Кунг Ле

Кунг Ле (в'єт. Lê Cung; *25 травня 1972, Сайгон (нині Хошимін), Демократична Республіка В'єтнам) американський спортсмен в'єтнамського походження, знавець бойових мистецтв широкого профілю (ушу-саньда, кікбоксинг, тхеквондо, самбо, американська боротьба, греко-римська боротьба), професійний боєць змішаного стилю та кіноактор. Чемпіон світу зі змішаних бойових мистецтв у середній ваговій категорії за версією Strikeforce (2008—2009 роки). Чемпіон світу з саньда у напівважкій ваговій категорії за версією IKF (2001 рік). Тричі бронзовий призер чемпіонату світу з ушу за версією WWC (1995, 1997, 1999 роки). Чемпіон США з саньда у першій важкій (1998—2000 роки) та напівважкій (1999—2000 роки) ваговій категорії за версією ISKA. Чемпіон США з самбо, американської та греко-римської боротьби серед юніорів за версію AAU (1989 рік).

Кунг Ле
зображення
Загальна інформація
Повне ім'я Кунг Ле
Громадянство  США
Народження 25 травня 1972(1972-05-25) (49 років)
  Сайгон, Південний В'єтнам
Місце проживання Сан-Хосе, Каліфорнія, США
Зріст 178 см
Розмах рук 175 см
Вагова категорія Середня (77-84 кг)
Напівважка (84-93 кг)
Стійка Правобічна
Стиль Саньда
Команда «American Kickboxing Academy», «Cung Le's MMA»
Тренер Шань Сяньґіан Лю, Хав'єр Мендес, Боб Кук

Біографія

Кунг Ле народився у В'єтнамі, до трьох років проживав у Сайгоні, звідки був евакуйований разом з матір'ю американськими військовими. Залишив В'єтнам наприкінці війни, за три дні до т.з. «падіння Сайгона» (див. історію Хошиміна).[1] Після кількох місяців перебування у таборі для біженців на Філіппінах його неповна родина оселилась у Каліфорнії, США.

Кар'єра у спорті

З промо-стрічок чемпіонату UFC відомі деякі факти з ранньої біографії Кунга Ле. Майбутній багаторазовий чемпіон світу був гнобленим у школі через своє етнічне походження і потребував захисту. Кунг був не спроможний силою протидіяти побиттям і приниженням, тому мати спонукала його до вивчення бойових мистецтв. Серед усього розмаїття єдиноборств, що їх пропонувала соціальна інфраструктура Сан-Хосе, Ле обрав ушу та тхеквондо. В сьомому класі Кунг почав займатись ще й боротьбою. До закінчення школи він двічі ставав всеамериканським борцем, займав призові місця на чемпіонатах штату та перемагав у змаганнях за національну першість у дисциплінах: американська боротьба, греко-римська боротьба і самбо.

У 1990-х роках Ле зосередився на своїй базовій дисципліні ушу. Він брав участь у турнірах із різноманітних ударних єдиноборств, правила яких дозволяли б йому використовувати техніку ушу. Найбільшого успіху Ле досягнув у прикладному розділі ушу саньда, а також у кікбоксингу та тхеквондо. У 1995, 1997 та 1999 роках Кунг Ле посідав призові місця на чемпіонаті світу з ушу за версією WWC (тричі завойовував «бронзу»). З 1998 до 2000 року Ле утримував титул чемпіона США з саньда у двох вагових категоріях: напівважкій та першій важкій. У 1998 році виграв кубок США з карате сідокан,[2] де у фіналі провів затяжний бій проти Арне Солдведела, який Ле згодом характеризував в інтерв'ю як один із найтяжчих в кар'єрі. У тому ж році Кунг вперше виступив на турнірі організації «Strikeforce». У першій половині 2000-х років Ле виступав лише під егідою цього чемпіонату, а також у чемпіонаті K-1, декілька разів виступав на Гран-прі K-1 у Лас-Вегасі у супер-боях (поза правилами Гран-прі, як особливій спортивній події).[2]

