Клімат Москви
На клімат Москви впливають географічне положення (в зоні помірного клімату в центрі Східно-Європейської рівнини, що дозволяє вільно поширюватися хвилям тепла і холоду); відсутність великих водойм, що сприяє досить великим коливанням температури; а також вплив Гольфстріму, що викликає атлантичні і середземноморські циклони, які забезпечують відносно високу температуру в зимовий період в порівнянні з іншими населеними пунктами, розташованими на тій же широті у східному напрямку, та високий рівень атмосферних опадів. В окремі зимові місяці (грудень 2001 року, грудень 2002 року, січень 2010 року, найчастіше в грудні і в січні) відлиги не спостерігаються.
Сильні морози і пекуча спека тут бувають досить рідко і мають зазвичай невелику тривалість. Морози в холодний період року (істотне відхилення від норми, більш ніж на 4 градуси) встановлюються найчастіше не більше ніж на 2-3 тижні, а літня спека може тривати від 3-4 днів до 1,5 місяців (літо 1920, 1936, 1938, 1972, 2010, 2011).
За рік в Москві буває близько 30 грозових днів, в основному в період травень-вересень, які найчастіше викликаються місцевою конвекцією за рахунок інтенсивного прогрівання в теплий період. Більш рідкісні, але найбільш сильні (фронтальні) грози виникають при проходженні атмосферних фронтів і спостерігаються протягом всього року, включаючи зиму.
Загальна клімато-фенологічна характеристика місяців року
Деталі кожного місяця (рекорди температури, опади та інше — див. нижче, в таблицях):
Січня — помірно-морозний місяць із середньомісячною температурою близько -5 ..- 7 °C. Опади випадають в основному у вигляді снігу. Сніговий покрив постійний, світловий день триває 7-8 годин, вегетація відсутня.
Лютого — помірно-морозний місяць із середньомісячною температурою близько -6 ..- 8 °C. Опади випадають в основному у вигляді снігу. Сніговий покрив постійний, світловий день збільшується до 9-9,5 годин, вегетація відсутня.
Березень — слабо-морозний місяць із середньомісячною температурою близько 0 ..- 2 °C. Опади випадають у вигляді снігу, рідше — у вигляді дощу. Сніговий покрив постійний, в останніх числах місяця його висота починає зменшуватися, світловий день збільшується до кінця місяця до 13 годин, вегетація в основному відсутня.
Квітень — прохолодний місяць із середньомісячною температурою близько +6 .. + 8 °C. Опади випадають в основному у вигляді дощу, але не виключений і сніг. Постійний сніговий покрив тане в першій половині місяця, в окремих місцях зберігається до третьої декади, але можливе утворення тимчасового, світловий день значний, 13-15,3 годин, починається вегетація і пробудження природи.
Травень — теплий (в останні роки — помірно-жаркий) місяць із середньомісячною температурою близько +13 .. + 15 °C (в останні роки середня температура травня зазвичай не нижче +15 °С). Опади випадають в вигляді дощу і граду. Сніг буває рідко. Сніговий покрив відсутній, світловий день довгий, 15-16 годин, активізується вегетація і процеси в живій природі.
Червень — помірно-жаркий місяць із середньомісячною температурою близько +16 .. + 18 °C. Опади випадають у вигляді дощу і граду. Дощ з домішкою мокрого снігу був зафіксований за всю історію метеоспостережень тільки 3 рази, в 1904,1947 і 2003 році. Сніговий покрив відсутній, світловий день довгий, 22 числа понад 17 годин 37 хвилин, вегетація і процеси в живій природі активні.
Липень — помірно-жаркий місяць із середньомісячною температурою близько +18 .. + 20 °C. Опади випадають у вигляді дощу і граду. Сніговий покрив відсутній, світловий день довгий, від 17,5 годин, вегетація і процеси в живій природі активні.
Серпень — помірно-жаркий місяць із середньомісячною температурою близько +16 .. + 18 °C. Опади випадають у вигляді дощу і граду. Сніговий покрив відсутній, світловий день скорочується з 16 до 14,5 годин до кінця місяця, вегетація і процеси в живій природі активні.
Вересень — теплий місяць із середньомісячною температурою близько +10 .. + 12 °C. Опади випадають в основному у вигляді дощу, іноді в другій половині місяця — з мокрим снігом. Сніговий покрив відсутній. Дуже рідко в кінці місяця можливе утворення тимчасового снігового покриву, світловий день скорочується з 14 до 11,5 годин до кінця місяця, вегетація і процеси в живій природі сповільнюються.
Жовтень — прохолодний місяць із середньомісячною температурою близько +5 .. + 7 °C. Опади випадають в основному у вигляді дощу, можливий сніг. Сніговий покрив як правило відсутній, іноді (не щороку) буває тимчасовий (зазвичай в останні дні місяця, лежить 1-2 дня), вкрай рідко (раз в декілька десятиліть) також можливе утворення постійного в останню п'ятиденку місяця. Світловий день короткий, від 11,5 до 9,5 годин, вегетація припиняється, процеси в живій природі сповільнюються, в останніх числах місяця дуже рідко на річках і озерах можливий лід.
Листопад — холодний (в останні роки — прохолодний) місяць із середньомісячною температурою близько 0 ..- 2 °C (з початку XXI століття середньомісячна температура листопада найчастіше позитивна). Опади випадають у вигляді дощу і снігу. Сніговий покрив постійний або тимчасовий (в останні роки — тимчасовий або відсутній), світловий день короткий, від 9,5 до 8 годин, вегетація відсутня, жива природа впадає в зимовий анабіоз, на річках і озерах йде процес намерзання льоду (рідше його утворення відбувається в кінці жовтня або до дня зимового сонцестояння в грудні).
Грудень — помірно-морозний місяць із середньомісячною температурою близько -4 ..- 6 °C. Опади випадають в основному у вигляді снігу. Сніговий покрив постійний, світловий день короткий, 6 годин 56 хвилин 29 числа, 8 годин до кінця місяця, вегетація відсутня.
Таким чином, класичним міжсезонням (навесні і восени відповідно) фактично є тільки квітень і жовтень. Решта місяці за кліматичними ознаками можна віднести до літа (травень-вересень), або до зими (листопад-березень).
Метеостанції Москви
- Метеостанція ВДНГ (працює з 1950 року), розташована на північному сході міста (нині опорна метеостанція Москви).
- Метеостанція МДУ (працює з 1954 року), на південному заході міста.
- Метеостанція ТСГА (Тімірязєвська сільськогосподарська академія) — обсерваторія імені В. А. Міхельсона, на півночі міста (з 1879 року по травень 1948 року була опорною метеостанцією Москви).
- Метеостанция Балчуг, в центрі міста, поблизу Кремля, працює з 1946 року.
- Метеостанция Тушино (працює з 1987 року) на північному заході міста.
- Метеостанція Немчинівка (на заході міста, поруч МКАД).
- Метеопост Ізмайлово (на сході міста).
Крім того, використовується інформація метеорологічних станцій, розташованих на території підмосковних аеропортів Внуково, Домодєдово, Шереметьєво, Остаф'єво.
Загальна характеристика
За спостереженнями 1981—2010 років найхолоднішим місяцем року в Москві є лютий (його середня температура становить -6,7 °C), практично такий же холодний місяць січень (з середньою температурою -6,5 °C), раніше ж найбільш холодним місяцем був січень (по нормах 1961—1990 і 1971—2000 років). Найтепліший місяць — липень (середня температура + 19,2 °C). У ті дні, коли були відзначені абсолютні рекорди міста, стовпчик термометра на піку календарної зими, в середині січня, опускався до -42,1 °C.[1] (1940 рік), а літом в центрі міста піднімався до + 39 °C (2010 рік). Найхолоднішими місяцями по середньомісячній температурі за всю історію спостережень були січень 1893 року (-21,6 °C), січень 1942 року (-20,2 °C), грудень 1788 року (-20,1 °C), лютий 1929 року (-19,5 °C), січень 1940 року (-19,4 °C), лютий 1956 року (-18,5 °C), грудень 1839 року (-18,3 °C) і січень 1950 року (-18 °C).
За рік в Москві і прилеглій до неї території випадає 600—800 мм атмосферних опадів (рекордним став 2013 рік — 891 мм), причому більша частина з них припадає на літні місяці, а мінімальне число опадів — на березень і квітень. Найсухішим за весь час вимірювань в Москві був 1920 рік, коли випало 336 мм опадів, на ВДНГ — 1964 рік (397 мм опадів) і 1972 рік. 2014 рік з кількістю опадів 491 мм став найсухішим в XXI столітті і за останні 42 роки і третім в ряду найсухіших на ВДНГ. Зменшення кількості опадів відзначається в напрямку з північного заходу на південний схід[2].
Нерідкісним явищем на території Москви є тумани. Спостерігати їх можна протягом всього року, але частіше за все вони з'являються в червні, вересні і жовтні. Можливо, скупченню вологи в атмосфері сприяє активний вплив міста (промислові підприємства, транспорт).
- Середньорічна температура — + 5,8 °C (у 1989, 2007, 2008 і 2015 роках перевищувала + 7 °C[3])
- Середньорічна швидкість вітру — 2,3 м/с
- Середньорічна вологість повітря — 76 %
- Середньорічна кількість сонячних годин — 1731 год, в 2007 і 2014 роках — понад 2000 годин[4]. При цьому спостерігається тенденція до зменшення числа сонячних годин на початку зими і до збільшення навесні і влітку. Липень 2014 року в Москві став найсонячнішим липнем за весь час вимірювань з 1955 року з тривалістю сонячного сяйва 411 годин, а весь 2014 рік став рекордно сонячним в XXI столітті з тривалістю сонячного сяйва 2168 годин.
Свої особливості має повітряний режим Москви: повітряні потоки стікаються в центральну частину міста, приносячи з собою атмосферні опади або спеку. Багато в чому це обумовлено особливостями рельєфу і різницею температур в центрі столиці і периферії. Так, в північному, південному і центральному районах Москви існують зони з досить щільною житловою забудовою, для яких характерні низькі, в порівнянні з передмістями, швидкості вітру (0-2 м/с) і часта повторюваність штилів навесні і влітку.
Як правило, температура в центральних районах столиці вище, ніж на околицях і за містом, що особливо відчутно в нічний час в період морозів взимку і заморозків навесні і восени, коли різниця температур може доходити до 5-7 °C, але зазвичай вона або відсутня, або незначна, не більше 1-3 °C [2], особливо в похмуру і дощову погоду. Це підтверджується тим фактом, що показання метеостанції на ВВЦ, що розташована на північному сході міста (дані саме з цієї метеостанції є офіційними і використовуються в ЗМІ для визначення фактичної погоди і температурних рекордів в Москві), зазвичай на 1-2 °С нижче значень метеостанції на Балчузі, що розташована в центрі міста. Абсолютний мінімум температури на ній дорівнює -38,1 °C, а абсолютний максимум + 39 °C.
2010 рік у Москві зайняв одне з перших місць за кількістю добових рекордів температури — за рік їх було 28, хоча через аномально холодного січня він не став найтеплішим. При цьому нових рекордів мінімальної температури в Москві не було зафіксовано понад 15 років — з грудня 1998 року, останній рекорд мінімальної температури відзначався в останній день календарної осені 1998 року, однак неодноразово в XXI столітті зазначалося наближення до рекордів мінімальної температури, до рекорду мінімальної температури 13 лютого 2012 року не вистачило 0,8 °C, 1 грудня 2010 року — 0,5 °C, 23 жовтня 2014 року — 1,5 °C, 7 липня 2009 року — 1,6 °C, 8 червня 2008 року — 0,7 °C, 19 січня 2006 року — 1,2 °C 30 липня 2006 року було повторений рекорд мінімальної температури 1979 року народження, який є найтеплішим добовим рекордом мінімальної температури за рік (+ 7,6 °C).
Кліматограма
Клімат Москви: рекорди за весь період спостережень (1879—2010 — об'єднані дані ТСХА + ВВЦ), норма 1981—2010 (ВВЦ) | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Абсолютний максимум, °C | 8,6 | 8,3 | 19,7 | 28,9 | 33,2 | 34,7 | 38,2 | 37,3 | 32,3 | 24,0 | 16,2 | 9,6 | 38,2 |
Середній максимум, °C | −4 | −3,7 | 2,6 | 11,3 | 18,6 | 22,0 | 24,3 | 21,9 | 15,7 | 8,7 | 0,9 | −3 | 9,6 |
Середня температура, °C | −6,5 | −6,7 | −1 | 6,7 | 13,2 | 17,0 | 19,2 | 17,0 | 11,3 | 5,6 | −1,2 | −5,2 | 5,8 |
Середній мінімум, °C | −9,1 | −9,8 | −4,4 | 2,2 | 7,7 | 12,1 | 14,4 | 12,5 | 7,4 | 2,7 | −3,3 | −7,6 | 2,1 |
Абсолютний мінімум, °C | −42,1 | −38,2 | −32,4 | −21 | −7,5 | −2,3 | 1,3 | −1,2 | −8,5 | −20,3 | −32,8 | −38,8 | −42,1 |
Норма опадів, мм | 52 | 41 | 35 | 37 | 49 | 80 | 85 | 82 | 68 | 71 | 55 | 52 | 707 |
Джерело: Погода и Климат |
За статистикою травень і вересень найчастіше в Москві обходяться без заморозків. У 2008 році навіть жовтень пройшов без заморозків (до цього таке траплялося лише раз в 1935 році). У той же час стали вище середні максимуми за все місяці, в тому числі і річний. Періоди спеки стали частішими й інтенсивнішими, такі явища стали спостерігатися в Москві в більш ранні календарні терміни (в кінці квітня- початку травня). Періоди холоду спостерігаються в основному з середини грудня по середину лютого, пікові значення морозу також стали вище, рубіж -30 °C досягається дуже рідко, за останні 30 років це траплялося лише 2 рази: в 1987 і 2006 роках. Разом з тим, в останні роки намітилася тенденція не тільки до більш пізнього початку (потужні виноси тепла в листопаді і на початку грудня, початок морозного періоду і встановлення снігового покриву в другій декаді грудня), але і пізнішого закінчення кліматичної зими: починаючи з 2011 року, спостерігається стабільно морозна і сніжна погоди аж до другої декади квітня, при цьому кліматична весна по суті зникає — зимові морози змінюються різким потеплінням до +10 .. + 15 °C, до кінця квітня з переходом в майже літню спеку. Так, 29 квітня 2012 року був встановлений добовий максимум + 29 °C. Взимку 2012—2013 роках грудень і січень були приблизно на 2-3 °C холоднішими норми, а лютий на 3 °C тепліший норми, зате березень був по-справжньому зимовим — середня температура практично збіглася зі середньою лютневою. Десятиліття 2001—2011 рр. є найтеплішим за всю історію метеоспостережень Москви.
Варто відзначити, що більшість абсолютних мінімумів температури в Москві по місяцях були зареєстровані ще в XIX або на початку XX століття, в той час як на початок нашого століття доводиться вже 8 абсолютних максимумів температури[5].
