Кордюм Єлизавета Львівна

Єлизавета Львівна Кордюм
Народилася 3 листопада 1932(1932-11-03) (89 років)
Київ, Українська СРР, СРСР
Національність українка
Діяльність біолог, викладачка університету
Alma mater Навчально-науковий центр «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Галузь клітинна біологія, космічна біологія і Ембріологія рослин
Заклад Інститут ботаніки імені М. Г. Холодного НАН України
Посада завідувач відділу клітинної біології та анатомії
Звання член-кореспондент і професор
Ступінь доктор біологічних наук
Членство Міжнародна академія астронавтики
Відома завдяки: керівництво українсько-американського космічного біологічного експерименту (1995—1998 рр.)
Мати Вісюліна Олена Дмитрівна
У шлюбі з Кордюм Віталій Арнольдович
Нагороди


Кордюм Єлизавета Львівна (3 листопада 1932(19321103), Київ) — українська космобіологиня, вчена у галузі цитоембріології і клітинної біології, докторка біологічних наук (1969), професорка (1986), член-кореспондентка НАНУ (2000), Заслужена діячка науки УРСР (1984), завідувачка відділу клітинної біології та анатомії Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України1976 року).

Навчання

У 1950 році закінчила середню школу із золотою медаллю, а в 1955 році- біолого-ґрунтознавчий факультет Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка.

Трудова діяльність

Чотири роки після закінчення ВНЗ пра­­цювала молодшою науковою співробітницею Ботанічного саду імені академіка О. В. Фоміна Київського університету. В 1959 році перейшла на роботу в Інститут ботаніки Академії наук УРСР молодшою науковою співробітницею відділу ембріології та цитології.

В 1976 році Є.Кордюм була призначена завідувачкою відділу цитології (нині — клітинної біології та анатомії Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України). Паралельно з цією посадою з 1998 по 2003 роки працювала заступницею директора з наукових питань, а в 1998—1999 рр. — виконувачка обов'язків директора Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України.

Віцепрезидентка Українського товариства клітинної біології (від 2004 року).

Наукова діяльність

Є.Кордюм — фахівчиня у галузях клітинної біології та ембріології рослин, космічної біології.

В 1968 році вона захистила докторську дисертацію на тему: «Порівняльна ембріологія та цитологія видів зонтичних у зв'язку з їх філогенетикою та еволюцією» у Ботанічному інституті ім. В. Л. Комарова АН СРСР.

Вивчає питання пластичності й стабільності онтогенезу рослин, роль генної експресії у фенотипічній пластичності рослин ( їх адаптації до зовнішнього середовища). Відкрила явище негативної гравітації реакції кореня у комбінованому магнітному полі з частотою, резонансною цик­­лотронній частоті іонів кальцію.

Широку популярність Єлізавета Львівна здобула завдяки роботі науковою керівницею спільного українсько-американського космічного біологічного експерименту (1995—1998 рр.). Загалом брала участь у 48 космічних експериментах, є редакторкою розділів журналу «Advances in Space Research»[1]. У 19961997 рр. — очолювала організаційну і наукову підготовку унікального спільного українсько-американського експерименту за програмою «Шатл» на американському космічному кораблі «Колумбія» за участю українського космонавта Леоніда Каденюка.

"Над дослідом, який проводився Леонідом Каденюком під час його перебування на космічному кораблі "Колумбія" у 1997 році, ми працювали три роки. Ріпак, соя і мох були обрані тому, що компактні і швидко розвиваються. Ми були дуже вдячні Леоніду Костянтиновичу, він ретельно підготувався до експерименту і ми, українські і американські вчені, отримали хороший матеріал для подальшого дослідження.

Зараз над рослинами в космосі проводять багато експериментів, виростили горох в четвертому поколінні, зібрали урожай пшениці, але знаєте, що мені хотілося б ще сказати - як ми вивчаємо рослини у космосі і вони є необхідним компонентом систем життєзабезпечення, так і на землі мені б хотілося, щоб до рослин ставилися уважніше. Ми часто чуємо про глобальні зміни клімату і ви знаєте, що інші живі істоти можуть рухатися, сховатися від сонця, від високої температури, а рослини не можуть, вони залишаються на одному місці і пристосовуються до будь-яких несприятливих впливів навколишнього середовища. І зараз ведуться дуже ретельні дослідження, і вже винайшли такий параметр стану рослин за допомогою якого можна визначити цей рівень. Але це уже тема для ще однієї програми."[2]

Під її керівництвом захищено 18 дисертацій, у тому числі кілька докторських.

Наукові праці

Кордюм — авторка понад 400 наукових праць (в тому числі 11 монографій), значна частина яких опублікована в закордонних виданнях.

Авторка перших класифікацій макроспорангіїв покритонасінних рослин, гравічутливості рослинної клітини. Вона описала механізми клітинних реакцій та адаптації рослин до зміни гравітації[3].

Написала розділ у книзі «Фізіологія рослин: Проблеми та перспективи розвитку» (Т. 2, К., 2009).

  • Эволюційна цитоембріо­­ло­­гія покритонасінних рослин. — К., 1978;
  • Структурно-функціональна ха­­рактеристика рослинної клітини в процесах диференціювання и дедиф­­еренціювання. — К., 1980 (спів­авт.);
  • Мік­­роорганізми у космічному польоті. — К., 1983 (спів­авт.);
  • «Рослинна клітина при зміненні геофізичних факторів». Проблеми космічної біології (Т. 69). М., 1984;
  • Шапинкові гриби та водорості — об'єкти космічної біології. — Москва, 1991 (cпівавт.);
  • Сучасні проблеми космічної клітинної фітобіології. Проблеми космічної біології (Т. 73). — Москва, 1994 (спів­авт.);
  • Клітинні механізми адап­­тації рослин до несприятливих змін экологічних факторів у природних умовах. — К., 2003 (співавт.);
  • Рослини в космосі (Plants in Spa­­ce). — К., 2007 (спів­авт.).

Родина

Нагороди та премії

Громадська діяльність

Є.Кордюм працює головою секції «Космічна біологія, біотехнологія та медицина» в Раді з космічних досліджень НАН України та керівницею програми з космічної біології та медицини в рамках Національної космічної програми України.

З 1994 р. вона обрана дійсною членкинею Міжнародної академії астронавтики, членкинею Міжнародного комітету з космічних досліджень, Комісії з освоєння космічного простору, Міжнародного товариства з гравітаційної фізіології, Європейської асоціації з низької гравітації, Американського товариства біологів рослин, Американського товариства з клітинної біології, Американського товариства з гравітаційної і космічної біології, Японського товариства фізіологів рослин, Американського біографічного інституту та його Дослідницької ради, Міжнародної асоціації статевого відтворення рослин.

Як дійсна член Міжнародної Академії астронавтики науковиця регулярно відвідує конференції КОСПАР (Комісія з освоєння космічного простору), МАФ (Міжнародна астронавтична федерація) та інші конференції з питань гравітаційної фізіології. Єлизавета Львівна брала участь у численних міжнародних фахових конференціях у багатьох країнах, зокрема у Канаді, США, Франції, Фінляндії, Німеччині, Угорщині, Ізраїлі, Греції, Польщі, Китаї тощо[8].

Література

  • Дідух Я. П., Попова А. Ф., Козеко Л. Е. Єлизавета Львівна Кордюм (До 75-річчя від дня народж.) // УБОЖ. 2007. Т. 64, № 5;
  • Єлизавета Львівна Кордюм. Біобібліографія вчених України. — К., 2010.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.