Корєнєва Олена Олексіївна

Олена Олексіївна Корєнєва (* 3 жовтня 1953, Москва, РРФСР) — популярна радянська і російська актриса театру і кіно, літератор, сценарист, режисер. Лауреат міжнародних кінофестивалів (за роль у фільмі «Ася») і кінопремії «Ніка» за «Найкращу жіночу роль другого плану» (за 2016 і 2018 роки).

Корєнєва Олена Олексіївна
Коренева Елена Алексеевна
Народилася 3 жовтня 1953(1953-10-03) (68 років)
Москва, СРСР
Національність росіянка
Громадянство  СРСР Росія
Діяльність актриса, літератор
Alma mater Театральний інститут імені Бориса Щукіна
Роки діяльності з 1970 — тепер. час
IMDb ID 0000087
Нагороди та премії

 Корєнєва Олена Олексіївна у Вікісховищі
Зовнішні зображення
Олена Корєнєва у фільмі Марка Захарова «Той самий Мюнхаузен» (1979)

Біографія

Народилася в родині відомого радянського кінорежисера Корєнєва Олексія Олександровича. Мати — Корєнєва (Константинова) Наталія Андріївна, багато років пропрацювала асистентом режисера по акторах на кіностудії «Мосфільм». В отроцтві Олена мріяла стати балериною, бо на неї мали вплив балетні ролі, які створила Галина Уланова. Серед улюблених книжок цього періоду — твір Уланової «Жила була дівчинка». Але молоду Коренєву в балетну школу Большого театру не прийняли. Батьки порадили займатися англійською. І слухняна дочка закінчила англійську спецшколу, плануючи займатися перекладами з англійської.

У 1970 році, під час створення батьком кінострічки «Вас викликає Таймир» (за однойменною п'єсою К. Ісаєва і О. Галича), розпочалися пошуки акторки на головну роль. Друзі родини запропонували батькам спробувати на цю роль їх дочку, яка на той час була всього лише школяркою, у 16-річному віці. Батьки довго вагалися, чи є сенс пускати дочку в спокусливий і жорстокий світ кіновиробництва. Але вирішили зробити спробу. Олена була затверджена на головну роль. Трохи кумедна, щира, мрійлива дівчинка несподівано стала черговим типом — образом нового дівоцтва. Картина мала успіх, хоча розпочався політичний тиск на кіноколектив. Адже сценарист фільму, Олександр Галич, емігрував за кордон.

Після закінчення школи Олену прийняли в театральне училище. Спочатку це було умовне зарахування, але уперта дівчина довела власне право на студентство. У 1974 році, ще будучи студенткою, зіграла головну роль Тані в культовому фільмі режисера Андрія Міхалкова-Кончаловського «Романс про закоханих», який приніс їй величезний успіх і глядацьку любов. В 1974 р. на Міжнародному кінофестивалі в Карлових Варах фільм був удостоєний премії «Кришталевий глобус»[1].

У 1975 році закінчила Театральне училище ім. Б. Щукіна. Її дипломна робота — головна роль Джульєти Капулеті в виставі «Ромео і Джульєтта». Пізніше актриса згадувала цю роль з вдячністю, бо дозволила їй зрости, сміцніти як акторській особі на чудовому драматургічному матеріалі. Досвід ролі Джлульєтти згодився пізніше і при створенні ролі тургенєвської героїні у кінострічці «Ася».

По закінченні Театрального училища, в 19751977 роках була актрисою Московського театру «Современник» (грала в спектаклях «Принцеса і дроворуб» (перша режисерська робота Олега Даля спільно з Галиною Волчек), «Чотири краплі», «Валентин і Валентина», «І піду, і піду!..», «Сон смішної людини», «Вічно живі» та ін.), в 19771979 роках — актриса Московського драматичного театру на Малій Бронній (грала в спектаклях видатного режисера Анатолія Ефроса: «Веранда в лісі», «Місяць у селі», «Продовження Дон Жуана»).