Норми за попередні періоди
Клімат Москви (норма 1981—2010 роки (ВВЦ) | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середній максимум, °C | −4 | −3,7 | 2,6 | 11,3 | 18,6 | 22,0 | 24,3 | 21,9 | 15,7 | 8,7 | 0,9 | −3 | 9,6 |
Середня температура, °C | −6,5 | −6,7 | −1 | 6,7 | 13,2 | 17,0 | 19,2 | 17,0 | 11,3 | 5,6 | −1,2 | −5,5 | 5,8 |
Середній мінімум, °C | −9,1 | −9,8 | −4,4 | 2,2 | 7,7 | 12,1 | 14,4 | 12,5 | 7,4 | 2,7 | −3,3 | −7,6 | 2,1 |
Норма опадів, мм | 52 | 41 | 35 | 37 | 50 | 80 | 85 | 82 | 68 | 71 | 55 | 52 | 708 |
Джерело: Погоди и климат |
Клімат Москви (норма 1961—1990 роки (ВВЦ) | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середній максимум, °C | −6,3 | −4,2 | 1,5 | 10,4 | 18,4 | 21,7 | 23,1 | 21,5 | 15,4 | 8,2 | 1,1 | −3,5 | 8,9 |
Середня температура, °C | −9,3 | −7,7 | −2,2 | 5,8 | 13,1 | 16,6 | 18,2 | 16,4 | 11,0 | 5,1 | −1,2 | −6,1 | 5,0 |
Середній мінімум, °C | −12,3 | −11,1 | −5,6 | 1,7 | 7,6 | 11,5 | 13,5 | 12,0 | 7,1 | 2,1 | −3,3 | −8,6 | 1,2 |
Норма опадів, мм | 42 | 36 | 34 | 44 | 51 | 75 | 94 | 77 | 65 | 59 | 58 | 56 | 685 |
Джерело: Гидрометцентр РоссииТермограф.ру |
Абсолютна максимальна і мінімальна температура
Рік | Січ | Лют | Бер | Кві | Тра | Чер | Лип | Сер | Вер | Жов | Лис | Гру | За Рік |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Абсолютного максимуму | 2007 | 1989 | 2014 | 2012 | 2007 | 1901 | 2010 | 2010 | 1890 | 1915 | 2013 | 2008 | 2010 |
Абсолютного мінімуму | 1940 | 1929 | 1913 | 1879 | 1885 | 1916 | 1886 | 1885 | 1881 | 1920 | 1890 | 1892 | 1940 |
Клімат Москви: Рекорди максимальної та мінімальної температури лише по ВДНХ - 1948 - 2014 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Абсолютний максимум, °C | 8,6 | 8,3 | 19,7 | 28,9 | 33,2 | 33,9 | 38,2 | 37,3 | 29,4 | 23,7 | 16,2 | 9,6 | 38,2 |
Абсолютний мінімум, °C | −38,1 | −35,2 | −27,9 | −18,8 | −5 | 0,8 | 5,1 | 2,1 | −5,2 | −16,1 | −23,3 | −38 | −38,1 |
Джерело: Файловый архив. Москва 1820 - 2010Термограф.ру |
Сонячний період, годин за місяць[6] | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Місяць | Січ | Лют | Бер | Кві | Тра | Чер | Лип | Сер | Вер | Жов | Лис | Гру | Рік |
Сонячний період, год (1971—2000 роки) | 33 | 72 | 128 | 170 | 265 | 279 | 271 | 238 | 147 | 78 | 32 | 18 | 1731 |
Клімат Москви (дані по температурі повітря (2м) за останні 10 років (2005—2014 роки) | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Абсолютний максимум, °C | 8,6 | 5,6 | 19,7 | 28,9 | 33,2 | 33,6 | 38,2 | 37,3 | 28,2 | 22,1 | 16,2 | 9,6 | 38,2 |
Середній максимум, °C | −5,5 | −5,2 | 2,1 | 11,6 | 19,9 | 22,6 | 25,6 | 23,5 | 16,5 | 9,0 | 2,7 | −2,1 | 10,0 |
Середня температура, °C | −7,2 | −7,7 | −1,4 | 6,9 | 14,6 | 17,5 | 20,4 | 18,6 | 12,5 | 6,4 | 1,2 | −3,6 | 6,5 |
Середній мінімум, °C | −9 | −10,2 | −4,8 | 2,3 | 9,3 | 12,5 | 15,2 | 13,8 | 8,6 | 3,7 | −0,3 | −5 | 3,0 |
Абсолютний мінімум, °C | −30,8 | −28,5 | −19,1 | −9 | −3 | 1,5 | 6,5 | 3,2 | −1,3 | −11,7 | −19,6 | −26 | −30,8 |
Норма опадів, мм | 47 | 43 | 41 | 41 | 67 | 60 | 73 | 80 | 66 | 71 | 56 | 55 | 698 |
Джерело: www.weatheronline.co.uk |
Клімат Москви (норма 1981—2010 роки (ВВЦ) | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середній максимум, °C | −4 | −3,7 | 2,6 | 11,3 | 18,6 | 22,0 | 24,3 | 21,9 | 15,7 | 8,7 | 0,9 | −3 | 9,6 |
Середня температура, °C | −6,5 | −6,7 | −1 | 6,7 | 13,2 | 17,0 | 19,2 | 17,0 | 11,3 | 5,6 | −1,2 | −5,5 | 5,8 |
Середній мінімум, °C | −9,1 | −9,8 | −4,4 | 2,2 | 7,7 | 12,1 | 14,4 | 12,5 | 7,4 | 2,7 | −3,3 | −7,6 | 2,1 |
Норма опадів, мм | 52 | 41 | 35 | 37 | 50 | 80 | 85 | 82 | 68 | 71 | 55 | 52 | 708 |
Джерело: Погоди и климат |
Клімат Москви (норма 1961—1990 роки (ВВЦ) | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середній максимум, °C | −6,3 | −4,2 | 1,5 | 10,4 | 18,4 | 21,7 | 23,1 | 21,5 | 15,4 | 8,2 | 1,1 | −3,5 | 8,9 |
Середня температура, °C | −9,3 | −7,7 | −2,2 | 5,8 | 13,1 | 16,6 | 18,2 | 16,4 | 11,0 | 5,1 | −1,2 | −6,1 | 5,0 |
Середній мінімум, °C | −12,3 | −11,1 | −5,6 | 1,7 | 7,6 | 11,5 | 13,5 | 12,0 | 7,1 | 2,1 | −3,3 | −8,6 | 1,2 |
Норма опадів, мм | 42 | 36 | 34 | 44 | 51 | 75 | 94 | 77 | 65 | 59 | 58 | 56 | 685 |
Джерело: Гидрометцентр РоссииТермограф.ру |
Середньомісячні температури
Середньомісячна температура, із 1879 року[7]
(1879—1980 — дані ТСХА, із 1981 — Дані ВВЦ) | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Місяць | Січ | Лют | Бер | Кві | Тра | Чер | Лип | Сер | Вер | Жов | Лис | Гру | Тан до норми 1961—1990 | |
1879 , °C | −14,9 | −7,1 | −3,1 | 1,9 | 14,0 | 14,4 | 15,9 | 14,3 | 10,1 | 5,2 | −4,3 | −10,6 | 2,8 | −2,2 |
1880 , °C | −12,5 | −9,3 | −7,6 | 1,8 | 11,4 | 14,8 | 18,5 | 17,2 | 11,8 | 0,7 | −1,0 | −6,3 | 3,3 | −1,7 |
1881 , °C | −13,2 | −9,6 | −6,7 | 0,7 | 11,0 | 14,9 | 17,6 | 15,5 | 8,6 | 2,2 | −3,0 | −7,7 | 2,5 | −2,5 |
1882 , °C | −3,0 | −5,5 | −0,3 | 2,9 | 12,7 | 15,1 | 19,7 | 18,5 | 11,0 | 1,3 | −4,1 | −12,7 | 4,6 | −0,4 |
1883 , °C | −16,8 | −10,9 | −7,4 | 2,2 | 13,8 | 16,9 | 18,1 | 14,5 | 12,7 | 4,9 | 0,5 | −5,0 | 3,6 | −1,4 |
1884 , °C | −10,0 | −8,3 | −8,2 | −0,7 | 8,5 | 16,3 | 16,6 | 12,0 | 8,0 | 5,0 | −3,0 | −3,8 | 2,7 | −1,4 |
1885 , °C | −11,0 | −7,2 | −3,7 | 1,2 | 11,3 | 13,8 | 21,7 | 13,6 | 9,1 | 5,1 | −6,2 | −6,9 | 3,4 | −1,6 |
1886 , °C | −9,1 | −14,0 | −7,2 | 4,7 | 10,8 | 14,8 | 17,4 | 15,3 | 9,1 | 2,5 | 0,1 | −2,2 | 3,5 | −1,5 |
1887 , °C | −7,9 | −7,6 | −6,9 | 3,8 | 14,2 | 12,9 | 17,5 | 14,9 | 12,7 | 3,4 | −2,1 | −5,7 | 4,1 | −0,9 |
1888 , °C | −14,3 | −11,3 | −10,4 | 5,0 | 10,0 | 12,4 | 16,8 | 14,9 | 10,4 | 4,3 | −3,4 | −14,1 | 1,7 | −3,3 |
1889 , °C | −15,1 | −11,2 | −9,4 | 3,0 | 14,8 | 14,1 | 17,7 | 15,0 | 8,9 | 6,8 | −0,1 | −8,5 | 3,0 | −2,0 |
1890 , °C | −7,9 | −7,6 | −1,5 | 7,4 | 12,7 | 16,6 | 19,8 | 18,7 | 11,5 | 3,0 | −6,8 | −13,8 | 4,3 | −0,7 |
1891 , °C | −17,7 | −6,1 | −1,4 | 4,2 | 13,9 | 14,9 | 19,5 | 15,2 | 9,1 | 3,3 | −7,6 | −4,3 | 3,6 | −1,4 |
1892 , °C | −13,1 | −8,1 | −5,6 | 2,5 | 12,7 | 16,8 | 17,1 | 15,5 | 11,5 | 3,0 | −3,2 | −13,0 | 3,0 | −2,0 |
1893 , °C | −21,6 | −15,8 | −5,1 | −0,5 | 10,1 | 14,8 | 18,7 | 16,5 | 10,5 | 6,8 | −2,0 | −6,4 | 2,2 | −2,8 |
1894 , °C | −9,3 | −5,9 | −4,5 | 4,6 | 12,7 | 13,7 | 16,4 | 16,9 | 7,3 | 2,7 | −1,2 | −7,1 | 3,9 | −1,1 |
1895 , °C | −8,6 | −13,5 | −3,8 | 1,4 | 10,9 | 16,8 | 18,5 | 15,2 | 9,8 | 7,3 | −2,1 | −11,9 | 3,3 | −1,7 |
1896 , °C | −13,6 | −11,4 | −4,7 | 0,5 | 10,0 | 17,6 | 18,3 | 17,6 | 11,4 | 8,1 | −4,7 | −10,9 | 3,2 | −1,8 |
1897 , °C | −10,9 | −10,6 | −5,3 | 4,7 | 16,4 | 17,3 | 20,1 | 19,1 | 11,8 | 4,9 | −3,5 | −10,7 | 4,4 | −0,6 |
1898 , °C | −7,7 | −10,4 | −10,3 | 0,9 | 14,8 | 15,7 | 19,0 | 17,0 | 9,0 | 0,3 | 0,7 | −4,1 | 3,7 | −1,3 |
1899 , °C | −4,4 | −10,0 | −7,4 | 4,0 | 10,7 | 12,9 | 18,5 | 12,9 | 11,6 | 4,3 | −0,3 | −11,6 | 3,4 | −1,6 |
1900 , °C | −13,8 | −11,0 | −4,4 | 1,9 | 9,1 | 13,5 | 17,1 | 17,2 | 9,2 | 5,8 | −3,8 | −6,6 | 2,9 | −2,1 |
1901 , °C | −6,6 | −8,8 | −4,8 | 3,8 | 10,4 | 20,0 | 17,4 | 18,1 | 9,9 | 5,1 | −3,6 | −9,3 | 4,3 | −0,7 |
1902 , °C | −7,7 | −8,4 | −4,1 | 0,6 | 10,9 | 15,9 | 16,2 | 14,0 | 8,2 | 2,0 | −5,9 | −12,4 | 2,4 | −2,6 |
1903 , °C | −8,0 | −4,5 | −2,7 | 7,9 | 11,8 | 18,2 | 18,6 | 15,9 | 11,3 | 0,6 | −0,6 | −7,9 | 5,1 | +0,1 |
1904 , °C | −7,6 | −5,8 | −6,2 | 3,5 | 8,8 | 11,9 | 14,6 | 14,4 | 8,2 | 5,2 | −2,8 | −8,2 | 3,0 | −2,0 |
1905 , °C | −12,1 | −7,2 | −4,9 | 3,1 | 14,1 | 17,3 | 16,4 | 15,2 | 9,8 | 5,2 | −0,8 | −5,5 | 4,2 | −0,8 |
1906 , °C | −6,9 | −8,0 | −2,9 | 6,8 | 16,4 | 16,3 | 18,6 | 14,8 | 7,7 | 3,9 | −1,4 | −7,7 | 4,8 | −0,2 |
1907 , °C | −16,0 | −10,3 | −4,3 | 2,7 | 9,6 | 15,2 | 17,8 | 14,2 | 9,5 | 5,2 | −6,8 | −14,5 | 1,9 | −3,1 |
1908 , °C | −11,6 | −8,7 | −7,7 | 2,5 | 8,7 | 14,3 | 16,8 | 14,7 | 10,4 | 2,1 | −8,1 | −9,6 | 2,0 | −3,0 |
1909 , °C | −10,4 | −11,2 | −6,5 | 1,5 | 8,0 | 14,7 | 16,2 | 15,8 | 13,7 | 7,0 | −3,1 | −4,0 | 3,5 | −1,5 |
1910 , °C | −7,8 | −6,8 | −2,4 | 6,8 | 12,4 | 15,8 | 18,2 | 13,9 | 9,8 | 1,9 | −2,0 | −3,0 | 4,7 | −0,3 |
1911 , °C | −11,5 | −14,4 | −6,1 | 4,5 | 12,0 | 14,9 | 15,5 | 16,4 | 9,3 | 3,4 | 0,6 | −6,7 | 3,2 | −1,8 |
1912 , °C | −15,9 | −13,6 | −0,1 | 1,9 | 8,4 | 18,0 | 14,7 | 16,4 | 10,2 | −0,2 | −2,2 | −3,7 | 2,8 | −2,2 |
1913 , °C | −9,9 | −10,1 | −2,1 | 8,6 | 8,5 | 13,7 | 17,4 | 17,9 | 11,2 | 2,0 | 1,7 | −5,2 | 4,5 | −0,5 |
1914 , °C | −10,3 | −1,3 | −2,5 | 2,7 | 12,9 | 16,5 | 19,5 | 13,2 | 9,1 | 1,2 | −5,3 | −4,3 | 4,3 | −0,7 |
1915 , °C | −6,5 | −6,5 | −7,7 | 3,4 | 10,3 | 13,7 | 18,4 | 13,9 | 10,7 | 2,2 | −2,7 | −10,1 | 3,3 | −1,7 |
1916 , °C | −6,0 | −5,1 | −5,6 | 5,2 | 9,6 | 14,9 | 17,1 | 13,6 | 8,0 | 3,5 | −1,5 | −8,4 | 3,8 | −1,2 |
1917 , °C | −11,9 | −17,9 | −10,4 | 5,8 | 7,5 | 19,0 | 17,6 | 18,0 | 11,3 | 6,3 | 0,2 | −8,1 | 3,1 | −1,9 |
1918 , °C | −7,4 | −6,4 | −6,2 | 5,3 | 6,0 | 14,7 | 17,5 | 13,7 | 10,5 | 7,2 | −1,7 | −7,5 | 3,8 | −1,2 |
1919 , °C | −9,5 | −10,1 | −8,5 | 3,9 | 8,9 | 16,8 | 18,6 | 14,0 | 13,2 | 4,7 | −8,0 | −8,5 | 3,0 | −2,0 |
1920 , °C | −9,7 | −9,6 | −0,6 | 9,3 | 15,5 | 14,7 | 20,8 | 18,4 | 11,3 | −0,4 | −3,7 | −9,1 | 4,7 | −0,3 |
1921 , °C | −9,7 | −10,9 | 0,6 | 10,3 | 15,7 | 17,1 | 15,5 | 15,6 | 9,1 | 3,1 | −5,2 | −9,2 | 4,3 | −0,7 |
1922 , °C | −10,5 | −8,8 | −3,5 | 4,7 | 12,2 | 15,4 | 18,2 | 15,7 | 9,8 | 2,4 | −1,2 | −6,4 | 4,0 | −1,0 |
1923 , °C | −7,5 | −13,6 | −5,2 | 0,5 | 12,4 | 14,7 | 15,6 | 13,4 | 12,3 | 7,1 | 2,6 | −7,3 | 3,8 | −1,2 |
1924 , °C | −14,0 | −11,7 | −6,3 | 3,3 | 13,0 | 17,2 | 16,0 | 16,0 | 13,5 | 4,3 | −1,5 | −7,4 | 3,5 | −1,5 |
1925 , °C | −3,7 | −2,3 | −2,1 | 6,9 | 13,2 | 14,5 | 19,2 | 16,3 | 10,5 | 2,4 | −3,0 | −6,9 | 5,4 | +0,4 |
1926 , °C | −12,3 | −10,6 | −5,5 | 1,5 | 13,1 | 16,8 | 16,8 | 13,0 | 10,6 | 2,7 | 2,1 | −10,1 | 3,2 | −1,8 |
1927 , °C | −14,8 | −8,4 | −3,5 | 3,6 | 9,3 | 16,2 | 18,5 | 18,4 | 11,9 | 3,6 | −2,3 | −11,6 | 3,4 | −1,6 |
1928 , °C | −7,4 | −12,9 | −7,1 | 1,6 | 11,8 | 12,2 | 16,4 | 14,8 | 11,2 | 4,4 | 2,5 | −7,3 | 3,4 | −1,6 |
1929 , °C | −11,5 | −19,5 | −7,7 | −1,4 | 15,0 | 13,5 | 18,2 | 18,4 | 9,1 | 7,6 | 0,3 | −5,9 | 3,0 | −2,0 |
