Дем'янка-Наддністрянська

Дем'янка-Наддністрянська село в Україні, в Стрийському районі (колишній Жидачівський район) Львівської області. Населення становить 224 особи. Орган місцевого самоврядування Жидачівська міська територіальна громада (раніше Зарічанська сільська рада).

село Дем'янка-Наддністрянська
Країна  Україна
Область Львівська область
Район/міськрада Жидачівський район
Рада Зарічанська сільська рада
Основні дані
Населення 224 особи
Площа 1,3 км²
Густота населення 172,31 осіб/км²
Поштовий індекс 81730[1]
Телефонний код +380 3239
Географічні дані
Географічні координати 49°25′53″ пн. ш. 24°04′50″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
249 м
Водойми р. Дністер, Куна
Відстань до
обласного центру
54 км
Відстань до
районного центру
7 км
Найближча залізнична станція Жидачів
Відстань до
залізничної станції
8 км
Місцева влада
Адреса ради 81730, Львівська обл., Жидачівський р-н, с. Заріччя, вул. Січових Стрільців
Карта
Дем'янка-Наддністрянська
Дем'янка-Наддністрянська
Мапа

 Дем'янка-Наддністрянська у Вікісховищі

Короткі відомості

Розташування

Географічними координатами села Дем'янка-Наддністрянська є 49,9° північної широти та 24° східної довготи. Дане село належить до етнічних земель Галичини. Воно розміщене на території західної України, Львівської області, Жидачівського району. Його жителів, за поділом на етнічні групи, відносять до групи Дністров'яни. Кількість населення становить 224 особи. Початок даного села є початком Жидачівського району (на межі сіл Дем'янка-Наддністрянська та Київець проходить й межа районів — закінчується Миколаївський і розпочинається Жидачівський). Відстань від села до адміністративно-територіальних одиниць: с. Заріччя (сільська рада) — 2,9 км;

Жидачів (районний центр) — 8,5 км до ЗД станції «Жидачів»;

Львів (обласний центр) — 54 км;

Київ (столиця України) — 573 км.

З адміністративними центрами його з'єднує шосейна дорога.

Дем'янка-Наддністрянська розташована на правому березі річки Дністер, 250,0 м над рівнем Балтійського моря. Причиною такого заселення стало споконвічне бажання українців поселятися на берегах річок, оскільки ті є джерелом питної води. Звичайно, що сільські поселення також вплинули й на саму річку; з часом суттєво змінили її природне русло. У наслідок цього змінились її водоносність, швидкість течії, збільшились площі паводкового і повеневого затоплення.

Найближчими сусідами даного населеного пункту є села: на заході Київець (3,7 км); на південному сході Заріччя (2,9 км); на півночі Березина (1,5 км); на півдні Дем'янка-Лісна (3,6 км).

Пам'ятник на честь скасування панщини

Клімат

У Дем'янці-Наддністрянській, відповідно до її географічного положення, є помірно вологий. Протягом року переважає помірне морське повітря з Атлантики, яке приносить в зимку відлиги, хмарність і снігопади, а в літку — прохолоду та рясні дощі. Такий клімат характеризується високою хмарністю, помірністю, пологістю та м'якістю, які проявляються у не дуже великих різницях температур літа і зими, та високою зволоженістю, про яку свідчать значні річні суми атмосферних опадів. У селі спостерігаються всі типи опадів, а це дощ, град, сніг, туман, роса. На рік випадає 900—1000 мм опадів. За погодними умовами чітко виражені всі пори року: зима, весна, літо, осінь.

В осінній період спостерігається хмарна погода, буває і «бабине літо». В цей час випадає основна маса опадів, переважно у вигляді дощу (часто проливного). У кінці жовтня спостерігаються заморозки.

Зима характерна щорічними опадами снігу, який утворює стійкий сніговий покрив, та морозними днями, проте, бувають й часті відлиги. Льодовий покрив струмків та річок в цю пору руку нестійкий. Середня температура січня 7-9 градусів нижче нуля.

Весна часто супроводжується рясними дощами з грозами, що іноді спричинює паводок. Якщо ця пора рання, то характеризується нестійкою погодою, тобто бувають різкі похолодання, іноді випадає сніг.

Літо — спекотне, проте не дуже жарке. У червні-липні проходять зливи, які супроводжуються градом. Купальний річковий сезон триває з червня до початку вересня. Середня температура липня — плюс 20-29 градусів.

Ґрунти

За поділом на тектонічне районування дане поселення знаходиться у Боянському прогині, а тому Дем'янці-Наддністрянській властиві такі лучні ґрунти (за механічним складом), як піщані (90 % піску), глинясті (понад 40 % глини) та суглинисті (від 20 % до 40 % глини). Ці ґрунти придатні для вирощування високих врожаїв сільськогосподарських культур.