Але була не менш затребувана тогочасним кіно, бо до неї була зацікавленість від різник кінорежисерів. Наприкінці 1970-х з нею працювали Йосип Хейфиц, Марк Захаров, Ігор Масленніков. В феєричному фільмі Захарова «Той самий Мюнхгаузен» Коренєва зіграла роль коханої дивакуватого німця і фантазера Мюнхаузена, ставши справжньою опорою діячу, незрозумілому ні у власній родині, ні у суспільстві.

Дещо зверненням до молоденьких героїнь перших кінострічок була роль Анни Ярославни, князівської доньки Ярослава Мудрого, якій судилося стати шостою королевою Франції. В кінофільмі Ігоря Масленнікова «Ярославна, королева Франції» героїня Коренєвої, веселе київське дівчисько, пройде не один, а два важких шляхи — географічно довгий шлях до Франції і болючий шлях власного дорослішання — після зіткнень з чужинською культурою, після зіткнень з чужим коханням, після полону, звільнення.

На початку 80-х до популярної кіноактриси простягло свої руки КДБ. Вона знала англійську, спілкувалася з іноземцями, була однією з небагатьох радянських актрис, яким КДБ дозволяв виїзди за залізну завісу СРСР. Коренєва відхиляла пропозиції КДБ, бо пам'ятала про сталінські репресії, пам'ятала про діда, розстріляного у 1937-му, про бабцю, яку засудили до двадцяти двох років ув'язнення в радянський таборах для членів родин «ворогів народу». На хвилі еміграції знайомих Олени за кордон і вона вирішила покинути СРСР, що котився у прірву політичної кризи. Олена вийшла заміж за американського професора і поліглота Kevin Moss. Радянський ОВІР декілька разів затримував видачу їй закордонної візи. Але Олена була наполегливою і у вересні 1982 року, в розквіті акторської кар'єри, емігрувала у Сполучені Штати.

Жила з чоловіком Кевіном Моссом, громадянином США, славістом, викладачем російської мови і літератури (який викладав в різних вишах) в університетських містах, відвідувала різні освітні курси, вивчала французьку мову. Для кращої адаптації та матеріальної свободи влаштувалася працювати в кафетерій.
Шлюб з Кевіном таки розпався і Олена перебралася до Нью-Йорку. Серед випробувань нью-йоркського періоду життя — праця у ресторані «Російський самовар», одного з центрів російськомовної культури у США, — підприємства, власниками якого були емігранти з СРСР — Роман Каплан, балетний танцівник світового рівня Михайло Баришніков та російський поет-вигнанець, майбутній нобелевскький лауреат Йосип Бродський. Пізніше працювала в Лос-Анджелесі (арт-дилер — в одній з галерей) та в Сан-Франциско.

Залишаючись громадянкою СРСР, протягом 3,5 років не мала можливості приїхати на Батьківщину, щоб зустрітися з рідними, оскільки радянські органи відмовляли їй. Відвідати Москву, отримавши довгоочікуваний дозвіл, їй вдалося лише навесні 1986 року. У 1988–1989 роках актриса також приїжджала в СРСР і знялася в декількох вітчизняних картинах.

За період 11-річної еміграції знялася також в кількох американських фільмах (1984 — «Коханці Марії», 1989 — «Гомер і Едді», 1993 — «В'язень часу») і почала писати автобіографічну прозу.

У 1993 році Олена Коренєва повернулася в Росію. Живе в Москві, грає у виставах, знімається в кіно і телесеріалах, а також бере участь в телепередачах.

У 19951997 роках працювала за контрактом в Московському драматичному театрі ім. К. С. Станіславського.

У 1999 році закінчила Вищі режисерські курси (експериментальний однорічний курс, майстерня Олександра Мітти). За власними сценаріями створила дві короткометражні кінокартини: «Ноктюрн Шопена» та «Люся і Гриша».

За свою багату творчу біографію працювала з багатьма видатними акторами й режисерами, створила безліч яскравих, незабутніх образів у кіно та театрі («Вишневий сад», «Сентиментальний роман», «Сибіріада», «Ася» (удостоєна премій за найкращу жіночу роль на трьох міжнародних кінофестивалях), «Ранковий обхід», «Ярославна, королева Франції», «Той самий Мюнхгаузен», «Ідеальний чоловік», «Цезар і Клеопатра», «Покровські ворота», «Комедія про Лісістрату», «Пастка для самотнього чоловіка» та ін.)