У «Strikeforce» Ле поступово перейшов від змагань з комплексних єдиноборств до змішаних єдиноборств. Перший бій за цими правилами він провів у 2006 році, і, залишаючись непереможеним протягом наступних двох років (всі перемоги нокаутом), отримав право змагатись за титул чемпіона світу зі змішаних бойових мистецтв за версією «Strikeforce», який тоді належав досвідченому чемпіону Френку Шемроку. У їх насиченому бою Шемрок отримав перелом руки, аутсайдер[3] же Ле здобув титул чемпіона. Захист титулу Кунг не проводив, і за деякий час відмовився від чемпіонських амбіцій, взявши перерву у спорті. У грудні 2009 року він повернувся в клітку «Strikeforce» для не титульного бою проти ветерана Скотта Сміта, якого перемагав у домінуючій манері, але наприкінці бою допустив помилку і був нокаутований. Ця поразка, перша за багато років, була реваншована Ле за півроку: Сміт був нокаутований коронним заднім ударом ногою з розвороту.

У 2011 році Кунг Ле підписав контракт з UFC — де-факто вищою лігою змішаних бойових мистецтв. У першому ж бою Ле виступив проти екс-чемпіона світу Вандерлея Сілви. В ході поєдинку, одного із найвидовищніших і найтяжчих у кар'єрі Кунга Ле, він відправив Сілву в нокдаун типовою для свого стилю комбінацією «правий боковий ногою + лівий з розвороту кулаком», чим створив тимчасову перевагу, але в ході подальшого бою зробив низку помилок і був забитий ударами колін, якими у свій чемпіонський час прославився Вандерлей Сілва. Втім, Ле отримав рекордний для себе гонорар (найбільший з гонорарів шести чемпіонів світу, що змагались на тому ж турнірі), до того ж обидва бійці були нагороджені грошовою премією „Бій вечора“ за високу техніку та видовищність поєдинку.[4] У 2012 році Кунг провів ще два бої в UFC. У обох боях Ле вважався сильним аутсайдером,[3] ймовірно через поважний для такого виду спорту вік. У першому поєдинку він переміг екс-претендента на чемпіонський титул Патріка Коте, у другому — екс-чемпіона світу за версією UFC Річа Франкліна. Особливо ефектно Кунг переміг Франкліна, якого підловив на виконанні лоу-кіка, і правим хуком відправив чемпіона у дивоглядний нокаут, що був характеризований спортивними оглядачами як один з найкращих нокаутів 2012 року.[5]

Стиль ведення бою

Особливого відзначення вартий стиль Кунга Ле, що заснований на комплексі прийомів і технік тих бойових мистецтв, які Кунг вивчав протягом життя. Велику популярність Ле принесла його ударна техніка, в основі якої лежить саньда та тхеквондо (Ле має чорний пояс з цього бойового мистецтва). У боях Ле часто виконує неочікувані комбінації, які оглядачі називають „кінематографічними“. Наприклад, у дебютному бою за правилами MMA Ле переміг нокаутом Майкла Олтмена, виконавши стрімку комбінацію з правого заднього удару ногою, нанесеного в сонячне сплетення з розвороту і в стрибку та правого бокового удару рукою, нанесеного в голову на скачку. Такі складні динамічні комбінації є характерною ознакою стилю Кунга Ле. Своїми коронними прийомами Ле називає: 1) комбінацію «боковий удар ногою + удар кулаком з розвороту» (приклад застосування: бій проти Вандерлея Сілви, нокдаун); 2) задній удар ногою з підкроком та з розвороту (приклад застосування: бій проти Скотта Сміта, нокаут); 3) комбінацію «джеб + зворотній круговий удар ногою з розвороту" (приклад застосування: бій проти Тоні Фрікланда, 1-й раунд).[6]

У поєднанні з ударною технікою Ле застосовує в боях широкий арсенал кидків, а також неамплітудних звалювань, підсічок, підніжок тощо. Його стиль виведення суперника з рівноваги має виразне походження з єдиноборств саньда та самбо, а амплітудні кидки (зокрема кидки прогином), які більш характерні для молодого Ле у часи його змагань з ушу, запозичені ним з греко-римської боротьби, якою він займався в юнацькі роки.

Кар'єра у кіно

Кунг Ле на фестивалі «WonderCon». Сан-Франциско, 2009 рік.