1930 , °C | −4,8 | −10,9 | −1,3 | 6,1 | 12,0 | 13,0 | 16,9 | 18,9 | 8,4 | 5,6 | −0,1 | −10,4 | 4,5 | −0,5 |
1931 , °C | −11,2 | −15,1 | −5,2 | 2,6 | 13,6 | 14,8 | 20,4 | 16,7 | 9,9 | 4,1 | −3,2 | −7,3 | 3,3 | −1,7 |
1932 , °C | −4,0 | −14,8 | −7,6 | 4,2 | 13,9 | 16,8 | 19,3 | 19,1 | 12,2 | 6,2 | −0,8 | −1,4 | 5,3 | +0,3 |
1933 , °C | −13,1 | −10,5 | −3,9 | 4,4 | 9,2 | 15,0 | 19,8 | 14,4 | 11,1 | 4,8 | −4,2 | −14,7 | 2,7 | −2,3 |
1934 , °C | −7,4 | −7,7 | −2,4 | 6,1 | 14,8 | 13,3 | 19,6 | 16,7 | 12,2 | 7,4 | 1,7 | −9,9 | 5,4 | +0,4 |
1935 , °C | −11,1 | −4,8 | −3,0 | 4,7 | 9,7 | 17,1 | 15,2 | 16,3 | 11,5 | 8,6 | −2,5 | −5,6 | 4,7 | −0,3 |
1936 , °C | −4,9 | −13,0 | −1,9 | 4,3 | 12,6 | 19,0 | 22,7 | 17,7 | 10,1 | 2,3 | 0,1 | −2,5 | 5,5 | +0,5 |
1937 , °C | −11,6 | −7,1 | −1,5 | 7,6 | 11,6 | 18,0 | 17,6 | 17,8 | 13,8 | 5,9 | −0,1 | −8,4 | 5,3 | +0,3 |
1938 , °C | −8,9 | −6,1 | −0,7 | 3,9 | 12,1 | 15,9 | 23,3 | 21,7 | 14,9 | 6,2 | 2,7 | −10,5 | 6,2 | +1,2 |
1939 , °C | −8,6 | −4,1 | −3,3 | 3,3 | 10,6 | 17,5 | 20,2 | 19,6 | 8,4 | 1,9 | −0,6 | −7,4 | 4,8 | −0,2 |
1940 , °C | −19,4 | −11,8 | −5,1 | 3,0 | 12,9 | 15,5 | 19,0 | 18,4 | 13,1 | 2,9 | 1,5 | −7,6 | 3,5 | −1,5 |
1941 , °C | −14,2 | −10,6 | −6,3 | 1,7 | 7,3 | 12,3 | 21,0 | 17,0 | 9,2 | 2,1 | −5,3 | −12,9 | 1,8 | −3,2 |
1942 , °C | −20,2 | −11,8 | −9,7 | 3,1 | 11,7 | 13,9 | 18,0 | 16,4 | 10,7 | 6,3 | −4,0 | −7,7 | 2,2 | −2,8 |
1943 , °C | −15,3 | −6,4 | −2,4 | 6,5 | 12,5 | 16,0 | 17,6 | 16,6 | 11,1 | 5,6 | −0,6 | −3,7 | 4,8 | −0,2 |
1944 , °C | −3,7 | −5,8 | −2,3 | 1,6 | 11,9 | 15,2 | 18,2 | 16,2 | 12,9 | 5,1 | −2,0 | −8,8 | 4,9 | −0,1 |
1945 , °C | −10,6 | −9,2 | −5,7 | 3,6 | 8,4 | 15,2 | 18,1 | 17,6 | 11,0 | 2,6 | −3,2 | −9,8 | 3,2 | −1,8 |
1946 , °C | −8,0 | −9,2 | −4,1 | 4,4 | 11,1 | 20,0 | 18,6 | 18,4 | 11,1 | 0,1 | −3,8 | −7,8 | 4,2 | −0,8 |
1947 , °C | −10,3 | −14,4 | −4,8 | 4,9 | 10,7 | 17,3 | 18,2 | 16,6 | 11,7 | 3,2 | −1,5 | −3,8 | 4,0 | −1,0 |
1948 , °C | −7,8 | −10,7 | −4,4 | 5,9 | 15,3 | 20,0 | 16,4 | 17,5 | 11,0 | 4,6 | −1,5 | −4,7 | 5,1 | +0,1 |
1949 , °C | −3,8 | −7,4 | −2,6 | 4,5 | 15,2 | 16,8 | 17,3 | 16,2 | 12,1 | 5,1 | −0,4 | −4,4 | 5,7 | +0,7 |
1950 , °C | −18,0 | −6,7 | −2,1 | 9,2 | 11,8 | 14,8 | 15,7 | 13,9 | 12,0 | 4,9 | −0,5 | −5,6 | 4,1 | −0,9 |
1951 , °C | −12,0 | −12,3 | −3,7 | 8,5 | 9,5 | 17,3 | 18,2 | 18,2 | 11,9 | 2,8 | −4,8 | −1,3 | 4,4 | −0,6 |
1952 , °C | −4,2 | −7,1 | −9,0 | 5,3 | 10,1 | 16,9 | 17,4 | 16,7 | 12,1 | 3,9 | −1,2 | −5,8 | 4,6 | −0,4 |
1953 , °C | −10,3 | −15,6 | −2,6 | 7,2 | 11,3 | 18,9 | 18,8 | 17,2 | 9,9 | 5,7 | −3,3 | −5,7 | 4,3 | −0,7 |
1954 , °C | −14,3 | −13,9 | −3,3 | 3,1 | 12,6 | 18,7 | 20,7 | 18,3 | 12,4 | 5,7 | −1,6 | −5,0 | 4,5 | −0,5 |
1955 , °C | −6,4 | −6,9 | −4,7 | 1,5 | 10,2 | 14,8 | 17,7 | 18,1 | 14,1 | 7,9 | −3,1 | −14,2 | 4,1 | −0,9 |
1956 , °C | −10,8 | −18,5 | −3,5 | 4,1 | 10,6 | 20,6 | 15,0 | 14,6 | 8,6 | 4,8 | −5,1 | −4,1 | 3,0 | −2,0 |
1957 , °C | −6,0 | −1,8 | −6,1 | 6,8 | 14,4 | 15,2 | 18,5 | 17,3 | 12,5 | 5,3 | −0,8 | −4,6 | 5,9 | +0,9 |
1958 , °C | −6,8 | −7,5 | −5,9 | 4,3 | 13,1 | 14,8 | 18,2 | 15,7 | 9,2 | 6,3 | −0,7 | −7,5 | 4,4 | −0,6 |
1959 , °C | −4,2 | −5,4 | −1,1 | 6,8 | 11,4 | 16,8 | 20,5 | 17,2 | 8,3 | 2,3 | −5,0 | −10,9 | 4,7 | −0,3 |
1960 , °C | −9,2 | −7,6 | −5,3 | 5,4 | 11,7 | 18,4 | 21,3 | 16,3 | 10,0 | 2,4 | −3,7 | 0,1 | 5,0 | 0,0 |
1961 , °C | −6,2 | −2,4 | 0,2 | 4,3 | 11,9 | 19,1 | 19,3 | 16,8 | 9,6 | 6,5 | −1,7 | −8,2 | 5,8 | +0,8 |
1962 , °C | −4,6 | −6,2 | −5,1 | 7,7 | 13,1 | 13,2 | 16,2 | 14,7 | 11,0 | 6,5 | 1,2 | −7,6 | 5,0 | 0,0 |
1963 , °C | −16,2 | −10,1 | −9,4 | 4,1 | 17,0 | 13,3 | 18,9 | 18,0 | 13,8 | 5,9 | −0,3 | −8,8 | 3,9 | −1,1 |
1964 , °C | −8,2 | −10,1 | −6,1 | 4,4 | 11,3 | 18,8 | 20,0 | 16,3 | 12,1 | 7,1 | −2,4 | −3,0 | 5,0 | 0,0 |
1965 , °C | −9,8 | −10,0 | −3,2 | 2,7 | 9,5 | 15,8 | 16,4 | 15,8 | 13,2 | 3,9 | −5,7 | −1,6 | 3,9 | −1,1 |
1966 , °C | −9,8 | −9,0 | −0,1 | 8,8 | 15,4 | 16,7 | 19,2 | 16,9 | 9,6 | 6,1 | −0,9 | −10,5 | 5,2 | +0,2 |
1967 , °C | −13,9 | −10,3 | 0,3 | 6,6 | 17,0 | 16,6 | 18,2 | 18,6 | 11,7 | 9,0 | 0,6 | −9,7 | 5,4 | +0,4 |
1968 , °C | −15,7 | −8,3 | −1,1 | 5,9 | 12,6 | 18,7 | 15,9 | 18,0 | 11,1 | 2,8 | −2,7 | −5,5 | 4,3 | −0,7 |
1969 , °C | −16,0 | −13,2 | −6,8 | 5,9 | 11,1 | 14,8 | 18,0 | 16,7 | 10,3 | 4,6 | 1,6 | −9,2 | 3,2 | −1,8 |
1970 , °C | −10,4 | −8,4 | −2,8 | 5,8 | 12,7 | 16,0 | 19,7 | 16,5 | 11,4 | 5,3 | −2,0 | −6,0 | 4,8 | −0,2 |
1971 , °C | −3,8 | −9,4 | −4,3 | 3,7 | 13,0 | 16,8 | 17,6 | 17,2 | 10,9 | 3,0 | −0,8 | −5,8 | 4,8 | −0,2 |
1972 , °C | −14,9 | −7,1 | −2,3 | 6,0 | 12,7 | 19,4 | 23,0 | 21,6 | 11,3 | 5,1 | −0,4 | −1,1 | 6,1 | +1,1 |
1973 , °C | −10,2 | −3,6 | −1,1 | 7,8 | 13,3 | 18,6 | 18,3 | 16,1 | 7,6 | 3,5 | −2,2 | −6,0 | 5,2 | +0,2 |
1974 , °C | −10,1 | −1,6 | −0,6 | 3,6 | 9,6 | 16,5 | 18,3 | 16,2 | 13,5 | 8,8 | 1,6 | −2,5 | 6,1 | +1,1 |
1975 , °C | −3,9 | −6,4 | 1,2 | 10,1 | 16,1 | 17,9 | 18,9 | 15,3 | 13,9 | 4,2 | −3,5 | −4,2 | 6,6 | +1,6 |
1976 , °C | −12,2 | −11,1 | −2,6 | 5,8 | 11,0 | 13,8 | 16,3 | 14,7 | 9,9 | −0,8 | −1,0 | −3,8 | 3,3 | −1,7 |
1977 , °C | −11,1 | −6,3 | −1,0 | 7,1 | 14,3 | 16,9 | 18,8 | 16,0 | 9,5 | 3,0 | 1,5 | −8,3 | 5,0 | 0,0 |
1978 , °C | −7,3 | −9,5 | 0,3 | 4,6 | 10,6 | 14,4 | 16,4 | 15,8 | 9,8 | 3,4 | 1,9 | −14,6 | 3,8 | −1,2 |
1979 , °C | −10,1 | −8,8 | −1,0 | 3,3 | 17,3 | 17,5 | 16,7 | 17,0 | 11,7 | 3,8 | −1,1 | −5,7 | 5,1 | +0,1 |
1980 , °C | −11,3 | −7,3 | −6,1 | 5,9 | 8,2 | 18,0 | 17,2 | 14,7 | 10,6 | 5,2 | −2,2 | −4,4 | 4,0 | −1,0 |
1981 , °C | −5,4 | −4,9 | −3,1 | 3,3 | 14,0 | 19,8 | 21,5 | 17,4 | 10,8 | 7,8 | −0,6 | −3,5 | 6,4 | +1,4 |
1982 , °C | −10,2 | −8,8 | −0,6 | 5,3 | 12,0 | 13,9 | 18,4 | 16,6 | 11,8 | 4,1 | 2,0 | −1,1 | 5,3 | +0,3 |
1983 , °C | −4,0 | −6,9 | −1,4 | 9,3 | 15,6 | 14,6 | 17,9 | 16,0 | 12,4 | 6,2 | −1,5 | −3,2 | 6,3 | +1,3 |
1984 , °C | −4,4 | −10,3 | −2,4 | 7,5 | 16,0 | 15,6 | 17,6 | 15,1 | 12,4 | 6,8 | −3,5 | −9,6 | 5,1 | +0,1 |
1985 , °C | −10,0 | −14,0 | −3,1 | 5,3 | 13,0 | 14,7 | 16,4 | 19,4 | 10,1 | 6,1 | −3,3 | −6,5 | 4,0 | −1,0 |
1986 , °C | −6,7 | −13,5 | 0,2 | 6,7 | 13,6 | 18,6 | 17,8 | 16,5 | 8,6 | 4,2 | −0,1 | −7,5 | 4,9 | −0,1 |
1987 , °C | −17,5 | −6,1 | −5,3 | 2,8 | 12,8 | 17,7 | 16,8 | 15,1 | 9,0 | 3,6 | −3,6 | −7,0 | 3,2 | −1,8 |
1988 , °C | −7,2 | −6,1 | −1,0 | 5,3 | 13,8 | 19,5 | 21,6 | 16,5 | 11,3 | 4,9 | −4,4 | −6,9 | 5,6 | +0,6 |
1989 , °C | −2,1 | −0,5 | 2,0 | 7,7 | 13,4 | 20,1 | 19,2 | 16,2 | 12,2 | 5,3 | −2,6 | −5,3 | 7,1 | +2,1 |
1990 , °C | −5,7 | 0,4 | 2,0 | 8,1 | 10,8 | 14,5 | 17,5 | 16,0 | 9,3 | 5,4 | 0,3 | −3,4 | 6,3 | +1,3 |
1991 , °C | −6,2 | −6,7 | −1,2 | 7,0 | 13,4 | 18,8 | 18,1 | 16,1 | 11,0 | 6,5 | 1,0 | −4,0 | 6,2 | +1,2 |
1992 , °C | −5,3 | −4,3 | 1,7 | 5,1 | 11,9 | 16,7 | 18,6 | 18,0 | 13,1 | 2,2 | −2,5 | −4,4 | 5,9 | +0,9 |
1993 , °C | −4,4 | −4,9 | −1,9 | 5,7 | 14,5 | 14,0 | 17,5 | 15,4 | 6,9 | 4,6 | −8,0 | −3,6 | 4,7 | −0,3 |
1994 , °C | −3,4 | −11,3 | −2,9 | 7,2 | 9,8 | 14,5 | 17,6 | 15,9 | 13,7 | 5,0 | −2,5 | −7,9 | 4,6 | −0,4 |
1995 , °C | −5,9 | −0,8 | 0,6 | 9,1 | 14,5 | 19,7 | 17,5 | 16,8 | 12,8 | 6,7 | −2,8 | −9,5 | 6,6 | +1,6 |
1996 , °C | −10,0 | −9,7 | −3,0 | 6,4 | 15,7 | 16,5 | 18,9 | 17,3 | 9,9 | 6,1 | 3,9 | −7,0 | 5,4 | +0,4 |
1997 , °C | −7,7 | −4,7 | −0,9 | 4,7 | 11,1 | 17,8 | 18,7 | 17,1 | 8,5 | 3,7 | −0,8 | −7,5 | 5,0 | 0,0 |
1998 , °C | −4,7 | −7,6 | −1,3 | 3,9 | 13,7 | 20,0 | 18,9 | 15,5 | 10,7 | 5,7 | −8,0 | −5,9 | 5,1 | +0,1 |
1999 , °C | −4,6 | −6,3 | −0,8 | 9,7 | 8,7 | 21,4 | 21,7 | 16,4 | 11,8 | 7,4 | −4,9 | −1,7 | 6,6 | +1,6 |
2000 , °C | −6,1 | −2,7 | −0,7 | 11,1 | 10,8 | 16,2 | 19,3 | 16,8 | 10,0 | 7,2 | 0,0 | −2,6 | 6,6 | +1,6 |
2001 , °C | −4,3 | −7,2 | −2,1 | 11,0 | 11,3 | 16,3 | 23,0 | 17,0 | 12,2 | 4,8 | −0,5 | −10,6 | 5,9 | +0,9 |
2002 , °C | −4,8 | −0,4 | 2,2 | 7,2 | 12,7 | 17,3 | 22,6 | 17,0 | 12,0 | 2,5 | −1,5 | −12,6 | 6,2 | +1,2 |
2003 , °C | −7,4 | −8,7 | −2,7 | 4,7 | 15,5 | 12,8 | 20,6 | 16,9 | 11,3 | 5,6 | 1,1 | −2,1 | 5,6 | +0,6 |
2004 , °C | −6,5 | −7,0 | 1,3 | 4,6 | 11,4 | 15,3 | 19,0 | 18,4 | 12,1 | 5,9 | −1,6 | −2,9 | 5,8 | +0,8 |
2005 , °C | −3,0 | −8,9 | −6,0 | 7,1 | 14,8 | 16,5 | 19,3 | 17,6 | 13,2 | 6,0 | 1,4 | −4,1 | 6,2 | +1,2 |
2006 , °C | −10,8 | −13,3 | −3,7 | 6,0 | 12,4 | 18,2 | 18,0 | 17,5 | 13,3 | 7,0 | 0,7 | 1,2 | 5,5 | +0,5 |
2007 , °C | −1,6 | −11,0 | 4,4 | 5,8 | 15,9 | 17,4 | 18,8 | 20,2 | 11,8 | 7,0 | −2,0 | −2,0 | 7,1 | +2,1 |
2008 , °C | −5,8 | −1,5 | 1,8 | 9,5 | 11,3 | 15,6 | 19,1 | 17,5 | 10,9 | 8,9 | 2,3 | −1,7 | 7,3 | +2,3 |
2009 , °C | −5,6 | −5,4 | −0,6 | 5,1 | 13,6 | 17,3 | 18,8 | 15,7 | 13,8 | 5,8 | 2,2 | −6,5 | 6,2 | +1,2 |
2010 , °C | −14,5 | −8,4 | −1,1 | 8,3 | 16,7 | 18,8 | 26,1 | 21,7 | 11,7 | 3,8 | 2,7 | −7,6 | 6,5 | +1,5 |
2011 , °C | −7,5 | −11,0 | −2,0 | 6,4 | 14,7 | 19,1 | 23,4 | 18,7 | 12,1 | 6,6 | 0,2 | −0,1 | 6,7 | +1,7 |
2012 , °C | −6,8 | −11,7 | −3,1 | 8,2 | 15,1 | 17,1 | 20,9 | 17,7 | 12,9 | 6,5 | 1,6 | −8,6 | 5,8 | +0,8 |
2013 , °C | −8,5 | −3,5 | −6,6 | 6,1 | 16,9 | 19,8 | 18,9 | 18,3 | 10,3 | 6,6 | 4,0 | −1,7 | 6,7 | +1,7 |
2014 , °C | −8,6 | −1,9 | 2,8 | 7,0 | 16,0 | 16,1 | 21,1 | 19,2 | 12,3 | 3,7 | −1,3 | −3,9 | 6,9 | +1,9 |
2015 , °C | −4,4 | −2,2 | 2,0 | 6,1 | 14,3 | 18,0 | 18,3 | 17,6 | 13,8 | 4,4 | 0,8 | 0,2 | 7,4 | +2,4 |
2016 , °C | −10,1 | −0,6 |
Температурні рекорди по днях (станом на листопад 2015)
Температурні рекорди по днях[8] | ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Січень | Лютий | Березень | Квітень | Травень | Черень | Липень | Серпень | Вересень | Жовтень | Листопад | Грудень | |||||||||||||
1 | 4,2 | −33,7 | 3,1 | −34,8 | 5,7 | −30,0 | 17,8 | −21,5 | 26,3 | −6,0 | 33,1 | −2,3 | 32,6 | 5,1 | 34,4 | 6,6 | 30,8 | 2,1 | 23,4 | −2,8 | 12,6 | −18,7 | 6,0 | −24,1 |
2 | 3,6 | −32,4 | 4,5 | −31,3 | 5,7 | −26,0 | 17,4 | −19,6 | 28,2 | −6,4 | 30,5 | −1,8 | 31,9 | 1,3 | 36,9 | 5,5 | 28,7 | 1,9 | 22,3 | −5,8 | 12,2 | −22,9 | 9,0 | −25,1 |