Після повернення до Росії грала в спектаклях: «Лу (і Фріц, і Райнер, і професор)» Девіда Джорджа (моноспектакль), «Тачка во плоті» П. Гладиліна (антреприза), «Парія» А. Стріндберга і «Одруження» М. В. Гоголя (Театр ім. К. С. Станіславського), «Доброго ранку, кохана!» или «Кофе с Бибо» п'єса і постановка А. Ташкова (антреприза), «Близько любові» О. Коровкіна (антреприза), «Кармен. Ісход» (постановка А. Жолдака, Театр Націй).

Серед цікавих театральних ролей актриси Медея у виставі з галасливою славою «Москва. Психо» в театрі «Школа сучасної п'єси» (реж. Андрій Жолдак). У 2009 році за цю роль актриса була номінована на глядацьку премію «Зірка театрала» («За найкраще соло») журналу «Театрал» та ВД «Нові Вісті».

Знялася у низці картин українських кіностудій: «Глибокі родичі» (1980, Одеська кіностудія, реж. С. Ашкеназі), на кіностудії ім. Довженка«Яблуко на долоні» (1981, реж. М. Рашеєв), «Інспектор Лосєв» (1982, реж. Олег Гойда); також, в серіалах «Мертвий, живий, небезпечний» (2006, Україна) і «Подвійне життя» (2013, Україна); в російсько-українських проектах — серіалі «Сестри по крові» (2006, Україна—Росія), фільмі «Рік золотої рибки» (2007, Україна—Росія) та ін.

Брала участь в роботі кінофестивалю «Амурська осінь — 2009» в складі професійного журі[2].

У 2010 році була членом Великого міжнародного жури кінофестивалю «Листопад» в Мінську (Білорусь).

У 2015 році актриса в складі журі брала участь в роботі VIII Відкритого Всеросійського фестивалю документальних фільмів «Сіль землі» в Самарі (14—18.09.2015)[3].

У 2017 році працювала в складі журі XI Міжнародного кінофестивалю ім. Андрія Тарковського «Дзеркало» (13-18 червня 2017, в Іванівській області: Іваново, Плес, Юр'євець, Кинешма)[4].

Олена Корєнєва знялася більш ніж у сімдесяти кінокартинах, телефільмах і серіалах, є автором трьох опублікованих книг.

Фестивалі та премії

Номінації:

  • 2009 — Номінація на глядацьку премію «Зірка театрала» («За найкраще соло») журналу «Театрал» та ВД «Нові Вісті» за роль Медеї у виставі «Москва. Психо» (театр «Школа сучасної п'єси», реж. Андрій Жолдак)[10]

