Деколонізація в Україні

Деколоніза́ція в Украї́ні — процес позбавлення від імперської спадщини, що розпочався в часи розпаду СРСР та стихійно активізувався в період Революції гідності[1].

Рештки пам'ятника Леніну на Майдані в Житомирі (2014)

Обґрунтування деколонізації

Від початку колонізації України було приєднано Київську Митрополію до Московського патріархату, скасовано Гетьманщину, ліквідовано Запорі́зьку Січ,запроваджено кріпацтво, проводилась послідовна русифікація України. Наприкінці XVIII століття переважна більшість території України (крім Галичини, Закарпаття, Буковини) стала колонією Російської імперії, після чого остання почала спроби асимілювати українців до «російського народу». Використовувалась концепція великого «російського народу», що включав росіян, українців та білорусів. Українська економіка поступово приводилась до колоніального типу, перетворюючись на сировинний придаток російської економіки[1].

З 1991 року, після розпаду СРСР та проголошення незалежності, економіка України залишалась надзвичайно тісно пов'язаною з російською.

Хід деколонізації

2015 року Верховна рада ухвалила пакет декомунізаційних законів, до 2019 року було перейменовано 987 населених пунктів, 25 районів та 52 тисячі топонімів, було демонтовано 2,5 тисячі комуністичних пам'ятників і пам'ятних знаків[2].

24 січня 2019 року в Києві демонтували пам'ятник російському полководцю Олександру Суворову.

У березні 2019 директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович заявив, що ініціює перегляд дат заснування Дніпра, Павлограда, Одеси.

30 жовтня 2019 Верховна рада перейменувала місто Переяслав-Хмельницький Київської області у Переяслав.

В грудні 2019 новопризначений директор Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович заявив, що завершення декомунізації, що є частиною деколонізації, є одним з трьох ключових завдань Інституту[3].

24 серпня 2021 року Президент України Володимир Зеленський підписав указ про відзначення Дня Української Державності.

15 грудня 2021 Верховна рада перейменувала місто Володимир-Волинський Волинської області у Володимир.

Перейменування адміністративних одиниць

Топоніми

Див. також

Примітки

  1. Деколонізація України. Чим небезпечний «імперський спадок Росії». Радіо Свобода (укр.). Процитовано 12 березня 2020.
  2. В'ятрович розповів про запущену в Україні деколонізацію. Апостроф (укр.). Процитовано 12 березня 2020.
  3. Новий глава Інституту нацпам'яті назвав три головні завдання на посаді. РБК-Украина (рос.). Процитовано 12 березня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.