Мещера (національний парк)

Національний парк «Мещера» (рос. Национальный парк «Мещёра») — природоохоронна територія на заході Росії у Владимирській області.

Національний парк Мещера
Категорія МСОПII (Національний парк)
Озеро Святе
Озеро Святе
55°33′40″ пн. ш. 40°15′14″ сх. д.
Розташування: Росія
Найближче місто: Гусь-Хрустальний
Площа: 1189 км²
Заснований: 9 квітня 1992
Керівна
організація:
Федеральное государственное учреждение Национальный парк «Мещёра»
Вебсторінка: park-meshera.ru
Країна  Росія

 Мещера у Вікісховищі

Історія заснування

Ідея створення національного парку з'явилася на початку 80-х років, коли стала очевидною необхідність збереження незайманих куточків Мещерської низовини. Національний парк створено постановою Уряду Російської Федерації від 9 квітня 1992 року № 234 «Про створення національного природного парку „Мещера“ у Владимирській області». Свідоцтво про державну реєстрацію № 403 від 18.01.2002 року. На прилеглих до території національного парку землях у Владимирській і Рязанській областях виділена буферна зона, загальною площею 46713 га. Наказом Федеральної служби лісового господарства Росії № 150 від 4.11.1995 р перейменовано назву "Національний природний парк «Мещера» на "Національний парк «Мещера».

Фізико-географічні особливості

Сформований в давнину ландшафт парку являє собою заболочену, вкриту сосново-березовими лісами рівнину в центрі Мещерської низовини. Ландшафт доповнюють сині гладі річок і озер. Найбільш значущими для парку є річки Бужа, Поля і озеро Святе. В цілому клімат території помірно-континентальний, характеризується вираженими сезонами. Численні озера і болота справляють пом'якшувальний вплив на клімат. Середня температура січня -11°С, мінімальна -44°С. Найтепліший місяць — липень з середньою температурою + 18,4°С і максимальною + 37°С.

Різноманітність флори і фауни

Мещерські ліси розташовуються в перехідній зоні між тайгою і широколистяними лісами. Це визначає різноманітність рослинності — березові гаї, діброви, соснові бори і ялинники. Численні болота чергуються з сирими луками.

У підліску соснових лісів зустрічаються ялівець, горобина, крушина, черемха, шипшина, малина, калина. Серед зелених мохів рясно ростуть брусниця і чорниця. На низинних болотах переважає осока, хвощ, калюжниця, а на трясовинах бобівник трилистий. По берегах заплав ростуть очерет і рогіз, а на воді ростуть глечики жовті.

У цьому краю мешкає безліч тварин. Тут можна зустріти лисицю і лося, бобра і борсука, лісового тхора і куницю, бурого ведмедя. З птахів парку беркут, скопа, лелека чорний, кречет і ряд інших занесені в Червону книгу РФ.

Зареєстровані види

Пам'ятки

В межах нинішньої території національного парку «Мещора» виявлені сліди перебування древньої людини, що відносяться до епохи пізньої кам'яної доби (III—II тис. до н. е.). Археологічні знахідки зібрані в музеї села Перово. Приїхавши в «Мещору», можна відвідати знаменитий Музей кришталю, в якому зібрані найбільш цікаві вироби, створені на Кришталевому заводі з дня його заснування.

На території парку розроблена велика екологічна стежка, прокладена по мальовничих місцях парку. На ній обладнані майданчики для відпочинку, де є криті альтанки, волейбольні майданчики і упорядковані джерела. Зараз у парку діють музеї: «Світ птахів», «Російське подвір'я», Візит-центр, «Давньоруське місто»; будується нова експозиція «Міфи і забобони російського народу».

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.