Крістофер Гілл

Біографія

Джон Едвард Крістофер Гілл (John Edward Christopher Hill) народився 6 лютого 1912 року в Йорку (графство Йоркшир) в родині Едварда Гарольда (Edward Harold) і Дженет Августи (Janet Augusta). Гілли були типовими представниками процвітаючого середнього класу. Його батько, адвокат, був також відомим методистом[4]. Зовні Крістофер більше скидався на матір. Але, на відміну від місіс Гілл, дуже жвавої, балакучої і милої, Крістофер мав спокійну вдачу[5]. Гілл навчався в школі св. Петра. Під час навчання в школі представники Балліола-коледжу Оксфордського університету звернули увагу на здатності Гілла і запросили його на навчання.

Перед початком навчання в університеті в 1931 році Гілл довгий час знаходився в Німеччині, у Фрайбурзі, де став очевидцем сходження нацистської партії до влади. Пізніше він згадував, що ці події згодом сприяли його радикалізації. В Оксфорді він стає переможцем низки престижних конкурсів.

Під час навчання Гілл стає переконаним марксистом і вступає в Комуністичну партію Великої Британії. У 1935 році Гілл здійснює тривалу десятимісячну подорож в СРСР, де освоює російську мову і вивчає радянську історичну науку, особливо стосовно Британії.

Після повернення стає викладачем в Кардіфського університету та марно намагається записатися в інтербригад під час Громадянської війни в Іспанії. Йому відмовляють, але він знаходить іншу форму солідарності з Іспанією — допомога баскським біженцям. Через два роки в Кардіффі повернувся в Коледж Балліол в 1938 році як штатний співробітник і навчальний асистент.

Після початку Другої світової війни Гілл вступив рядовим на службу в армію. У 1940 році він отримує звання офіцера легкої піхоти. Пізніше (в жовтні 1941 року) його переводять у військову розвідку, а з 1943 року — у Форін-офіс , оскільки його знання російської мови і життя в СРСР виявилося затребуваним. Під час роботи в Форін-Офісі він під псевдонімом К. Е. Холм (переклад його прізвища на російську мову) написав роботу «Дві Співдружності», в якій порівнював Велику Британію і СРСР. Під час війни Гілл не залишає і наукової діяльності: в цей час він публікує серію статей, присвячених питанням англійської історії XVII століття.

Після війни знову став викладати в Оксфорді (в 1949 році подавався на голову історичної кафедри нового Кілського університету, але його кандидатуру відкинули через членство в компартії).

У 1946 році Гілл і ряд інших істориків-марксистів створюють Групу істориків Комуністичної партії Великої Британії. У 1952 році Гілл і його товариші ( Ерік Хобсбаум , Е. П. Томпсон , Родні Хілтон , Дона Торр і інші) виступили співзасновниками журналу « Past & Present », що спеціалізувалося на соціальної історії. Під час візиту в СРСР в складі делегації британських вчених в 1955 році безуспішно шукав зустрічі з Борисом Пастернаком , щоб передати йому посилку сестер, які залишилися в еміграції.

Однак після радянської інтервенції в Угорщину в 1956 році Гілл, як і більшість його колег по Групі істориків, виходить з партії на знак протесту; спочатку він вагався, але залишив Компартію Великої Британії в початку 1957 роки після засудження нею одного з його доповідей. Як і Е. П. Томпсон, перейшов з позицій марксизму-ленінізму радянського зразка до марксистської гуманізму. Разом зі своїми однодумцями став одним з основоположників «нової соціальної історії» і «історії знизу».

Після 1956 року наукова кар'єра Гілла продовжує розвиватися. Його дослідження з англійської історії XVII століття широко відомі і визнані науковим співтовариством. Ці роботи ґрунтуються на опублікованих джерелах, доступних в Бодліанській бібліотеці , і на історичних дослідженнях — в більшій мірі, ніж на архівних документах. У 1965 році Гілл був обраний керівником Балліола-коледжу, він займав цей пост до виходу у відставку в 1978 році. На цей час припали студентські хвилювання під гаслами «нових лівих», близьких Гіллу; будучи ректором, він проявив себе як керівник, здатний згладити протистояння між студентами та адміністрацією коледжу.

Після Балліола-коледжу ще викладав в Відкритому університеті. Під кінець життя страждав від прогресуючої хвороби Альцгеймера. Крістофер Гілл помер в 2003 році в будинку для літніх людей від церебральної атрофії.

Він був двічі одружений і мав чотирьох дітей. Його першою дружиною в 1944—1954 роках була Інес Під (уроджена Бартлетт); їхня дочка Фанні потонула під час відпочинку в Іспанії в 1986 році. Його другою дружиною з 2 січня 1956 року і до смерті була Бріджит Айрін Мейсон (уроджена Саттон), товариш по партії і ремеслу (комуністка і історик). Їх перша дочка Кейт загинула в автомобільній аварії в 1957 році; потім у них було ще двоє дітей: Ендрю (1958 року народження) і Діна (1960 року народження).

