Дар-ес-Салам

Дар-ес-Салам (суах. Dar es Salaam; араб. دار السلام — оселя миру, від «Єрусалим») — найбільше місто й до 1996 року столиця Танзанії. Колишня назва Мзізіма. Найбагатше місто країни і важливий економічний центр. Адміністративний центр регіону Дар-ес-Салам. У місті близько 5 мільйонів жителів. Дар-ес-Салам — одне з найбільш швидкозростаючих міст світу[3].

Дар-ес-Салам
دار السلام
Дар-ес-Салам перед сутінками
Дар-ес-Салам перед сутінками
Основні дані
6°48′ пд. ш. 39°17′ сх. д.
Країна  Танзанія
Регіон Дар-ес-Салам
Столиця для Танзанія, Танганьїка, Танганьїка, Регіон Дар-ес-Салам і Німецька Східна Африка
Засновано 1862
Площа 162,5 км²
Населення 4 364 541 (2012)
· густота 3 133 осіб/км²
Висота НРМ 12 ± 1 м
Назва мешканців фр. Salamite[1]
Міста-побратими Гамбург (1 липня 2010)
Часовий пояс UTC+3
GeoNames 160263
Поштові індекси 10000–19999[2]
Міська влада
Мер міста Адам Кімбіса
Мапа
Дар-ес-Салам
Дар-ес-Салам (Танзанія)


 Дар-ес-Салам у Вікісховищі

Місто розташоване на східному узбережжі Африки, на березі Індійського океану. Є найбільшим портом Танзанії і одним з найбільших портів на східному узбережжі Африки. Хоча Дар-ес-Салам поступився офіційним статусом столиці держави Додомі в середині 1970-х, у ньому, як і раніше, знаходиться центральний урядовий апарат.

Історія

Гавань в Дар-ес-Саламі

У 1859 році Альберт Рошер з Гамбурга став першим європейцем, який висадився в Мзізіме («Здорове місто», колишня назва Дар-ес-Саламу).

У 1866 році султан Занзібару Меджід ібн Саїд дав місту його нинішнє ім'я, яке перекладається з арабської як «Оселя миру». Дар-ес-Салам занепав незадовго після смерті Меджида в 1870 році, але з 1887 році знову став процвітати, після того, як Німецька Східно-африканська компанія відкрила тут свій офіс. Промисловому зростанню сприяло будівництво Центральної залізничної лінії на початку 1900-х. Німецька Східна Африка разом з містом була окупована англійцями під час Першої світової війни і отримала назву Танганьїка.

Після Другої світової війни місто стало стрімко зростати. У грудні 1961 році, після здобуття Танганьїкою незалежності, а також в 1964 році, коли Танганьїка і Занзібар утворили державу Танзанія, Дар-ес-Салам залишався столицею. У 1973 році було запропоновано перенести столицю в Додому, яка розташована в центральній частині Танзанії, але перенесення до кінця ще не завершене.

У 1970 році в Дар-ес-Саламі засновано Університет Дар-ес-Салама з факультетами юридичних, гуманітарних, соціальних наук, медичний, сільськогосподарський та ін. Створене ціле університетське містечко. Фахівців готують також у ряді коледжів[4].

Один з вибухів посольств США в 1998 році стався в Дар-ес-Саламі; інший був у Найробі, Кенія.

Райони регіону Дар-ес-Салам

Захід сонця
Район Масакі на північному сході Дар-ес-Салама
Монумент Аскарі на авеню Самора позначає точний центр Дар-ес-Салама (район Ілала)
Маяк у порту Дар-ес-Салама

Регіон Дар-ес-Салам ділиться на п'ять[5] адміністративних районів, які керуються муніципальними радами.

Райони регіону Дар-ес-Салам
Район Населення (2012) Площа км²
Ілала 1 220 611 210
Кінондоні 1 775 049 527
Темеке 1 368 881 656
Кігамбоні нд нд
Убунго нд нд
Регіон Дар-ес-Салам 4 364 541 1 393

Кінондоні

Кінондоні — найбільш населений район регіону. Також на території району знаходяться деякі передмістя, де живуть люди з високими доходами. До них належать:

  • Масакі, Ойстербей і Ада-Естейт, розташовані уздовж центрального пляжу. У колоніальну епоху це були європейські передмістя. У даний час тут живуть дипломати і експатріанти.
  • Мікочені та Регент-Естейт також є передмістями. Згідно з переписом 2012 року в Мікочені було 32 947 жителів
  • Мсасані — півострів на північному сході. Тут проживають експатріанти з Великої Британії та інших західних країн.
  • Мбезі-Біч — це прибережне передмістя, розташоване уздовж північного пляжу Дар-ес-Саламу. Тут є кілька туристичних готелів та резиденцій.

