Музей садово-паркового мистецтва (Санкт-Петербург)
Музей садово-паркового мистецтва — ліквідований музейний заклад, що існував у місті Санкт-Петербург на початку 20 ст.
Музей садово-паркового мистецтва | |
---|---|
Тип | музей |
Країна | Російська імперія |
Розташування | Санкт-Петербург |
Передісторія
Історія садово-паркового мистецтва сягає у сиву давнину. Перші регулярні сади виникають у добу рабовласництва і мали широке розповсюдження у Стародавньому Єгипті.
E добу Стародавньої Греції існували сади двох типів — природні гаї, котрі оголосили священними гаями і втручання в котрі було бмеженим і сади штучні, тип котрих виник після знайомвства із садовою культурою азійських країн.
Власну сторінку садового мистецтва створили у добу розповсюдження арабо-мусульманського культурного просторую Сади мусульманського сходу увібрали досвід декілької попередніх століть і попередніх держав, що були підкорені арабами. Вони мали розповсюдження від Персії на сході до садів у Марокко та на півдні мусульманської тоді Іспанії. Королівський сад у Марокко, створений у 12 ст., випадково зберігся до 20 ст. через меліоративні роботи і постійну заміну старих дерев на молоді. Цей сад переважно фруктовий.
Витоки європейських садів бароко вбачають в мініатюрних садах мусульманської Іспанії. Використавши гідротехнічні навички стародавніх римлян та образну систему садів Передньої Азії, в мусульманській Іспанії створили свій тип саду. Найбільш відомі зразки, створені у Гранаді, Кордові, Толедо, більша частина яких знищена.
Зазвичай це невеликі сади, розплановані геометрично, зі стежками, квітами, невеликими будівлями. Перевагу надавали вічно зеленим рослинам або рослинам і кущам запашним. Сади стають невід'ємною частиною палаців можновладців, оточують палацові будівлі чи стають окрасою внутрішніх двориків. До елементів мусульманського саду Іспанії додали басейни з водою та невеличкі фонтани. Подібні сади пов'язували з садами мусульманського раю і навіть алегорією Корану. Найбільш уславлені зразки подібних садів серед збережених та реставрованих у Іспанії —
- сади Хенераліфе,
- сади Альгамбри.
Унікальні естетичні якості монастирських і світських садів відродження, маньєризму і бароко почали мати відображення у мистецтві — в західноєвропйських живопису, в графіці, менше у рельєфах. Відтепер літературні описи були доповнені візуальними матеріалами і тематичними виданнями, що вивсвітлювали як теоретичні, так і практичні питання створення та догляду за плодовими і декоративними садами і палацовими парками. Створення садів і палацових парків віднесли в західноєвропейській культурній традиції до архітектури, а низка садівників-паркобудівників була архітекторами за фахом.
Музей садово-паркового мистецтва у Петербурзі
Тривалий час одним із центрів садово-паркового мистецтва був Санкт_Петрбург, де розвинувся власний центр аристократичної культури, обумовлений столичним сатусом міста і механічною спробою переносу досягнень західноєвропейської науки і кльтури у новий географічний регіон. Серед механічно перенесених були і сади бароко, принципи їх створення і навіть спроби вирощування у невідповідній географічній зоні південних садових рослин.
Помітному підвищенню рівня у створенні декоративних садів і парків палацового типу сприяли запрошення на працю у Санкт=Петербург іноземних фахівців і архітекторів, серед котрих
- Доменіко Трезіні, архітектор
- Карло Бартоломео Растреллі, архітектор і скульптор
- Олександр Леблон, послідовник Андре Ленотра
- Ніколо Мікетті, архітектор.
У столичному Петрбурзі перетнулися традиції декоративного садівництва Італії (Карло Бартоломео Растреллі, Ніколо Мікетті) та Франції (Олександр Леблон). В провінційних садиба магнатерії і дворян декоративні сади доби бароко мали спрощений планувальний характер і відносно невеликий перелік рослин і паркових споруд для їх створення. Винятків небагато, серед них — парк при зниклому палаці Анненгоф, парк при садибі Ярополець (садиба Чернишових), Кусково (Шеремєтєвих) тощо.
