Гідрографічне районування
Гідрографічне районування — поділ території на гідрографічні одиниці, який здійснюється для розроблення та впровадження планів управління річковими басейнами. Гідрографічними одиницями є: район річкового басейну, річковий басейн, суббасейн.
Гідрографічні одиниці
Район річкового басейну — головна одиниця управління в галузі використання, охорони вод та відтворення водних ресурсів, що складається з річкового басейну (сусідніх річкових басейнів) та пов'язаних з ними прибережних і підземних вод.
Річковий басейн — частина земної поверхні, стік води з якої послідовно через пов'язані водойми і водотоки здійснюється в море, лиман або озеро.
Суббасейн — частина річкового басейну, стік води з якої послідовно через пов'язані водойми і водотоки здійснюється до головної річки басейну або водогосподарської ділянки нижче за течією.
Гідрографічне районування України
Методичну основу гідрографічного і водогосподарського районування було розроблено у 2013 р. вченими Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Вінницького національного технічного університету разом з фахівцями Держводагентства України,[1]
4 жовтня 2016 р. Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження інтегрованих підходів в управлінні водними ресурсами за басейновим принципом» (№ 1641-VIII), який вніс низку змін у Водний кодекс України (1995 р.), направлених на впровадження положень Водної рамкової директиви Європейського Союзу (2000/60/ЄС) у практику управління водними ресурсами держави. Цим Законом було затверджено гідрографічне та водогосподарське районування території України.
На законодавчому рівні в Україні виділено 9 районів річкових басейнів: Вісли, Дунаю, Дністра, Південного Бугу, Дніпра, річок Причорномор'я, Дону, річок Приазов'я, річок Криму.
Згідно з наказом Мінприроди України № 25 від 26.01.2017 р. у межах 4-х районів річкових басейнів на території України було виділено 13 суббасейнів:
Водогосподарське районування України
Водогосподарське районування — поділ гідрографічних одиниць на водогосподарські ділянки, який здійснюється для розроблення водогосподарських балансів.
Водогосподарська ділянка — частина річкового басейну, для якої розробляються водогосподарські баланси, встановлюються ліміти забору води із водного об'єкта та інші параметри використання водного об'єкта (водокористування).
Згідно з наказом Мінприроди України № 25 від 26.01.2017 р. виділено 132 водогосподарські ділянки в межах 5-и районів річкових басейнів та 13 суббасейнів, що належать до 4-х районів річкових басейнів.
Див. також
Посилання
- Методики гідрографічного та водогосподаського районування території України відповідно до вимог Водної рамкової директиви Європейського Союзу / В. В. Гребінь, В. Б. Мокін, В. А. Сташук, В. К. Хільчевський, М. В. Яцюк, О. В. Чунарьов, Є. М. Крижановський, В. С. Бабчук, О. Є. Ярошевич — К.: Інтерпрес, 2013. — 55 с.
Література
- Водний кодекс України, 1995 р. (зі змінами і доповненнями)
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження інтегрованих підходів в управлінні водними ресурсами за басейновим принципом», прийнятий Верховною Радою України 4 жовтня 2016 р. (№ 1641-VIII).
- Хільчевський В. К., Гребінь В. В. Гідрографічне та водогосподарське районування України 2016 р. — реалізація положень ВРД ЄС // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. — 2017. — Т. 1 (44). — С. 8-20.
Додаткові джерела
- Назви суббасейнів та водогосподарських ділянок у межах районів річкових басейнів / Додаток до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.01.2017 № 25.
- Порядок розроблення водогосподарських балансів / Додаток до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.01.2017 № 26.
- Про затвердження меж районів річкових басейнів, суббасейнів та водогосподарських ділянок / Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 03.03.2017 № 103.