Миколайчики польові

Микола́йчики польові́,[1][2] миколайчик полевий[1] (Eryngium campestre) — рослина родини окружкових.

Миколайчики польові
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Аралієцвіті (Apiales)
Родина: Окружкові (Apiaceae)
Рід: Миколайчики (Eryngium)
Вид:
Миколайчики польові (E. campestre)
Біноміальна назва
Eryngium campestre
L., 1753

Загальна характеристика

В Україні ростуть ще два близьких види миколайчики приморські й миколайчики сині. Від миколайчиків польових відрізняються тим, що мають сині квітки, а в миколайчиків синіх, крім того, у синій колір забарвлена і верхня частина плодоносного пагона.

Морфологічна будова

Стебло — розгалужене, голе, висотою 30—60 см. Листки — чергові, глибокотрироздільні, верхні сидячі, обгортають стебло. Суцвіття — на розгалужених стеблах — кулясті головки суцвіть, оточені колючими покривними листками. Зубці чашечки закінчуються довгим колючим вістрям. Квітки дрібні, білуваті. Корінь — стрижневий.

Розвиток

Сходить — сходи з сім'янок, а пагони з бруньок на кореневій шийці — в квітні червні. Осінні сходи на крайньому півдні перезимовують. Цвіте з липня по вересень, Плодоносить — у вересні жовтні.

Насіння

Плід сім'янка. Колір — світло-сірий. Форма — яйцеподібна, вкрита білими лусочками, зверху з двома-трьома солом'яно-бурими зубчиками, Розмір довжина 3—4,5, ширина 1,5-2, товщина 0,75—1. Маса 1000 сім'янок — 1,5—2 г.

Біологічні особливості

Eryngium campestre
Eryngium campestre
Eryngium campestre Тулузький музей

Глибина проростання — 6—8 см.

Екологічні умови

Температура проростання — оптимальна +18… +22°.

Поширення

Рослина росте у Південній та Центральній Європі, на Британських островах, в Україні (особливо в Криму), в Молдові, на Кавказі, в європейській частині Росії.

Поширена у степовій і лісостеповій зонах України, зрідка трапляється на відкритих місцях у південних районах Полісся. Росте на степових пасовищах, полях, біля доріг та жител.

Може засмічувати групи культур

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.