Ернст Фер

Ернст Фер (нім. Ernst Ferh; 21 червня 1956(19560621), Гард, Австрія) — австрійсько-швейцарський поведінковий економіст та нейроекономіст, професор мікроекономіки та експериментальних економічних досліджень, а також заступник голови кафедри економіки Цюрихського університету, Швейцарія. Його дослідження охоплює сфери еволюції людської співпраці та соціальності, зокрема справедливість, взаємність та обмежену раціональність.

Ернст Фер
нім. Ernst Fehr
Народився 21 червня 1956(1956-06-21)[1] (65 років)
Гард, Брегенц, Форарльберг, Австрія
Країна  Австрія[2]
 Швейцарія[2]
Діяльність економіст, викладач університету
Alma mater Віденський університет
Відомі учні Армін Фальк[3]
Знання мов німецька[4]
Заклад Цюрихський університет
Членство Леопольдина, Berlin-Brandenburg Academy of Sciences and Humanitiesd, Європейська академія[5], Американська академія мистецтв і наук і Австрійська академія наук
Нагороди

Gottlieb Duttweiler Prized

Gossen Prized (1999)

Marcel Benoist Prized (2008)

Почесний доктор університету Грацаd

член Економетричного товаристваd

Fellow of the Association for Psychological Scienced

Член Американської академії мистецтв і наук

honorary doctor of the University of Munichd

honorary doctorate of Vrije Universiteit Amsterdamd (2020)

Kardinal-Innitzer-Preisd

Сайт econ.uzh.ch/en/people/faculty/fehr.html

Ернст Фер добре відомий своїм внеском в нову область нейроекономіки, також в поведінкову економіку, поведінкові фінанси та експериментальну економіку. Згідно IDEAS / REPEC, він є другим за значимістю німецькомовним економістом і займає 86 місце в світі.

У 2009 році Ернст Фер був згаданий в якості потенційного одержувача Нобелівської премії в галузі економічних наук, яку, на жаль, так і не отримав.

У 2010 році він разом зі своїм братом Герхардом Фером заснував фірму FehrAdvice & Partners, що стала першою глобальною консалтинговою фірмою, яка повністю присвячена поведінковій економіці.

Вже у 2016 році Фер був визнаний найвпливовішим економістом в Німеччині, Австрії та Швейцарії.

Біографія

Ернст Фер народився 21 червня 1956 року в невеличкому селищі під назвою Гард, що розташовене на території федеральної землі Форарльберг. З 1962 по 1970 майбутній економіст навчався у школі в Гербранц (Форарльберг, Австрія). Після вступив до бізнес-коледжу в Брегенц неподалік, який закінчив у 1975 році. В 1975—1980 роках навчався у Віденському університеті, після закінчення якого отримав ступінь магістра в галузі економіки. У тому ж році вступив до докторантури Віденського університету. Паралельно з освоєнням цієї програми був стажистом-дослідником Інституту державних фінансів і економічної політики і отримував післядипломну освіту в галузі економіки в Інституті перспективних досліджень там же (у Відні). У 1982 році став доцентом кафедри економіки та економічної політики Віденського технічного університету і викладав там аж до 1994 року. У 1988—1989 роках був науковим співробітником Лондонської школи економіки і політичних наук, а в 1991 року одержав вчений ступінь доктора наук.

У 1993 році, ще будучи доцентом Технічного університету, зайняв посаду директора Інституту досліджень економічного зростання Людвіга Больцмана у Відні, звідки пішов тільки в 2006 році. У 1994 році почав свою роботу на кафедрі мікроекономіки і експериментальних економічних досліджень факультету економіки і комп'ютерних наук вже Цюрихського університету, де працює і донині.

У 1995—2003 роках був головним членом дослідницької ініціативи Фонду Макартура в Чикаго на тему «Еволюція переваг і соціальних норм». У 1999 році був нагороджений премією Госсена Німецької економічної асоціації як економіст у віці до 45 років, що здобув міжнародне визнання і репутацію. Ця нагорода стала першою в його кар'єрі. У тому ж році Ернст Фер став директором Інституту емпіричних досліджень економіки Цюрихського університету. Цей пост він займав аж до 2010 року. У період між 2002 і 2011 роками викладав в інституті Санта-Фе в США, був афілійованим членом факультету економіки Массачусетського технологічного інституту, а також співробітником інституту перспективних досліджень в Цюриху Collegium Helveticum. У 2010—2015 роках був головою економічного факультету Цюрихського університету, а в період з 2011 по серпень 2020 року обіймав посаду заслуженого професора економіки Нью-Йоркського університету. З 2012 року Ернст Фер є директором Міжнародного центру економіки суспільства UBS при Цюрихському університеті.

За період своєї наукової кар'єри Фер отримав велику кількість запрошень і в інші університети по всьому світу. У цей список входять Боннський університет, університет Мангейма, Європейський університетський інститут у Флоренції, Каліфорнійський університет в Берклі, Кембріджський і Оксфордський університети та інші.

Ернст Фер є колишнім президентом Асоціації економічних наук і Європейської економічної асоціації, почесним членом Американської академії мистецтв і наук, а також науковим співробітником Американської академії політичних і соціальних наук. Його дослідження зосереджені на найближчих моделях і еволюційне походження людського альтруїзму, а також на взаємодії між соціальними перевагами, соціальними нормами і стратегічними взаємодіями. Він провів велике дослідження впливу соціальних переваг на конкуренцію, співпрацю і психологічні основи стимулів, працював над роллю обмеженої раціональності в стратегічних взаємодіях і над нейробіологічні основи соціального і економічного поведінки. Робота Фера характеризується поєднанням інструментів теорії ігор з експериментальними методами і використанням ідей з економіки, соціальної психології, соціології, біології та нейробіології для кращого розуміння людського соціальної поведінки.

Основні твори

«Заробітна плата і попит на працю: нотатки» (Wages and Labour Demand: A Note, 1991);

«Соціальні норми як соціальний обмін» (Social Norms as a Social Exchange, 1997, у співавторстві з Сімоном Гехтером);

«Справедливість на ринку праці» (Fairness in the Labour Market, 2002 у співавторстві з С. Гехтером).

Почесні звання

Нагороди

У 2017 році був нагороджений медаллю Оскара Моргенштерна. Товариство сприяння розвитку економіки Віденського університету двічі на рік нагороджує цією медаллю за видатні досягнення в галузі економіки.

У 2013 році став лауреатом премії Готліба Дутвейлера. Ця нагорода присуджується людям, які внесли «видатний внесок у добробут суспільства в цілому, а також в культурну, соціальну або економічну сферу, в якій кожен може реалізувати свій потенціал і зіграти незалежну роль в його розвитку».

У 2008 році нагороджений премією Марселя Бенуа. Ця премія є найстарішою науковою нагородою в Швейцарії і має найвище визнання Швейцарської Конфедерації за видатні досягнення в галузі природничих та гуманітарних наук.

У 2004 році Ернсту Феру присудили премію Когито за поглиблення розуміння походження і економічних наслідків людського альтруїзму.

У 2000 році Ернст Фер отримав медаль Гікса — Тінбергена за видатну статтю «Gift Exchange and Reciprocity in Competitive Experimental Markets», European Economic Review 42 (1998), 1-34 (спільно з Г. Кірхштайгером і А. Рідлі).

У 1999 році Ернсту Феру була присуджена премія Госсена Німецькій економічної асоціації. Премія Госсена щорічно присуджується економісту у віці до 45 років, домігся міжнародного визнання і репутації.

Сім'я

Ернст Фер одружився у 1986 році та зараз має двох дітей.

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.