3 | 4,4 | −36,6 | 4,2 | −31,9 | 9,0 | −28,1 | 17,9 | −15,1 | 27,2 | −7,5 | 31,4 | −0,2 | 32,2 | 5,7 | 34,8 | 6,3 | 32,3 | 1,5 | 24,0 | −5,1 | 12,5 | −22,4 | 8,9 | −28,7 |
4 | 5,6 | −34,3 | 5,2 | −35,5 | 7,5 | −32,4 | 21,2 | −15,2 | 28,5 | −7,0 | 29,5 | 0,3 | 33,7 | 4,4 | 37,2 | 5,2 | 29,5 | 0,8 | 23,2 | −4,7 | 11,9 | −16,0 | 7,8 | −32,2 |
5 | 4,0 | −34,8 | 4,5 | −35,2 | 8,9 | −25,6 | 18,4 | −14,0 | 27,3 | −6,5 | 31,6 | −1,4 | 36,2 | 4,9 | 36,6 | 5,6 | 31,5 | 0,9 | 23,6 | −7,4 | 10,3 | −20,0 | 8,1 | −27,6 |
6 | 3,6 | −35,5 | 7,0 | −38,2 | 6,4 | −31,5 | 19,3 | −14,1 | 27,5 | −3,4 | 32,5 | −0,3 | 36,2 | 5,5 | 37,3 | 6,0 | 29,4 | 1,2 | 23,7 | −4,9 | 16,2 | −15,9 | 9,6 | −30,4 |
7 | 3,5 | −34,8 | 5,7 | −35,2 | 9,0 | −27,8 | 21,5 | −13,8 | 29,2 | −2,0 | 32,7 | −0,9 | 34,8 | 4,9 | 36,8 | 5,0 | 31,5 | −1,0 | 22,8 | −4,4 | 15,0 | −17,1 | 7,7 | −31,3 |
8 | 5,1 | −36,9 | 6,0 | −33,8 | 8,3 | −32,1 | 23,7 | −14,6 | 30,0 | −7,3 | 32,4 | 0,8 | 34,0 | 5,5 | 36,1 | 5,3 | 29,8 | 0,1 | 21,0 | −4,9 | 12,0 | −18,3 | 6,9 | −29,0 |
9 | 5,2 | −35,4 | 5,5 | −36,2 | 9,1 | −27,4 | 24,1 | −14,9 | 30,0 | −5,6 | 32,1 | 1,6 | 33,5 | 6,1 | 35,6 | 2,6 | 28,2 | −0,2 | 22,2 | −7,8 | 12,3 | −16,8 | 7,0 | −30,8 |
10 | 8,0 | −36,8 | 4,6 | −32,3 | 13,9 | −25,6 | 21,1 | −14,3 | 29,4 | −3,8 | 30,0 | 0,6 | 33,4 | 5,6 | 34,4 | 3,7 | 29,5 | −0,7 | 19,6 | −7,0 | 14,4 | −18,4 | 7,0 | −30,3 |
11 | 8,6 | −31,6 | 4,0 | −31,2 | 13,0 | −27,7 | 20,5 | −14,0 | 28,7 | −4,2 | 31,3 | −1,3 | 35,6 | 6,0 | 34,1 | 4,0 | 27,8 | −1,4 | 22,2 | −8,1 | 14,5 | −17,4 | 5,5 | −26,6 |
12 | 4,9 | −33,4 | 5,1 | −30,2 | 9,2 | −30,3 | 20,0 | −12,8 | 28,6 | −4,2 | 30,8 | −1,8 | 34,5 | 4,7 | 34,4 | 2,1 | 26,4 | −0,2 | 19,6 | −5,8 | 9,3 | −21,1 | 6,9 | −27,2 |
13 | 3,7 | −34,7 | 3,5 | −29,3 | 11,5 | −32,3 | 20,4 | −14,6 | 28,6 | −1,9 | 30,3 | 0,4 | 32,4 | 6,9 | 31,5 | 4,0 | 27,4 | −2,1 | 20,1 | −10,7 | 10,2 | −19,1 | 5,5 | −30,2 |
14 | 3,6 | −37,4 | 4,1 | −29,1 | 11,4 | −28,1 | 20,8 | −8,8 | 29,7 | −3,1 | 33,4 | 3,2 | 34,1 | 5,6 | 34,1 | 1,8 | 27,1 | −1,4 | 19,0 | −10,3 | 12,5 | −21,3 | 4,5 | −28,1 |
15 | 3,1 | −37,8 | 3,8 | −30,8 | 9,8 | −26,4 | 22,5 | −10,6 | 29,8 | −4,5 | 33,9 | 2,6 | 33,2 | 4,5 | 31,8 | 4,4 | 29,0 | −1,3 | 19,7 | −11,8 | 12,4 | −20,3 | 9,2 | −27,3 |
16 | 3,1 | −41,0 | 4,9 | −29,4 | 10,3 | −29,3 | 21,0 | −13,1 | 31,0 | −3,2 | 32,5 | 2,0 | 33,6 | 7,1 | 32,4 | 2,0 | 27,3 | −1,4 | 18,4 | −14,6 | 10,4 | −20,8 | 6,3 | −28,8 |
17 | 4,2 | −42,1 | 5,8 | −32,7 | 11,6 | −25,2 | 21,9 | −9,7 | 31,0 | −2,4 | 30,8 | 3,8 | 35,0 | 6,5 | 33,5 | 4,1 | 27,6 | −4,0 | 17,4 | −12,3 | 10,8 | −21,6 | 6,4 | −28,7 |
18 | 5,1 | −41,1 | 4,7 | −36,7 | 13,4 | −25,5 | 22,1 | −9,8 | 29,1 | −3,6 | 31,3 | 3,2 | 33,7 | 3,6 | 33,2 | 4,1 | 25,2 | −2,6 | 17,5 | −8,9 | 9,4 | −21,5 | 5,3 | −28,0 |
19 | 6,3 | −32,0 | 3,7 | −29,8 | 13,6 | −28,3 | 23,6 | −15,1 | 30,2 | −2,2 | 31,8 | 3,5 | 35,2 | 5,0 | 31,5 | 2,3 | 24,1 | −5,3 | 16,2 | −11,3 | 10,2 | −24,4 | 5,3 | −26,5 |
20 | 6,0 | −40,1 | 6,0 | −29,0 | 16,8 | −28,8 | 24,0 | −7,6 | 29,7 | −4,3 | 31,1 | 3,4 | 35,8 | 6,0 | 32,6 | 3,0 | 24,2 | −3,9 | 17,4 | −13,2 | 10,7 | −24,5 | 4,9 | −33,4 |
21 | 3,8 | −36,4 | 5,1 | −31,7 | 13,0 | −27,9 | 23,9 | −6,0 | 29,1 | −3,7 | 34,7 | 2,7 | 32,7 | 6,7 | 34,8 | 2,5 | 26,9 | −4,5 | 18,1 | −10,3 | 9,6 | −24,4 | 5,4 | −28,4 |
22 | 3,8 | −35,0 | 6,6 | −29,0 | 15,4 | −27,0 | 23,3 | −10,6 | 30,5 | −2,6 | 31,8 | 1,8 | 35,2 | 6,2 | 34,0 | 4,6 | 25,4 | −3,0 | 16,5 | −10,2 | 9,0 | −22,8 | 4,4 | −36,3 |
23 | 4,0 | −38,6 | 7,1 | −30,5 | 14,6 | −27,1 | 24,3 | −5,3 | 29,6 | −1,4 | 33,6 | 3,3 | 36,3 | 6,5 | 34,2 | 3,6 | 25,4 | −4,1 | 15,9 | −13,2 | 10,5 | −19,2 | 4,5 | −36,0 |
24 | 4,1 | −32,8 | 5,6 | −29,1 | 18,8 | −25,6 | 28,0 | −8,7 | 29,7 | −1,6 | 33,5 | 3,1 | 36,7 | 4,8 | 33,0 | 3,3 | 23,0 | −4,1 | 15,9 | −13,0 | 9,0 | −22,8 | 3,9 | −37,3 |
25 | 3,6 | −36,2 | 6,5 | −35,6 | 19,7 | −21,9 | 25,4 | −10,7 | 31,2 | −2,8 | 33,1 | 3,5 | 36,0 | 6,5 | 33,9 | 2,8 | 22,5 | −7,7 | 14,9 | −15,1 | 9,5 | −28,8 | 4,0 | −33,4 |
26 | 5,0 | −36,6 | 6,0 | −34,3 | 15,1 | −20,3 | 25,6 | −7,5 | 31,1 | −1,2 | 33,6 | 5,5 | 37,5 | 6,2 | 35,3 | 1,6 | 26,1 | −3,7 | 15,6 | −15,2 | 9,4 | −32,8 | 3,6 | −36,7 |
27 | 3,0 | −41,9 | 8,3 | −25,8 | 15,9 | −19,4 | 24,1 | −8,1 | 31,1 | 0,2 | 32,0 | 4,1 | 35,7 | 5,4 | 35,0 | 3,7 | 24,9 | −4,0 | 15,0 | −17,6 | 9,4 | −25,3 | 5,8 | −35,4 |
28 | 3,1 | −36,2 | 6,2 | −25,6 | 15,3 | −21,6 | 26,3 | −7,5 | 33,2 | −0,8 | 32,8 | 3,3 | 37,5 | 6,9 | 35,1 | 2,6 | 23,8 | −4,6 | 13,1 | −15,7 | 11,9 | −24,5 | 5,7 | −38,8 |
29 | 2,9 | −34,6 | 5,1 | −18,7 | 16,5 | −20,7 | 28,9 | −8,0 | 32,5 | −1,3 | 33,3 | 5,3 | 38,2 | 5,6 | 34,9 | 1,1 | 23,3 | −8,5 | 15,1 | −16,4 | 10,3 | −29,0 | 3,6 | −34,8 |
30 | 2,5 | −35,7 | − | − | 17,5 | −18,8 | 24,7 | −7,0 | 32,2 | −2,3 | 33,5 | 5,0 | 36,5 | 7,6 | 31,5 | 0,6 | 23,3 | −6,2 | 14,5 | −18,7 | 5,8 | −21,1 | 3,7 | −37,2 |
31 | 2,7 | −38,1 | − | − | 17,2 | −21,5 | − | − | 31,7 | −0,8 | − | − | 36,4 | 6,1 | 31,8 | −1,2 | − | − | 13,9 | −20,3 | − | − | 5,1 | −38,0 |
−1,6 | −21,6 | 0,4 | −19,5 | 4,4 | −12,0 | 11,1 | −1,4 | 17,3 | 6,0 | 21,4 | 11,9 | 26,1 | 14,6 | 21,7 | 12,0 | 14,9 | 6,9 | 9,0 | −0,9 | 4,0 | −8,1 | 1,2 | −20,1 |
Середня максимальна, середньорічна і середня мінімальна температура 1981—2010[9]
Знач./Рік | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 00 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | Сер.знач. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Сер. макс., t°C | 10,2 | 9,5 | 10,0 | 8,9 | 8,0 | 8,8 | 7,1 | 9,4 | 10,9 | 9,7 | 10,0 | 9,7 | 8,3 | 8,5 | 10,5 | 9,4 | 8,7 | 8,9 | 10,3 | 10,2 | 9,9 | 10,8 | 9,6 | 9,6 | 10,2 | 9,5 | 11,1 | 11,3 | 10,8 | 10,9 | 9,7 |
Середня, t °C | 6,4 | 5,3 | 6,3 | 5,1 | 4,0 | 4,9 | 3,2 | 5,6 | 7,1 | 6,3 | 6,2 | 5,9 | 4,7 | 4,6 | 6,6 | 5,4 | 5,0 | 5,1 | 6,6 | 6,6 | 5,9 | 6,2 | 5,6 | 5,8 | 6,2 | 5,5 | 7,1 | 7,3 | 6,2 | 6,5 | 5,8 |
Сер. мін., t °C | 2,8 | 1,8 | 2,7 | 1,4 | 0,3 | 1,1 | −0,6 | 2,0 | 3,5 | 2,9 | 2,7 | 2,2 | 1,0 | 0,9 | 2,7 | 1,6 | 1,4 | 1,4 | 3,0 | 3,1 | 2,1 | 2,3 | 2,0 | 2,4 | 2,4 | 1,7 | 3,6 | 3,8 | 2,3 | 2,4 | 2,1 |
Клімат Москва (Максимальна і мінімальна температури у середньому за рік) 1981—2010 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середній максимум, °C | 2,5 | 2,9 | 10,7 | 21,1 | 27,0 | 29,1 | 30,7 | 29,1 | 24,1 | 17,1 | 8,0 | 3,7 | 31,5 |
Середній мінімум, °C | −24,3 | −21,4 | −13,4 | −4,8 | 0,1 | 5,5 | 9,3 | 6,2 | 0,5 | −4,8 | −13,6 | −19,2 | −25,2 |
Джерело: Погода и климат |
Клімат Москва (середньомісячна температура 1879—2010) | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Абсолютний максимум, °C | −1,6 | 0,4 | 4,4 | 11,5 | 17,3 | 21,4 | 26,1 | 21,7 | 14,9 | 9,0 | 4,0 | 1,2 | 7,3 |
Абсолютний мінімум, °C | −21,6 | −19,5 | −12 | −1,4 | 6,0 | 11,9 | 14,6 | 12,0 | 6,9 | −1 | −8,1 | −20,1 | 1,7 |
Джерело: Погода и климат |
Середньомісячна максимальна і мінімальна температури
Січ | Лют | Бер | Кві | Тра | Чер | Лип | Сер | Вер | Жов | Лис | Гру | За Рік | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Найтепліший | 2007 | 1990 | 2007 | 2000 | 1979 | 1841 | 2010 | 2010 | 1847 | 1967 | 2013 | 2006 | 2008 |
Найхолодніший | 1893 | 1929 | 1888 | 1929 | 1918 | 1904 | 1904 | 1884 | 1993 | 1976 | 1908 | 1788 | 1888 |
Найхолодніший добовий максимум і найтепліший добовий мінімум температури для кожного місяця
Показник | Січ | Лют | Бер | Кві | Тра | Чер | Лип | Сер | Вер | Жов | Лис | Гру |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Найхолодніший добовий максимум, °C | 2,5 | 3,1 | 5,7 | 17,4 | 26,3 | 30,0 | 31,9 | 31,5 | 22,5 | 13,1 | 5,8 | 3,6 |
найтепліший добовий мінімум, °C | −31,6 | −25,6 | −18,8 | −5,3 | 0,2 | 5,5 | 7,6 | 6,6 | 2,1 | −2,8 | −15,9 | −24,1 |
Найхолодніший місячний максимум і найтепліший місячний мінімум температури на ВВЦ
Найхолодніший місячний максимум |
Найтепліший місячний мінімум | |
---|---|---|
Січень | −4,8 (2010) | −15,5 (1949) |
Лютий | −5,4 (1954) | −10,2 (1990) |
Березень | 2,1 (1963) | −4,8 (1992) |
Квітень | 14,6 (1955) | 0,5 (1975) |
Травень | 21,7 (1951) | 6,3 (2010) |
Червень | 23,7 (2003) | 11,7 (1989) |
Липень | 26,2 (1950) | 14,4 (2001) |
Серпень | 21,7 (1888) | 12,0 (1938) |
Вересень | 17,6 (1993) | 5,6 (1950) |
Жовтень | 9,5 (1976) | 1,2 (2008) |
Листопад | 2,2 (1956) | −3,5 (1996) |
Грудень | −1,0 (2001) | −7,3 (2011) |
Рік | 26,5 (1976) | −18,3 (2008) |
Найхолодніші та найтепліші 2-місячні періоди в цілому
2-місячні періоди |
найхолодніші | найтепліші |
---|---|---|
Січень-Лютий | −18,7 (1893) | −3,0 (1925) |
Лютий-Березень | −14,1 (1917) | 1,2 (1990) |
Березень-Квітень | −4,7 (1898) | 5,7 (1975) |
Квітень-Травень | 3,9 (1884) | 13,1 (1975) |
Травень-Червень | 9,8 (1941) | 18,3 (2013) |
Червень-Липень | 13,3 (1904) | 22,5 (2010) |
Липень-Серпень | 14,3 (1884) | 23,9 (2010) |
Серпень-Вересень | 10,0 (1884) | 18,3 (1938) |
Вересень-Жовтень | 4,5 (1976) | 11,1 (1974) |
Жовтень-Листопад | −3,0 (1908) | 5,6 (2008) |
Листопад-Грудень | −10,7 (1907) | 1,1 (2013) |
Грудень-Січень | −17,3 (1892—1893) | −0,2 (2006—2007) |
Добові рекорди температури в Москві за всю історію метеоспостережень (10 найекстремальніших)
Місце | Найспекотніший день, °C | Дата встановлення | метеостанція | Найхолодніший день, °C | Дата встановлення | метеостанція |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 38,2 | 29 Липня 2010 | ВВЦ | −42,2 | 17 Січня 1940 | ТСХА |
2 | 37,5 | 26 Липня 2010 | ВВЦ | −41,9 | 27 Січня 1892 | ТСХА |
3 | 37,5 | 28 Липня 2010 | ВВЦ | −41,1 | 18 Січня 1940 | ТСХА |
4 | 37,3 | 6 Серпня 2010 | ВВЦ | −41,0 | 16 Січня 1940 | ТСХА |
5 | 37,2 | 4 Серпня 2010 | ВВЦ | −40,1 | 20 Січня 1942 | ТСХА |
6 | 36,9 | 2 Серпня 2010 | ВВЦ | −38,8 | 28 Грудня 1892 | ТСХА |
7 | 36,8 | 7 Серпня 1920 | ТСХА | −38,6 | 23 Січня 1892 | ТСХА |
8 | 36,7 | 24 Липня 2010 | ВВЦ | −38,2 | 6 Лютого 1929 | ТСХА |
9 | 36,6 | 5 Серпня 2010 | ВВЦ | −38,1 | 31 Січня 1956 | ВВЦ |
10 | 36,5 | 30 Липня 1936 | ТСХА | −38,0 | 31 Грудня 1978 | ВВЦ |
Температурні рекорди по місяцях
За період 1879—2013 найхолоднішим роком був 1888 (+1,7 °C), а найтеплішим — 2015 рік (+ 7,4 °C).