Фільмографія

Акторські роботи

  1. 1970 Вас викликає Таймир Дуня Бабуріна, внучка (вокал — Ніна Бродська)
  2. 1971 Співай пісню, поете... Дівчина на поромі
  3. 1973 Велика перерва дівчина з книгою в бібліотеці (в титрах не вказана)
  4. 1973 Призначення (телефільм) Маша
  5. 1974 Романс про закоханих Таня (вокал — Зоя Харабадзе) — головна роль
  6. 1976 Вишневий сад (фільм-спектакль) Аня
  7. 1976 Вічно живі (фільм-спектакль) — Люба
  8. 1976 Сентиментальний роман Зоя-маленька — головна роль
  9. 1977 Ася Ася — головна роль
  10. 1977 Між небом і землею (телеспектакль) дівчина в аеропорту
  11. 1977 — Чао! (телеспектакль) — Софи Куфисель — головна роль
  12. 1978 Сибіріада Тая Соломіна в 40-ві роки
  13. 1978 Ярославна, королева Франції Анна Ярославна — головна роль
  14. 1979 Екіпаж Нонна, коханка Скворцова
  15. 1979 Той самий Мюнхгаузен Марта
  16. 1979 Сватання гусара Єлизавета Потаповна Лоскуткова (вокал — Наталя Овчарова) — головна роль
  17. 1979 Цезар і Клеопатра (фільм-спектакль) Клеопатра — головна роль
  18. 1979 Ранковий обхід Аля — головна роль
  19. 1980 Глибокі родичі (Одеська кіностудія) Віра
  20. 1980 Ідеальний чоловік міс Мейбл Чилтерн, сестра Роберта
  21. 1980 Таємниця Едвіна Друда (телеспектакль) — міс Роза Буттон
  22. 1981 Ленін у Парижі співачка (вокал — Каролін Клер/Caroline Clerc)
  23. 1981 Яблуко на долоні (кіностудія ім. Довженка) Віра — головна роль
  24. 1982 — Піклувальники (телеспектакль) Ірина Лавровна
  25. 1982 Покровські ворота Людочка, кохана Хоботова
  26. 1982 Інспектор Лосєв (кіностудія ім. Довженка) лейтенант міліції Олена Златова — головна роль
  27. 1984 Коханці Марії /Maria's Lovers Віра
  28. 1989 Гомер і Едді /Homer and Eddie эпизод
  29. 1989 Комедія про Лісістрату Лісістрата — головна роль
  30. 1990 Чернов/Chernov Олена Труханович, подруга Арнольда
  31. 1990 Пастка для самотнього чоловіка мадемуазель Івон Верто, медсестра
  32. 1991 Анна Карамазофф дама на похоронах
  33. 1993 В'язень часу /Prisoner of Time Христина Марр — головна роль
  34. 1994 — Каштанка (короткометражний фільм, знятий в 80-е, прем'єра — в 1994, реж. Анатолій Васильєв) — головна роль
  35. 1994 Чарівність диявола епізод
  36. 1997 День повні Зоя
  37. 1998 Дзенбоксінг
  38. 1998 Ноктюрн Шопена (короткометражний фільм)
  39. 1998 Кому я винен — всім прощаю дружина Саші
  40. 1999 Люся і Гриша (короткометражний)
  41. 1999 З новим щастям! (серіал) — Лора
  42. 2001 Північне сяйво мати Ані
  43. 2001 З новим щастям!-2. Поцілунок на морозі (серіал) — Лора
  44. 2002 Кодекс честі (телесеріал, фільм 1) — Ольга, дружина Назарова
  45. 2002 Окуляри (короткометражний фильм)
  46. 2003 Чисті Ключі (телесеріал) — Поліна
  47. 2003 Стилет (телесеріал) — Римма
  48. 2003 Люди і тіні-2. Оптичний обман (телесеріал) — Римма
  49. 2003 Російські амазонки-2 (телесеріал) — Марина
  50. 2004 Конвалія срібляста-2 (10 серия) «Лінкольн і льодоруб» (телесеріал) — Кира
  51. 2004 Шпигунські ігри (фільм 1) «Нелегал»
  52. 2006 Сестри по крові (т/с, Україна, Росія) Амалія Станіславівна Гжегоржевська — фінансовий директор фірми
  53. 2006 1-й Скорий Людочка
  54. 2006 Мертвий. Живий. Небезпечний (телесеріал, Україна) — Ольга Леонардівна, завідувачка бібліотеки
  55. 2007 Рік золотої рибки (Україна, Росія) Аліна Михайлівна, мати Асі
  56. 2007 Терміново в номер (фільм 2) «Портрет невідомого» (телесеріал) — 'Красильникова
  57. 2008 Шпигунські ігри (фільм 10) «Приватний візит»
  58. 2009 Троянди для Ельзи мати Тані
  59. 2009 Подія Євгенія Василівна
  60. 2010 Заметіль Людмила Іванівна
  61. 2011 Борис Годунов мати сімейства (народ: інтелігентна сім'я)
  62. 2012 Камінь Кира
  63. 2013 Репетиції Поліна Сергіївна, агент Градського
  64. 2013 Подвійне життя (10-я серія, епізод; Україна) мати Ніни
  65. 2013 Я залишаю вам любов (телесеріал) Марина Володимирівна
  66. 2014 Безсоння Олександра Альохіна, власник банку
  67. 2014 Лікарка (т/с) мати Каті Захарової
  68. 2014 Ленінград 46 (т/с) Ніна Преображенська
  69. 2014 Любити не можна ненавидіти (т/с) Надія Андріївна, мати Аліни
  70. 2014 Слабка жінка (т/с) Тамара Василівна
  71. 2015 Її звали Муму мати Гриші
  72. 2017 — Відмінниця (т/с) Віра Шведова, мати Олега
  73. 2018 Канікули президента Наталія Петрівна, мати Зіни
  74. 2018 Літо жінка в червоному
  75. 2018 Ван Гоги Ірина
  76. 2018 Зворотний бік любові Тамара Гаврилівна Жданова, мати Михайла та ін.

