Маринченко Євгенія Олександрівна

Мари́нченко Євге́нія Олекса́ндрівна (28 лютого [12 березня] 1916(19160312), Петроград, Російська імперія 15 червня 1999, Київ, Україна) — український радянський архітектор. Народний архітектор України (1997), лауреат Шевченківської премії 1971 року за створення проєкту Палацу культури «Україна». Дочка архітектора Олександра Маринченка.

Маринченко Євгенія Олександрівна
1930-ті роки
Народження 28 лютого (12 березня) 1916(1916-03-12)
Смерть 15 червня 1999(1999-06-15) (83 роки)
Країна
(підданство)
 СРСР
 Україна
Навчання Київський інженерно-будівельний інститут
Діяльність архітекторка
Праця в містах Київ
Найважливіші споруди Палац «Україна» (1965–1970, у співавт.)
Комплекс будівель та садово-парковий ансамбль санаторію «Пуща-Озерна» (1946–1973)
Містобудівні проєкти житлові квартали у Києві, Миколаєві, Одесі, Харкові, Херсоні (1950–1970-ті pp.)
Нагороди
Премії
Звання
Народний архітектор України
Заслужений архітектор Української РСР
Батько Маринченко Олександр Іванович

Біографія

Народилася 28 лютого (12 березня) 1916(19160312) року в сім'ї архітекторів.

Дід з боку матері — Толстой Євгеній Олексійович, інженер—архітектор, обіймав посаду завідувача Київським імператорським палацом (Маріїнський палац). Мав трьох доньок. Задля належного виховання дітей Євгеній Олексійович додатково працював у кредитному товаристві, Земельному банку, Фундуклеївській гімназії та в Інституті шляхетних дівчат.

Одна з доньок побралася з архітектором-художником Олександром Маринченком. Свою першу доньку творче сімейство назвало на честь діда — Євгенією.

Молоде подружжя закінчило Київське художнє училище (архітектурне відділення). Батько, Олександр Іванович, продовжив навчання в Київському художньому інституті, став знаним у Києві архітектором, викладачем, автором книг з архітектури, захистив вчену ступінь кандидата наук архітектури.

Я отримала в сім'ї архітектурне виховання, яке так само необхідне людині, як художнє і музичне, адже все наше життя постійно оточене архітектурою, яку потрібно навчитися бачити. Вже в ранньому віці я навчилася розуміти зодчество як високе мистецтво, відчувати красу пропорцій, форм та об'ємів. Поряд з любов'ю до природи все життя в моїй душі живе любов до мистецтва архітектури.

— Євгенія Маринченко, Архів Є. О. Маринченко, к. № 1, п. № 1 // Національний заповідник «Софія Київська».

У школі вподобала уроки малювання. Незмінний художник у редколегії шкільної стінгазети (так само у технікумі, інституті). Удома часто малювала аквареллю. Особливо захоплювалася пленерним живописом.

1931 року закінчує семирічку і поступає до архітектурного факультету будівельного технікуму.

З 1934 року працює на будівництві, зарекомендовує себе як здібний відповідальний керівник. В одній з архітектурно-проєктних майстерень працює помічником архітектора.

Протягом 19351941 років навчається в Київському інженерно-будівельному інституті у відомих архітекторів Олександра Вербицького та Петра Юрченка. Захищає дипломну роботу за темою «Палац культури заводу Арсенал в Києві».

З 1943 року працює в Києві на відновленні та реконструкції зруйнованих війною будівель: Київського університету, Маріїнського палацу, будівлі колишнього банку на Хрещатику, актової зали КПІ.

З 1945 року — у проєктному інституті «Діпроцивільпромбуд».

Перше помітне і значуще втілення творчості Євгенії Олександрівни — проєкт комплексу водолікувального санаторію в Пущі-Водиці, що на той час знаходився за межами Києва. Генеральний план лікувального комплексу розроблений 1946 року. Подальше проєктування і будівництво велося впродовж майже 20 років.

За проєктування і участь у будівництві санаторію «30 років Радянської України» Євгенія Маринченко нагороджена премією та почесною грамотою на республіканському конкурсі за найкращі побудовані об'єкти цивільного будівництва в 1949 році.

Первісне ядро санаторію, що в 1990-х роках отримав назву «Пуща-Озерна», є пам'яткою архітектури першого повоєнного десятиріччя XX століття.

Одночасно з роботою над комплексом санаторію, створила понад 70 проєктів споруд різного цільового призначення:

Понад 30 проєктів було реалізовано.

Палац «Україна»

З початку 1960-х років у творчому колективі працює над окрасою своєї біографії зодчого — проєктом і будівництвом Кіноконцертного залу (Національний палац «Україна»).

За будівництво Палацу «Україна» Євгенії Маринченко присвоєно почесне звання «заслужений архітектор УРСР», за створення проєкту Палацу «Україна» Державну премію УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1971).

Національний палац «Україна» отримав статус пам'ятки архітектури 1970-х рр.[1].

У 19711973 роках виконала декілька проєктів.

1973 року (лютий—березень) з групою спеціалістів відряджена до Іраку, де виконала проєктні начерки зі створення Палацу культури в Багдаді.

1975 року за її авторства трьома мовами (українською, російською, англійською) вийшло перше видання книги «Палац культури „Україна“ в Києві»[2] (друге — 1979 року).

У Києві з 1980 і до кінця життя мешкала за адресою: вул. Мала Житомирська, 10[3].

Наприкінці життя активно співпрацювала з Українським товариством охорони пам'яток історії та культури.

Померла 15 червня 1999 року.

Основні споруди

Відзнаки і нагороди

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.