Кальдезія білозоролиста

Кальдезія білозоролиста, жаб'яник білозоролистий (Caldesia parnassifolia) — вид трав'янистих однодольних рослин родини частухові (Alismataceae). В Україні реліктовий термофільний вид з диз'юнктивним ареалом.

Кальдезія білозоролиста
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Частухоцвіті (Alismatales)
Родина: Частухові (Alismataceae)
Рід: Кальдезія (Caldesia)
Вид:
Кальдезія білозоролиста (C. parnassifolia)
Біноміальна назва
Caldesia parnassifolia
(L.) Parl., 1860

Ареал виду та його поширення в Україні

До ареалу виду входить Середня і Південна Європа, південь і захід Східної Європи (ізольовані місця зростання), Росія, Південна і Південно-Східна Азія, Японія, Мадагаскар, Північна Америка.

В Україні в XIX — першій третині XX ст. вид був поширений на Поліссі: в заплавах Дніпра неподалік Києва, річки Сейму та в Лісостепу: по Дніпру біля міст Переяслав і Золотоноша, по Сіверському Дінцю біля міст Вовчанськ, Балаклія та в околицях міста Харків.

Опис

Однорічна або багаторічна трав'яна рослина 20–50 (80) см заввишки. Кореневище тонке, вкорочене. Листки в прикореневій розетці, довгочерешкові, листкова пластинка від овальної до яйцеподібної з серцеподібною основою, з 5–15 дугоподібними жилками. Суцвіття — волоть із кільчасто (по 3) розміщеними гілками. Квіти білі дрібні. Плід збірний, із 6–10 кістянкоподібних сім'янок. Цвіте у червні — липні, плодоносить у липні–серпні. При високих літніх температурах розмножується насінням, в холодні роки — вегетативно завдяки туріонам.

Екологія

Рослина живе на болотистих місцях по берегах озер і на верхових болотах, на вододілах і піщаних терасах річок. Є водна форма з плавучими пластинками листя і дрібніша наземна форма. Зрілі плоди утворюються рідко; розмножується, головним чином, вегетативно.

Охоронний статус

У більшій частині ареалу (тропічний та субтропічний пояс) широко поширений. У європейській частині ареалу та в Росії зникає під впливом господарської діяльності людини, особливо в результаті осушення боліт і забруднення водойм. Місцями винищується водними гризунами (особливо ондатрою). Можливості розселення в інші водойми практично відсутні через дуже слабку фертильність.

Вид занесений до Червоної книги України та Червоної книги Росії . В Україні охороняють в заказнику загальнодержавного значення «Кормин» та загальнозоологічному заказнику місцевого значення «Чортове болото» на Волині. Заборонено порушення гідрологічного режиму, (осушення територій, їх забруднення).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.