Кунг Ле вперше з'явився на телеекрані 1997 року у фільмі під назвою «Спритність рук», що позиціонувався як незалежне кіно. У 2001 році Ле знявся у епізоді популярного телесеріалу «Вокер, техаський рейнджер». У 2004 році виконав невелику роль у кінокомедії про бойові мистецтва «Квун», у 2006 та 2007 роках Ле зіграв у бойовиках «Похмурий убивця» та «Ближній бій». Ці стрічки не виходили у широкий прокат, деякі виходили відразу на відео.[7]

Першою помітною роллю Ле у кіно став персонаж фантастичного фільму «Пандорум» — Мен, один із соратників головного героя кінооповідання. Участь Кунга Ле у фільмі та його просуванні на широкий екран привернула нову увагу глядачів до екс-чемпіона. Втім, у майбутньому, Ле не використав популярність для зміни жанру чи класу фільмів: він продовжив з'являтись у кінострічках на тему бойових мистецтв. Деякі з цих фільмів були відносно популярними: «Теккен» (2010 рік), «Очі дракона» (2012 рік), «Людина із залізними кулаками» (2012 рік).[7]

Кунг Ле грав у стрічках із такими акторами як Денніс Квейд, Ченнінг Татум, Жан-Клод Ван Дам, Рассел Кроу, RZA, Люсі Лью.[7]

Спортивна статистика

Статистика в змішаних бойових мистецтвах

Результат Противник Спосіб Раунд Час Дата Місце Подія Примітки
Перемога Річ Франклін Нокаут (удар кулаком) 1 2:17 02012-11-1010 листопада 2012 Макао, КНР «UFC on Fuel TV 6» Нагороджений премією «Нокаут вечора».
Перемога Патрік Коте Рішення суддів (одностайне) 3 5:00 02012-07-077 липня 2012 Лас-Вегас, США «UFC 148»
Поразка Вандерлей Сілва Технічний нокаут (удари коліньми і кулаками) 2 4:49 02011-11-1919 листопада 2011 Сан-Хосе, США «UFC 139» Нагороджений премією «Бій вечора».
Перемога Скотт Сміт Нокаут (удар ногою і удари кулаками) 2 1:46 02010-06-2626 червня 2010 Сан-Хосе, США «Strikeforce: Fedor vs. Werdum»
Поразка Скотт Сміт Нокаут (удари кулаками) 3 3:25 02009-12-1919 грудня 2009 Сан-Хосе, США «Strikeforce: Evolution»
Перемога Френк Шемрок Технічний нокаут (перелом руки) 3 5:00 02008-03-2929 березня 2008 Сан-Хосе, США «Strikeforce: Shamrock vs. Le» Виграв титул чемпіона світу у середній ваговій категорії.
Перемога Сем Морган Нокаут (удар ногою) 3 1:58 02007-11-1616 листопада 2007 Сан-Хосе, США «Strikeforce: Four Men Enter, One Man Survives»
Перемога Тоні Фрікланд Нокаут (удар кулаком) 3 0:25 02007-06-2222 червня 2007 Сан-Хосе, США «Strikeforce: Shamrock vs. Baroni»
Перемога Джейсон фон Флюе Технічний нокаут (розсічення) 1 0:43 02006-12-088 грудня 2006 Сан-Хосе, США «Strikeforce: Triple Threat»
Перемога Браян Воррен Технічний нокаут (удари кулаками) 1 4:19 02006-06-099 червня 2006 Сан-Хосе, США «Strikeforce: Revenge»
Перемога Майк Олтмен Нокаут (удар кулаком) 1 3:51 02006-03-1010 березня 2006 Сан-Хосе, США «Strikeforce: Shamrock vs. Gracie»

Статистика в комплексних бойових мистецтвах

Наведена статистика охоплює виступи Кунга Ле у змаганнях з саньда, кікбоксингу, карате, тхеквондо тощо.[2] Перелік боїв неповний.