- арх. Віньола. План Вілли Джулія, Рим
- Ніколо Мікетті. Італійський палац, ділянка з партерами і фонтанами.Санкт-Петербург.
- Садиба Ярополець Чернишових,генеральний план на другу половину 18 ст..
- Хмеліта (нині Смоленська область). Бароковий план саду, копія.
Лише наприкінці 18 століття і зміні моди на пейзажні парки виникає і напрям національних пейзажних парків у творчості Андрія Болотова та Миколи Львова.
Ідея створення музею садово-паркового мистецтва виникає у середовищі митців товариства «Світ мистецтва» через ретроспективізм у їх творчості і схвальне намагання збереження здобутків дворянської культури минулих століть. Адже Санкт-Петербург тривалий час залишався центром паркобудування західноєвропейського типу.
Ідею створення музею садово-паркового мистецтва підхопив універсально обдарований науковець і мистецтвознавець Курбатов Володимир Якович (1878—1957). До новоствореного музею були передані старовинні видання паркової і садівничої тематики, рукописи, малюнки, велика кількість друкованої графіки із зображенням історичних і давно зниклих садів і палацових парків країн Західної Європи і Російської імперії. Музей тривалий час мав унікальний характер намаганням стати науковим центром з цільового вивчення історії садово-паркового мистецтва.
Ліквідація музею
На хвилі реквізиції музейних скарбів у державний фонд і продажу музейно значущих та унікальних творів у 1920—1930х рр. була закрита і ліквідована низка музеїв-садиб у провінційних містах і столичних Москві та Санкт-Петербурзі. Серед ліквідованих був і єдиний у країні Музей садово-паркового мистецтва, директором котрого був Курбатов Володимир Якович.
Аналогійчний музей у Німеччині
Аналогічний музей садово-паркового мистецтва був створений у Німеччині, котрий відкрили для відвідин 2002 року у замку Бернат під містом Дюссельдорф[1] .
Живопис і друкована графіка садово-паркової тематики минулого (галерея)
- Монтаржи, Франція, сади напівколом, фіксаційний план Дюсерсо, 1576 р.
- Джакомо делла Порта. Вілла Альдобрандіні. Каскад і німфей, видання 1910 р.
- Сад бароко біля замку Гейдельберг на 1620 рік, видання 1910 р.
- Гравер Перьє. Париж, палац Люксембург, парковий фасад, видання 1910 р.
- Королівська резиденція Фонтенбло, гравюра 1680 року, видання 1910 р.
- Ганс Вредеман де Вріс. «Голландський садок», гравюра 1583 року.
- Голландський сад доби бароко, гравюра 1614 р., видання 1910 р.
- Палац на фортеці і сад доби маньєризму, Дюсерсо, 1576 р., видання 1910 р.
- Файл:345 Вілла Мондрагоне, партер і римські фонтани, 1691 р., видання 1910 р.
Див. також
- Сад Стародавнього Єгипту
- Хенераліфе
- Альгамбра
- Природоохоронна ідеологія
- Сакральний ландшафт
- Панування над природою
- Культ дикої природи
- Кімнатне рослинництво
- Курбатов Володимир Якович
- Верхові сади
- Сад бароко
- Пейзажний парк
- Венеціанська скульптура 18 століття
- Музей садово-паркового мистецтва (Німеччина)
Примітки
- Музей шедевров садово-паркового искусства. Deutsche Welle. 20 квітня 2002. Архів оригіналу за 21 вересня 2016. Процитовано 25 січня 2022.
Джерела
- В. Я. Курбатов, Сады и парки, П., 1916
- Т. Б. Дубяго, Русские регулярные сады и парки, Л., 1963
- Ландшафтная архитектура, Сборник, М., 1963
- Ландшафтная архитектура, Сборник, М., 1963
- Д. С. Лихачев, Поэзия садов, Л., 1962;
- Горохов В. П. Лунц Л. Б. «Парки мира», М, Стройиздат, 1985
- Вергунов А. П. Горохов В. А. «Русские сады и парки», М, «Наука», 1988