Норма | Найтепліший | Найхолодніший | |
---|---|---|---|
Січень | −6,5 | −1,6 (2007) | −21,6 (1893) |
Лютий | −6,7 | 0,4 (1990) | −19,5 (1929) |
Березень | −1,0 | 4,4 (2007) | −12,0 (1789) |
Квітень | 6,7 | 11,1 (2000) | −1,4 (1929) |
Травень | 13,2 | 17,1 (1979) | 6,0 (1918) |
Червень | 17,0 | 22,0 (1841) | 11,9 (1904) |
Липень | 19,2 | 26,1 (2010) | 14,6 (1904) |
Серпень | 17,0 | 22,6 (1839) | 12,0 (1884) |
Вересень | 11,3 | 17,8 (1847) | 6,9 (1993) |
Жовтень | 5,6 | 9,0 (1967) | −1,0 (1976) |
Листопад | −1,2 | 4,0 (2013) | −8,1 (1908) |
Грудень | −5,2 | 1,2 (2006) | −20,1 (1788) |
Рік | 5,8 | 7,4 (2015) | 1,7 (1888) |
Температурні рекорди по сезонах
Сезон | Норма | Найтепліший | Найхолодніший |
---|---|---|---|
Зима | −6,1 | −2,8 (1960/61) | −16,8 (1892/93) |
Весна | 6,3 | 9,0 (1975) | −0,1 (1884) |
Літо | 17,7 | 22,2 (2010) | 13,6 (1904) |
Осінь | 5,2 | 7,9 (1974) | 1,2 (1993) |
Сезони
Офіційно зимовий (холодний) сезон в Москві триває з 1 листопада по 15 квітня, літній (теплий) — відповідно з 16 квітня по 31 жовтня. Дані терміни визначають відповідний сезонний режим функціонування різних міських служб (в першу чергу комунальних) і в значній мірі умовні.
Тривалість опалювального сезону в середньому близько семи місяців: з початку жовтня до кінця квітня.
Зима
Зима в Москві триває з кінця листопада до кінця березня. Зима помірно холодна, але з періодичними відлигами, які можуть тривати від декількох днів, аж до половини зими. Найчастіше вони трапляються в першій половині зими, тому погода в грудні як правило м'яка. Найчастіше погода нестійка, температура може різко впасти або піднятися, наприклад, з -5 до -20, і навпаки. Через зміни клімату трапляються і періоди аномально високої температури. Погода в січні і лютому як правило холодніша, часто тримаються затяжні морози, які тривають від 1 до 5 тижнів, коли на центральну Росію приходить арктичний або сибірський антициклон. У цей час температура може падати до -25 °C, а вдень не вище -10 °C. Сніговий покрив встановлюється в кінці листопада або початку грудня і досягає 60-70 см. Опади взимку в Москві випадають переважно у вигляді снігу, але під час відлиг трапляються і дощі.[10]
Зима в Москві помірно холодна, але з відлигами, які можуть становити від 3-5 днів (2009—2010) до половини і більше зими. Найхолодніша зима зі середней температурою -16,8 °C відзначалася в 1892—1893 роках, тоді температура січня склала -21,6 °C, найтепліша зима із середньою температурою -2,8 °C була відзначена в 1960—1961 роки. Найменше число відлиг (3) було в зими 1928—1929 і 1940—1941 роках, найбільше (53) в зиму 1988—1989 років. Наймалосніжніша зима з максимальною висотою снігового покриву 18 см була в 2013—2014 роках, найсніжніша — 1993—1994 роках (78 см). Найсухіша зима відзначалася в 1890—1891 роках, коли випало 27,4 мм опадів. Найнижчий максимум календарної зими (+1 °C) відзначався взимку 1940—1941 років, найвищий зимовий максимум (+ 9,6 °C) — 2008—2009 роках. Найм'якша зима з мінімумом -18,3 °C відзначалася в 2007—2008 роках, найнижчий мінімум зими (-42,2 °C) відзначався в зиму 1939—1940 роках. Найвища температура за холодний період року, з листопада по березень була в 2013—2014 роках (-1 °C) і в 2006—2007 роках (-1,1 °C). Нижче -40 °C температура опускалася в зиму 1891—1892, 1939—1940, 1941—1942 років і, за неофіційними даними, 31 грудня 1978 року. З 1888 по 1895 рік, 8 років поспіль, кожен рік температура в Москві опускалася нижче -30 °C. У поточному столітті грудень 2001 року, грудень 2002 року, січень 2010 року в Москві були без відлиг.
Найчастіше відлиги трапляються в першій половині зими (в цьому випадку вони нерідко є частиною пізньої осені) — наприклад, Ггудень 2006, 2008, 2011, 2013, 2014 роках часто нестійка, особливо в січні (наприклад, середньодобова температура всього за 2-3 дні може впасти з -5 до -20 °C і потім приблизно за такий ж термін знову піднятися до -5 °C, як це було наприклад на початку січня 2002, 2003, в лютому 2001, 2003 і 2007, і в кінці листопада — початку грудня 2010 року), але на відміну від інших сезонів, добові коливання температури невеликі — різниця між денною та нічною температурами найчастіше не перевищує 5 градусів (на відміну від «літніх» 10-12), трапляються періоди аномально теплою погоди (2-а половина лютого 200-січень 2005, грудень 2006 — січень 2007, кінець лютого 2008, початок грудня 2008 і 2009, грудень 2011, грудень 2013, лютий 2014 року, середина грудня 2014 року). Січень 2007 року в Москві видався рекордно теплим — це єдиний січень, коли температура підвищувалася більш ніж до + 5,6 °C, а 11 числа був встановлений абсолютний максимум температури в січні, + 8,6 °C, що відповідає початку квітня. Але в більшості зим наступають і затяжні морози (від 1-2 до 4-5 тижнів), коли активність Атлантики спадає, і на Європейську територію Росії зміщується гребінь потужного сибірського або арктичного антициклону. Тоді температура ночами може опускатися нижче -25 °C, а вдень рідко піднімається вище -10 °C (грудень 2001, 2002, 2012; початок січня 2003 року; 2-я половина січня — лютий 2006, 2010, 2011 , 2012).
За останні роки, один з найтриваліших періодів без відлиг був на початку 2010 року: морози прийшли в Московський регіон 29 Грудня 2009 року і трималися майже 2 місяця — до 24 лютого 2010 року. Ще більш суворі морози були в січні 2006 року: 18 січня температура опускалася до -30,4 °C, 19 січня — до -30,8 °C, що є найнижчою температурою в поточному столітті, вони стояли 4 тижні (з короткою перервою в кінці січня).
У Московській області температура в середині січня 2006 Року опускалася місцями до -37 °C. У 2011—2012 роки перша половина зими була аномально теплою: температура коливалася від -7 до + 8 °C, було встановлено кілька добових рекордів, а в 3-ій декаді січня 2012 року почалися морози (середньодобова температура була нижче -10 °С). Значні холоди стояли до 18 лютого, а в 2-ій половині Лютого знову був невеликий період відлиг. Все ж обійшлося без нових рекордів мінімальної температури, хоча 13 лютого до рекорду не вистачило 0,8 градуса (температура на ВВЦ опускалася до -28,5 °C, в той час як на заході Московської області температура місцями опускалася нижче -35 ° С). Майже половина всіх зимових рекордів максимальної температури припадає на період 2002—2011. Більш того, останнім часом намітилася тенденція до більш теплого грудня і січня та більш холодного лютого, хоча взимку 2012—2013 найбільш холодним був грудень (який став найхолоднішим за останні 10 років і найсонячнішим в XXI столітті з тривалістю сонячного сяйва 44,3 годин), а найбільш теплим — лютим. Але вже взимку 2013—2014 період з 17 грудня по 12 січня був аномально теплим (середньодобова температура щодня перевищувала норму більш, ніж на 3 градуси). Новий Рік Москва зустріла майже без снігового покриву (СП): на метеостанції ВВЦ висота СП не перевищувала 3 см в останніх числах року, а в центрі міста (на м / с Балчуг) СП і зовсім був відсутній. Москвичі жартома називали Новий Рік весняним святом. На ВВЦ 11 січня 2014 року сніг також повністю зійшов, але вже з 12 січня почалося поступове похолодання, і СП знову трохи збільшився. Однак, через малу кількість опадів і часті відлиги в лютому, до кінця місяця сніг також практично весь зійшов: 25 лютого його висота на ВВЦ склала всього 1 см. У цьому ж лютому 2014 Року в Москві був відзначений місячний мінімум відносної вологості повітря: 18 %. Була теплим 2 декада грудня 2014 року, коли 20 числа в Москві був на 0,2 градусів перевищено колишній історичний максимум доби, температура підвищилася до + 4,9 °C на ВДНГ і + 5,2 °C на ТСХА. Теплим видався січень 2015 року, середня температура якого і кількість опадів виявилися найвищими за останні 8 років, коли 15 числа в Москві був повторений рекорд максимальної температури 1993 року, + 3,1 °C, і початок лютого 2015 року, коли 1 лютого температура в Москві підвищилася до + 3,1 °C, перекривши на 0,1 градуса рекорд 1914 Року. Зима 2014—2015 зайняла друге місце в 21 столітті після сезону 2007—2008 років по теплоті. середня температура трьох зимових місяців склала -3,5 градуса.
Сніговий покрив стійкий і зазвичай не перевищує 60 см. Але бували роки, коли стійкий сніговий покрив встановлювався тільки в січні, а максимальна висота снігового покриву нерідко буває в березня. Так висота снігу склала 78 сантиметрів у березні 1994 року[11]. Однак наймалосніжнішою зимою 2013—2014 років максимальна висота снігового покриву (18 см) була відзначена 8 грудня. Опади випадають переважно у вигляді снігу, але можливий дощ, що часто спостерігалося в останні роки. Можливі й грози, найчастіше в грудні. Період з середньодобовою температурою нижче 0 °C (що і вважається метеорологічною зимою) триває близько 132 днів, починаючись найчастіше в середині Листопада і закінчуючись в другій половині березня, однак в останні Ріки нерідкі і короткі (1-2 міс.) метеорологічні зими з кінця грудня-початку січня до лютого-початку березня.