Озвучування

  1. 1978 Любов моя, печаль моя Ширин (роль Алли Сигалової)
  2. 1980 Фантазія на тему любові Настя Єрмолаєва (роль Ірини Скобелєвої)
  3. 1981 Здоровань/ рос. Крепыш голос конячки Жизелі
  4. 1982 Польоти уві сні та наяву Аліса (роль Олени Костіної)
  • Також брала участь в ряді документальних фільмів («Алексей Коренев. Незнакомый режиссёр знакомых фильмов» (2012, пам'яті її батька і кінорежисера) та ін.), у запису аудіокниг і радіоспектаклів.

Режисер і сценарист

  • 1998 — Ноктюрн Шопена (короткометражний фільм)
  • 1999 — Люся і Гриша (короткометражний фільм)

Громадська діяльність

Друковані книги (російською)

  • Коренева Е. Идиотка: Роман-биография. М.: издательство АСТ, 2003, — 536 с. — ISBN 5-17-010878-8; 2-е изд.: М.: издательство Астрель; издательство АСТ, 2007. — 592 с. — ISBN 978-5-17-045087-9, ISBN 978-5-271-17445-2
  • Коренева Е. Нет-ленка: Биографическая проза. М.: Астрель; АСТ, 2004. — 416 с. — ISBN 5-17-023064-8, ISBN 5-271-08421-3; 2-е изд.: М.: Астрель; АСТ, 2007. — 478 с. — ISBN 5-17-023064-8, ISBN 5-271-08421-3
  • Коренева Е. Твари творчества. М.: Астрель; АСТ, [ 2009 ] 2010. — 352 с. — ISBN 978-5-17-050224-0, ISBN 978-5-271-24984-6

Примітки

  1. Karlovy Vary International Film Festival (imdb.com) (англ.)
  2. Жюри кинофорума "Амурская осень" возглавил известный литовский актер Регимантас Адомайтис (24.08.2009, region49.ru)
  3. ПрофиСинема: В Самаре состоится VIII Открытый Всероссийский фестиваль документальных фильмов «Соль земли» (27 августа 2015)
  4. XI Международный кинофестиваль им. Андрея Тарковского «Зеркало» С 13 по 18 июня 2017 года в Ивановской области (Иваново, Плес, Юрьевец, Кинешма)
  5. Ася (1977) // Фильмы // Энциклопедия отечественного кино (рос.). Архів оригіналу за 29 березня 2017. Процитовано 29 березня 2017.
  6. О фильме «Ася» (1977) (dic.academic.ru) (рос.)
  7. Премия "НИКА-2017": Номинанты и победители (рос.)
  8. Лауреаты и номинанты Национальной премии кинокритики и кинопрессы «БЕЛЫЙ СЛОН» ЗА 2018 ГОД (12.01.2019)
  9. Премия "НИКА-32": Номинанты и победители (рос.)
  10. Премия «Звезда Театрала»-2009 ( 6 Октября 2009)
  11. Ответ российских кинематографистов украинским коллегам / Союз кинематографистов и профессиональных кинематографических организаций и объединений России (рос.)
  12. Російська актриса Олена Коренєва на премії «Ніка» виступила на підтримку Олега Сенцова // Крим.Реалії, 30.03.2017

Джерела

  • Раззаков Ф. Досьє на звезд: Кумири всех поколений. М., 1998. С.454-463;
  • Кинословарь. Т.2. СПб., 2001. — С78-79.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.