Занзібар (місто)

Занзіба́р (англ. Zanzibar City) місто в Танзанії, адміністративний, економічний і культурний центр острівної частини країни (Занзібару); також центр регіону Занзібар Західний.

Занзібар
суах. Jiji la Zanzibar, англ. Zanzibar City

Основні дані
6°10′ пд. ш. 39°12′ сх. д.
Країна  Танзанія
Регіон Автономія Занзібар
Район Занзібар Західний
Столиця для Регіон Західний Занзібар, Занзібар, Народна Республіка Занзібар і Пемба і Занзібарський султанат
Населення 129 097[1]
Міста-побратими Хайкоу
Часовий пояс UTC+3
GeoNames 148730
OSM 1614023 ·R (Регіон Західний Занзібар)
Міська влада
Мапа
Занзібар
Занзібар (Танзанія)


 Занзібар у Вікісховищі
Занзібар
Zanzibar City [2]
Світова спадщина
Занзібар
6°10′ пд. ш. 39°12′ сх. д.
Країна  Танзанія
Тип місто і місто з населенням понад 100 тис. осібd

 Занзібар у Вікісховищі

Географія і населення

Місто розташоване на західному узбережжі Занзібару (о-ву Унгуджа). Морський порт. У 2002 році за даними перепису населення міста Занзібар становило 205,870 жителів[3].

Історія

Перші документальні свідчення про місто Занзібар відносяться до XVI ст.. Вважається, що в заснуванні міста взяли участь нащадки персів і араби, які стали основою формування місцевої аристократії й окремої етнічної групи суахілі (від араб. сахіль «берег», тобто «берегові люди, люди узбережжя»). Сама́ назва міста (як і острову й групи островів у цілому), на думку фахівців, походить від перс. زنگبار, Зангі-бар «чорне узбережжя» (у арабській передачі араб. زنجبار Занджі-бар).

У наступну епоху Занзібар, разом з Момбасою, стає одним з найбільших осередків работоргівлі у Східній Африці.

У XIX ст. Занзібар короткий час був столицею Оманського султанату (султанат Маскат), згодом незалежного (пізніше під протекторатом Британської імперії) Занзібарського султанату.

З 10 грудня 1963 року Занзібар — столиця незалежного Занзібару.

На поч. 1964 року після перевороту та об'єднання країни з Танганьїкою разом з усім Занзібаром увійшов до новоствореної Об'єднаної Республіки Танзанія.

Транспорт і економіка

Занзібар — значний порт на узбережжі Індійського океану. За допомогою аеропорту з'єднаний повітряним сполученням з материковою Танзанією.

У місті є підприємства з переробки сільськогосподарської і рибної продукції, миловарні, парфумерні, шкіряно-взуттєві фабрики. Розвинуті ремесла.

Ведеться експорт прянощів (гвоздика), копри, цитрусів, гвоздичної та кокосової олій тощо.

Архітектура і культура

Основна забудова міста Занзібар — будинки арабського типу з коралів і черепашнику — являє собою лабіринт вузьких вуличок. Дво-, триповерхові будинки з пласкими дахами оточують непрохідним муром внутрішні подвір'я. Будинки часто мають масивні різьблені двері, розписні віконниці (у розписі улюбленими є морські орнаменти, символічні зображення риб, лотоса, ланцюгів тощо).

Історична частина міста, т. зв. «Кам'яне місто» (або Місто кам'яниць, англ. Stone Town, суах. Mji Mkongwe)[4] зі старою забудовою (султанський палац Бейт-аль-Аджаб «Дім чудес», мечеті, арабська фортеця, житлові кам'яниці, а також колоніальні будови костелу та англіканської церкви) включена до Переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а більшість об'єктів були реставровані протягом останніх десятиліть ХХ ст..

У місті розташовані Дослідна організація морського рибальства, Державний музей Занзібару, Університет Занзібару тощо.

Видатні уродженці і гості

  • Навідомішим вихідцем з «Кам'яного міста» Занзібару є Фредді Мерк'юрі (уроджений Фарох Бульсара / Farrokh Bulsara), всесвітньо відомий співак.
  • У 1866 році декілька тижнів у місті гостював знаменитий мандрівник і місіонер Девід Лівінгстон, повертаючись зі своєї останньої подорожі до Африки. Зберігся будинок, де він жив.

Див. також

Галерея

Джерела

  1. Zanzibar Statistical Abstract 2009[недоступне посилання з серпня 2019] (англ.)
  2. * Назва в офіційному англомовному списку
  3. Census August 1, 2002 (via Citypopulation.de)
  4. The «Stone Town» of Zanzibar. Архів оригіналу за 7 серпня 2011. Процитовано 25 липня 2008.

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.