Середня температура календарних зимових місяців, норма 1981—2010
Показник | Гру. | Січ . | Лют . | Зима |
---|---|---|---|---|
Сер.макс, °C | −3,0 | −4,0 | −3,7 | −3,6 |
Середня, °C | −5,2 | −6,5 | −6,7 | −6,1 |
Сер.мін, °C | −7,6 | −9,1 | −9,8 | −8,8 |
Зимоий сезон | Дата першого заморозку (Тмін < 0) |
Дата початку метеорологічної зими (Тсер ≤ 0 °C понад 5 днів) |
Дата закінчення метеорологічної зими (Тсер ≥ 0 °C понад 5 днів) |
Загальна тривалість зими, днів |
Дата останнього заморозку (Тмін < 0) |
---|---|---|---|---|---|
Середня 1971—2000 | 29 Вересня | 7 Листопада | 28 Березня | 141 (4,7 міс .) | 10 Травня |
2005—2006 | 19 Вересня | 2 Грудня | 29 Березня | 116 (3,9 міс .) | 1 Травня |
2006—2007 | 15 Жовтня | 23 Січня | 2 Березня | 37 (1,2 міс .) | 6 Травня |
2007—2008 | 12 Жовтня | 5 Листопада | 22 Лютого | 109 (3,6 міс .) | 8 Травня |
2008—2009 | 3 Листопада | 10 Грудня | 28 Березня | 108 (3,6 міс .) | 25 Квітня |
2009—2010 | 11 Жовтня | 5 Грудня | 26 Березня | 111 (3,7 міс .) | 27 Квітня |
2010—2011 | 30 Вересня | 27 Листопада | 2 Квітня | 126 (4,2 міс .) | 21 Квітня |
2011—2012 | 16 Жовтня | 20 Грудня | 3 Квітня | 114 (3,8 міс .) | 14 Квітня |
2012—2013 | 12 Жовтня | 24 Листопада | 31 Березня | 127 (4,2 міс .) | 23 Квітня |
2013—2014 | 27 Вересня | 27 Листопада 1 | 13 Лютого | 57 (1,9 міс .) | 27 Квітня |
2014—2015 | 7 Жовтня | 16 Листопада 2 | 20 Лютого | 86 (2,9 міс .) | 20 Квітня |
2015—2016 | 7 Жовтня | 27 Грудня |
1Перерва метеорологічної зими — 22 рудня 2013 — 11 січня 2014
2У період з 22 по 26 жовтня середньодобова температура була нижче 0 °C, при цьому метеорологічна зима не настала, оскільки, по-перше, даний період не перевищив 5 днів, і наступний період середньодобової температури 27 жовтня — 15 листопада був тривалішим за кількістю днів і за абсолютним показником перевищив негативну аномалію. Перерва метеорологічної зими з 12 по 21 грудня. Сніговий покрив за останні 10 років
Рік | Дата першого снігу |
Дата першої появи снігового покриву (СП) |
Дата освіти сталого СП |
Максимальна висота | Дата руйнування сталого СП |
Тривалість СП, днів |
Дата останнього снігопаду |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Середня дата, 1971—2000 | 14 Жовтня | 2 Листопада | 22 Листопада | 78 см (10 Березня) | 10 Квітня | 137 (4,5 міс .) | 14 Травня |
2005—2006 | 25 Жовтня | 26 Жовтня | 1 Грудня | 63 см (13 Березня) | 8 Квітня | 128 (4,3 міс .) | 31 Березня |
2006—2007 | 16 Жовтня | 30 Жовтня | 21 Січня 2007 | 35 см (15 Лютого) | 18 Березня | 56 (1,8 міс .) | 5 Травня |
2007—2008 | 13 Жовтня | 14 Жовтня | 14 Листопада | 24 см (26 Січ аря) | 16 Березня | 122 (4,1 міс .) | 6 Травня |
2008—2009 | 7 Листопада | 19 Листопада | 23 Грудня | 37 см (10 Березня) | 8 Квітня | 107 (3,6 міс .) | 21 Квітня |
2009—2010 | 31 Жовтня | 1 Листопада | 7 Грудня | 67 см (23 Лютого) | 31 Березня | 113 (3,8 міс .) | 25 Квітня |
2010—2011 | 13 Жовтня | 21 Листопада | 28 Листопада | 56 см (10 Лютого) | 15 Квітня | 138 (4,6 міс .) | 19 Квітня |
2011—2012 | 15 Жовтня | 8 Листопада | 18 Грудня | 46 см (26 Березня) | 16 Квітня | 120 (4,0 міс .) | 7 Квітня |
2012—2013 | 26 Жовтня | 28 Жовтня | 26 Листопада | 77 см (26 Березня) | 17 Квітня | 142 (4,7 міс .) | 7 Квітня |
2013—2014 | 25 Вересня | 26 Листопада | 12 Січня 2014 | 18 см (8 Грудня) | 25 Лютого | 53 (1,5 міс .) | 7 Травня |
2014—2015 | 17 Жовтня | 20 Жовтня | 2 Грудня | 46 см (10 Лютого) | 18 Березня | 106 (3,5 міс .) | 21 Квітня |
2015—2016 | 7 Жовтня | 15 Листопада | 26 Грудня | 50 см (2 Березня) |
1Днем руйнування постійного снігового покриву на метеостанції вважається день, коли покриття міс тности стає менше 5 балів протягом 4 і більше діб підряд.[12]
2За архіву погоди з 18 березня 2015 протягом 4 діб поспіль зазначалося покриття в 1-4 бали.[13]
Весна
Весна в Москві за календарем приходить в березні, але погода в цей час нагадує зимову, і по суті це повністю зимовий місяць. Температура в основному негативна, вночі бувають морози до 15 градусів. Хіба що час від часу наступають потепління, таять бурульки, на вулицях з'являється сльота. По погоді весна приходить в Москву з 20х числах березня, коли температура стає позитивної і поступово сходить сніговий покрив. У квітні погода стає по справжньому весняною, і Москва звільняється від снігу як правило вже до 10 м числах місяця. Але буває як і більш рання весна, коли температура може досягати +15 °C, так і пізня, коли ще лежить сніг, а може і продовжує випадати. Травня як правило проходить без нічних заморозок, але іноді вони трапляються. Ночі коротшими, дні довше і сонце вже за літнім високо. Бувають роки, коли погода Москві в травні спекотна і температура піднімається до +30 °C, хоча ближче до кінця травня частенько знову холодає, настає похмура погода з дощами, але триває це 2-3 дні.[10]
Березень в середній смузі Росії має негативну середньодобову температуру (але, на відміну від класичних зимових їв, незначно нижче 0 °C). Протягом а можуть траплятися як зимові морози з нічною температурою нижче -15 °C і невеликий мінусовою температурою вдень, так і теплі доби зі низькою позитивною температурою вночі і денним прогрівом до +10 .. +15 °C).
Рік від року в залежності від атмосферної циркуляції, березень може бути як повноцінно «весняним» (з позитивною середньодобовою температурою, практично в повній відсутності сніжного покриву, початком вегетації — 2007,2008, 2014,2015 роки), так і абсолютно «зимовим» (2012, 2013 роки). У теплі роки до кінця першої декади а вже трапляються нетривалі хвилі тепла, коли денна температура може досягати +10 .. + 14 °C (2007,2014, 2015-го, 2016 роки), незважаючи на нічні заморозки. Разом з тим, такі сплески тепла рідко означають початок метеорологічної весни (тобто стійкий перехід середньодобової температури до позитивних значень). У холодні роки максимум а може обмежитися +5 .. + 7 °C. В цілому середина березня — початок квітня відрізняється значною нестабільністю і коливаннями, великим добовим ходом температури. Навіть в останніх числах а температура може опуститися нижче -15 °C, як це було в Москві в ніч з 26 на 27 березня 2013 року.
Про весну в березні нагадує значна тривалість світлового дня і часті денні відлиги (середній денний максимум в Москві в березні досягає +3 °C). Тривалість дня до кінця місяця складає вже більше 12 годин, до того ж сонце стоїть на тій же висоті, що і в середині осені і (на початку березня сонце сходить в той же час, що і в кінці жовтня, в кінці березня — в той же час, що і в кінці вересня). Завдяки цьому, в окремі дні температура перевищує +5 .. + 10 °C, у 2-й половині а іноді і + 15 °C, хоча кліматична весна в Москві найчастіше настає після рівнодення, в наприкінці другої — початку третьої декади березня (в Середньому за період 1981—2010 — 20 березня), коли середньодобова температура стає стійко позитивною і починає сходити сніговий покрив. Від року до ріку дата стійкого переходу середньодобовою температурою нульової позначки до позитивних значень значно коливається. У 2012—2013 роки середньодобова температура ставала стабільно плюсовою лише на початку квітня, а в 2014—2015 роки стійкий перехід стався ще в кінці лютого, незважаючи нетривалі похолодання. Березень 2013 року став найхолоднішим після 1968 року, другим з найбільш сніжних після березня 1 994 року (78 см), третім з найбільш вологих, випало 77 мм опадів при нормі 26 мм, 15 числа був відзначений добовий максимум опадів для березня — 25,6 мм, в результаті чого 26 березня висота сніжного покриву досягла 77 см. Зате в наступному, 2014 ріку, сніг практично повністю зійшов вже на початку місяця, а в 20-х числах березня відбулося дуже різке потепління: температура за добу піднялася майже на 20 градусів, 10 числа був відзначений абсолютний максимум температури для першої декади березня — + 13,9 °C, а 25 числа був встановлений новий абсолютний рекорд температури в березні — + 19,7 °C. Але буквально в наступні дні сталося таке ж різке похолодання, і температура від травневих значень повернулася до норми, що, однак, не завадило березню 2014 року стати другим найтеплішим березнем в історії метеоспостережень (після березня 2007 року) зі середнемесячною температурою повітря + 2,8 °C, випередивши березень 2002 року (+ 2,2 °C). У 2015 ріку березень також відзначився підсумковою позитивною температурою, особливо тепла погода трималася в другій декаді — зокрема, 19 березня був зафіксований абсолютний максимум на метеостанції ВДНГ (+ 13,6 °C). Однак уже в останню декаду березня в Москві поступово похолодало до 0 .. + 5 °C з нічним похолоданням до -5 ..- 10 °C в окремі дні[14], а в останні дні місяця й зовсім на деякий час відновився суцільний сніговий покрив.
Проте, повністю сніг найчастіше тане в першій половині квітня, коли в окремі дні температура досягає + 15 °C і вище. Рекорд по максимальній висоті снігового покриву в квітні ледве відзначився в 2013 ріку, коли 1 числа висота снігового покриву ВВЦ склала 65 см. В останні роки ці терміни також зрушилися на більш пізні. В кінці квітня часто бувають повернення холоду з нічними заморозками, коли денна температура може бути нижче + 8 °C і нерідко йде останній сніг. Хоча рідко, в окремі роки він буває і в травні. Разом з тим, тенденція останніх років демонструє більш різкий перехід в квітні з зими в кліматичне літо, минувши весну. Так ще на початку квітня 2012, 2013 і 2014 роки ночами температура нерідко опускалася нижче -5 °C, а в окремі дні кінця квітня було навіть по-літньому спекотно в денний час. Наприклад, 29 квітня 2012 року температура на ВВЦ оновила історичний максимуму, досягнувши +28,9 °C.
Травень в місті найчастіше обходиться без нічних заморозків, оскільки ночі стають короткими, а днем сонце вже стоїть по-літньому високо; температура в окремі дні може досягати +25 .. + 30 °C, особливо в кінці місяця. Так, 28 травня 2007 року температура досягла + 33,2 °C, яка стала рекордом весни, травень 2003, 2010 2012, 2013 і 2014 років також був аномально теплим. Хоча в середині-кінці травня майже кожен рік трапляється повернення холодної, похмурої і дощової погоди на 2-3 дня, з денною температурою нижче + 15 °C (рідко нижче + 10 °C), іноді, в окремих випадках, йде мокрий сніг. Мінімальна нічна температура протягом травня зазвичай коливається від +2 до + 13 °C в залежності від хмарності і напрямку вітру.
Перша гроза в Москві зазвичай гримить приблизно в кінці квітня, остання — в середині вересня. Однак бувають і значні відхилення від цих термінів. Наприклад, в 2012 ріку остання гроза в Москві була 7 жовтня. Іноді грози трапляються навіть взимку: зокрема, в аномальну зиму 2006—2007 роки їх було цілих дві (15 і 28 грудня 2006). Також зимова гроза була відмічена в 26 грудня 2011 року. Зафіксована зимова гроза і в кінці грудня 2013 року.
Середня температура календарних весняних місяців, норма 1981—2010
Показник | Бер | Кві | Тра | Весна |
---|---|---|---|---|
Сер.макс, °C | 2,6 | 11,3 | 18,6 | 10,8 |
Середня, °C | −1,0 | 6,7 | 13,2 | 6,3 |
Сер.мін, °C | −4,4 | 2,2 | 7,7 | 1,8 |
Літо
Середня тривалість кліматичного літа в Москві — 90 днів (близько 3 місяців) — з кінця травня до кінця серпня (мається на увазі період, коли середньодобова температура перевищує + 15 °C, а денна становить +20 °C і вище). За іншим критерієм (перевищення середньодобова температури позначки в +10 °C і денною в +15 °C) літній період триває з кінця квітня по кінець вересня.
Рік | Дата початку метеорологічного літа (ТСР ≥ 10 °C більше 5 днів) |
Дата закінчення метеорологічного літа (ТСР ≤ 10 °C більше 5 днів) |
Загальна тривалість, днів |
---|---|---|---|
Середня, 1971—2000 | 30 квітня | 20 вересня | 144 (4,7 міс.) |
2008 | 4 квітня | 9 вересня | 159 (5,3 міс.) |
2009 | 26 квітня | 29 вересня | 157 (5,2 міс.) |
2010 | 30 квітня | 28 вересня | 152 (5 міс.) |
2011 | 22 квітня | 9 жовтня | 171 (5,7 міс.) |
2012 | 16 квітня | 5 жовтня | 173 (5,7 міс.) |
2013 | 30 квітня | 23 вересня | 147 (4,7 міс.) |
2014 | 19 квітня | 30 вересня | 165 (5,6 міс.) |
Максимальна річна температура (1975—2015)
Рік | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
t°C | 29,4 | 26,5 | 31,0 | 28,1 | 30,3 | 29,3 | 35,0 | 28,3 | 29,7 | 30,4 | 31,6 | 30,7 | 28,2 | 32,7 | 31,0 | 30,6 | 33,0 | 31,4 | 27,7 | 29,0 |
Рік | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 00 | 01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
t°C | 31,6 | 35,6 | 28,8 | 33,9 | 34,0 | 30,9 | 33,4 | 32,5 | 30,2 | 29,3 | 31,5 | 31,4 | 33,2 | 32,5 | 30,0 | 38,2 | 33,8 | 32,5 | 32,0 | 33,0 |
Рік | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 |
t°C | 31,3 | |||||||||||||||||||
Середня температура календарних літніх місяців, норма 1981—2010
показник | червень | липень | серпень | літо |
---|---|---|---|---|
Сер. макс, °C | 22,0 | 24,3 | 21,9 | 22,7 |
Середня, °C | 17,0 | 19,2 | 17,0 | 17,7 |
Сер. мін, °C | 12,1 | 14,4 | 12,5 | 13,0 |
- Середньомісячна кількість опадів — 85 мм (найбільша кількість опадів припадає на липень — 90 мм,)
- В середньому 5-7 днів за сезон температура перевищує 30 °C.
Початок літа характеризується в основному нестійкою погодою, з низкою жарких і холодних днів; часті грози, повернення холоду з нічним похолоданням до + 5 °C, можливий і град, хоча в деякі роки денна температура нерідко долає + 30 °C. В окремі роки реєструвалися руйнівні шквали (25 червня 1957 року та 20 червня 1998 року) і навіть смерчі (червень 1904 року[15][16], в Московській області (Зарайський район) — 1970, 1971, 1984, 1987, 1994, 1997 роки, в 2005 році — в Дубні, 3 серпня 2007 року — в Красногорську[17], 3 червня 2009 року — в Сергієво-Посадському районі[18][19][20]). Так само прохолодним став червень 2014 року. Іноді на початку червня може йти сніг (1904, 1947, 2003, 2004 ).
У липні зазвичай переважає антіциклональний тип погоди (найбільш сонячний і жаркий період літа, коли днем може бути вище + 32 °C, вночі не нижче + 18 °C), хоча, як правило, 2-3 рази на місяць на кілька днів встановлюється дощова погода, коли днем зазвичай не вище + 23 °C (рідше — нижче + 20 °C). В деякі роки 1-2 рази за місяць буває і зовсім холодна погода з денною температурою близько + 15 °C і нічний — нижче + 10 °C, але вона тримається, як правило, 1-2 діб, оскільки сонце швидко прогріває холодний повітря. Пік літньої спеки в Москві і пік найбільшої небезпеки у Підмосков'ї найчастіше доводиться на кінець липня — початок серпня, що наочно підтвердилося влітку 2010 і 2011 рр.
Для серпня характерні теплі і навіть помірно-жаркі (до + 28 °C і вище) дні, але ночі поступово стають холоднішими за рахунок збільшення темного часу доби і супутнього вихолоджування повітря, хоча помітно це в основному тільки за містом, в межах міста ж ночі значно тепліше. У зв'язку з цим, в межах міста заморозки закінчуються зазвичай на 2-3 тижні раніше, ніж у області, і відповідно, на стільки ж пізніше починаються. Екстремальна спека (вище + 30 °C) для серпня останнім часом трапляється майже щороку, але в цьому місяці все виразніше дають про себе знати ознаки наближення осені: стає помітним зменшення світлового дня, починають жовтіти листя на деревах і тощо. В середині серпня традиційно закінчується купальний сезон, а в двадцятих числах середньодобова температура опускається нижче +15 градусів, що у кліматологів вважається початком осені. В останніх числах місяця можливі сильні похолодання: наприклад, в ніч на 31 серпня 2010 року стовпчик термометра показав всього + 3,2 °C[21] — така температура ночами буває в кінці вересня. Щодо холодна погода була і на початку 3-ї декади серпня 2012 року.
За останній час, дуже жарким видалося літо 2001, 2002, 2007 і 2011 років, а рекордно спекотним було літо 2010 року, коли були встановлені численні рекорди температури, а липень 2014 року став сухим липнем за всю історію метеоспостережень в Москві (випало всього 4 , 4 мм опадів[22]).
Осінь
Осінь в Москві характеризується досить великими коливаннями температури. Погода в вересні і на початку жовтня може може бути досить теплою, і температура може підніматися аж до +15 а то і +25 °C в денний час, коли настає так зване «бабине літо». При цьому проте відбувається поступове скорочення світлового дня і зниження температури. Дощі частішають і стають тривалішими і менш інтенсивними ніж влітку. У жовтні погода в Москві як правило остаточно стає осінньої, стає сиро, похмуро, непогоже, вночі підмерзає. Але не варто забувати, що в жовтні найчастіше днем температура може прогріватися до +10 .. + 15 градусів, і погода приносить радість своїми ясними, теплими днями. У листопаді погода стає зовсім похмурою і прохолодною, частенько випадає сніг, але як правило поступово таїть, так як земля ще не досить охолола. У листопаді трапляється і потепління, коли температура досягає +10 С. Сніговий покрив остаточно встановлюється у 2-ій половині листопада, а через потепління клімату і на початку грудня.[10]
Для осені характерні досить великі коливання температури. У вересні — початку жовтня часті повернення тепла (+20 .. + 25 °C вдень) — так зване «бабине літо». Наприклад, за останні роки найбільшим теплом відзначився жовтень 2005, 2007, 2008, 2011 років — тоді на початку жовтня стовпчики термометрів долали значення + 20 °C, а в 2011 був навіть встановлений рекорд тепла: 8 жовтень максимальний термометр на метеостанції ВВЦ досяг значення + 21,0 °C. У 2013 році «бабине літо» сильно запізнилося і прийшло в московський регіон тільки в кінці жовтня, 29-го числа був перекритий відповідний добовий максимум — денна температура піднялася до + 15,1 °C. Максимум осені 2013 року (+19.3 градусів 2 вересня) виявився найнижчим за останні 23 роки, після осені 1990 року, і першим в 21 столітті, а також за останній 21 рік, після осені 1993 року, максимумом осені нижче +20 градусів.
