ятках мистецтва помітний вплив культур Малої Азії і Межиріччя. Більшість єгиптологів вважає, що саме на основі Герзейської культури близько 3200 року до н. е. виник Стародавній Єгипет.

Галерея

Примітки

  1. Shaw, Ian, ред. (2000). The Oxford History of Ancient Egypt. Oxford University Press. с. 479. ISBN 0-19-815034-2.
  2. Усі роки подані до нашої ери.

Література

  • Пиотровский Б. Б., Современное состояние изучения додинастического Египта, «Проблемы истории докапиталистических обществ», 1934, № 7—8;
  • Чайлд Г., Древнейший Восток в свете новых раскопок, пер. с англ., М., 1956, с. 108.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.