Кусама Яйої

Яйої Кусама (草間 彌生 Kusama Yayoi, нар. 22 березня 1929) — японська художниця. Її живопис, колажі, м'які скульптури, перформанси та інсталяції поділяють одержимість повтором, візерунками, акумуляцією. Її роботи мають риси фемінізму, мінімалізму, сюрреалізму, ар брют, поп-арту і абстрактного експресіонізму, наповнені автобіографічним, психологічним і сексуальним змістом. Кусама описує себе як «нав'язливу художницю». Вона є також письменницею і поетесою, створила помітні роботи в кіно і дизайні одягу. Страждає психічними захворюваннями. 12 листопада 2008 року на аукціоні Крісті робота Кусама продана за $5100000, рекорд для живої жінки-мисткині.

Кусама Яйої
яп. 草間彌生
Народилася 22 березня 1929(1929-03-22)[1][2][…] (92 роки)
Мацумото, Префектура Наґано, Японія[3][4]
Країна  Японія[5][6]
Місце проживання Seiwa Hospitald
Діяльність мисткиня, скульпторка, письменниця-романістка, художниця, письменниця, рисувальниця, фотографка, художник інсталяцій, conceptual artist, модельєрка, video artist, перформер, колажистка, архітектурний кресляр
Галузь скульптура і живопис
Alma mater Kyoto City University of Artsd
Знання мов японська[7]
Членство Zero
Напрямок Абстракціонізм[8], Поп-арт[8], сучасне мистецтво[8] і Феміністичне мистецтво[8]
Жанр Абстракціонізм[3][9], Інсталяція[3][9] і паблік-арт[3][9]
Нагороди

Praemium Imperiale (2010)

Women's Caucus for Art Lifetime Achievement Awardd (2006)

заслужений діяч культуриd (2009)

Asahi Prized (2000)

Сайт yayoi-kusama.jp

Життєпис і творчість

Народилася у Мацумото, префектура Нагано, страждала галюцинаціями і нав'язливими думками з дитинства, часто суїцидального характеру.

На початку кар'єри почала покривати поверхні (стіни, підлогу, полотна, а потім повсякденні предмети та оголених асистентів) малюнком у горошок, що стало її фірмовим знаком. Великі поля горошку, або «мережі нескінченності», як називає їх авторка, взяті безпосередньо з власних галюцинацій.

Кусама вчилася всього близько року у Школі мистецтв і ремесел у Кіото в 1948. Покинула батьківщину і переїхала до Нью-Йорку, 1957. Кусама була дуже амбітною, використовувала своє становище неамериканської жінки та історію психічної хвороби, щоби створити яскравий публічний імідж. Під час перебування в США швидко завоювала репутацію лідерки авангардного руху.

Організувала події в Центральному парку і на Бруклінському мосту, часто з використанням оголеного тіла та як протест проти В'єтнамської війни, створювала величезні картини, відомі як «Infinity Net Paintings», що складалися з повторюваних маленьких точок фарби. Цей живопис добре сприйняв художник Дональд Джадд, який бачив в її роботі відображення естетики мінімалізму.

На початку 1960-х Кусама почала покривати предмети, такі як сходи, взуття та стільці, білими фалічними виступами. «Акумуляція N 2» (1962) являє собою диван, оббитий м'яким відростками з тканини, які виглядають абсурдними і загрозливими. Ці роботи були безпосередніше пов'язані з сексуальністю та ідентичністю, ніж живопис Кусами. Виступи, що покривають об'єкти, виглядали як пародія на фалічну владу.

Приблизно в цей самий час почала створювати інсталяції, що часто включають фалічні виступи, такі як «Infinity Mirror Room — Phalli's Field» (1965). Тут використано фірмовий горошок, щоб декорувати об'єкти, поміщені в дзеркальну кімнату, створюючи ілюзію нескінченного сюрреалістичного поля об'єктів.

Кусама також створювала колажі з фотографій цих об'єктів та інсталяцій, включаючи в них свої фотографії. Між 1967 і 1969 вона зосередилася на перформансах, що проводять із максимальною публічністю, зазвичай з використанням малюнка в горошок на тілах голих учасниць та учасників, як «Grand Orgy to Awaken the Dead» у Скульптурному саду Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку (1969). Ці роботи забезпечили Кусамі перебування в центрі уваги як художниці та неординарної особистості.

Під час перебування в Нью-Йорку творчість Кусами пов'язана як з мінімалізмом, так і з поп-артом, але ніколи не відносилась виразно до одного руху, оскільки постійно розвивалась. Кусама працювала дуже продуктивно, але не заробляла творчістю.

Повернулася до Японії через поганий стан здоров'я в 1973. Залишивши Нью-Йорк, була практично забута як художниця до кінця 1980-х і початку 1990-х, коли кілька ретроспектив відродили до неї міжнародний інтерес. Іншою поворотною точкою стала участь у Венеціанській бієнале у 1993, де представляла Японію.

Її мистецтво в цей час звертається до мотивів її ранніх скульптур, як «Shooting Stars» (1992), які поєднують фалічні виступи з сітчастою структурою. Ці пізні роботи розвинули театральність ранніх інсталяцій та перформансів, з використанням основних кольорів і точок.

Яйої Кусама виставлялася з Класом Олденбургом, Енді Ворголом, Джаспером Джонсом, представляла Японію на Венеціанській бієнале в 1993, 1998 і 1999, великі ретроспективи її робіт пройшли в США і Японії.

Сьогодні живе в психіатричній лікарні в Токіо, де продовжує створювати роботи із середини 1970-х. Її студія розташована поруч із госпіталем.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.