Незважаючи на повернення тепла, спостерігається загальне сезонне зниження температури (скорочується світловий день, висота сонця все нижче над горизонтом). Дощі (опади) стають більш тривалими, але менш інтенсивними, ніж в літні місяці. В останні роки зливові опади спостерігаються все частіше і восени, а також на початку календарної зими. Особливо дощовим видався вересень 2013 року, коли був встановлений абсолютний місячний і річний рекорд за кількістю опадів, що випали — 187 мм (майже три місячні норми), в окремі дні за добу випадало 32 мм дощу. Також вологими були вересня 1885 (171 мм), 1996 (131 мм) і 2003 року (101 мм вересень 2005 року в Москві став самим сухим з місячним кількістю опадів 12 мм. Сама суха осінь в Москві відзначалася в 1924 році, коли за сезон випало 59 мм опадів.
В середині жовтня погода зазвичай остаточно бере курс на похолодання: у цей період стає особливо сиро і непогоже, світловий день вже не перевищує 10 годин, все частіше підморожує ночами. Найбільш вологими за останні роки були рекордно вологий жовтня 1997 року (167 мм), 2002 року (131 мм) і 2012 року (138 мм), який став третім з найбільш вологих за всю історію. При цьому нерідко в третій декаді жовтня — початку листопада в центр Росії приходить великий антициклон, завдяки якому на кілька днів встановлюється досить висока для цього часу температура повітря — до +10 .. + 15 °C. У 2014 році на початку 3 декади жовтня відбулося найсильніші арктичне вторгнення. Навіть денна максимальна температура в ці дні була зі знаком «мінус», 23 жовтня не вистачило всього 1,5 градуса до рекорду цього дня, 23 числа максимальна температура становила -6 градусів, що є одним з найнижчих значень для жовтня за весь час вимірювань ВДНГ, мінімум жовтня 2014 (-11,7 градусів) виявився найнижчим за останні 46 років, останній раз нижчий мінімум температури в жовтні відзначався в 1968 році. І вперше з жовтня 2003 року температура опустилася до двозначного мінусового значення.
Перший сніг (летить в повітрі, але, частіше за все, не лягає на землю) зазвичай йде в середині жовтня, але може випасти і в другій половині вересня. Перший (тимчасовий) сніговий покрив утворюється в останніх числах жовтня — перших числах листопада. Як правило, він відразу ж сходить, оскільки ґрунт ще недостатньо охолов, а також у цей час висока активність західного переносу, що дозволяє середньодобовій температурі залишатися плюсовою, особливо в листопаді, коли значно переважає похмура (через високу вологість атмосфери), навіть під час антициклону і іноді дуже тепла для листопада, погода (до + 10 °C і вище вдень). В окремі роки перший сніг супроводжується ожеледдю. Так було, зокрема, 30-31 жовтня 2012 року, коли на Москву обрушився найсильніший крижаний дощ. Крижаний переохолоджений дощ, що йде при мінусовій температурі повітря, був відзначений в Москві і 3 листопада 2014 року.
Стійкий сніговий покрив і загальний зимовий характер погоди встановлюється в кінці листопада. Однак в останні роки через потепління клімату ці терміни істотно зрушили: в 2005, 2008, 2009, 2011 і 2014 роках істотного снігового покриву і значних морозів не було до початку — середини грудня, а взимку 2006—2007 і взимку 2013—2014 — навіть до середини січня.
Найбільш контрастним видався листопад 2010 року: перша половина місяця була аномально теплою, було встановлено 6 добових і 1 місячний (за тодішніми мірками) рекорд тепла, температура досягала + 14,5 °C, а в самому кінці місяця сталося різке похолодання: 30- го числа температура опускалася до -19,6 °C. А в останніх числах листопада 2012 року на Москву обрушився потужний снігопад, який перейшов в крижаний дощ. 30-го числа замети підросли до 22 см (норма для середини січня).
Листопад 2013 року було знову рекордно теплим із середньомісячною температурою + 4 °C, причому до 17 числа включно вона була стійко позитивною і характерною для 1-ї половини жовтня: в окремі дні позитивна аномалія досягала +9 .. + 13 °C, а 6-го числа о 17:00 було встановлено новий місячний рекорд листопада, рівний + 16,2 °C. Навіть похолодання і сніг в кінці місяця не завадили листопада 2013 роки стати найтеплішим за всю історію метеоспостережень в Москві (+4.0 градуса) і побити рекорд листопада 1996 року по середньомісячній температурі. А листопад 2014 відзначився холодом, як і вся друга половина осені 2014 року в цілому, яка по середній температурі 3 осінніх місяців стала найхолоднішою за останні 12 років, після осені 2002 року з середньою температурою +4.9 градусів, і самої сухої за останні 9 років, після осені 2005 року. Морозна безсніжна погода почалася вже з 16 листопада, температура по нормі була грудневої, а завершився листопад і зовсім січневими морозами — середньодобова температура 29 і 30 числа становила -9.7 градусів, а мінімальна в останній день листопада склала -12.5 градусів. Після 2007 року це перший листопад з негативною середньою температурою місяці, і перший за останні 7 років листопад з температурою нижче норми, при цьому листопад 2014 року було повністю безсніжних місяцем, до цього таке траплялося лише раз в 1949 році, коли перший сніговий покрив з'явився 1 грудня, і другим безсніжних листопадом в історії, а також самим малосніжна за останні 65 років. Стійкий сніговий покрив утворився 2 грудня, що стало рекордно пізньою датою появи снігового покриву за холодний період року.
Середня температура календарних осінніх місяців, норма 1981—2010
показник | Вер. | Жовт. | Лист. | осінь |
---|---|---|---|---|
Сер.макс, °C | 15,7 | 8,7 | 0,9 | 8,4 |
Середня, °C | 11,3 | 5,6 | −1,2 | 5,2 |
Сер.мін, °C | 7,4 | 2,7 | −3,3 | 2,3 |
Зміна клімату
В останні десятиліття, особливо з 1970-х років клімат міста стає тепліше, зростає середньорічна температура[2][23]. Причинами цього процесу можуть бути, як глобальне потепління, так і природна циклічність клімату, а також тривале зростання міста (збільшення чисельності населення, кількості автомобілів і тощо).
Середня температура за десятиліття[23]:
- 1969—1978 — +4,8 °C
- 1979—1988 — +5,0 °C
- 1989—1998 — +5,7 °C
- 1999—2008 — +6,3 °C
Влітку потепління спостерігається в липні і серпні, температура червня трохи знизилася. Восени потепління йде в усі місяці, найбільш — в листопаді[23]. У листопаді 2003–2015 рр. (Крім 2004, 2007 і 2014 рік ів) середньомісячна температура була позитивною[24], що ще недавно не було характерно для цього місяця, традиційно ставився до холодного сезону.
В XXI століття е в 2002, 2004, 2007, 2008, 2014 і 2015 рр. березня мав позитивну середньомісячну температуру. А в 2006 і 2015 роках «плюсовим» був навіть грудень (до цього таке траплялося лише раз в 1960 році). В цілому за рік менше і повільніше за все теплішають вересень, жовтень і червень, більше ж всього потепління йде в січні-березні.
Клімат 1979—1988 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середня температура, °C | −8,7 | −8,7 | −2,4 | 5,5 | 13,6 | 17,0 | 18,2 | 16,4 | 10,9 | 4,7 | −1,8 | −5,5 | 5,0 |
Джерело: Погода и климат |
Клімат 1989—1998 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середня температура, °C | −5,5 | −5 | −0,5 | 6,5 | 12,9 | 17,3 | 18,3 | 16,4 | 10,8 | 5,1 | −2,2 | −5,9 | 5,7 |
Джерело: Погоди и климат |
Клімат 1999—2008 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середня температура, °C | −5,5 | −6,7 | −0,6 | 7,7 | 12,5 | 16,7 | 20,2 | 17,5 | 11,9 | 6,2 | −0,5 | −3,9 | 6,3 |
Джерело: Погода и климат |
Клімат 2009—2014 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середня температура, °C | −8,6 | −7 | −1,8 | 6,9 | 15,5 | 18,0 | 21,5 | 18,6 | 12,2 | 5,5 | 1,6 | −4,7 | 6,5 |
Джерело: Погода и климат |
Для порівняння, таким був клімат Москви 100 років тому (Наприклад, тоді березень був холодніше середнього січня почала XXI століття):
Клімат 1879—1908 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середня температура, °C | −11,1 | −9,1 | −5,6 | 3 | 11,8 | 15,3 | 17,9 | 15,6 | 10 | 4 | −3 | −8,7 | 3,4 |
Джерело: Погода и климат |
Використання різних кліматичних норм
З 2011 року для характеристики сучасного клімату Москви можуть використовуватися норми 1981—2010 років. Однак основними (офіційними) кліматичними нормами, згідно з вказівками всесвітньої метеорологічної організації, залишаються норми, обчислені за період 1961—1990. При цьому слід пам'ятати, що «офіційність» норм — поняття досить суб'єктивне, і ВМО допускає використання норм за період 1971—2010, 1981—2010. Також багато гідрометеорологічні служби європейських країн (британський МЕТОФІС) і американська NOAA для характеристики сучасного клімату перейшли на норми 1981—2010. При цьому консервативний російський гідрометцентр через недостатнє фінансування і відсутність ряду кваліфікованих кадрів не виробляє перерахунок норм за нові періоди. Так, норми, які були розраховані за періоди 1971—2000 і тим більше 1961—1990, не можуть більше характеризувати клімат Москви, не відповідають критеріям об'єктивності огляду незаперечних змін клімату та зростання середньорічної температури.
Цікаво, що за нормами 1981—2010 найхолоднішим місяцем є лютий (а не січень, як раніше). Це пов'язано з тим, що до лютого активність Атлантики йде на спад, і потік циклонів зменшується. Збільшується повторюваність антициклонів.
Кліматичні норми середньодобової температури на кожен день (середні за період спостережень 1961—1990)
Дата місяця | січень | лютий | березень | квітень | травень | червень | липня | серпень | вересня | жовтень | листопад | грудень |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | −8,2 | −10,0 | −5,0 | 1,1 | 10,4 | 15,6 | 17,3 | 18,8 | 13,5 | 8,1 | 1,6 | −3,8 |
2 | −8,2 | −9,8 | −4,8 | 1,4 | 10,6 | 15,7 | 17,3 | 18,6 | 13,3 | 7,9 | 1,4 | −4,0 |
3 | −8,3 | −9,6 | −4,6 | 1,7 | 10,8 | 15,7 | 17,4 | 18,5 | 13,3 | 7,7 | 1,2 | −4,2 |
4 | −8,4 | −9,5 | −4,4 | 2,0 | 10,9 | 15,8 | 17,4 | 18,3 | 12,9 | 7,5 | 1,0 | −4,3 |
5 | −8,5 | −9,3 | −4,2 | 2,3 | 11,1 | 15,9 | 17,5 | 18,1 | 12,7 | 7,5 | 0,8 | −4,4 |
6 | −8,6 | −9,1 | −4,0 | 2,7 | 11,3 | 15,9 | 17,5 | 18,0 | 12,6 | 7,1 | 0,6 | −4,6 |
7 | −8,6 | −8,9 | −3,8 | 3,0 | 11,4 | 16,0 | 17,6 | 17,8 | 12,4 | 6,9 | 0,4 | −4,7 |
8 | −8,6 | −8,7 | −3,6 | 3,3 | 11,6 | 16,0 | 17,6 | 17,6 | 12,2 | 6,6 | 0,2 | −4,8 |
9 | −8,7 | −8,5 | −3,4 | 3,6 | 11,8 | 16,1 | 17,7 | 17,5 | 12,0 | 6,4 | 0,1 | −5,0 |
10 | −8,8 | −8,4 | −3,2 | 3,9 | 11,9 | 16,2 | 17,7 | 17,3 | 11,8 | 6,2 | 0,0 | −5,1 |
11 | −8,8 | −8,2 | −3,0 | 4,2 | 12,1 | 16,2 | 17,8 | 17,1 | 11,7 | 6,0 | −0,2 | −5,2 |
12 | −8,9 | −8,0 | −2,8 | 4,6 | 12,3 | 16,3 | 17,8 | 17,0 | 11,5 | 5,8 | −0,4 | −5,4 |
13 | −9,0 | −7,8 | −2,6 | 4,9 | 12,4 | 16,3 | 17,9 | 16,8 | 11,2 | 5,6 | −0,6 | −5,5 |
14 | −9,0 | −7,6 | −2,5 | 5,2 | 12,6 | 16,4 | 17,9 | 16,6 | 11,1 | 5,4 | −0,8 | −5,7 |
15 | −9,1 | −7,5 | −2,3 | 5,5 | 12,8 | 16,4 | 17,9 | 16,4 | 10,9 | 5,2 | −1,0 | −5,8 |
16 | −9,2 | −7,3 | −2,1 | 5,8 | 12,9 | 16,5 | 18,0 | 16,3 | 10,8 | 5,0 | −1,2 | −5,8 |
17 | −9,2 | −7,1 | −1,9 | 6,1 | 13,1 | 16,6 | 18,1 | 16,1 | 10,6 | 4,8 | −1,3 | −6,8 |
18 | −9,3 | −6,9 | −1,7 | 6,5 | 13,3 | 16,6 | 18,1 | 15,9 | 10,4 | 4,5 | −1,5 | −6,2 |
19 | −9,4 | −6,7 | −1,5 | 6,8 | 13,5 | 16,7 | 18,2 | 15,7 | 10,2 | 4,3 | −1,7 | −6,4 |
20 | −9,4 | −6,6 | −1,3 | 7,1 | 13,6 | 16,7 | 18,3 | 15,6 | 10,0 | 4,1 | −1,9 | −6,5 |
21 | −9,5 | −6,4 | −1,1 | 7,4 | 13,8 | 16,8 | 18,3 | 15,4 | 9,9 | 3,9 | −2,1 | −6,6 |
22 | −9,5 | −6,2 | −0,9 | 7,7 | 14,0 | 16,8 | 18,4 | 15,2 | 9,7 | 3,7 | −2,3 | −6,8 |
23 | −9,6 | −6,0 | −0,7 | 8,0 | 14,1 | 16,9 | 18,4 | 15,1 | 9,5 | 3,5 | −2,4 | −6,9 |
24 | −9,7 | −5,8 | −0,5 | 8,3 | 14,3 | 16,9 | 18,4 | 15,1 | 9,5 | 3,5 | −2,4 | −6,9 |
25 | −9,7 | −5,7 | −0,3 | 8,7 | 14,5 | 17,0 | 18,5 | 14,7 | 9,2 | 3,1 | −2,8 | −7,2 |
26 | −9,8 | −5,5 | −0,1 | 9,0 | 14,6 | 17,0 | 18,6 | 14,5 | 9,0 | 3,0 | −3,0 | −7,4 |
27 | −9,8 | −5,3 | 0,0 | 9,3 | 14,8 | 17,1 | 18,6 | 14,4 | 8,8 | 2,6 | −3,2 | −7,5 |
28 | −9,9 | −5,1 | 0,2 | 9,6 | 15,0 | 17,1 | 18,7 | 14,2 | 8,6 | 2,4 | −3,4 | −7,6 |
29 | −10,0 | −5,0 | 0,4 | 9,9 | 15,2 | 17,2 | 18,8 | 14,0 | 8,5 | 2,2 | −3,5 | −7,8 |
30 | −10,0 | − | 0,5 | 10,2 | 15,3 | 17,2 | 18,8 | 13,8 | 8,3 | 2,0 | −3,7 | −7,9 |
31 | −10,1 | − | 0,8 | − | 15,5 | − | 18,9 | 13,7 | − | 1,8 | − | −8,1 |
Джерело: Гидрометцентр России
Клімат Москви (последовательно приводятся температуры за период 1961—1990, 1971—2010, 1981—2010 снизу вверх) | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Показник | Січ. | Лют. | Бер. | Квіт. | Трав. | Черв. | Лип. | Серп. | Вер. | Жовт. | Лист. | Груд. | Рік |
Середній максимум, °C | −6,5 | −6,7 | −1 | 6,7 | 13,2 | 17,0 | 19,2 | 17,0 | 11,3 | 5,6 | −1,2 | −5,2 | 5,8 |
Середня температура, °C | −7,5 | −6,7 | −1,4 | 6,3 | 12,8 | 17,1 | 18,4 | 16,4 | 10,8 | 5,0 | −1,6 | −5,4 | 5,4 |
Середній мінімум, °C | −9,3 | −7,7 | −2,2 | 5,8 | 13,1 | 16,6 | 18,2 | 16,4 | 11,0 | 5,1 | −1,2 | −6,1 | 5,0 |
Джерело: Погоди и климат |
Аномальні природні явища
В останні роки нерідко відбуваються різні аномальні явища. Влітку на початку червня може йти сніг (1904, 1947, 2003)[25], а затяжна спека (з денною температурою вище + 30 °C) може закінчитися сильним шквалом і різким похолоданням з обложними дощами (1998, 2001, 2010). Ось деякі приклади подібних аномалій за останні 10 років:
- Кінець листопада 2006 — середина січня 2007, кінець березня, травня і середина серпня 2007, коли крім численних температурних рекордів (у тому числі абсолютний рекорд травня + 33,2 °C), постійний сніговий покрив встановився лише 23 січня 2007 року.
