Марта Чумало

Марта Чумало — українська гендерна експертка, феміністка, співзасновниця, заступниця голови, керівниця проектів і психологиня Центру «Жіночі перспективи». Активістка захисту жінок від домашнього насильства, експертка з гендерної політики в кампанії проти сексизму «Повага».

Марта Чумало
Країна  Україна
Діяльність gender studies scholar, психологиня
Alma mater Львівський національний університет імені Івана Франка (1993) і МАУП (2013)
Заклад Громадська організація «Жіночі перспективи»

Освіта і професійна діяльність

Освіта:

1993 Львівський державний університет ім. І.Франка, фізичний факультет, спеціалізація — фізика.

1996 — Брюнельський Університет, Лондон, Велика Британія, українсько-британський проект «Підготовка тренерів для розвитку малого бізнесу в Україні», сертифікат про спеціалізацію — тренерка тренінгів «Розвиток малого бізнесу для жінок».

2013 Міжрегіональна академія управління персоналом, факультет психології, спеціалізація — психолог, викладач психології у вищих навчальних закладах.

2017 — Всеукраїнський центр практичної психології та соціальної роботи, п'ятий проект з арт-терапії, Львів, сертифікат арт-терапія.

2017 — Український інститут когнітивно-поведінкової терапії, спеціалізація — схема-терапія.

Професійна діяльність Марти Чумало:

  • Співавторка від України (разом із співавторками-експертками від Білорусі, Вірменії та Грузії) «Посібника по проведенню гендерного аудиту для використання в Національних Платформах Форуму громадянського суспільства країн Східного Партнерства»;
  • Оглядачка від України у European Women's Lobby щодо забезпечення прав жінок в Україні;
  • Член Української Асоціації когнітивно-поведінкової терапії;
  • Сертифікована тренерка Ради Європи, ПРООН, ОБСЄ та ін[1].

Проекти

З 1997 року працює в Центрі «Жіночі перспективи».

Від 2017 року Марта Чумало — оглядачка від України у European Women's Lobby[2] щодо забезпечення прав жінок в Україні, а також член Української асоціації КПТ-терапевтів[3], Коаліції з протидії дискримінації[4] на правах індивідуальної експертки, сертифікована тренерка Ради Європи, ПРООН, ОБСЄ.

Авторка багатьох тренінгових програм, які проводила в Україні і за кордоном. Була національною і міжнародною експерткою з гендерної рівності та проведення тренінгів у багатьох міжнародних проектах в Україні й за кордоном. Брала участь у численних міжнародних стажуваннях, конференціях. Експертка з гендерної політики кампанії проти сексизму «Повага»[5].

Керівниця низки проектів — «Права працюючих жінок», «Врахування гендерних аспектів у діяльності „негендерних“ установ і організацій» та ін.

У 2016 році стала однією з трьох розробниць (разом з адвокатками Галиною Федькович і Христиною Кіт) курсу дистанційного навчання «Правова допомога потерпілим від домашнього насильства» для адвокатів, працівників центрів і бюро правової допомоги, для інших зацікавлених сторін, які працюють з людьми, котрі зазнають насильства в сім'ї. Цей курс створила ГО «Центр „Жіночі перспективи“» за підтримки проекту «Доступна і якісна правова допомога в Україні», що його впроваджує Канадське бюро міжнародної освіти в партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги та фінансує Міністерство міжнародних справ Канади.

У 2018 році у зв'язку з ухваленням Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який набрав чинності 7 січня 2018 року, дистанційний курс було оновлено[6]. Того ж року Чумало виступила однією із співавторок збірки «Проти насильства»[7] (упорядниця Лариса Денисенко).

У листопаді-грудні 2017 року Марта Чумало здійснила гендерний аналіз всеукраїнського опитування, яке проводив Український інститут соціальних досліджень ім. Олександра Яременка з 27 вересня по 24 жовтня 2017 року в 24-х областях України і м. Києві. Усього було опитано 2002 респонденти. Результати аналізу представлено 3 травня 2018 року в секретаріаті Уповноваженого ВРУ з прав людини під час круглого столу-експертного обговорення «Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб: гендерний зріз». Дослідження проводялось за підтримки ПРООН в Україні та Міністерства закордонних справ Данії в рамках проекту ГО «Група впливу»[8]. Чумало - співавторка від України «Посібника з проведення гендерного аудиту для використання в національних платформах Форуму громадянського суспільства країн Східного партнерства».

Цитати

Цитати із інтерв'ю Тамари Марценюк із Мартою Чумало про підтримку жінок і феміністський активізм у Львові від 14 грудня 2017 року:

«Я зіткнулася із сексуальними домаганнями з боку викладача. Тому вже зі студентських років стала більше усвідомлювати, що дівчата й жінки перебувають в іншому становищі порівняно з чоловіками. Потім я пішла працювати в транспортну компанію. Цей досвід роботи мене переконав, що є певні сфери, де жінки мусять долати більше перешкод, ніж чоловіки, — це фінанси, ухвалення рішень, сфери впливу тощо».[9]

"Середина 90-х років — то був дуже складний період. Пригадую, що міський центр зайнятості видавав газету «Шанс», і там у правому горішньому куточку було число — кількість претендентів на одне робоче місце. Дуже мені запам'яталося, що тоді це було близько ста людей на одне робоче місце, і переважна більшість серед них (біля 75 %) — це були жінки".[9]

«…у квітні 1998-го отримали реєстраційні документи на Центр „Жіночі перспективи“. Співзасновницями стали Любов Максимович, Світлана Бєляєва, Галина Федькович, Ірина Трохим і я. Усі ми досі працюємо в організації. Перший проект, який ми реалізовували, називався „Я повертаюся“. Ми скерували свої зусилля на тих жінок, які багато років провели в післяпологовій відпустці, жили на допомогу по безробіттю або перебували за межами країни. Ідея була в тому, щоб підвищити їхню спроможність на ринку праці. Ми проводили тематичні тренінги, додали ще комп'ютерні курси, адже почали розвиватися інформаційні технології.»[9]

Марта Чумало ро найбільші успіхи українського руху в добу незалежності:

«Для мене це передусім ухвалення двох Законів України — „Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків“[19] (2005) та „Про попередження насильства в сім'ї“[20] (2001). Тепер ми вийшли на новий рівень, адже ухвалено ще один закон — „Про запобігання та протидію домашньому насильству“»[9]

Публікації та виступи

Див. також

Примітки

  1. lviv. Марта Чумало – Мережа хабів громадянського суспільства (укр.). Процитовано 11 квітня 2019.
  2. European Women's Lobby. www.womenlobby.org. Процитовано 11 квітня 2019.
  3. УКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ КОГНІТИВНО-ПОВЕДІНКОВОЇ ТЕРАПІЇ – УАКПТ (укр.). Процитовано 11 квітня 2019.
  4. http://www.antidi.org.ua/ua/. Архів оригіналу за 02.10.2018. Процитовано 11.04.2019.
  5. Чумало Марта — expertky (ru-RU). Процитовано 11 квітня 2019.
  6. Дистанційне навчання / Безоплатна правова допомога. e-learning.legalaid.gov.ua. Процитовано 11 квітня 2019.
  7. http://qala.org.ua/wp-content/uploads/2016/04/PROtyNASylstva_Final.pdf.
  8. http://www.ombudsman.gov.ua/images/2018/05/03052018/Zvit.pdf.
  9. Інтерв’ю з Мартою Чумало про підтримку жінок і феміністичний активізм у Львові. Гендер в деталях. Процитовано 2 травня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.