Результат Противник Спосіб Раунд Час Дата Місце Подія Примітки
Перемога Браян Еберсоул Рішення суддів (одностайне) 5 02005-06-044 червня 2005 Сан-Хосе, США «Strikeforce»
Перемога Браян Воррен Рішення суддів (одностайне) 4 2:00 02004-04-3030 квітня 2004 Лас-Вегас, США «K-1 World Grand Prix 2004 in Las Vegas I»
Перемога Філ Петіт Рішення суддів (одностайне) 4 2:00 02003-08-1515 серпня 2003 Лас-Вегас, США «K-1 World Grand Prix 2003 in Las Vegas II»
Перемога Скотт Шілі Технічний нокаут (удари ногами і удар кулаком) 2 1:14 02003-05-022 травня 2003 Лас-Вегас, США «K-1 World Grand Prix 2003 in Las Vegas»
Перемога Шонні Картер Рішення суддів (одностайне) 5 02001-12-1515 грудня 2001 Сан-Хосе, США «Strikeforce» Виграв титул чемпіона світу з саньда у напівважкій ваговій категорії за версією IKF.
Перемога Джефф Торнхілл Нокаут (удар кулаком) 3 02000-09-1515 вересня 2000 Сан-Хосе, США «Strikeforce»
Перемога Мохаммед Ламін Кіта Рішення суддів (одностайне) 5 3:00 02000-08-055 серпня 2000 Лас-Вегас, США «K-1 USA Championships 2000» Захистив титул чемпіона США з саньда у напівважкій ваговій категорії за версією ISKA.
Перемога Майк Олтмен Нокаут (удар ногою) 3 0:30 02000-05-1313 травня 2000 Сан-Хосе, США «Strikeforce» Захистив титул чемпіона США з саньда у першій важкій ваговій категорії за версією ISKA.
Перемога Нашунь Ґежиле Технічний нокаут (звалювання) 3 3:00 01999 1999 Гонолулу, США «Art of War: China vs. USA»
Перемога Скотт Шілі Технічний нокаут (звалювання) 2 1:25 01999-05-1515 травня 1999 Сан-Хосе, США «K-1 USA Championships 2000» Виграв титул чемпіона США з саньда у напівважкій ваговій категорії за версією ISKA.
Перемога Ден Ґеррет Нокаут (удар ногою) 3 0:20 01998-10-1010 жовтня 1998 Сан-Хосе, США «Strikeforce» Виграв титул чемпіона США з саньда у першій важкій ваговій категорії за версією ISKA.
Перемога Арне Солдведел Нокаут (удар кулаком) 7 01998-08-2929 серпня 1998 Чикаго, США «1998 Shidokan Cup»
Перемога Мохаммед Ламін Кіта Підкорення (больовий прийом на ногу) 5 01998-08-2929 серпня 1998 Чикаго, США «1998 Shidokan Cup»
Перемога Бен Харріс Нокаут (удар ногою) 2 01998-08-2929 серпня 1998 Чикаго, США «1998 Shidokan Cup»
Перемога Мінару Таро Нокаут (удар ногою) 1 01998-05-2424 травня 1998 Лос-Анджелес, США «Draka V»
Перемога Ґаґік Ісраелян Рішення суддів (одностайне) 5 01998-05-2424 травня 1998 Лос-Анджелес, США «Draka V»
Перемога Джейсон Ї Рішення суддів (одностайне) 4 2:00 01997-08-3131 серпня 1997 Орландо, США «1997 Kung Fu Championships»

Фільмографія

Примітки

  1. Cung Le: I am a Fighter Матеріал сайту www.youtube.com (англ.)
  2. Cung Le Fight Profile Матеріал сайту www.cungle.com (англ.)
  3. BestFightOdds — Cung Le's odds history Матеріал сайту www.bestfightodds.com (англ.)
  4. UFC 139 salaries: Le ($350K) and Henderson ($250K) top fighter payroll Матеріал сайту www.mmajunkie.com (англ.)
  5. Cung Le Attributes Rich Franklin KO to ‘Lucky’ Punch in UFC on Fuel TV 6 Headliner Матеріал сайту www.sherdog.com (англ.)
  6. UFC Ultimate Insider — Episode 35 Матеріал сайту www.youtube.com (англ.)
  7. Cung Le — IMDb Матеріал сайту www.imdb.com (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.