Желехівський Євген Ієронімович

Життєпис

Народився 24 грудня 1844 року в селі Хишевичах (тепер Городоцького району Львівської області).

У 1869 році закінчив філософський факультет Львівського університету. Викладав українську в цісарсько-королівських гімназіях у Перемишлі та Станиславові. Один із засновників товариства «Просвіта» ві Львові.

Помер 18 листопада 1885 року в Станиславові (нині Івано-Франківськ), похований на цвинтарі на вулиці Сапіжинській (нині на його місці Івано-Франківський меморіальний сквер).

Праці

Автор 2-томного «Малоруско-нїмецького словаря» (1886; видання впорядкував, а 2 том завершив за матеріалами Желехівського з деякими доповненнями й видав С. Недільський). Словник містить понад 64 000 слів, уживаних як на Західній, так і на Східній Україні. Свого часу він був найповнішим джерелом для знайомства з лексикою української мови, відіграв важливу роль у ширенні нової української літературної мови в Галичині та витісненні зі вжитку язичія.

Застосований у словнику фонетичний правопис (так звана желехівка), який згодом (1892) було запроваджено в школах Галичини й Буковини як обов'язковий, а також використовувано в виданнях народовців і НТШ, сприяв зближенню західноукраїнського правопису зі східноукраїнським. Желехівському належать кілька розвідок з фольклору.

Видання

  • Малоруско-німецький словар. — Львів, 1886.
  • Німецько-руский словар. — Чернівці, 1912.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.