Інші передмістя:

  • Сінзо, Кіджітоняма, Магомені, Кіндонді і Мвенге етнічно більш змішані, ніж попередні передмістя. Вони розташовані на захід від центрального ділового району Дар-ес-Салама.
  • Кімара і Мбезі-Луї — горбисті передмістя, розташовані далеко від центру міста.
  • Манзесе, Тандале, Мвананямала-Кісівані і Кігого вважаються передмістями з низькими доходами населення, що характеризуються поганим плануванням поселень, низьким рівнем якості житла та соціального обслуговування.

Ілала

Ілала — адміністративний район Дар-ес-Салама, де розміщуються майже всі урядові установи і міністерства. У цьому районі розташований Центральний діловий район (місцева назва «Посту»). Це транспортний центр міста, так як міжнародний аеропорт Джуліус Ньєрере, Центральний залізничний вокзал і залізничний вокзал Тазари знаходяться в межах кордонів району. Рівень доходів населення переважно від середнього до високого.

Деякі з районів Ілали:

  • В Упанзі і Кісуту найвища концентрація азійських громад в Дар-ес-Саламі з жителями індійського і арабського походження. Ці райони забудовані в колоніальний період будинками і особняками в індійському, арабському та європейському стилі. Тут безліч магазинів, базарів і вуличних торговців.
  • Табата, Сегереа і Уконга розташовані трохи далі на захід від центру міста. Це райони бізнесу і розваг.

Темеке

Темеке — це промисловий район міста, де розташовані виробничі центри (важка та легка промисловість). Порт Дар-ес-Салама, найбільший в країні, знаходиться на схід від Темеке.

Вважається, що Темеке має найбільшу концентрацію мешканців з низькими доходами. Тут також живуть портові службовці, військові та поліцейські.

  • Курасіні, район біля гавані Дар-ес-Салама, тут розташовані будівлі порту Дар-ес-Салама, поліцейський коледж, казарми поліції Мгулані та міжнародна виставка-ярмарок Дар-ес-Салама. Таким чином, головними мешканцями є поліцейські та портові чиновники.
  • Чанг'омб, район з найбільшими доходами населення в Темеке. У Чанг'омбі розташовані будівлі Університету Дар-ес-Салама, Національний стадіон Танзанії та стадіон Ухуру.
  • Мтоні і Тандіка — це середні та недорогі передмістя.
  • Кіжичі та Мбагала — це середні та малозабезпечені передмістя. Мбагала є найбільшим передмістям у всьому районі, і вважається районом нетрів.

Кігамбоні

Кігамбоні, приморське передмістя на півострові. Транспортне сполучення переважно здійснюється поромами.

Населення

Одна з торговельних вулиць міста
Рибний ринок

Дар-ес-Салам — найбільш густонаселене місто в Танзанії. З 2002 по 2012 рік населення міста зростало на 5,6 % в рік, за темпами зростання населення Дар-єс-Салам займає третє місце в Африці і дев'яте — у світі[6]. Очікується, що до 2020 року чисельність населення міста становитиме 5,12 мільйона осіб, а до 2100 року зросте до 76 мільйонів і Дар-ес-Салам стане другим за населенням містом на Землі (після Лагосу)[7].

Згідно національного перепису 2012 року в місті проживало 4 364 541 осіб, що було набагато вище прогнозу (3 270 255). Густота населення склала 3133 особи на квадратний кілометр, за цим показником місто також займає перше місце в країні[8].

РікНаселення
1867:3 500
1900:20 000
1925:30 000
1948:69 000
1957:129 000
1972:396 000
1988:1 360 850
2005:2 456 100
2012:4 364 541
2025:5 690 000 (прогноз)

Освіта

Дар-ес-Салам є головним центром освіти в Танзанії. У місті знаходиться кілька вищих навчальних закладів.

Університети

  • Університет Дар-ес-Салама є найстарішим і другим за величиною державним університетом в Танзанії після університету Додоми. Він розташований в західній частині міста на північному сході району Убунго, за 13 км від центру міста. В університеті навчається 20 000 студентів і 2 400 аспірантів[9].
  • Університет Ардхі (ARU), був створений 1 липня 1996 роки після перетворення колишнього університетського коледжу земель і архітектурних досліджень в університет.
  • Університет здоров'я і суміжних наук Мухімбілі.
  • Відкритий університет Танзанії, повноправний і акредитований державний вищий навчальний заклад. З моменту свого заснування в університеті навчалися студенти з Малаві, Уганди, Кенії, Намібії, Угорщини, Бурунді, Лівії, Ефіопії, Руанди, Саудівської Аравії, Лесото, Ботсвани і Танзанії. Станом на 2008 рік загальна чисельність студентів в університеті становила 44 099 осіб, більшість з яких були танзанійці.
  • Меморіальний університет Губерта Кайрукі, приватний навчальний заклад, розташований в районі Мікочені, приблизно за 7 км від центру Дар-ес-Салама.
  • Міжнародний медичний і технологічний університет, приватний вищий навчальний заклад, заснований 1995 року[10].
  • Міжнародний університет Кампали, розпочав свою діяльність 2009 року.
  • Національний інститут транспорту.