Околиця села горбувата.

Поля навколо села мають назви: На горі, Ланка (Ланок), Рінь, Горби, Кути, За Кинев, Підлучки, Бубінь.

Водні ресурси

Усі жителі села користуються водою з колодязів, які мають близько 78 % дворів. Через село пливуть два струмки: Чорний Потік (зараз — Потічок) і Кині (колись річка Куна), обидва впадають у річку Дністер, яка теж пропливає через село. Є у даному населеному пункті й два ставки. Обидва мають штучне (механічне) походження. Усі без винятку водойми прісноводні.

Флора та фауна

У Дем'янці-Наддністрянській ростуть бузок, жасмин, шипшина, горобина чорна, сосна, ялина, акація, каштан, тополя, липа, явір, верба, береза, граб, клен, черемха, туя та ясен. Село багате й фруктовими садами. Тут ростуть груші, сливи, яблуні, вишні, черешні, алича, горіхи, виноград, малина, аґрус, смородина, порічки, гриби. Велике різнобарв'я квіткового покриву не може залишитись поза увагою, а це: маки, ромашки, волошки, барвінок, цикорій, звіробій, пижмо, королиця, медунка, калюжниця, конвалія, першоцвіт, фіалки лісові, підсніжники та багато-багато інших. Серед цієї різноманітності милують око й лікарські рослини, а саме: горобина звичайна, деревій звичайний, звіробій звичайний, калина звичайна, липа серцелиста, дуб звичайний, чебрець блошиний, чистотіл великий, суниці лісові, ромашка лікарська, полин гіркий, гірчак зміїний, мати й мачуха звичайна, череда, грицики звичайні, кропива дводомна, пижмо звичайне, подорожник, хвощ, шипшина травнева, барвінок малий, бузина чорна, береза повисла, гірчак плямистий, черемха та ін. Таке рослинне розмаїття характерне для широко-листової вологої теплої зони, у якій (за фізико-географічним районуванням) розміщене дане село.

Основою тваринного світу села є свійські тварини та птиця. Розводять у Дем'янці-Наддністрянській кролів, корів, кіз, ягнят, курей, гусей, качок, індиків, голубів. Не обходиться господарський двір й без собак та котів. Зустрічаються також й дикі тварини, а саме: лисиця, заєць, козуля, кабани, ласка, їжак. Серед птахів куріпки, дятли, солов'ї, лелеки, білі та сірі чаплі, голуби, качки та курочки.

Структура

Дем'янка-Наддністрянська умовно поділена на три частини: «Гориця», «Перия», «Кінець». Назва «Гориця» зумовлена тим, що однойменна частина села розбудована на горбі — це початок села. «Перия» є, так би мовити, центром села у якому зосереджено такі осередки, як храм, Дім просвіти, бібліотека, а також магазин та кооператив. Завершенням села є «Кінець», який інколи називають «Кути». Будинки у селі розташовані з одного боку шосейної дороги.

МАРКУВАННЯ. До елементів маркування даного села належать назви вулиць. Усі вони мають загальноукраїнське значення, оскільки слугують не лише увіковічуванню певної історичної події і також нагадуванню про причини, чому і ким вони були створенні, тобто є «пам'яттю населення».

Практика давати назви вулицям відіграє важливу роль у становленні села та проживанні їх жителів. За допомогою цих елементів маркування люди ідентифікують себе для інших в просторі даного населеного пункту.

Вулицями даного населеного пункту є обмежений двома рядами будинків простір для проїзду чи проходу між ними. Їх кількість невелика.

Головними вулицями села є 1Травня та Львівська.

Вулиця Львівська пролягає від помешкання Балян до початку села, де повертає на шосейну дорогу. Існує твердження, що назва вказує на її призначення, оскільки колись ця вулиця була головною дорогою, що проходила через село. Нею люди йшли у напрямку Львова чи зі Львова (обласного центру). Так тривало до 1982 р. У цьому році через Дем'янку-Наддністрянську прокладено нову шосейну дорогу. Стара дорога на згадку про своє минуле має лише назву — вул. Львівська.

Вулиця 1Травня названа з нагоди свята Дня Праці, яке відзначають 1 травня. Це свято завжди супроводжувалося демонстраціями, пікніками і асоціювалося з повітряними кульками. Зараз воно втратило свій первинний зміст. І хоч назву вулиці надано в радянський період, за незалежності її не змінено. Ця вулиця простягається від шосейної дороги (помешкання Струків) і завершується, а точніше потопає у зелені полів, призначених під забудову.

Фото


Політика

Парламентські вибори, 2019

На позачергових парламентських виборах 2019 року у селі функціонувала окрема виборча дільниця № 460335, розташована у приміщенні народного дому «Просвіта».

Результати

Примітки

Джерела

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.