Консертгебау

Консе́ртґебау (нід. Concertgebouw, МФА: [kɔnˈsɛrtxəˌbʌu], Консертхебав) концертна зала в столиці Нідерландів місті Амстердам; значний культурний осередок і одна з найвідоміших споруд міста.

Консертгебау
нід. Concertgebouw

52°21′22″ пн. ш. 4°52′44″ сх. д.
Країна  Нідерланди[1][2]
Місто
Амстердам (община)d
Місце Амстердам[2]
Адреса
Концертґебаупляйнd (10)[3]
Архітектор Адольф Леонард ван Гендт
 Архітектурний стиль архітектура неокласицизму
Місткість 2 037
мала зала: 478
Тип концертна залаd[1], театр
Статус спадщини Rijksmonumentd[4]
Відкрито 1886
Оф. відкриття 1888[5]
concertgebouw.nl(нід.)
concertgebouw.nl/en/(англ.)
Нагороди
Ідентифікатори і посилання
Європейська театральна архітектура 1657
Structurae 20065348
GeoNames 6944491


 Консертгебау у Вікісховищі

Назва з нідерландської перекладається дослівно — «концертна зала».

Заклад розташований в середмісті за адресою: Concertgebouwplein 10 1071 LN Amsterdam.

Опис будівлі

Архітекторські креслення будівлі (1888)

Архітектори схиляються до думки, що при ретельному дослідженні, амстердамський Консертгебау по суті є практично реплікою лейпцизького Гевандгауса (другого), побудованого ще 1781 року. Адже форма зали (щоправда, вдвічі більшої), сцена в оточенні глядацьких місць, здійняття сцени у вигляді амфітеатру, її акустична лінза, кесони стелі і параболічні ніші віконниць другого яруса є дуже подібними на такі ж у Гевандгаусі.

Велика зала Консертгебау вміщає 2037 слухачів, мала зала розрахована на 478 місць. Велика зала має деякі проблеми з акустикою в ряді зон — біля галерей та в їхніх закутках, однак завдяки розподіленню звуку, зумовленому об'ємами зали і співвідношенням поглинання та розсіювання, зала є доволі комфортною для прослуховування романтичної музики[6].

На балконах великої зали Консертгебау викарбувані імена 45 композиторів, з-поміж яких 12 голландських авторів (починаючи від Орландо ді Лассо) та видатні творці музики інших країн — від Штрауса, Дебюссі, Дворжака та Шопена до Чайковського та Стравінського.

Історія

Консертгебау в 1902 році

Консертгебау був закладений 6-ма нащадками засновників Нью-Йорка, які в 1883 році придбали ділянку землі — власне пасовище, розташоване перед Рейксмузеєм, що в той час тільки будувався. Ця будівля задумувалась як центр майбутнього району Амстердама, який мали звести на цьому місці.

Будівельні роботи тривали 5 років — у період 188388 років за проектом нідерландського архітектора Адольфа Леонарда ван Гендта. Офіційне відкриття концертної зали відбулося 11 квітня 1888 року — на сцені Консертгебау давали концерт, складений з творів Баха, Генделя, Бетховена та Вагнера.

Через півроку в Консертгебау дебютував однойменний оркестр, для якого концертна зала стала постійною домівкою.

Під час концерту в Консертгебау, липень 2010

Попри те, що за задумом будівничих Консертгебау був побудований з урахуванням вологості ґрунтів — його звели на 2 186 дерев'яних палях, це однак не гарантувало непросідання споруди. Відтак, аби протистояти непевному ґрунту, будівлю концертної зали декілька разів ретельно реконструювали і реставрували. Востаннє відновлювальні роботи проводились у 1980 і 1990 роках. Прикметно, що докорінних змін у первинному плануванні будівлі під час подальших реставрацій ніколи не було допущено.

За час свого існування амстердамський Консертгебау став одним з найпопулярніших і найвідвідуваніших концертних майданчиків світу — тут виступали перші зірки, національні і світові, найрізніших видів виконавського мистецтва — від віртуозів класичної музики до представників неформальних відгалужень сучасної мас-культури.

Примітки

Див. також

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.