Корпанюк Семен Іванович

Семен Іванович Корпанюк (нар. 14 вересня 1894, Яворів пом. 20 листопада 1970, Яворів) гуцульський народний майстер-різьбяр; член Спілки радянських художників України з 1960 року. Заслужений майстер народної творчості УРСР з 1964 року. Брат різьбярів Петра і Юрія Корпанюків, батько різьбяра Василя Корпанюка.

Корпанюк Семен Іванович
Народився 14 вересня 1894(1894-09-14)
Яворів, Косівський район, СРСР
Помер 20 листопада 1970(1970-11-20) (76 років)
Яворів, Косівський район, Івано-Франківська область, Українська РСР, СРСР
Поховання Яворів
Країна  СРСР
Діяльність різьбяр по дереву
Вчителі Шкрібляк Василь Юрійович і Шкрібляк Микола Юрійович
Відомі учні Балагурак Іван Васильович
Членство Спілка радянських художників України
Брати, сестри Корпанюк Юрій Іванович
Діти Корпанюк Василь Семенович
Нагороди

Життєпис

Народився 14 вересня 1894 року в селі Яворові (нині Косівський район, Івано-Франківської області, Україна). Син Катерини Шкрібляк дочки різьбяра Юрія Шкрібляка.

Різьбити почав з 1912 року. Навчався різьбленню у батька Івана Корпанюка та у братів матері Василя та Миколи Шкрібляків. До 1939 року працював в основному на замовлення. З 1944 року працював в експериментальній майстерні косівської артілі «Гуцульщина», де виготовляв взірці для масового тиражування[1].

Прожив усе життя на присілку Широкому села Яворова[2]. Помер в Яворові 20 листопада 1970 року. Похований на цвинтарі біля церкви у рідному селі.

Творчість

Працював у галузі декоративного мистецтва (декоративна різьба по дереву, інкрустація, карбування, гравірування). Ви­­користовував сухе різьблення, інкрустацію бісером, відтінками дерева, перламутром, мосяжними дротиками, цвяхами. Серед робіт декоративні тарілки, шкатулки, скриньки, палиці, ракви, цукерниці та інше.

Брав участь у республіканських виставках з 1949 року, всесоюзних — з 1968 року, зарубіжних — з 1912 року.

Роботи майстра зберігаються у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва у Києві, Музеї етнографії та художнього промислу у Львові, Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського в Коломиї (20 творів[1]) та у музеях Росії, Польщі, Австрії, США, Канади[1].

Про нього та його брата Юрія у 1974 році вийшла книга: «Юрій та Семен Корпанюки. Альбом.» — Київ : Мистецтво.

Примітки

Джерела

;

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.