- Зима: аномально теплим було початок грудня 2008 і 2009 років, коли температура наближалася до позначки + 10 °C (максимум грудня, рівний + 9,6 °C був встановлений 6 грудня 2008)[26], а також аномально теплими стали грудня 2011, 2013 і 2014 років, в які було встановлено кілька нових температурних рекордів в кінці місяця в цілому.
- Весна: аномально теплий кінець квітня 2012, коли температура була на 6 градусів і більше вище норми (16-17, 21-22, 24-29 квітня). Востаннє оновлено 2 добових максимуму і абсолютний максимум квітня (рівний + 28,9 °C, 29 квітня 2012). Аномально теплу видалася середина травня 2013, коли максимальна температура стійко долала + 25 °C з 10 по 20 число; 14 і 15 травня оновила добові рекорди (+29,7 і + 29,8 °C відповідно), а 16 травня була досягнута температура +30,2, що є найбільш раннім подоланням тридцятиградусної позначки в 21 столітті[27](попередній рекорд за термінами +31, 0 °C — встановлений 24 травня 2005 року). Також, березень 2014 видався надзвичайно теплим, встановивши 25-го числа абсолютний максимум місяця + 19,7 °C.
- Літо: аномально спекотний період з середини липня по 18 серпня 2010 і сильна спека в 20-х числах липня 2011 року[28]. Незважаючи на холодний кінець липня, літо 2013 увійшло до трійки найтепліших в XXI столітті.[29]
- Осінь: аномально тепла друга половина листопада 2008 і 2009 рр., 10-е число листопада 2010-го і майже весь листопад 2013 року, що став найтеплішим за всю історію метеоспостережень в місті. Було встановлено кілька добових температурних рекордів, у тому числі і абсолютний максимум листопада, рівний + 16,2 °C (6 листопада 2013 року)[30].
Проте, є і значні негативні температурні аномалії, коли мінімальна температура досягала майже рекордних значень:
- Зима: аномальні морози з 2 половини січня до середини лютого 2006 року, коли 19 січня температура опускалася під ранок до -30,8 °C (по області в Черусти і в Клину сягала -37 °C) і не вистачило 1, 2 градуси до добового рекорду 1927 роки (-32 °C), а середньодобова температура за 31 день в період з 17 січня по 16 лютого склала -17,5 °C. Більш того, 18-19 січня температура в Москві була мінімальною з 1987 року, а аномалія досягала -21,1 °C. Також варто відзначити значні морози взимку 2009—2010 рр., У 2-й половині лютого 2011, в 1-ій половині лютого і в середині грудня 2012 року (в окремі дні температура під ранок опускалася нижче -25 °C на ВВЦ, а по області і нижче -32 °C), хоча так і не було встановлено нових рекордів мінімальної температури. Морози в грудні 2001 і 2002 років (ці місяці пройшли без відлиг) і на початку січня 2003 року, коли 8 числа в Черусти температура опустилася до -40,4 °C, що є найнижчою температурою поточного століття в Московській області.
- Весна: дуже холодний і аномально сніжний березень 2013 року, який виявився найхолоднішим за останні 44 роки, коли 26 березня висота сніжного покриву досягла 77 см в Москві при нормі 21 см, а нічна температура по області опускалася до -28,6 °C (в Клину 22 березня) після дня весняного рівнодення, 5-го числа в Москві до ранку температура опустилася до -19,1 °C, хоча навіть 27 березня, коли до ранку в Москві температура опустилася до -15,4 °C, не вистачило 4 градусів до добового рекорду 1908 роки (-19,4 °C).
- Літо: холодний початок червня 2003, 2008 і 2012 рр., Прохолодний червень 2003 і 2014 р кінець липня 2006-го і початок липня 2009-го (наприклад, 3 червня 2003 року температура взагалі не піднялася вище + 6,3 °C, що характерно для початку квітня або кінця жовтня), а 30 липня 2006 року було навіть повторений рекорд мінімальної температури 1973 року.
- Осінь: холодні кінець вересня і початок жовтня 2013 року, коли вперше за останні 10 років у вересні йшов снігопад, вже в першій декаді вересня в окрему добу максимальна добова температура була менше + 10 °C, а 30 числа найвища температура за добу склала + 2,9 °C, що відповідає початку листопада. Аномально холодної видалася остання декада в жовтні 2014 року: 23 числа температура в Москві опустилася до -11,7 °C, 25 числа — до -11,3 °C, максимальна температура вдень 23 числа склала -6 °C, а середньодобова температура -8,5 °C, що відповідає середині грудня. Мінімум температури жовтня на ВВЦ виявився найнижчим за останні 46 років, 18 числа вперше за останні 20 років, після 1994 року і 9 разів за другу декаду жовтня в історії спостережень, у другій декаді жовтня максимальна денна температура виявилася негативною, а 23 числа всього 1 , 5 градусів не вистачило до рекорду мінімальної температури. Морозна і суха друга половина листопада 2014 року. Також, холодним видався жовтень 2002 року: його середньомісячна температура за рахунок низьких максимумів склала + 2,5 °C, що є найнижчим показником в XXI столітті.
Тривалість світлого часу доби
Географічним положенням Москви обумовлена тривалість дня протягом року. Вона коливається від 7 годин 00 хвилин 22 грудня до 17 годин 34 хвилин 22 червня. Максимальна висота сонця над горизонтом — від 11 ° 22 грудня до 58 ° 22 червня. Опівночі 22 грудня сонце стоїть на 58 градусів під горизонтом, а опівночі 22 червня — на глибині -11 °. У північній частині міста 22 червня день триває 17 годин 37 хвилин, а 22 грудня — 6 годин 56 хвилин. Таким чином, різниця між тривалістю дня в році становить 10 годин 41 хвилину на півночі міста, 10 годин 34 minutes — на півдні. У дні рівнодення день в Москві триває 12 годині 15 хвилин, що є середньою тривалістю дня за рік. У старій частині Москви, внаслідок її більш північного положення, влітку світловий день трохи довше, ніж на приєднаних територіях, а взимку — коротше. У дні сонцестояння різницю в тривалості світлового дня між крайніми районами Москви досягає 5-7 хвилин. Так, 22 червня сонце сходить в районі Медведково о 3 годині 43 хвилини, а в поселенні Рогівське — тільки о 3 годині 50 хвилин. 22 грудня сонячний захід у Медведково спостерігається в 15 годин 57 хвилин, а в Роговський — о 16 годині 03 хвилини. Однак, влітку ввечері і взимку вранці лінія термінатора проходить з північного сходу на південний захід, отже, влітку захід, а взимку світанок і в старій, і в новій частинах міста наступають одночасно.
Поблизу дня літнього сонцестояння (22 червня), сонце не опускається нижче -12 °. Таким чином, астрономічна ніч (висота сонця менше -18 °) не наступає. Проте такого освітлення недостатньо для нормальної життєдіяльності людини, тому що астрономічні сутінки (висота Сонця від -12 ° до -18 °) не відрізняються від ночі, тому вулиці потребують штучному освітленні, і вважається, що так званих білих ночей в Москві немає, хоча небо залишається темно-синім, а не чорним, як, наприклад, на півдні Росії. Неповні ночі на широті Москви тривають з 6 травня по 8 серпня, 95 діб в році сонце не опускається нижче -18 °, і повної ночі не настає.
Найтемніший місяць в році — грудень. У першій половині зими о 7 годині 45 хвилин ранку, за 1 годину 15 хвилин до сходу сонця при похмурій погоді не видно ніяких ознак світанку, які починаються з цього часу, а схід сонця відбувається приблизно о 9 годині ранку, при цьому в 16 годин сонце заходить, і до 17-ї години 15 хвилинам при похмурому небі темніє повністю. Найбільш пізні початок ранкових сутінків, світанок і схід сонця в Москві (о 9 годині) спостерігається 29 грудня, тому, хоча найкоротший день спостерігається 22 грудня, 5 січня сонце сходить в той же час, як і в день зимового сонцестояння — о 8 годині 58 хвилин. Відповідно, найраніший захід (о 15 годині 56 хвилин) трапляється в середині грудня-17 числа, і в день зимового сонцестояння сонце заходить вже о 15 годині 58 хвилин. А 31 грудня сонце опускається за горизонт лише о 16 годині 06 мінут. Хотя прибувати світловий день починає вже з самого кінця грудня, добре це помітно починає бути тільки на початку лютого.
Час доби | Січ (год) | Лют (год) | Бер (год) | Кві (год) | Тра (год) | Чер (год) | Лип (год) | Сер (год) | Вер (год) | Жов (год) | Лис (год) | Гру (год) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
День | 7,9 | 9,7 | 11,9 | 14,3 | 16,3 | 17,4 | 16,8 | 14,9 | 12,7 | 10,5 | 8,4 | 7,2 |
Ніч | 16,1 | 14,3 | 12,1 | 9,7 | 7,7 | 6,6 | 7,2 | 9,1 | 11,3 | 13,5 | 15,6 | 16,8 |
Опади
Середня кількість днів з твердими, рідкими і змішаними опадами
Найсухішим місяцем року в Москві за статистикою є березень. Найбільша ж кількість опадів випадає в липні, серпні та жовтні.
Вид опадів | Січ | Лют | Бер | Кві | Тра | Чер | Лип | Сер | Вер | Жов | Лис | Гру | Рік |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Тверді | 20 | 16 | 11 | 1 | 0,1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 10 | 18 | 79 |
Змішані | 5 | 4 | 6 | 5 | 0,5 | 0 | 0 | 0 | 0,6 | 4 | 8 | 7 | 39 |
Рідкі | 0,8 | 0,8 | 3 | 10 | 12 | 14 | 14 | 14 | 15 | 12 | 6 | 2 | 103 |
Сніговий покрив
Жов | Лис | Гру | Січ | Лют | Бер | Кві | Тра | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Число днів | 3 | 16 | 28 | 31 | 28 | 28 | 4 | 0 |
Висота (см) | 0 | 3 | 13 | 26 | 35 | 29 | 2 | 0 |
Макс. висота (см) | 19 | 25 | 45 | 63 | 72 | 78 | 65 | 0 |
Середня кількість днів з різними явищами
Січ | Лют | Бер | Кві | Тра | Чер | Лип | Сер | Вер | Жов | Лис | Гру | Рік | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Дощ | 8 | 6 | 9 | 15 | 16 | 16 | 15 | 16 | 16 | 17 | 13 | 8 | 155 |
Сніг | 25 | 23 | 15 | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0,3 | 5 | 17 | 24 | 116 |
Туман | 0,2 | 0,4 | 0,3 | 1 | 0,2 | 0,3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 8 |
Мряка | 0 | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,03 | 0,03 | 0,3 | 1 | 1 | 0,1 | 0,03 | 0 | 3 |
Гроза | 0,2 | 0,1 | 0,3 | 1 | 3 | 7 | 7 | 4 | 1 | 0,3 | 0,1 | 0 | 24 |
Хуртовина | 4 | 4 | 2 | 0,1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0,3 | 1 | 3 | 14 |
Ожеледиця | 1 | 1 | 0,4 | 0,03 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0,2 | 1 | 2 | 6 |
Іній | 1 | 2 | 0,3 | 0,03 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0,03 | 1 | 2 | 6 |
Налипання м. с. | 0,1 | 0,1 | 0,03 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0,03 | 0,2 | 0,1 | 1 |
Вітер
Швидкість вітру
Січ | Лют | Бер | Кві | Тра | Чер | Лип | Сер | Вер | Жов | Лис | Гру | Рік | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Швидкість вітру (м/с) | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,5 | 2,2 | 2,1 | 1,9 | 1,8 | 2,0 | 2,4 | 2,5 | 2,6 | 2,3 |
Середньорічна швидкість вітру в Москві становить 2,3 м/с або 8,3 км/год. У холодну пору року швидкість вітру вище, ніж в тепле. Найвітрянішим місяцем є грудень. Найбільша швидкість вітру в Москві (28 м/с або 101 км/год) була відзначена 25 червня 1984 року.
Хмарність
Найсонячнішим місяцем в році в Москві зазвичай є травень, а найхмарнішими — жовтень і листопад (див. таблицю).
Середня кількість ясних, хмарних і похмурих днів
Січ | Лют | Бер | Кві | Тра | Чер | Лип | Сер | Вер | Жов | Лис | Гру | Рік | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ясних | 8 | 9 | 10 | 8 | 11 | 7 | 8 | 10 | 8 | 5 | 3 | 4 | 82 |
Хмарних | 11 | 10 | 13 | 17 | 16 | 20 | 20 | 17 | 16 | 13 | 9 | 10 | 184 |
Похмурих | 12 | 9 | 9 | 5 | 4 | 3 | 4 | 4 | 6 | 12 | 18 | 17 | 98 |
Примітки
- Це цікаво: температура плавлення ртуті -38,87 ° C.
- ПРОГНОЗ ПОГОДЫ НА 50 ЛЕТ (рос.). Москва , Гидрометеорологичекий научно-исследовательский центр РФ. 9 января 2009. Архів оригіналу за 18 лютого 2012. Процитовано 10 лютого 2009.
- 2008 год стал самым теплым в истории Москвы (абзац 1) (рос.). pogoda.ru.net. 11 января 2009. Процитовано 11 січня 2009.[недоступне посилання з квітня 2019]
- Продолжительность солнечного сияния в Москве в 2007 г. Архів оригіналу за 24 квітня 2008. Процитовано 21 лютого 2009.
- Температура воздуха для г. Москвы. Погоди и климат. Архів оригіналу за 22 квітня 2013. Процитовано 18 квітня 2016.
- Метеовеб.ру Середнее число часов солнечного сияния в Москве, обсерватория МГУ
- Файловый архив. Москва 1820—2010. Середнемесячные, середнеГодов ые, максимальные, мінимальные значения температуры воздуха и опадиков в формате .xls:. Архів оригіналу за 23 серпня 2011. Процитовано 18 квітня 2016.
- Погода и климат — Файловый архив. Архів оригіналу за 23 серпня 2011. Процитовано 18 квітня 2016.
- Термограф.ру Годовые экстремумы
- http://www.turcalendar.ru/moskva/ (рос.)
- http://www.pogoda.by/press-release/allrel.html?from=14&page=299
- http://meteocenter.net/27612_fact.htm
- Температура воздуха в Москве. Март 2015 г. pogoda.ru.net. 15 квітня 2015. Процитовано 15 квітня 2015.
- История Бутово. СМЕРЧ 1904 ГОДА. На основе статьи А. Никулина, Музей Истории Бутова. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 18 квітня 2016.
- Климат Москвы. Лето. Данио-Пресс, Москва.[недоступне посилання з квітня 2019]
- Meteoweb.ru | Народная метеорология | Красногорский смерч. Наблюдательная программа «Ураган»
- YouTube — 03062009
- mutterdu — Я в шоке!
- Thumbs up — Смерч в Подмосковье
- Погода и Климат — Климатический монитор: погода в Москве
- 01.08.2014: В Москве июль 2014 г. стал самым сухим за историю метеонаблюдений
- Тренд середнеГодов ой температуры (Архив), см. МГУ + ТСХА + ВВЦ (рос.). pogoda.ru.net. Архів оригіналу за 4 жовтня 2007. Процитовано 9 лютого 2009. Проігноровано невідомий параметр
|datepublished=
(можливо,|publication-date=
?) (довідка) - Погода и Климат — Климатический монитор: погода в Москве
- Meteoweb | В Москве сегодня утром шёл снег
- Погода и Климат — Климатический монитор: погода в Москве
- Погода и Климат — Климатический монитор: погода в Москве
- Погода и Климат — Климатический монитор: погода в Москве
- Уходящий год в Москве был на 1,7 градуса теплее среднего. — Новости дня — РосБизнесКонсалтинг. Архів оригіналу за 5 березня 2016. Процитовано 18 квітня 2016.
- Погода и Климат — Климатический монитор: погода в Москве