Марчак Роман Володимирович

Рома́н Володи́мирович Марча́к (нар. 1 грудня 1912(19121201), с. Середній Угринів, Калуський повіт, Австро-Угорщина пом. лютий 1942 року, м. Житомир, Третій Рейх) — український політичний діяч, голова Проводу ОУН на Житомирщині.

Роман Марчак
Псевдо Моргун, Семен Марчук
Народився 1 грудня 1912(1912-12-01)
Середній Угринів, Калуський повіт, Королівство Галичини та Володимирії, Долитавщина, Австро-Угорщина
Помер 1942
Житомир, Українська РСР, СРСР
·розстріл
Країна  Австро-Угорщина
 Польська Республіка
Діяльність політик
Посада Голова Проводу ОУНР Житомирщини
Попередник Василь Хома
Наступник "Бульба"
Партія Організація українських націоналістів

Життєпис

Народився в сім'ї сільського священика. Родина Марчаків була в дружніх стосунках з родиною Бандерів. З 1931-го року вступив до Львівської торгівельної школи. В цей час приєднався до ОУН. У Львові часто зустрічався з Степаном Бандерою. В ОУН мав псевдо «Моргун». В 1932 році був арештований після нападу на пошту в Городку. Згодом, за участь в ОУН, ув'язнений до польського концтабору Береза Картузька. В 1940 році вступив до юридичного факультету Львівського університету. Незабаром змушений був полишити навчання через переслідування НКВД[1].

Член Центрального Проводу ОУН (Р), учасник Похідних груп ОУН. Був призначений керувати підпіллям в Коростені, згодом переведений на посаду голови обласного проводу та переїхав до Житомира[2]. Жив на вулиці Хлібній, число 5.

Через постійне переслідування гестапо Марчак був змушений часто змінювати місце проживання. Два тижні німці вистежували Марчака на одній з квартир в провулку Хлібному, вичікуючи слушного часу арешту. Не вдалось взяти живим — Роман кинувся тікати і був застрелений німецьким вояком на розі сучасних вулиць Гоголівської та Хлібної Житомира. Свідок цієї трагічної події Юрій Варгоцький повідомив: "Нам Марчак говорив: «Мене гестапівці спіймали в Коростені і сказали: «Йди назад, звідки прийшов, бо як попадешся тут нам, то розстріляємо». Він знав, що його розстріляють, і втрачати йому було вже нічого.»[3].

Загинув на розі вулиць Гоголівської та Хлібної Житомира на початку лютого 1942 року від кулі гестапівця під час затримання. Похований в Житомирі на Богунії, 11-му кілометрі[3].

Див. також

Примітки

  1. Будівничий української державності Роман Марчак. Архів оригіналу за 23 квітня 2012. Процитовано 1 грудня 2012.
  2. Бандерівець Житомира
  3. Спогади Юрія Варгоцького. Архів оригіналу за 14 липня 2014. Процитовано 1 грудня 2012.

Посилання

Література

  • Іван Ковальчук, Сергій Стельникович. Нарис історії діяльності ОУН під проводом А. Мельника на Житомирщині у другій половині 1941 року. — Житомир: «Рута», 2011.
  • Вікторія Жилюк. Діяльність ОУН та УПА на Житомирщині у 1941—1955 рр. — Рівне: Волинські обереги, 2008.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.