Горобець чорногрудий

Горобе́ць чорногру́дий[1] (Passer hispaniolensis) — вид птахів родини горобцевих. В Україні гніздовий, перелітний птах у Дунайсько-Дністровому межиріччі. Дуже близький до хатнього горобця, з яким може утворювати гібриди. Веде груповий спосіб життя — в гніздовий період утворює колонії, в інші пори року тримається зграями. Північні популяції чорногрудого горобця перелітні, південні — осілі.

?
Горобець чорногрудий

Самець
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Горобцеві (Passeridae)
Рід: Горобець (Passer)
Вид: Горобець чорногрудий
Passer hispaniolensis
(Temminck, 1820)
Посилання
Вікісховище: Passer hispaniolensis
Віківиди: Passer hispaniolensis
EOL: 1052110
ITIS: 561880
МСОП: 22718179
NCBI: 56115
Fossilworks: 373330

Опис

Морфологічні ознаки

Самець
Самка

Дещо більший за хатнього горобця. Маса тіла близько 30 г, довжина тіла близько 15 см. Статевий диморфізм у забарвлення добре виражений. У дорослого самця в шлюбному вбранні верх голови і задня частина шиї каштанові; «брови» і щоки білі; спина, плечі, поперек, надхвістя і боки тулуба сірувато-бурі, з чорною строкатістю; вуздечка, горло і воло чорні; груди, черево і підхвістя світло-сірі; на каштанових покривних перах другорядних махових світла смуга; махові і стернові пера темно-бурі, зі світлою облямівкою; дзьоб чорний; ноги бурі; у позашлюбному вбранні каштанові і чорні пера зі світлою облямівкою; дзьоб темно-бурий, з жовтуватою основою. У дорослої самки вся голова, горло і воло сірувато-бурі; над оком світла «брова»; спина, плечі, боки тулуба і верхні покривні пера крил світло-бурі, з поздовжніми темними смугами; поперек і надхвістя однотонно сірувато-бурі; дзьоб бурий, основа світла; ноги світло-бурі. Молодий птах схожий на дорослу самку.

Дорослий самець чорногрудого горобця від дорослого самця хатнього горобця відрізняється каштановим верхом голови, білими щоками та чорними плямами на боках тулуба, від польового горобця — чорним волом і відсутністю чорних плям на щоках; від обох цих видів — темною строкатістю поперека і надхвістя; доросла самка і молодий птах від дорослої самки і молодого птаха хатнього горобця відрізнити складно.[2]

Звуки

Голос чорногрудого горобця нагадує цвірінькання хатнього горобця, але дещо голосніший та має вищу тональність. Пісня — голосне «цілілі — цілілі», поклик — жваве «цві — цві».

Поширення та місця існування

Ареал чорногрудого горобця охоплює південну Європу, Північну Африку, Канарські острови, Близький Схід, Закавказзя і Середню Азію. На території України вид почав гніздитись з початку ХХІ ст. Гніздиться в Дунайсько-Дністровому межиріччі з тенденцією просування на північ.

Населяє культурний ландшафт — гаї, сади, тугайні зарості, околиці населених пунктів.

Чисельність

Чисельність в Європі оцінено в 2,8-6,2 млн пар, чисельність стабільна. Найбільша кількість чорногрудих горобців — 1,5-3,0 млн пар гніздиться в Туреччині. В Україні розмір популяції оцінюють в 50-100 пар.[3]. Чисельність у світі оцінюють в 17,1-74,4 млн особин[4].

Місцями має високу чисельність, особливо в Казахстані і Середній Азії, де завдає відчутної шкоди посівам зернових культур.

Таксономія і систематика

Утворює два підвиди:

У місцях спільного існування, особливо на півночі Африки, зустрічаються гібриди хатнього і чорногрудого горобців.

Розмноження

Яйця в оологічній колекції
Самець у жилому гнізді (заселено гніздо ластівки)

Північні популяції чорногрудого горобця перелітні, південні осілі. Гніздиться колоніями, які налічуються від десятка до декількох тисяч пар. Гнізда будує на деревах, що розташовані поза межами населених пунктів — в лісосмугах, у садах, рідше на деревах, що ростуть в містах і селах. На одному дереві іноді гнізда розташовуються в кілька ярусів, близько одне від іншого, у такому випадку часто виглядають як суцільна маса. Іноді чорногрудий горобець будує свої гнізда в жилих гніздах лелеки білого та біля гнізд воронових птахів. У колоніях з ним зафіксовано гніздування хатнього та польового горобця, а також шпака звичайного. Гнізда — неправильної кулястої форми, досить грубо і неохайно зроблені зі свіжоскошеного сіна, стебел і колосків культурних злаків і невеликої кількості пір'я, а іноді — виключно з соломи. Гніздо міцно прикріплено до гілок дерева. Лоток досить глибокий, вистелений кінським волосом, пір'ям і пухом.

До розмноження приступають пізно — будують гнізда зазвичай у травні. У кладці 4-8 яєць. Яйця чорногрудого горобця слабко варіюють за формою і забарвленням. Форма правильнояйцеподібна з добре вираженими тупим і гострим кінцями, лише зрідка трапляються яйця дещо витягнуті в довжину. Забарвлення основного тла блакитно-біле зі світло-сірими глибокими цятками і темно-сірими або буро-сірими поверхневими плямами. Насиджування 12 діб. Вигодовування пташенят триває близько двох тижнів.

Після вильоту з гнізд молоді птахи тримаються певний час з батьками, потім горобці об'єднуються у зграї, що досягають іноді дуже великих розмірів.

Живлення

Раціон влітку складається переважно з дозріваючих зерен різних культурних злаків і плодів інших культурних рослин: пшениці, проса, ячменю, вівса, соняшника, городніх культур, вишні, тощо. Навесні до появи різних зерен культурних рослин і в період вигодовування пташенят вони вживають в їжу різних комах і черв'яків, яких збирають на паровому полі і траві.

Посилання

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.
  3. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).
  4. BirdLife International. 2014. Passer hispaniolensis. The IUCN Red List of Threatened Species 2014: e.T22718179A62544082. http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2014-2.RLTS.T22718179A62544082.en. Downloaded on 27 October 2015.(англ.)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.