Економіка

Дар-ес-Салам — діловий центр Танзанії, де зосереджені як торгові, так і промислові підприємства. Значна частина продукції виготовляється на малих підприємствах, багато з яких управляються власниками з близькосхідними та індійськими коріннями.

Центральний діловий район Дар-ес-Салама складається з районів Кісуту, Ківуконі, Упанга і Каріака, які адміністративно належать до району Ілала. У Ківуконі знаходиться рибний ринок Магогоні, тут же розташовані Банк Танзанії і фондова біржа Дар-ес-Салама. У Кісуту зосереджені офіси багатьох компаній, а також знаходиться центральний залізничний вокзал Дар-ес-Салама, вежі PSPF і вежа TPA.

Транспорт

Дар-ес-Салам, який володіє зручною природною гаванню і розташований на березі Індійського океану, є одним з центрів танзанійської транспортної системи, оскільки основні залізниці, що ведуть углиб країни, і кілька автошляхів починаються в місті або поблизу нього.

Основою транспортної системи є порт, який знаходиться на південний схід від центрального ділового району Дар-ес-Салама. Порт обробляє 90 % вантажів країни. Через величезний вантажообіг і складності розширення існуючого порту пропонується побудувати новий вантажний порт у Багамойо, за 60 кілометрів на північний захід від Дар-ес-Салама.

У Дар-ес-Саламі знаходяться штаб-квартири авіакомпаній Air Tanzania, Fastjet Tanzania та Precision Air. Міжнародний аеропорт Джуліус Ньєрере розташований за 12 км від центру міста.

Основним видом громадського транспорту в місті є автобуси. Між районами Кігамбоні і Ківуконі курсують пороми.

Спорт

Дар-ес-Салам є головним спортивним центром Танзанії. Тут знаходиться Національний стадіон Танзанії, другий за величиною стадіон у Східній і Центральній Африці, який вміщує до 60 000 глядачів.

На Національному стадіоні проводять матчі футбольні клуби «Янг Афріканс», «Сімба», Пан Афрікан та КМК, які виступають у Прем'єр-лізі, також тут проводяться міжнародні матчі. Крім Національного стадіону, у Дар-ес-Саламі знаходиться cтадіон Ухуру (використовується переважно для місцевих змагань та політичних зібрань) і Меморіальний стадіон Каруме (належить Федерації футболу Танзанії).

На стадіоні «Чамазі» виступають футбольні клуби «Азам» (Прем'єр-ліга), Ашанті Юнайтед (Перший дивізіон), Вілла Скуад (Другий дивізіон), Космополітен (Третій дивізіон). Футбольний клуб Африкан Лайон (Прем'єр-ліга) проводить матчі на «Меморіальному стадіоні Каруме»).

Клімат

Через безпосередню близькість до екватору і теплого Індійського океану клімат міста тропічний саванний (Aw за класифікацією кліматів Кеппена). Річні опади становлять приблизно 1100 мм, зазвичай в місті два сезони дощів: «довгі дощі» у квітні та травні, та «короткі дощі» в листопаді та грудні.

Клімат Дар-ес-Салама
Показник Січ. Лют. Бер. Квіт. Трав. Черв. Лип. Серп. Вер. Жовт. Лист. Груд. Рік
Абсолютний максимум, °C 35,0 35,2 35,0 35,0 32,9 33,0 31,8 31,9 33,8 34,0 34,5 35,2 35,2
Середній максимум, °C 31,8 32,4 32,1 30,7 29,8 29,3 28,9 29,4 30,3 30,9 31,4 31,6 30,7
Середній мінімум, °C 23,5 23,3 22,8 22,4 21,3 19,2 18,2 18,1 18,4 19,7 21,3 22,8 20,9
Абсолютний мінімум, °C 18,1 18,4 19,6 19,6 16,2 14,4 13,7 12,8 14,3 15,8 17,6 18,8 12,8
Температура води, °C 26 26 26 26 25 25 25 24 24 24 25 25 25
Норма опадів, мм 76.3 54.9 138.1 254.2 197.8 42.9 25.6 24.1 22.8 69.3 125.9 117.8 1149.7
Вологість повітря, % 77 76 80 84 81 78 77 76 75 76 78 78 79
Джерело: Dar Es Salaam - World Weather Information Service Official Forecasts Klimatafel von Daressalam (Flugh.) Tansania

Галерея

Панорама Дар-ес-Салама

Міста-побратими

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.