Творчість

У центрі наукових інтересів Гілла — англійська революція, що розглядається з позицій класового підходу. Перша книга Гілла — «Англійська революція 1640 року» — вийшла в світ в 1940 році (до 300-річчя описуваних подій) і згодом неодноразово перевидавалася (в 1949, 1955, 1959, 1966, 1968, 1987 рр.). Книга перекладена російською (опублікована в 1947 році), німецькою, італійською, японською, польською, словацькою та іншими мовами. Незважаючи на тривале навчання в СРСР, Гілл, який перебував під впливом радянського історика Є. О. Косминського , «зумів захистити свою мову від сталінського стилю»[6] .

У цій роботі Гілл вступає в полеміку з класичною ліберальною історіографією, яка вважала громадянську війну в Англії не більше ніж боротьбою за конституційну і релігійну свободу. З точки зору Гілла, це була політична і соціальна революція, «великий соціальний рух, як Французька революція 1789 року»[7]; «війна класів» — між деспотичним королем, якого представляють реакційні сили землевласників і церкви, і парламентом, в якому засідали вихідці з торгового та виробничого міських класів, йомени і «прогресивні джентрі» з сільських областей. В результаті цієї класової боротьби «старий порядок, по суті феодальний, був насильно зруйнований, і на його місці був створений капіталістичний соціальний порядок». Це твердження вступило в суперечність не тільки з буржуазними істориками, а й тими марксистами, які відносили виникнення англійського капіталізму до XVI століття. Розпочата дискусія в Групі істориків КПВ закінчилася прийняттям в 1948 році інтерпретації Англійської революції варіантом гілловської — як буржуазної революції , що призвела до зміни феодального ладу капіталістичним.

Пізніші роботи Гілла приділяють більше уваги питанням вже не базису, а надбудови. Так, в «Інтелектуальних витоках Англійської революції» показано соціально-економічне функціонування наукових, правових і історичних ідей, що вплинули на становлення революції, і зворотний зв'язок (наприклад, як революція і її ідеологічний прапор, протестантський пуританізм в релігії позначилися на розвитку англійської науки) .

Опубліковану в 1972 рік монографію «Світ, перевернутий догори дном» («Світ догори дригом») часто називають найкращою у творчій спадщині Гілла. У ній події середини XVII століття в Англії розглядаються вже не тільки як успішна буржуазна революція , але і як невдала революція демократична — невдала спроба трудящих мас вийти з-під буржуазного панування. Він розглядає вже не всю буржуазну революцію, а «повстання всередині революції» — діяльність радикальних сект на кшталт дигерів і рантерів, що передбачили соціалістичні і ліберальні ідеї, але випередили свій час. Автор також описує, як під прикриттям релігійної мови різні групи просували власні політичні програми: левелери — політичну рівність, дигери — зрівняльний комунізм, а далекі від політичних і економічних питань рантери — по-своєму революційне вчення про свободу і кохання ( «негативна реакція на капіталізм, заклик до людського братерства, свободи і єдності проти сил суворої етики»)[8]. При цьому він підкреслює, що втрачена традиція цих сект може бути корисна в сучасному суспільстві в соціалістичній практиці — якщо не в Англії, то в країнах «третього світу».

У своїй пізній книзі «Англійська Біблія і революція XVII століття» задається питанням, чи стала Біблія в англійському перекладі для Англійської революції «тим, чим Жан-Жак Руссо став для Французької революції, а Карл Маркс — для Російської революції».

Всього написав понад 150 робіт у жанрі наукової статті. Крім історичних праць про XVII століття, писав на актуально-політичні та теоретико-марксистські теми. Після війни закінчив роботу над капітальним працею «Ленін і російська революція».

Вибрані праці

  • Англійська революція, 1640 (1940 рік).
  • Ленін і російська революція (1947 рік).
  • Пуританізм і революції: дослідження англійської революції 17 століття (1958 рік).
  • Сторіччя революції: 1603-1714 (1961).
  • Суспільство і пуритани в передреволюційної Англії (1964 рік).
  • Інтелектуальні витоки Англійської революції (1965 рік).
  • Від реформації до промислової революції: соціальна і економічна історія Британії в 1530-1780 рр. (1967 рік).
  • Англійська Біблія і революція XVII в. — М.: ИВИ РАН, 1998. — 490 с.

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. SNAC — 2010.
  3. Library of Congress AuthoritiesLibrary of Congress.
  4. Martin Kettle. Christopher Hill: Marxist historian whose radical interpretation of the 17th century changed the way we think about the English revolution // The Guardian , 26 February 2003.
  5. Beer S. Christopher Hill: Some Reminiscences // Puritans and Revolutionaries ... P. 4.
  6. Британські історики-марксисти 1945-1990-х років
  7. C. Hill (ed.). The English Revolution, 1640 Three Essays. L., 1941. P. 9.
  8. Історик як марксист. «Група істориків» (глава з книги «The New History and the Old: Critical Essays and Reappraisals» (2004) Гертруди Хіммельфарб)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.